Γεια σας σύντολοι.

Περάστε να γνωριστούμε!

Συντονιστής: admin

Γεια σας σύντολοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιμης » 11 Δεκ. 2014, 19:52

Γειά σας καλοί μου άνθρωποι.
Με λένε Δημήτρη, και ειμαι από την Κέρκυρα.
Πρίν μερικά χρόνια αποφάσισα να αποκτήσω μια αξιοπρεπή τουλάχιστον μηχανή καφέ. Πίστευα ότι με μια ημιεπαγγελματική μηχανη θα ειμουν καλυμένος για οικιακές απαιτήσεις. Αρχή έγινε με μια La Pavoni Puccino οπου μου έδωσε ενας φίλος και του την επέστρεψα γιατί απέτυχα παταγωδως να κάνω ενα καφε της προκοπής.
Ποτέ δεν σκεφτηκα να πάρω μια οικιακή, και στραφηκα για την ευρεση και αγορά μιας μεταχειρισμένης ημιαυτόματης san marco. Υποψιάστηκα βέβαια ότι δεν θα ειχα καλα ξεμπερδέματα με την γυναικα μου αν ήθελα να την βάλω μεσα σπίτι. Μετα από περιπέτειες και την αρρενωπή μου σταση στο ζήτημα ποιος θα υπερισχύσει, απέτυχα και εδώ.
Οσπου, μια μερα, συναντιέμαι με μια wega mininova, και ενα μυλο Rimini. H wega αν και παλιό μοντέλο μου καλοφανηκε, ειχε και καυστηρα, ειχε και μανομετρο για την θερμοκρασία, το group ωραίο. Ο μύλος ήταν βαρύς σαν τσιμέντο, οπότε λέω καλός θα είναι. Και τα αγόρασα.
Την βάζω στον πάγκο της κουζίνας, τραβάω ρευμα, κανω αποχέτευση, της δινω νερό από το δύκτιο με κατι μανζταφλάρια για να μην παρει κακο νερό, και την άλλη μερα την πήρα στο γκαράζ γιατί δεν έγινε αποδεκτή από το κυβερνείο, λόγω όγκου, και ανικανότητας της να κανει ευκολα καφε η γυναικα μου.
Εν τέλη, πρέπει να έχω πιεί μεχρι 10-15 καφεδες καλούς απο αυτην σε 2-3 χρόνια. Βεβαια κατα 90% οι καφεδες που έπινα έξω ηταν χειρότεροι. Η μηχανή τωρα ειναι σε service που κανω με τα χεράκια μου και την διαδυκυιακή βοήθεια του ΑΣΜ Κωστα.
Α, και ειμαι μεγαλος άνθρωπος. Αυτα.
Μιμης
Member
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 02 Δεκ. 2014, 10:22
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Κερκυρα
Μηχανη: Wega mininova
Μυλος: Cunill Colombia
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Γεια σας σύντολοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas 5b » 11 Δεκ. 2014, 20:18

γεια σου φιλε μου δημητρη,,καλως ηρθες στην παρεα,,ελπιζω απο δω κ περα να παρεις τα καφεδακια που σου αξιζουν απο το μικρο θηριο σου,,,κανε αυτα που ειπαμε , συναρμολογησε την κ οτι χρειαστης περετερο ξερεις που θα με βρεις :tooth: :tooth: αν και σε ειδα με πολυ ορεξη!!!θα την πετυχεις την εγχειρηση :headbang3:
Άβαταρ μέλους
kostas 5b
Member
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 16 Νοέμ. 2014, 21:59
Τοποθεσία: κερκυρα
Ονομα: kostas
Τοποθεσια: κερκυρα
Μηχανη: wega mininova
Μυλος: ascaso i mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: biancaffe

Re: Γεια σας σύντολοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 11 Δεκ. 2014, 20:44

Δημητρη καλως ηρθες στην παρεα μας και ευχομαι καλα καφεδακια απο το μικρο "θηριο" σου...
Τι πρωτο σου ποστ ηταν απολαυστικο , φανταζομαι τα υπολοιπα...

Υγ Καλα , εδω μεσα η Γιαννης η Δημητρης θα μπαινει..κατι γινεται.. :tooth:
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Γεια σας σύντολοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Δεκ. 2014, 21:37

Καλως ηρθες αγαπητε Δημητριε συνενοματε στο φορουμ.Αν και οι κυβερνησεις γενικοτερα δεν βαζουν μυαλο με τιποτα ευχομαι ολοψυχα στο δικο σου κυβερνειο να επικρατησει η συνεση και η σοφια και με τροπολογια ειδικη να σου επιτραπει η χρηση της μηχανουλας σου στο δικο της χωρο :lol:
Θελω να πιστευω οτι μολις χαλιναγωγησεις το κτηνακι σου και αρχισεις να βγαζεις ποιηματα να μεταπειστει και ο κυβερνητης του σπιτιου και να αρχισει αμεσα σπουδες στο ανοιχτο πανεπιστημιο του home barista ετσι ωστε να την αποδεχτει και να την εναγκαλισει. :waf:
Εμεις παντως εδω ειμαστε.Μπορεις να ανεβασεις και φωτογραφιες των εργασιων σου ετσι ωστε να το συζητησουμε.Ειμαι σιγουρος βεβαια οτι με τη βοηθεια του Κωστα εισαι σε καλο δρομο :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Γεια σας σύντολοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 11 Δεκ. 2014, 22:05

Καλώς όρισες Μίμη!
Μιμης έγραψε:Υποψιάστηκα βέβαια ότι δεν θα ειχα καλα ξεμπερδέματα με την γυναικα μου αν ήθελα να την βάλω μεσα σπίτι. Μετα από περιπέτειες και την αρρενωπή μου σταση στο ζήτημα ποιος θα υπερισχύσει, απέτυχα και εδώ.

Μην ανησυχείς, δεν φοβούνται τα βουνά τις αστραπές :dancing:
Καλές είναι οι ..... άτιμες αλλά.... ένα ψυχοβγαλτικό χάρισμα το έχουν :Oops!:

Βέβαια, είναι λίγο θυριάκι η μηχανή, αλλά τι να κάνεις... κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις.
Μια χαρά εξοπλισμός μου φαίνεται, και αν γίνει ένα καλό service όπως αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις σίγουρα θα είναι ένα πολύ καλό βήμα προς την ποιότητα και την απόλαυση!

Σε ό,τι θες, μην διστάσεις να μας ρωτήσεις κι όπου-όσο μπορούμε να σε βοηθήσουμε!

Και πάλι καλώς όρισες!
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Γεια σας σύντολοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 12 Δεκ. 2014, 09:27

Πράγματι "απολαυστικό" και αυθεντικό το άρθρο σου.

Φίλε μου εδώ θα επικεντρωθούμε πρώτα από όλα στο WAF (wife acceptance factor). Πως θα τον αυξήσουμε το συγκεκριμένο παράγοντα. Θα σε βοηθήσουν τα εκλεκτά μέλη για την μεθοδολογία του "ψησίματος της συζύγου", της "αποδοχής" και φυσικά της "κατάληψης χώρου για την κούκλα σου".
Για τα υπόλοιπα έχουμε χρόνο.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Γεια σας σύντολοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιμης » 12 Δεκ. 2014, 11:55

Χαίρομαι που χαίρεστε. Απολαυστικο το κειμενο μπορεί να είναι, απολαυστικους καφεδες δεν εχω χαρεί οσους θα έπρεπε. Εχω πάρει όμως εξαιρετικα φλυτζάνια με αρώματα και γευσεις απολαυστικές, τσαγιού. Πραγματικά η θερμοκρασία του ζεστού που βγάζει, ειναι σταθερή, δεν μπορώ να πω, ειναι συνεπής στην απόδοσή της.
Τωρα, για την τοποθέτησή της σε μια νορμάλ κουζίνα σπιτιού, εντάξει, ειναι overkill. Χτυπάει στο μάτι, σαν τούβλο στο μέτωπο.
Οπως και να το δούμε ειναι ο χωρος, το βασίλειο, η αυτοκρατορία της γυναικας εκει. Οπως δεν θελω να βαλω χαλιά, η πατάτες στο γκαραζ/αποθηκη/εργαστήριο/βιβλιοθήκη/γυμναστήριο (ειναι πολυχώρος,ναί) μου, έτσι έχουν και αυτες κάποιο λόγο στο χωρο τους. Βασικά σε όλα έχει, αλλά λέμε τωρα.
Σήμερα θα την περάσω (την wega) από καθαριστικο αλάτων και θα καθαρίσω και το σασί. Θα την δεσω, αν δεν περισσέψει κάτι, ωστε να εκμεταλλευθώ την βοήθεια του Πολιούχου μας που ειναι αφιερωμένη η σημερινή ημέρα. Δόξα στον Κύριο.
Ρεπορταζ, δεν ξερω αν μπορέσω να κάνω, δεν έχω φωτογραφίες από την κατάστασή της πριν την λύσω, μόνο καποιες που τράβηξα για να θυμάμαι που πάνε τα καλώδια που έβγαλα.
Εχω και ένα τρομερό εργαλείο που υποτίθεται ότι θα μετρήσει την πίεση της αντλίας στο group, ιδιαίτερα κρίσιμο σημειο, κομβικό θα έλεγα, που θα κρίνει αν θα ασχολειθω παραπέρα μαζί της, η θα την τοποθετήσω στο χώρο με τις υπόλοιπες άχρηστες και καλοπληρωμένες εξυπνάδες που με φώτησε ο Θεός να αποκτήσω.
Κοντη γιορτή, ελπίζω να τα ξαναπούμε, να έχω κάτι να αναφέρω ως αποτέλεσμα απο την σημερινή μάχη που θα κάνω με την λεγάμενη.
Μιμης
Member
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 02 Δεκ. 2014, 10:22
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Κερκυρα
Μηχανη: Wega mininova
Μυλος: Cunill Colombia
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Γεια σας σύντολοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas 5b » 12 Δεκ. 2014, 12:07

χαχαχαχαχααχ συντοπιτη τα κειμενα σου ειναι σκετη απολαυση!!! ΑΛΛΑ μην ξαναπεις οτι αν δεν τα καταφερεις θα την βαλεις σε αχρηστια γιατι θα σε βαλω στην τηλεοραση σαν silver allert!!! χαχαχαχα. Ειπαμε οτι ο συντοπιτης σου ειναι διπλα σου οτι κ να χρειαστης :Yeah:
Άβαταρ μέλους
kostas 5b
Member
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 16 Νοέμ. 2014, 21:59
Τοποθεσία: κερκυρα
Ονομα: kostas
Τοποθεσια: κερκυρα
Μηχανη: wega mininova
Μυλος: ascaso i mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: biancaffe

Re: Γεια σας σύντολοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 12 Δεκ. 2014, 14:41

Καλό κουράγιο.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Γεια σας σύντολοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιμης » 12 Δεκ. 2014, 15:20

Λοιπόν, η αποσυναρμολόγηση έγινε.
Που ανοίγω θέμα για τον καθαρισμο που ειναι υπό εξέλιξη; Βεβαια ισως να γινει και κάτι λίγο παραπάνω, αν μπορέσω.
Μιμης
Member
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 02 Δεκ. 2014, 10:22
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Κερκυρα
Μηχανη: Wega mininova
Μυλος: Cunill Colombia
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε στο CoffeeHeat.gr

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]