Tigrato Blend - Taresso σε Aeropress

Όλα για τον καφέ φίλτρου!

Tigrato Blend - Taresso σε Aeropress

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Loizos » 14 Φεβ. 2014, 15:42

Ξέρω ότι υπάρχει ήδη θέμα γι' αυτόν τον καφέ, αλλά ανοίγω καινούριο για να πούμε και δύο λόγια για το πως συμπεριφέρεται αυτός ο καφές σε φίλτρο. :coffee:

Είναι ένας καφές που προορίζεται για εσπρεσάκι, το cup profile του, το ψήσιμό του. Τίποτα όμως δεν μας εμποδίζει να τον δοκιμάσουμε σε aeropress.

Οι δοκιμές μου κυμάνθηκαν σε εύρος ποσότητας από 6 έως και 6,75 γραμμάρια ανά 100 ml αλλά και σε ένα μικρό εύρος κοψίματος.
Το κόψιμο μου ήταν πάντα κοντά στον κόψιμο του V60 (ίδιο και ελαφρώς ψιλότερο).

Πρώτες δοκιμές: 6 γραμμάρια καφέ ανά 100 ml νερού με κόψιμο όπως κόβω για κώνικο φίλτρο και pour over εκχύλιση (V60). Το αποτέλεσμα πολύ καλό. Γεμάτος καφές, πλούσιος σε σοκολάτα γάλακτος και με νότες ξηρών καρπών. Δεν είχα κανένα ίχνος από φρούτο ή λουλούδι.

Τελευταίες δοκιμές: 6,75 γραμμάρια καφέ ανά 100 ml νερού και κόψιμο 1 σκάλα ψιλότερο από πριν. Η σοκολάτα γάλακτος έδωσε τη θέση της στη μαύρη σοκολάτα. Αυτό που απογειώθηκε με αυτό τον τρόπο ήταν η υφή που άφηνε ο καφές στο στόμα. Βελούδινος και κρεμώδης, γέμιζε το στόμα με μια απίστευτη αίσθηση.

Σίγουρα θα προτιμούσα ένα πιο αρωματικό καφέ για φίλτρο αλλά για κάποιον που επιζητεί ένα καφέ όπου κυριαρχούν η σοκολάτα, οι ξηροί καρποί και το πλούσιο σώμα τότε ο tigrato είναι μια πολύ καλή επιλογή. Επίσης με βολεύει που μπορώ να έχω ένα σακουλάκι στο σπίτι και να φτιάχνω και τα δύο είδη καφέ (φίλτρου και εσπρέσο) χωρίς να πρέπει να αγοράσω και δεύτερο.
Άβαταρ μέλους
Loizos
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 25 Δεκ. 2013, 21:04
Ονομα: Λοΐζος
Τοποθεσια: Αιγάλεω
Μηχανη: Rancilio Silvia mod
2η μηχανη: V60 & Aeropress
Μυλος: Anfim Best mod
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Γλυκόπιοτος και φρέσκος

Re: Tigrato Blend - Taresso σε Aeropress

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό melenaos » 14 Μαρ. 2017, 08:57

Δυστυχώς στην Κέρκυρα δεν έχω βρει κάποιο καλό ψήστη αλλά έχουμε αντιπροσωπία της Taresso!! :)
Χτες αγόρασα το πρώτο σακουλάκι Tigrato και μετά από λίγα λεπτά απολάμβανα το καφεδάκι μου με την επίγευση σκούρας σοκολάτας.

Έχοντας ακούσει όμως για γεύση σοκολάτας γάλακτος σήμερα έκοψα λίγο πιο χοντρά για να κατέβει ο χρόνος στα 2:30min και ως εκ θαύματος πίνω διαφορετικό καφέ! Πιο γλυκό και με χώρο για να γευτείς τη σοκολάτα γάλακτος, πραγματικά δε περίμενα να νιώσω τέτοια διαφορά.

Με το προηγούμενο καφέ που έπαιρνα από τον τοπικό ψήστη όλη μου η προσπάθεια γύριζε γύρο από την αφαίρεση της οξύτητας και όχι από την εξερεύνηση νέων γεύσεων.

+1 για Taresso
melenaos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 28 Φεβ. 2017, 22:47
Ονομα: Menelaos
Τοποθεσια: Corfu
Μηχανη: v60
Μυλος: fiorenzato f4e nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Tigrato Blend - Taresso σε Aeropress

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cadm8 » 02 Απρ. 2017, 14:56

Άβαταρ μέλους
cadm8
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 25 Ιαν. 2015, 11:08
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: V60, aeropress
Μυλος: LSM 91
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, mokka


Επιστροφή στο Καφεδες και συνεργα για Φιλτρου

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]

cron