Καλησπερα!

Περάστε να γνωριστούμε!

Συντονιστής: admin

Καλησπερα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 20 Νοέμ. 2014, 22:01

Καλησπερα κ απο μενα, αφορμη για την εγγραφη στο φορουμ αποτελεσαν οι αναφορες στον καφε kudu, του οποιου εχω γινει πιστος fan εδω και δυο χρονια!!
Μεχρι τωρα καλα την εβγαζα και επαιρνα καφε απο hole+doc, πλεον ομως βρισκομαι στην αναζητηση μηχανης λογω μετακομισης..

Εκανα την ιδια ερωτηση και σε "εταιρο" φορουμ, αλλα πιστευω οτι εδω θα γινω πιστος θαμωνας, οπως και στις Kuduκαφετεριες ;)

Η απορια μου λοιπον ειναι... Ποια μηχανη θα αναδειξει καλυτερα τον Habit? :Yeah:

Υπεραυτοματη ή ημιαυτοματη?

Πριν 2-3 χρονια περιπου θελησα να παρω μηχανη εσπρεσσο και μετα απο αρκετο διαβασμα κατεληξα και πηρα μια νεσπρεσσο. Ειχα διαβασει αρκετα καλα σχολια και τελικα πειστηκα γιατι πατωντας ενα κουμπι επινες εσπρεσσο.
Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΦΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ! (Ή μηπως οχι? γιατι εχω ακουσει χειροτερα σχολια για τασσιμο, κλπ)

Τελος παντων, τοτε ειχα δωσει 150 ευρα και δε φχαριστηθηκα ποτε ουτε εναν καφε. Τελικα την χαρισα σε κατι γνωστους, οι οποιοι εχουν ξετρελαθει και πινουν καθε μερα εσπρεσσακια

Οποτε, οπως καταλαβαινετε, κατεληξα να πινω εσπρεσσακια απο μια καφετερια που κανει πολυ καλο καφε με 1,5ευρω. ;)
Εδω και κανα μηνα λοιπον εχει μπει παλι μεσα μου το μικροβιο κ εχω αρχισει να ψαχνομαι παλι σοβαρα.

Το θεμα ομως ειναι οτι εχω μπερδευτει απιστευτα!
Εγω πινω εναν καφε απο μια μηχανη που κανει κανα δυο εκατομυρια, απο μυλο που κανει κανα χιλιαρικο, κλπ. Κ αυτος ο καφες μου αρεσει.

Αναρωτιεμαι λοιπον οντως χρειαζεται να πληρωσει καποιος τοσα λεφτα για να πιει ενα ωραιο καφεδακι.
Διαβαζω ωρες, μερες ατελειωτες και οσο πιο πολυ διαβαζω, τοσο πιο πολυ μπερδευομαι..

Προφανως ψαχνω ενα value for money, γιατι οι εποχες ειναι δυσκολες λεμε.. :P

Μπορω να διαθεσω μεχρι 500ε, μαξιμουμ 600, κ αυτο το ποσο μπορει να διατεθει ειτε για μηχανη και μυλο ξεχωριστα, ειτε για μηχανη με ενσωματομενο μυλο.

Συνεχιζω ομως να αναρωτιεμαι, να παρω μυλο και μηχανη μαζι? (υπεραυτοματη?) να παρω μυλο και μηχανη μαζι(ημιαυτοματη με ενσωματωμενο μυλο?) ή τελειως ξεχωριστα μηχανη και μυλο??

Και αν παρω ξεχωριστα μηχανη, γιατι να παρω μια gaggia (διαφημιζεται απιστευτα) με 300ευρω και οχι μια επαγγελματικη μεταχειρισμενη απο σερβις με 400-500? και ενα μυλο αργοτερα?

Πχ εχω μπανισει εδω και καιρο αυτη http://www.wholelattelove.com/products/ ... apid-steam

αλλα εχω διαβασει καποια σημαντικα αρνητικα στοιχεια οπως οτι δεν κανει καλο αφρογαλα ή οτι δε βγαζει διπλη δοση κ οτι το μποιλερ ειναι αλουμινιου (=κακο για την υγεια), ασε που η δοση παει μεχρι 9γρ κ αν θες να κανεις ενα φρεντο πρεπει να κανεις αλχημειες)

Επισης εχω δει αυτην http://www.brevilleusa.com/the-barista-expresstm.html , η οποια φαινοταν ιδανικη! (μεχρι που διαβασα οτι ο αλλος εχασε το χερι του επειδη εσκασε το μποιλερ?)

Δωστε τα φωτα σας παρακαλω, γιατι κοντευω να το καψω απο το διαβασμα.. Ουτε για πανελληνιες τοσο διαβασμα

Οσο για τους μυλους, καπου ειχα διαβασει οτι για εσπρεσσο ειναι καλυτερα τα κεραμικα?

Επισης βρηκα αυτο το πακετο..

http://www.italiankitchenaids.com/prodd ... lassic-set
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Καλησπερα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 20 Νοέμ. 2014, 22:31

Χαιρετω τον καινουργιο φιλο μας υποθετωντας οτι τον λενε Δημητρη μιας και το προφιλ του ειναι τελειως αδειο και δεν θα επρεπε :mrgreen:
Το ποσο μπερδεμενος εισαι φιλε μου ειναι ξεκαθαρο απο τα λεγομενα σου και δεν ειναι κακο αυτο.Πολλα τα ερωτηματα σου και σηκωνουν πολυ συζητηση το διχως αλλο.
Ωστοσο δεν θα απαντησουμε ουτε θα συζητησουμε εδω κατι απο ολα αυτα τα ενδιαφεροντα που ρωτας μιας και εδω ειναι το πιο ακαταλληλο τοπικ για αυτου του ειδους τη συζητηση η οποια θα χαθει στην ομιχλη :mrgreen:
Κανε σε παρακαλω αντιγραφη τα ερωτηματα σου και ειτε ανοιξε ενα καινουργιο θεμα εδω ειτε γραψε σε καποιο ανοιχτο ετσι ωστε να ειναι χρησιμη η συζητηση μας για ολους.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Καλησπερα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 20 Νοέμ. 2014, 22:44

Καλησπερα, προφανως με λενε Δημητρη :mrgreen:

Αλλα τι εννοεις ειναι αδειο το προφιλ μου?

Μετεφερα το ποστ στο φορουμ που μου εδωσες, ελπιζω να ειναι σωστο.
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Καλησπερα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 20 Νοέμ. 2014, 22:48

Tα στοιχεια στο προφιλ σου στα δεξια των ποστ σου ειναι κενα.
Απο τον πινακα ελεγχου μελους μπορεις να συμπληρωσεις τα στοιχεια που θελεις εσυ

Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Καλησπερα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 20 Νοέμ. 2014, 22:53

woodsman43 έγραψε:Tα στοιχεια στο προφιλ σου στα δεξια των ποστ σου ειναι κενα.
Απο τον πινακα ελεγχου μελους μπορεις να συμπληρωσεις τα στοιχεια που θελεις εσυ

Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

αφου δεν εχω μηχανη+μυλο :dancing:
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Καλησπερα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 20 Νοέμ. 2014, 23:31

Καλως ηρθες Δημητρη στην παρεα μας...ολες οι αποριες σου θα λυθουν εδω..να μη σε αγχωνει αυτο... :)
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Καλησπερα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 20 Νοέμ. 2014, 23:35

ArroW έγραψε:Καλως ηρθες Δημητρη στην παρεα μας...ολες οι αποριες σου θα λυθουν εδω..να μη σε αγχωνει αυτο... :)

Καλως σας βρηκα!
Αναμενω απαντησεις με προσηλωση :D
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Καλησπερα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 20 Νοέμ. 2014, 23:56

Δεν εχω καταλαβει πως εχω καταληξει να μοιαζω ως ο κακος της παρτεας :think:
Απλα λοιπον Δημητρη να σε ενημερωσω ,μιας και εισαι καινουργιος στο παιχνιδι κατα πως φαινεται ,πως δεν κανουμε απαντηση με παραθεση οταν απανταμε στο ακριβως προηγουμενο μηνυμα.Δεν ειναι απαραιτητο μιας και εννοειται οτι απαντας στο προηγουμενο ποστ.Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Καλησπερα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 21 Νοέμ. 2014, 00:02

Δε γινεσαι κακος, ισα ισα, χαιρομαι που υπαρχει ενα κλιμα ευγενειας ;)
Η παραθεση δε γινεται για να γεμιζουν οι σελιδες, αλλα για αποφυγη μπερδεματων, σε περιπτωση που απαντησει καποιος αλλος ενδιαμεσα.
Τεσπα, εσυ παντως δε συστηθηκες :lol:
Χαιρετω για την ωρα :)
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Καλησπερα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 21 Νοέμ. 2014, 00:07

woodsman43 έγραψε:Δεν εχω καταλαβει πως εχω καταληξει να μοιαζω ως ο κακος της παρτεας :think:


:tooth: :tooth:
Βαλε ταξη μαστορα!!
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Επόμενο

Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε στο CoffeeHeat.gr

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron