Καλησπερα σας

Περάστε να γνωριστούμε!

Συντονιστής: admin

Καλησπερα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gtone:1 » 24 Μαρ. 2018, 21:05

Καλησπερα σε ολο το forum και από μενα. Ειμαι χαρουμενος που υπαρχει ενας χωρος που μπορουμε να μιλαμε, να διαβασουμε, να πουμε την γνωμη μας, να δωσουμε συμβουλες και την γνωση μας, να μοιραστουμε τις εμπειριες και τα πειραματα μας που αφορουν τον καφε και οχι μονο.. (απ'οτι εχω λιγο δει, υπαρχουν κι'άλλες θεματολογιες στο forum). Επισης θα ηθελα να πω ένα μπραβο και ένα ευχαριστω στους ανθρωπους που εχουν το forum (δεν γνωριζω κανεναν προσωπικα) και στον Δημητρη (Woodsman43) για το μερακι και τις κατασκευες που εχει κανει (προλαβα να δω μεχρι τωρα 2-3 βιντεακια στο youtube και καποια απο τα ποστ του) και σε ολους οσους γραφουν, συζητουν, βοηθανε και γενικα ασχολουνται μεσα και εξω από εδώ, διοτι καταλαβα και πηρα ηδη ορισμενα πραγματα εδώ και λιγες μερες τωρα που διαβαζω…

Το μεγαλο ενδιαφερον μου για τον καφε ξεκινησε πριν από 8 περιπου χρονια τυχαια βλεποντας ενα ντοκυμαντερ στην tv για τις επεξεργασιες του… Βλεποντας τους κοκκους να πεφτουν σε μια γουρνα με νερο, μου εφερε αναμνησεις απο το χωριο και το μαζεμα που εκανα από τα φυστικια μας!! (τυπου Αιγινης).
Παραθετω βιντεακια απο το χωραφι, καθαριζοντας σε μηχανημα την εξωτερικη φλουδα των φυστικιων και διαχωριζοντας τα... (μαζεμα για τελευταια φορα διοτι τα δεντρα δεν υπαρχουν πια)...
Και για οσους δεν γνωριζουν, αν δεν υπαρχει το αρσενικο δεντρο ο φυστικος να δωσει τη γυρη του…φυστικια δεν εχει!! :dancing:

https://www.youtube.com/watch?v=DFfzNyiFqH0 (Καθαρισμα φλουδας φυστικιων)

https://www.youtube.com/watch?v=SmDnWQPl9Ps (Διαχωρισμος φυστικιων)

https://www.youtube.com/watch?v=Iq25lzTD-sg (Εξωτερικη φλουδα φυστικιου)
Όπως καταλαβαινετε θα ηταν ονειρο για μενα να παω καποια στιγμη ένα ταξιδι σε μια φαρμα να δω από κοντα επεργασια, καφεοδεντρα και να μαζεψω κανενα κερασι κ.α.!!

Σχεδον 'νιουφις' λοιπον και εγω θα μπορουσα να πω, γυρω από αυτο το τεραστιο κομματι που αφορα τον καφε, που ολο και περισσοτεροι ανθρωποι ασχολουνται ανα τον κοσμο, εχω επισκευθει καποια καφε τα τελευταια χρονια στην αττικη (και σιγουρα υπαρχουν πολλα που δεν εχω) οπου μερικα θεωρουνται speciality και μερικα νομιζουν οτι ειναι speciality (αλλα σιγουρα αυτή η κουβεντα πρεπει να γινει αλλου και δεν είναι για εδω) και σχεδον σε καθε μαγαζι ρωτουσα και επιανα κουβεντα με τον ανθρωπο που εφτιαχνε τον καφε για οτιδηποτε αφορουσε επεξεργασιες, εκχυλισεις, λειτουργια μηχανων, μυλων, πατητηριων κ.α...
Αυτά για αρχη από εμενα, συγνωμη εαν κουρασα, εάν ειπα ή εάν εκανα κατι που δεν επιτρεπεται γενικα (αυτό ισχυει και για το μελλον), είναι η πρωτη φορα που γραφω σε forum αλλα και γενικα…

Τελος θα ηθελα να ρωτησω τους υπευθυνους, επειδη καποια στιγμη θελω να ανεβασω ποστ, τον τροπο παρασκευης που κανω στο σπιτι για κρυο καφε ColdBrew με χαμηλο κοστος χωρις tower, εάν επιτρεπεται: α) να ανεβασω φωτογραφιες από ένα-δυο πραγματακια που ειδα στο σουπερμαρκετ με τις τιμες τους και β) να ονομασω το σουπερμαρκετ .
gtone:1
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 17 Μαρ. 2018, 23:59
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Μελίσσια
Μηχανη: Expobar Brewtus iv
Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Καλησπερα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 25 Μαρ. 2018, 20:26

Γιωργο καλως ηρθες στην παρεα μας.Ευχαριστουμε απο καρδιας για τα καλα σου λογια.Ειναι ανακουφιση να ακουμε και μερικα καλα λογια που και που. :dancing:
Οσο για τις φαρμες που ονειρευεσαι εχω να σου πω οτι με τις κλιματολογικες συνθηκες που επικρατουν καθως και με τις γνωσεις που εχεις αποκτησει απο τα φυστικια υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να γινει η αιγινα φυτεια καφε στο κοντινο μελλον και να αποφυγεις τα τρεχαματα. :lol:
Ανεβασε οτι θες ..δεν υπαρχει προβλημα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Καλησπερα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gtone:1 » 25 Μαρ. 2018, 21:13

''υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να γινει η αιγινα φυτεια καφε στο κοντινο μελλον και να αποφυγεις τα τρεχαματα. :lol: "

Αν ειναι ετσι εννοειται θα κανω υπομονη :lol: !Καλως σας βρηκα!
gtone:1
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 17 Μαρ. 2018, 23:59
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Μελίσσια
Μηχανη: Expobar Brewtus iv
Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Καλησπερα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 26 Μαρ. 2018, 20:33

Καλώς ήρθες Γιώργο στην παρέα μας!
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Καλησπερα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gtone:1 » 26 Μαρ. 2018, 21:44

Καλως σας βρηκα συνονοματε!
gtone:1
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 17 Μαρ. 2018, 23:59
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Μελίσσια
Μηχανη: Expobar Brewtus iv
Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Καλησπερα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tuono » 26 Μαρ. 2018, 22:24

Καλώς όρισες κ από εμένα
tuono
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2017, 03:18
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: NS Oscar ii
Μυλος: Compak K5
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Καλησπερα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gtone:1 » 27 Μαρ. 2018, 19:32

Γεια σου Αντωνη!Ευχαριστω!
gtone:1
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 17 Μαρ. 2018, 23:59
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Μελίσσια
Μηχανη: Expobar Brewtus iv
Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε στο CoffeeHeat.gr

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη