καλησπερα

Περάστε να γνωριστούμε!

Συντονιστής: admin

καλησπερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 23 Σεπ. 2014, 00:04

καλησπερα και απο εμενα στους λατρεις του καφε.μολις εκανα την εγγραφη μου στο forum. Μια τυχαια επισκεψη στο σπιτι ενος φιλου την ωρα που εφτιαχνε το καφεδακι του, ηταν αρκετη για να με ξεσηκωσει. ηδη εχω αποκτησει εναν mazzer s.j και ψαχνω για μηχανη vibiemme η Rocket η κατι αντιστοιχο. ελπιζω με τις συμβουλες σας να πετυχω καλα αποτελεσματα. καλο βραδυ σε ολους.
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting

Re: καλησπερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό COFFEEMAN » 23 Σεπ. 2014, 00:17

Καλώς τον κι ας άργησε λοιπόν μεγαλε ξεκινησες και εβαλες πολυ ψηλα τον πήχη θα ελεγα καλο αυτο αντε να παρεις και την μηχανη ναρθω να πιώ κανα καφε.
COFFEEMAN
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 01 Φεβ. 2014, 22:41
Ονομα: ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Τοποθεσια: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηχανη: Vbm_domobar jr2b mod
2η μηχανη: Gaggia classic
Μυλος: Mazzer Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Xatzilias coffee roaster

Re: καλησπερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Σεπ. 2014, 00:22

Ευχομαι αγαπητε να γινεις το ζωντανο παραδειγμα του ανθρωπου που εκανε την σωστοτερη κινηση να ξεκινησει αποκτωντας πρωτα εναν καλο μυλο και επειτα εχει ο θεος για την μηχανη. :Yeah:
Καλως μας ηρθες και σου ευχομαι ολοψυχα να βρεις αυτο που ψαχνεις και θα το βρεις ,γιατι οποιος ψαχνει βρισκει.....Ασε που κατι πηρε το αυτι μου τωρα τελευταια εδω μεσα για μια vibiemme double boiler pid που ετοιμαζεται για διαζυγιο με το αφεντικο της ;)
Το παλευουν βεβαια ακομα το πραμα γιατι υπαρχει προγαμιαιο συμβολαιο αλλα τα λεφτα ειναι μεγαλος πειρασμος :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: καλησπερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 23 Σεπ. 2014, 08:22

Οι ειδησεις που διαδιδουν καποιοι ειναι ψευδεις :lol: :lol: :lol: ....μεινε προσηλωμενος στη μοναδικη και ομορφη διαδικασια του ψσξιματος.....καλως ηρθες και μαλλον καταλαβες πως ΕΜΠΛΕΞΕΣ με αγαπημενη συντροφια..
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: καλησπερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 23 Σεπ. 2014, 08:37

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Ηλία τόσο εγώ όσο και αρκετά από τα υπόλοιπα μέλη είμαστε στη διάθεσή σου.

Θα σου πρότεινα τα εξής:

1. Διάβασε και ενημερώσου από τα διάφορα forum (και τα ξένα) για τον εξοπλισμό που σε ενδιαφέρει.
2. Προσπάθησε να βρείς θέματα μελών που έχουν τον συγκεκριμένο εξοπλισμό (τι τους αρέσει, τους χαλάει κ.α.).
3. Όταν καταλήξεις κάπου... ρώτα τα μέλη που έχουν τον εξοπλισμό που σε ενδιαφέρει προκειμένου να συλλέξεις περισσότερες πληροφορίες.

Πιστεύω με αυτό το τρόπο θα νιώσεις καλύτερα για τις επιλογές σου και θα είσαι σε θέση να καταλάβεις καλύτερα αυτά που θα σου πουν οι υπόλοιποι. Είμαι βέβαιος ότι το αποτέλεμα θα σε δικαιώσει. :coffee:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: καλησπερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 23 Σεπ. 2014, 15:49

Σας ευχαριστω ολους για το καλωσορισμα και για τις συμβουλες.Απο διαβασμα αλλο τιποτα.Στην πραξη δεν τα παω καλα.το αποτελεσμα που παιρνω απο την μηχανη που εχω ειναι πολυ κακο,ετσι θα χαρω πολυ αν βγει το διαζυγιο που μου αναφερατε.(αυτο ισχυει μονο για αψυχα πραγματα και ποτε για πραγματικα ζευγαρια).Παντως αν παρθει καποια αποφαση για την πωληση της μηχανης με ενημερωνετε.Ο μεντορας μου φανταζομαι ανυπομονει να μου δωσει τα φωτα του(γεια σου Βαγγελη).
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting

Re: καλησπερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adrood » 23 Σεπ. 2014, 16:20

Μην το φοβάσαι. Το αποτέλεσμα θα πρέπει να το διορθώνεις ανάλογα με την γεύση. Οσες λιγοτερες παραμέτρους έχεις τόσο πιο καλό φλυτζάνι θα πίνεις. Προσωπικά πιστεύω μόλις ξεφύγεις από μηχανές σαν Rancilio, gagia (τα φθηνά μοντέλα) και μετά μπορείς να έχεις καταπληχτικά αποτελέσματα πολύ πιο εύκολα . Και πάντα ο γνώμονας είναι η γεύση και χρειάζεται και η εμπειρία για να διορθώνεις που θα έρθει (πιστεψέ μας οι νεροχύτες εχουν πιεί αρκετό καφε :tooth: :tooth: :tooth: )

Όσο για το μύλο καλά έκανες και ξεκίνησες από εκεί. Θα σε καλύψει 100%
--------------------------------------------------------------------------------------------

Οι καλύτερες απολαύσεις στη ζωή είτε παχαίνουν είτε είναι παράνομες.

Η γεύση δεν μετριέται με καμία ζυγαριά :P

--------------------------------------------------------------------------------------------
adrood
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Σεπ. 2014, 11:07
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Ονομα: Chris
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex duetto III
2η μηχανη: Suzuki GSR 600
Μυλος: Mazze mini Electroni
2ος Μυλος: Ανεμόμυλος Χάρτινος
Coffee Roaster: Gene cafe
Αγαπημένοι Καφέδες: Πλέον μονο μπλεντ

Re: καλησπερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 24 Σεπ. 2014, 22:29

Καθυστερημένα μεν :Oops!: αλλά καλωσόρισες!
Χαίρομαι που όπως λέει και ο woodsman43, έκανες το καλύτερο ξεκίνημα, αγοράζοντας πρώτα έναν καλό μύλο και κατόπιν μηχανή. :headbang3:

Ηλία αυτό που θα σου πρότεινα προσωπικά πέραν του διαβάσματος, θα ήταν το να έρθεις σε κάποια από τις καφεδοσυναντήσεις που κάνουμε ώστε να τα λέγαμε εκτενέστερα και από κοντά!
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: καλησπερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 24 Σεπ. 2014, 23:23

Γεια σου Νικο και σ΄ευχαριστω για την υποδοχη.Σιγουρα θα εμφανιστω στις συναντησεις να σας γνωρισω προσωπικα,γιατι πιστευω οτι θα εχουμε καλυτερη επικοινωνια.
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting


Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε στο CoffeeHeat.gr

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη