Googlis Καλώς σας βρήκα!

Περάστε να γνωριστούμε!

Συντονιστής: admin

Googlis Καλώς σας βρήκα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 12 Ιαν. 2014, 23:46

Καλώς σας βρήκα!
Μετά από απουσία περίπου ενός με δύο χρόνια από τα ιντερνετικά δρώμενα του καφέ επιστρέφω.
Επιστρέφω με όρεξη και μεγάλη χαρά, επιστρέφω με διάθεση για νέες γευστικές περιπέτειες που θα χαρακτηρίζονται από εξαιρετικά αρώματα και θα σερβίρονται σε ένα μικρό, ταπεινό φλιτζάνι μα πέρα για πέρα θαυμαστό.

Είμαι ο Νίκος λοιπόν, στας Αθήνας με την γνωστή αιθαλομίχλη μα εμένα μου την κάνει πιο ζεστή πιο οικεία ίσως κάπως έτσι να την οσφραινόταν κανείς σε παλιότερες δεκαετίες. Με τον καφέ και δη και τον espresso η σχέση μας ξεκίνησε κάπου στο 2007. Επισκεύαζα καφετιέρες, δεν είχα όμως κάποια στο σπίτι μου, καλές εποχές τότε, μπήκα στον πειρασμό και αγόρασα μία Krups Xp4020. Έκτοτε κατόπιν της γνωριμίας μου με τον Δημήτρη (woodsman43) γνώρισα τον speciality, πέταξα πολλά κιλά καφέ, κατάστρεψα το γάλα αρκετών αγελάδων.Παρακολούθησα σεμινάρια, διάβασα βιβλία, πειραματίστηκα, πειραματίζομαι, γεύομαι και μαθαίνω.

Έμαθα όμως, έμαθα κάτι πολύ σημαντικό που θα μπορούσα να ισχυριστώ πως μου άλλαξε την καθημερινότητα. Η εργασία μου είναι ιδιαίτερα απαιτητική μα κυρίως αγχωτική, αποτέλεσμα αυτών, να ασφυκτιώ, να πνίγομαι. Ως που ήρθε ο espresso, μια καφετιέρα και ένας μύλος. Πίνω καφέ δεν σημαίνει πλέον, μηχανικά, μόνο και μόνο για να ξυπνήσω ή να τσιτώσω ακόμη περισσότερο για να αντιμετωπίσω της όποιες δυσκολίες. Αλλά..... σημαίνει απόλαυση, 10 λεπτά που θα τον παρασκευάσω με αφοσίωση, θα βγάλω κάθε άλλη σκέψη απ΄ το μυαλό μου, θα γευτώ, θα ψάξω για τα αρώματα η ψυχολογία μου θα ανακάμψει, η ηρεμία μου θα επανέλθει....

Επιστρέφω λοιπόν! Σε έναν νέο δικτυακό ιστότοπο, που η πρώτη του ιδεατή σύλληψη έγινε πάνω από ένα φλιτζάνι διπλού espresso.
Που φτιάχτηκε με φίλους, τον woodsman43, τον Arrow, και εν τέλει με την φιλική βοήθεια του Loizos. Θα 'θελα να μπορέσουμε να σας μεταφέρουμε το ζεστό-φιλικό κλίμα, να μοιραστούμε τις απόψεις, ιδέες, οπτικές, να δοκιμάσουμε μαζί γεύσεις, αρώματα να συζητήσουμε και γιατί όχι, να υποστηρίξουμε μέχρις εσχάτων τις θέσεις μας :D Θα κάνω ότι μπορώ για να νιώσετε όσο πιο ευχάριστα ελεύθερα, και να μοιραστείτε μαζί μας τον χρόνο σας εποικοδομητικά, πολιτισμένα, κερδίζοντας γνώσεις, γεύσεις και αρώματα.

Καλώς ήλθατε λοιπόν!
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε στο CoffeeHeat.gr

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη