Καταστημα! Καφε...

Περάστε να γνωριστούμε!

Συντονιστής: admin

Καταστημα! Καφε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σιδηρούς » 06 Αύγ. 2015, 19:56

Χαιρεται,ονομαζομαι "Σιδηρους" ειμαι καπνιστης πιπας [καπνοσυριγγα ειναι η επισημη ορολογια] και οπαδος του καφε φυσικα και οχι απλα σαν μεσο του να ξυπνησει κανεις.Πηρα την πρωτη μου μηχανη το 1998 πολυ ακριβη για τα τοτε δεδομενα και την δουλεψα λιγο καιρο.Τοτε δεν υπηρχαν πληροφοριες πολλες ουτε διαδικτυο και ολα ηταν "στο μιλητο" με πρωτο-πρωτο το "ποσα bar βγαζει" μιας και αυτο τοτε θεωρουνταν πρωτευων.
Τα χρονια περασαν απο τοτε,δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα με το θεμα σκοπιμως ομως τωρα τελευταια αποφασισα να ασχοληθω λιγο παραπανω και αποφασισα να ψαξω στο διαδικτυο για Ελληνικο forum.Πινω Ελληνικο διπλο ή Εσπρεσο το πρωϊ και Ελληνικο μονο ή Καπουτσινο το απογευμα.ΔΕΝ πινω σκοπιμως φραπε ή γαλλικο και καμια φορα καλοκαιρι σε καφετερια παραγγελνω καπουτσινο φρεντο.
Αφου δοκιμασα σχεδον οτι ειχε το σ.μαρκετ στραφηκα σε 2 Καφεκοπτεια απο τα οποια επαιρνα αλεσμενο καφε πουδρα και τον εκανα Ελληνικο,αργοτερα αρχισα να δοκιμαζω απο διαφορες ποικιλιες σε μπρικι Moca και τελευταια στην νεα απλη μηχανη μου.Θελω εν καιρω να πειραματιστω στους βαθμους κοψιματος και να παρω και δικο μου μυλο ομως σιγα-σιγα επειδη προεχουν οικογενειακες και αλλες αναγκες.Ειδα το δικο σας forum μεσω αναζητησης για μυλο,απο μια γρηγορη ματια δεν ειδα το "σταριλικι" που συναντησα αλλου και αποφασισα να μπω εδω για περαιτερω μελετη και διαλογο.Οπως και στο δικο μου χομπυ ετσι και εδω στην αρχη ολα φαινονται βουνο,θελω να εμβαθυνω λιγο παραπανω στο θεμα και να παρω αργοτερα καποια καλυτερη μηχανη.Εν καιρω ελπιζω να πουμε καποια πραγματα παραπανω,ευχομαι εις υγειαν σας! :coffee:


Σημ: Ο τιτλος της ενοτητας ειναι μια φραση που λεω στην γυναικα μου για να την πειραξω,παιρνω δηθεν αυστηρο υφος και ενιοτε με το κομπολοϊ στο χερι της εμφανιζομαι μπροστα της και της λεω "καταστημα, καφε" ενω συμπληρωνω καμια φορα "και σβελτα" ή "και που 'σαι, 100 φορες ανακατεμα πριν φουσκωσει ετσι;".
Blog για τον Νεο καπνιστη Πιπας:
Pipes and Tobaccos: http://pipe-smoke.blogspot.gr/
Youtube Channel: https://www.youtube.com/channel/UC33ney ... xFeSQ/feed
Άβαταρ μέλους
Σιδηρούς
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 05 Αύγ. 2015, 23:56
Ονομα:
Τοποθεσια: Αθηναι
Μηχανη: Silvercrest
Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Στο ψαξιμο...

Re: Καταστημα! Καφε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σιδηρούς » 06 Αύγ. 2015, 20:00

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το avatar,δεν δεχεται κανενα ακομη και 60 x 80 να βαλω.Οσες φορες προσπαθησα μου βγαζει την παρακατω ειδοποιηση:

Forbidden

You don't have permission to access /ucp.php on this server.
Apache Server at coffeeheat.gr Port 80


:roll:
Blog για τον Νεο καπνιστη Πιπας:
Pipes and Tobaccos: http://pipe-smoke.blogspot.gr/
Youtube Channel: https://www.youtube.com/channel/UC33ney ... xFeSQ/feed
Άβαταρ μέλους
Σιδηρούς
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 05 Αύγ. 2015, 23:56
Ονομα:
Τοποθεσια: Αθηναι
Μηχανη: Silvercrest
Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Στο ψαξιμο...

Re: Καταστημα! Καφε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 07 Αύγ. 2015, 11:26

Καλως ηρθες φιλε μου και καλη διαμονη ευχομαι να εχεις στις σελιδες μας.Ομολογουμενως εχεις το πιο περιεργο ονομα που εχω συναντησει και με παραπεμπει σε καταστασεις game of thrones. :headbang3: Ειναι το κανονικο σου η καποιο nickname; :think:
Ρωταω για να μας πεις το μικρο σου για πιο φιλικη συζητηση...γι αυτο το λεω.
Το σταριλικι που λες οτι βρηκες ειναι ευκολο να το δεις παντου και σε εμας εννοειται αναλογως της επαφης που θα κανεις μιας και ο γραπτος ιντερνετικος ςλογος ειναι τοσο αχαρος που μας βαζει ευκολα σε μπελαδες κυριως επειδη δεν μπορουμε να εκφραστουμε οπως πρεπει.
Εχω χαρακτηριστει απο αρκετους τυπους με πολλα κοσμητικα και εχει πεσει το επιπεδο συζητησης πολυ χαμηλα μερικες φορες πιασμενοι απο μια κουβεντα η οποια σχεδον παντα σημαινει αλλα απο αυτο που δειχνει.
Να εδω ενα παραδειγμα με ενδιαφερον αρκει να το διαβασεις ολο.
Οσο για την αναζητηση σου δεν θα σε κουρασω αλλα θα σε παραπεμψω στην δικη μου αποψη κατευθειαν σε αυτο το νημα με πολλη ενδιαφερουσα καταληξη.
Φυσικα οτι θες μεμονομενα σε αναλογο τοπικ να το συζητησουμε ευχαριστως αν και λογω καταστασεων και εποχης η συμμετοχη μας ειναι λιγο στα κατω της :cry:
Οσο για το αβαταρ θα περιμενουμε να το δει ο λογισμικακιας της παρεας μας μιας και εγω δηλωνω ασχετος.
Και παλι καλως μας ηρθες και καλες αγορες με φωτιση σου ευχομαι. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Καταστημα! Καφε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σιδηρούς » 08 Αύγ. 2015, 11:38

woodsman43 έγραψε:Καλως ηρθες φιλε μου και καλη διαμονη ευχομαι να εχεις στις σελιδες μας.Ομολογουμενως εχεις το πιο περιεργο ονομα που εχω συναντησει και με παραπεμπει σε καταστασεις game of thrones. :headbang3: Ειναι το κανονικο σου η καποιο nickname; :think:
Ρωταω για να μας πεις το μικρο σου για πιο φιλικη συζητηση...γι αυτο το λεω.


Αυτο το nick name το Sid.Stavros εχω εδω και χρονια σε 10 forum [ουτε και οι ξενοι δεν το γραφουν ως fora] του εξωτερικου και επειδη δεν με εχουν αφησει στο παρελθον [αποκλειστικα και μονο στην Ελλαδα] να το βαλω ολο [Σταυρος Σιδηρους] το κοβω και το κανω Σιδηρους.Δεν εχει καμια σχεση με GOT,WOW κλπ αλλωστε ουτε βλεπω τετοιες ταινιες ουτα παιζω παιχνιδια στον υπολογιστη. Μπορει να ειναι και το επιθετο μου πχ Σιδηροπουλος,Σιδηρακης κ.ο.κ μα εχω συνηθισει να αποκαλω τους αλλους στο διαδικτυο ανεξαρτητως ποσο καλα τους ξερω με παραθεση του nicn name που εχουν.Αλλωστε τι νοημα εχει να κανω παραθεση πχ στον Metal και απο κατω να τον λεω πχ Μπαμπη; Αφου πολλοι δεν τον ξερουν προσωπικα ουτε και με το μικρο του.

Το σταριλικι που λες οτι βρηκες ειναι ευκολο να το δεις παντου και σε εμας εννοειται αναλογως της επαφης που θα κανεις μιας και ο γραπτος ιντερνετικος ςλογος ειναι τοσο αχαρος που μας βαζει ευκολα σε μπελαδες κυριως επειδη δεν μπορουμε να εκφραστουμε οπως πρεπει.
Εχω χαρακτηριστει απο αρκετους τυπους με πολλα κοσμητικα και εχει πεσει το επιπεδο συζητησης πολυ χαμηλα μερικες φορες πιασμενοι απο μια κουβεντα η οποια σχεδον παντα σημαινει αλλα απο αυτο που δειχνει.
Να εδω ενα παραδειγμα με ενδιαφερον αρκει να το διαβασεις ολο.


Αστα,που να δεις σε εμας στο καπνισμα πιπας τι υπαρχει! Καθεται ο αλλος για εναν καπνο και γραφει ενα κουραστικοτατο κειμενο μηκους Α4 με Ελληνικα-αγγλικα-γκρικλις-ηγλισνικα ανακατωμενο με αμπελοφιλοσοφιες νομιζοντας πως ειναι ο Λουδοβικος ΙΔ και μιλαει σε τιποτα χαχολους ασε δε και εκεινα τα ειρωνικα σχολια για του τι γινεται στην Ελλαδα.Ε αμα δεν σ'αρεσει ρε "τιτανοτεραστιε-τρισμεγιστε" τοτε φυγε και κανε καριερα στο εξωτερικο για το αντικειμενο,τι καθεσαι εδω και χαραμιζεις το ταλεντο σου και ζαλιζεις και εμας μιλωντας σαν καρικατουρα του Βελτσου;

Οσο για την αναζητηση σου δεν θα σε κουρασω αλλα θα σε παραπεμψω στην δικη μου αποψη κατευθειαν σε αυτο το νημα με πολλη ενδιαφερουσα καταληξη.
Φυσικα οτι θες μεμονομενα σε αναλογο τοπικ να το συζητησουμε ευχαριστως αν και λογω καταστασεων και εποχης η συμμετοχη μας ειναι λιγο στα κατω της :cry:


Θελω λιγο χρονο να διαβασω τις ενοτητες,εαν χρειαστει κατι συγκεκριμενο θα ρωτησω και ευτυχως που δεν ακουσα το: "αμα δεν παρεις μηχανη και μυλο μαζι μην ξανακανεις Login εδω μεσα" λες και αμα δεν παρεις δανειο για εξοπλισμο δεν μπορεις να πεις κατι που εχει σχεση με τον καφε.

Οσο για το αβαταρ θα περιμενουμε να το δει ο λογισμικακιας της παρεας μας μιας και εγω δηλωνω ασχετος.
Και παλι καλως μας ηρθες και καλες αγορες με φωτιση σου ευχομαι. :Yeah:


Ναι δεν τιθεται θεμα,ξερω πως ετσι οπως ειναι οι καιροι στην Πατριδα μας η συμμετοχη σε καθε forum ειναι μειωμενη,δεν υπαρχει κεφι,δεν γινονται νεες αγορες κλπ. Ευχαριστω πολυ για την φιλοξενια.
Blog για τον Νεο καπνιστη Πιπας:
Pipes and Tobaccos: http://pipe-smoke.blogspot.gr/
Youtube Channel: https://www.youtube.com/channel/UC33ney ... xFeSQ/feed
Άβαταρ μέλους
Σιδηρούς
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 05 Αύγ. 2015, 23:56
Ονομα:
Τοποθεσια: Αθηναι
Μηχανη: Silvercrest
Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Στο ψαξιμο...

Re: Καταστημα! Καφε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 09 Αύγ. 2015, 11:44

Φίλε Σιδηρούς καλώς ήρθες στην παρέα αυτού του forum, σίγουρα θα βρεις απαντήσεις και λύσεις στα ερωτήματα σου, τώρα για το νήμα viewtopic.php?f=117&t=596 που σου προτείνει ο Δημήτρης ελπίζω να στο προτείνει όχι προς αποφυγήν :tooth: !!!!!!!
Δημήτρη με έκανες παράδειγμα προ μίμηση???? :headbang3:

Σιδηρούς μου άρεσε πολύ το ¨Κατάστημα! Καφέ....¨
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Καταστημα! Καφε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σιδηρούς » 09 Αύγ. 2015, 12:27

simi έγραψε:Σιδηρούς μου άρεσε πολύ το ¨Κατάστημα! Καφέ....¨


Ευχαριστω πολυ φιλτατε,πολυ ωραιο avatar εχεις! Οταν μπορω να βαλω φωτογραφιες θα δειξω τον απλο εξοπλισμο μου.Ειναι να παρω και χειροκινητο μυλο να αρχισω σιγα-σιγα τις δοκιμες μονος μου. Επισης θελω να αλλαξω το καλαθακι,να φτιαξω ταμπερ συν βαση για το κλειστρο γιατι δεν μ'αρεσει να το γεμιζω χωρις να στηριζεται καπου σταθερα.Εργαλεια και κεφι υπαρχει συν την θεληση να βαζω την προσωπικη μου σφραγιδα στα αντικειμενα που αγαπω.
Οσον αφορα το αστειο με την γυναικα μου καμια φορα οταν ειμαι στο πατρικο μου παιζω και κομπολοϊ λεγοντας επιτηδες για να πειραξω και την μητερα μου "Α γεια σου γιατι εμεις οι Προσφυγοι τονε πινουμε μερακλιδικο, νομιζω;". :2funny:
Blog για τον Νεο καπνιστη Πιπας:
Pipes and Tobaccos: http://pipe-smoke.blogspot.gr/
Youtube Channel: https://www.youtube.com/channel/UC33ney ... xFeSQ/feed
Άβαταρ μέλους
Σιδηρούς
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 05 Αύγ. 2015, 23:56
Ονομα:
Τοποθεσια: Αθηναι
Μηχανη: Silvercrest
Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Στο ψαξιμο...


Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε στο CoffeeHeat.gr

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron