Ndaorini από Qahwa

Όλα για τον καφέ φίλτρου!

Ndaorini από Qahwa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό COFFEEMAN » 25 Μαρ. 2014, 14:53

Ονομασία:Ndaorini AA
Περιοχή: Nyeri - Kenya
Ποικιλία: Mainly Sl28 Sl34
Παραγωγός:Hundreds of smallholders diliver cherries to Ndaorini Factory
Υψόμετρο καλλιέργειας: 1800-1900 μέτρα
Μέθοδος Επεξεργασίας: Washed
Γευστικό προφίλ:Χυμωδες καφές,μαύρα κεράσια,μαύρη σταφίδα,μαύρα σταφύλια ,κίτρο και μια λεπτεπίλεπτη οξύτητα.
RD:18/03/14,roaster Saba cafe
Τιμή 11 euro
Ndaorini.jpg
Ndaorini AA

O συγκεκριμένος καφές έρχεται από την Κένυα και το εργοστάσιο Ndaorini Factory Wet mill όπου μικροαγρότες παραδίδουν τα κεράσια στο μύλο για επεξεργασία. Γίνεται χρήση αφρικάνικων κρεβατιών για το στέγνωμα αφού πλυθούν τα κεράσια και επεξεργαστούν,το ΑΑ παίδες είναι για το μέγεθος του κόκκου που είναι πάνω από 17/18
κοκκοι καφε.jpg
κόκκοι καφε

Light roast ανομοιομορφία στα μεγέθη κάτι που είναι αναμενόμενο για την περιοχή επιδη αναμιγνύουν καφέδες από διάφορους αγρότες και ποικιλίες που δίνει μια μικρή ανομοιομορφία και στο χρώμα του καφέ.Η μέθοδος που επέλεξα είναι η V60 HARIO WITH HARIO DRIP STATION και CHEMEX.
V60.jpg
V60 HARIO WITH HARIO DRIP STATION

Τα γραμμάρια που έβαλα ήταν 29 για 400 ml και αρκετά χόνδρο κόψιμο,το φοβήθηκα να πάω ποιο πάνω μην ήταν υπερβολικά έντονος.Ο καφές είχε πολύ δυνατό σώμα και τα αρώματα ήταν ευδιάκριτα,η οξύτητα ήταν σε τελεία ισορροπία και το κίτρο δεν σε χαλούσε καθόλου θα έλεγα.Στο δικό μου φλιτζάνι πέρα από κάποια φρούτα και λουλούδια (Σιγά μην τα κατάλαβα όλα χε χε) δεν πήρα κάτι άλλο η γεύση όλων αυτών και το πάντρεμα μου έδωσε ένα εκπληκτικά ισορροπημένο και συνάμα περίπλοκο φλιτζάνι.Στο chemex μου βγήκε ποιο γλυκόπιοτο φλιτζάνι.Ειναι ένας καφές για πολλά πειράματα αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η ισορροπία της οξύτητας και το σώμα που είχε. Με το που ανοίγεις το σακουλάκι έντονη μυρωδιά από μαύρα κεράσια,σταφύλια σε προδιαθέτουν στο τι θα συνάντησης μετά.
Να ευχαριστήσω τον Δημήτρη για το καφέ που μου έδωσε και δοκίμασα καθώς και τα σύνεργα μέχρι να φέρω το chemex από το χωριο.Για espresso τώρα χρωστάω σε κάποιον κάτι gr καφέ (λεγε με loizo) θα κάνει αυτός την παρουσίαση αυτή.
COFFEEMAN
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 01 Φεβ. 2014, 22:41
Ονομα: ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Τοποθεσια: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηχανη: Vbm_domobar jr2b mod
2η μηχανη: Gaggia classic
Μυλος: Mazzer Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Xatzilias coffee roaster
{ TAGS }Ndaorini, Qahwa, καφές espresso, καφέδες, κριτική καφέ,

Επιστροφή στο Καφεδες και συνεργα για Φιλτρου

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron