Βασικά ... τα Σέβη μου!

Περάστε να γνωριστούμε!

Συντονιστής: admin

Βασικά ... τα Σέβη μου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 25 Ιούλ. 2017, 23:55

Καλησπέρα σε όλους, καλώς σας βρήκα και βασικά ... τα Σέβη μου!!!

Πιθανολογώ ότι ο χαιρετισμός μου ίσως προκαλέσει μια κάποια 'απορία', αλλά περιγράφει πλήρως τις πρώτες σκέψεις μου, λίγες ώρες αφότου 'ανακάλυψα' το φόρουμ.

Με μια προσεκτική ματιά, και γίνεται αμέσως ευδιάκριτο το πόσο τρομερό υλικό και ιδιαίτερα οργάνωση υπάρχει στην κοινότητα του coffeeheat.gr! Τονίζω την οργάνωση (ενοτήτων, θεμάτων, πληροφοριών), καθώς είναι λιγάκι πιο δύσκολο να τη βρεις σε ελληνικό forum του οποίου το αντικείμενο, είναι λιγάκι πιο εξειδικευμένο και άρα όχι και τόσο 'κοντά' σε μεγάλη μερίδα ανθρώπων. (Πόσο μάλλον στο θέμα του καφέ, όπου βιώνουμε το παράδοξο, του ότι ως Έλληνες λατρεύουμε να καταναλώνουμε ποσότητες του συγκεκριμένου ροφήματος, αλλά δυστυχώς είμαστε και λιγάκι 'απαίδευτοι' στην νοοτροπία μας απέναντι στο Τι ορίζουμε ως καλό καφέ).
Τα σέβη μου λοιπόν και πολλά Μπράβο για την Οργάνωση του forum! (Είναι κάτι που συχνά θεωρείται 'απλό', αλλά όποιος έχει ασχοληθεί λιγάκι με moderating και διαχείρηση, καταλαβαίνει πόσες ώρες δουλειάς & ασχολίας χρειάζεται για σωστή 'ταξινόμηση' μεγάλης μάζας πληροφοριών, χωρίς επαναλήψεις και χαοτικό περιεχόμενο.) So, :respect:

Βασικά... Να συστηθώ κιόλας by the way, γιατί ...το ξέχασα! Χαχα. :lol:

Λοιπόν, ονομάζομαι Σταυριάνα και (φαντάζομαι όπως όλοι εδώ) είμαι και εγώ 'θύμα' της ασθένειας του γένους Καφέα. Ναι, είμαι και εγώ εθισμένη στο καφέ. By all means σαφώς, και στη παρασκευή του ως ρόφημα, και στη κατανάλωση του φυσικά, και στη μελέτη του εν γένει.

Δυστυχώς άργησα να 'βρω' το φόρουμ, γιατί όταν πριν λίγα χρόνια μπήκα στο σπορ, δεν έτυχε να το βρω σε κάποια σχετική αναζήτησή μου στο διαδίκτυο. Χαίρομαι όμως, που τελικά, έστω και καθυστερημένα, κάποιοι εξίσου 'ασθενείς' με μένα, μου έδωσαν πρόσφατα το hint.

Αφορμή στάθηκε ο "πύραυλος" tAlΩs που κατασκευάζει ο woodsman, και η επιθυμία μου να 'αναβαθμίσω' τη ποιότητα του espresso που πίνω, κάνοντας το πιο σημαντικό βήμα, που φυσικά είναι ο Μύλος.
(Με την ευκαιρία, αφού εκφράσω το θαυμασμό μου για τα θαύματα που φτιάχνει ο Δημήτρης -και που δε τα γνώριζα μέχρι τώρα δυστυχώς- να τον ευχαριστήσω κιόλας που με βοήθησε στη δυσκολία που αντιμετώπισα για ενεργοποίηση του λογαριασμού μου στη κοινότητα)

Οπότε, και επειδή μακρηγόρησα :oops: , Καλώς σας Βρήκα παιδιά!!

Υ.Γ: Βλέπω και γνωστά ονόματα/'φυσιογνωμίες', ωραίες συζητήσεις θα κάνουμε! :Yeah:
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Re: Βασικά ... τα Σέβη μου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 26 Ιούλ. 2017, 00:35

Ολα καλα λοιπον με τον λογαριασμο σου.Χαιρομαι γιατι στα software ειμαι λιγο σκραπας πρεπει να πω.
Καλωσηρθες λοιπον σταυριανα που οπως φαινεται μπηκες ορεξατη και σπιντατη.Μηπως επινες τωρα κοντα κανα sidamo natural moplaco και σε ανεβασε; :lol:
Εισαι το πρωτο μελος που ακουω να πιανει το πραμα πιο μεσα απο αυτο που φαινεται και να βλεπει πιο παρασκηνιακα την οργανωση των θεματων που πραγματι ηταν πολυ κοπιαστικη.Αρα εχεις ζοφερη φαντασια και δειχνεις οτι θελεις να βλεπεις σφαιρικα τα πραγματα.
Αυτη του ειδους η αντιληψη ειναι δικαιωματικη ικανοτητα της ανθρωπινης συνειδησης και οχι του σπινθηροβολου νου που κακως νομιζουμε ως το απολυτο εργαλειο ερευνας και αντιληψης.Ασε...το βαρυνα λιγουλακι.Η φταιει η ωρα ή ο sidamo που ηπια βραδυατικα :lol:
Οσο για τον τιτλο του πυραυλου ....αυτον νομιζω οτι τον διεκδικει ο Βασιλης με τον kafatek ο οποιος εχει παρει ηδη θεση εκτοξευσης.Το μονο που μενει ειναι να ακουσουμε το μπαμ Και τι μπαμ.2500 ευρω μπαμ ειναι αυτο δε το λες και λιγο.. :lol:
Ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια και ευχομαστε ευχαριστη διαμονη στις σελιδες του μικρου μας φορουμ(που μας αρεσει ετσι μικρο που ειναι).
Να σου τονισω μονο οτι εδω οι απαντησεις μερικες φορες ειναι σαν την ωριμανση του Jack Daniel's Tennessee Whiskey.
Aργη και υπομονετικα βασανιστικη. :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Βασικά ... τα Σέβη μου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 26 Ιούλ. 2017, 10:33

Καλως τηνα και ας αργησε! ;)
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Βασικά ... τα Σέβη μου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 26 Ιούλ. 2017, 11:42

welcome home :Yeah: :lol:
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Βασικά ... τα Σέβη μου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 26 Ιούλ. 2017, 12:01

Ωπ, ωπ! Μας πιάσανε! Δε κρύβεται η moplacoλατρεία, χαχα.
Δημήτρη, καθόλου δε το βάρυνες. Είμεθα και φιλόσοφοι βεβαίως βεβαίως, καθότι λάτρεις του καλού καφέ που διεγείρει τη σκέψη και την γόνιμη επικοινωνία. Το λοιπόν, συμπέρασμα... πολλοί την έχουμε πατήσει με μεταμεσονύχτιες Αιθιοπίες! :lol:

Ο Βασίλης, δεν έχει πύραυλο. Όλο τη διαστημική βάση πήρε! Monolith και ...έφυγες για άλλους γαλαξίες!
Εντάξει, εγώ, part time εργαζόμενη φοιτήτρια είμαι, και τα 1000 κάτι που μάζεψα, σούπερ είναι. Για παραπάνω δεν είμαι... Ακόμα 8-)
Ήδη υφίσταμαι πόλεμο από τους δικούς μου για τα 'περιττά' έξοδα που κάνω για έναν "καφέ".

Η 'αργοπορία' μιας απάντησης είναι σύνηθες φαινόμενο σε πολλά ελληνικά forum. Οι περισσότεροι θέλουν να δώσουν άμεση λύση στο πρόβλημά τους, ρωτώντας και ζητώντας εναγωνίως βοήθεια, αλλά ...'δε βαριέσαι'? Θα απαντήσει κάποιος άλλος σε θέμα αλλουνού... :roll:

Ευχαριστώ πολύ Χρήστο και Βαγγέλη για την υποδοχή!! Να είστε καλά!
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Re: Βασικά ... τα Σέβη μου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 26 Ιούλ. 2017, 22:33

Welcome Σταυριανα στο forum.

Μην παγιδευεσαι από τα καλά λόγια του Δημήτρη προς τα μένα, αν δεις ποτέ από κοντά κάποιο δημιούργημα του (σε κάποιο μαγαζί καφε ίσως) τότε θα εκπλαγείς... Εχει σκοπό ο κύριος αυτός κάποια μέρα να μας ξεμπροστιάσει όλους, ας όψεται που δεν εχει χρόνο και γλιτώνουμε την καζούρα.

Καλές αναζητήσεις στο φόρουμ, υπάρχει πολύ υλικό να ασχοληθείς, οτι άλλο θες ρωτάς.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Βασικά ... τα Σέβη μου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 27 Ιούλ. 2017, 19:35

καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Χαιρόμαστε που σε βλέπουμε εδώ και θα χαρούμε πολύ να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Βασικά ... τα Σέβη μου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 27 Ιούλ. 2017, 21:28

Ευχαριστώ Βασίλη και Γιώργο για τα καλά σας λόγια και την υποδοχή σας!
Και εγώ ανυπομονώ για τις όμορφες συζητήσεις μαζί σας. Ήδη είμαι στη διαδικασία 'ξετινάγματος' κάθε νήματος του φόρουμ. Από προχθές διαβάζω συνέχεια.
Αλλά είναι τόσο πολλά όλα όσα θέλω να ρωτήσω και να πω, αλλά δε ξέρω από πού να αρχίσω, χαχα. Σιγά σιγά. :)
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Re: Βασικά ... τα Σέβη μου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_P » 28 Ιούλ. 2017, 09:29

Καλωσήλθες 8-)
Dimitris_P
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 22:07
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια:
Μηχανη: ECM Barista
Μυλος: Anfim Best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Βασικά ... τα Σέβη μου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 28 Ιούλ. 2017, 12:55

Ευχαριστώ Δημήτρη. Καλώς σας βρήκα!
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Επόμενο

Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε στο CoffeeHeat.gr

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη