Γειά σας από έναν ΝΕΟ

Περάστε να γνωριστούμε!

Συντονιστής: admin

Γειά σας από έναν ΝΕΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rhtoras » 10 Φεβ. 2019, 20:07

Καλησπέρα...
Μου αρέσει ο espresso.Έχω πάρει και σεμινάριο barrista και έχω μια phillips saeco poemia εδώ και περίπου πέντε-έξι χρόνια.
Τη θεωρώ αρκετά καλή μηχανή αλλά θα ήθελα τα φώτα σας.
Μπορώ να πάρω και κάτι άλλο οικονομικό έως 100-150€ και να αξίζει?

Ξέρω ο,τι ο μύλος είναι το πιο σημαντικό αλλά είναι πανάκριβοι.Είδα στα θέματα εδώ πως κάποιοι παλιοί χιεροκίνητοι κάνανε δουλειά.
Ισχύει?
Ξέρετε τι παίζει με την espressιέρα του eshop την arielli Και διαβάζω διθυραμβικά σχόλια?

Τέλος επειδή είμαι ηλεκτρολόγος.Το καλώδιο στη μηχανή έχει ψιλοκαεί σε αρκετά σημεία.Λέτε να το αλλάξω με ένα 2,5άρι ή να πάρω καινούρια espressιέρα?


Σας ευχαριστώ πολύ...
rhtoras
 

Re: Γειά σας από έναν ΝΕΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 11 Φεβ. 2019, 16:33

Καλησπέρα Τηλέμαχε! Δυστυχώς είναι κάπως περιορισμένο το budget σου! Μην φοβάσε υπάρχει λύση και για σένα :Yeah: όπως καλά ανέφερες τη λέξη χειροκίνητος μύλος θα σου πρότεινα μια μηχανή στο ανώτερο όριο περίπου, και αυτή χειροκίνητη για να πέσεις σε κόστος αλλά να ανέβεις σημαντικά σε αποτέλεσμα! Π.χ. rok GC (προσοχή οπωσδήποτε gc και όχι το κλασσικό μοντέλο) ή μία flair. Προσωπικά έχω μια ροκ gc και το αποτέλεσμα είναι συκλονιστικό για το κόστος απόκτησής της! Φυσικά χρειάζεσαι και ένα καλό μύλο. Αν διαβάσεις λίγο στους χειροκίνητους μύλους είχαν δημοσιευτεί πρόσφατα πολλές απόψεις και θα σε βοηθήσει στην επιλογή σου!
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Γειά σας από έναν ΝΕΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 12 Φεβ. 2019, 12:22

καλώς ήρθες Τηλέμαχε ,
Πιστεύω μπορείς να βρείς χειροκίνητο μύλο με 40-60 ευρώ και επίσης στα ίδια χρήματα με την ROK-GS η Flair ίσως να πετύχεις και κάποια La Pavoni μεταχ/νη η οποία θα σου δώσει φανταστικό αποτέλεσμα .
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: Γειά σας από έναν ΝΕΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rhtoras » 12 Φεβ. 2019, 16:45

Σας ευχαριστώ πολύ παίδες για τα φώτα σας.Οπότε πάω σε χειροκίνητο μύλο.

Επίσης και σε χειροκίνητη μηχανή αν κατάλαβα καλά θα πάω,διότι η Rok τέτοια είναι.

Όμως η arielli που το eshop πουλάει δεν αξίζει καθόλου λέτε?


Τέλος να πώ ο,τι θέλω να μου πείτε αν είναι καλύτερα με pressurised grup ή με Non pressurised.
Φυσικά έχω μια εικόνα αλλά δεν έχω καταλήξει.

Ευχαριστώ και πάλι...
rhtoras
 

Re: Γειά σας από έναν ΝΕΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 12 Φεβ. 2019, 17:58

καλησπέρα, το pressurised ειναι για το τριμένο καφέ του σουπερ μαρκετ.. non pressurised θες..

κοίτα μια φορά είχα παέι με φρέσκο καφε και ένα καλό χειροκίνητο μύλο σε ένα φίλο που είχε μια krups με κανονικό καλαθάκι (non pressured) και παίξαμε λίγο εκεί.. μία ιδέα την παίρνεις αλλά με τπτ δεν θα είναι σούπερ το αποτέλεσμα.. στούμπωσε κιόλας στο τέλος και ψάχναμε αυτά τα 15bar που διαφημίζουν αυτές οι μηχανές που πήγαν.. :2funny: μέχρι εκεί δηλαδή.. δεν αντέχουν ούτε σε πίεση ούτε και από άποψη θερμοκρασιακής σταθερότητας λένε τπτ... Ενώ με μια χειροκίνητη θα το βρεις πιο εύκολα και σε αυτά τα λεφτά.. H la pavoni σαφώς πιο ολοκληρωμένη μιας και δεν θες βραστήρα, αλλά πιο δύσκολη στο να πετύχεις το αποτέλεσμα, εκτός αν αρχίσεις με θερμόμετρα στο γκρουπ και κιτ για πίεση (συν 300$).
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Γειά σας από έναν ΝΕΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rhtoras » 12 Φεβ. 2019, 20:36

Drevan έγραψε:καλησπέρα, το pressurised ειναι για το τριμένο καφέ του σουπερ μαρκετ.. non pressurised θες..

κοίτα μια φορά είχα παέι με φρέσκο καφε και ένα καλό χειροκίνητο μύλο σε ένα φίλο που είχε μια krups με κανονικό καλαθάκι (non pressured) και παίξαμε λίγο εκεί.. μία ιδέα την παίρνεις αλλά με τπτ δεν θα είναι σούπερ το αποτέλεσμα.. στούμπωσε κιόλας στο τέλος και ψάχναμε αυτά τα 15bar που διαφημίζουν αυτές οι μηχανές που πήγαν.. :2funny: μέχρι εκεί δηλαδή.. δεν αντέχουν ούτε σε πίεση ούτε και από άποψη θερμοκρασιακής σταθερότητας λένε τπτ... Ενώ με μια χειροκίνητη θα το βρεις πιο εύκολα και σε αυτά τα λεφτά.. H la pavoni σαφώς πιο ολοκληρωμένη μιας και δεν θες βραστήρα, αλλά πιο δύσκολη στο να πετύχεις το αποτέλεσμα, εκτός αν αρχίσεις με θερμόμετρα στο γκρουπ και κιτ για πίεση (συν 300$).

Ευχαριστώ φίλε μου...

Σε χειροκίνητο μύλο είδα τα σχετικά θέματα αλλά δεν έβγαλα άκρη.Ποιός είναι value επιλογή?
rhtoras
 


Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε στο CoffeeHeat.gr

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη