Βοήθεια στην αγορά αυτόματης μηχανής espresso

Βοήθεια στην αγορά αυτόματης μηχανής espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arismik » 25 Αύγ. 2016, 18:57

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στην επιλογή αγοράς μιας αυτόματης μηχανής espresso (με ενσωματωμένο μύλο). Ο προϋπολογισμός μου δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 500€.

Διαβάζοντας αρκετά στο forum σας, έχω κατανοήσει οτι η υπόθεση του espresso προϋποθέτει τεχνικές γνώσεις, σωστές επιλογές και πάνω απ' όλα μεράκι, το οποίο ,δυστυχώς, εγω δε διαθέτω. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μια Krups xp2010 και συνήθως αυτό που πίνω είναι ένα ξέπλυμα και όχι καφές (δε μου φταίει σε τίποτα η μηχανή,προφανώς κάτι κάνω λάθος).
Για να πίνω ένα αξιοπρεπές καφεδάκι,λοιπόν, οδηγούμαι στην επιλογή μιας αυτόματης μηχανής. Αντιλαμβάνομαι οτι το αποτέλεσμα θα απέχει μακράν από αυτό μιας καλής μη αυτόματης με ξεχωριστό μύλο mazzer, ωστόσο θα είναι πολύ καλύτερο από αυτό που πίνω τώρα.
Θα σας ήμουν υπόχρεος εαν με βοηθούσατε στην επιλογή, καθώς είμαι παντελώς άσχετος να κρίνω ποια είναι ποιοτικότερη, ποιά έχει καλύτερο service κ.ο.κ. Παραθέτω παρακάτω κάποιες που έχω βρει, ωστόσο, είναι ευπρόσδεκτες και οι δικές σας προτάσεις:

http://www.delonghi.com/el-gr/proionta/ ... 0132212098
http://www.philips.gr/c-p/HD8833_11/sae ... tcontainer
http://www.gaggia.com/n-p/RI9304_21/tal ... so-machine
http://www.krups.com/All+Products/espre ... series.htm

Σας ευχαριστώ πολύ!
arismik
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Αύγ. 2016, 18:00
Ονομα: Aris
Τοποθεσια:
Μηχανη: krups xp2010
Μυλος: -
Coffee Roaster: -
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Βοήθεια στην αγορά αυτόματης μηχανής espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1821 » 26 Αύγ. 2016, 09:43

Επειδή ο υιός μου και η γυναίκα μου δυσκολεύονται (ή για να το πω καλύτερα αρνούνται) να φτιάξουν καφέ με τη Bezzera, έχω αντικαταστήσει τη delonghi της nespresso που είχα με μια Delonghi Magnifica (την είχα αγοράσει μεταχειρισμένη για να τη δοκιμάσω).
Η ευκολία χρήσης εν σχέσει με τη Bezzera είναι τεράστια. Σε ένα λεπτό η μηχανή είναι έτοιμη για παρασκευή καφέ. Πολλές φορές όταν βιάζομαι φτιάχνω και εγώ καφέ με αυτή [έχει δυνατότητα ρύθμισης ποσότητας νερού, κοψίματος καφέ και αριθμού δόσεων καφέ, δηλαδή μονού ή διπλού καθώς και έντασης καφέ δηλαδή να έχει 1 ή 2 γραμμάρια (τα νούμερα είναι θεωρητικά δικά μου) περισσότερο καφέ η δόση]. Φρέντο, όταν θέλω, πάλι με τη Magnifica φτιάχνω.
Η ποιότητα στον espresso δεν συγκρίνεται με τη Bezzera, αλλά, θα τολμούσα να πω, ότι συγκρίνεται με αυτόν που παρασκευάζουν οι Gaggia με το κλείστρο. Θα έλεγα ότι υπολείπεται κατά 20% σε σχέση με τη Bezzera (το ποσοστό είναι καθαρά υποκειμενικό). Αλλά ο καφές που βγάζει είναι espresso, καλύτερος από αυτόν που βγάζει η nespresso. Βέβαια εξαρτάται και από τι κόκκο καφέ θα της βάλεις.
Η καρδιά λειτουργίας του συστήματος της Magnifica και όλη η φιλοσοφία αυτού του τύπου των μηχανών, στηρίζονται σε πλαστικά κομμάτια. Αν είχαν καταφέρει να αντικαταστήσουν τα πλαστικά με μεταλλικά πιστεύω ότι ο καφές που θα παρασκεύαζαν θα ήταν άλλης κατηγορίας.

(Πολλές φορές προβληματίζομαι αν άξιζε τον κόπο να μπλέξω με ακριβές μηχανές και μύλους, αντί να έχω μια αυτόματη delonghi. Δεν μπορώ να σου πω ότι έχω απαντήσει ακόμη σε αυτό το ερώτημα, ίσως, επειδή δεν με συμφέρει η απάντηση).

Συμπερασματικά, συνιστώ ανεπιφύλακτα τη Delonghi Magnifica (για αρχή και για παρασκευή ενός αξιοπρεπούς espresso). Για την παρασκευή καπουτσίνο δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν πίνω.
1821
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Μάιος 2015, 16:24
Ονομα: Διονύσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: tAIΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Βοήθεια στην αγορά αυτόματης μηχανής espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arismik » 26 Αύγ. 2016, 16:43

Αγαπητέ 1821,

σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως για την απάντησή σου. Είναι πολύ χρήσιμη, ακόμη περισσότερο, δεδομένου ότι χρησιμοποιείς και την κλασική μη αυτόματη μηχανή.
arismik
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Αύγ. 2016, 18:00
Ονομα: Aris
Τοποθεσια:
Μηχανη: krups xp2010
Μυλος: -
Coffee Roaster: -
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Βοήθεια στην αγορά αυτόματης μηχανής espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 26 Αύγ. 2016, 21:25

1821 έγραψε: Η ποιότητα στον espresso δεν συγκρίνεται με τη Bezzera,
.
Αυτη η φραση προσωπικα με βρισκει οχι μονο συμφωνο αλλα και με κανει να επαυξανω πανω σε αυτη τη θεση. :headbang3:
1821 έγραψε:αλλά, θα τολμούσα να πω, ότι συγκρίνεται με αυτόν που παρασκευάζουν οι Gaggia με το κλείστρο. Θα έλεγα ότι υπολείπεται κατά 20% σε σχέση με τη Bezzera (το ποσοστό είναι καθαρά υποκειμενικό).
/
Τωρα μου τα χαλας λιγακι.
Οχι μονο δεν ειναι ικανες οι αυτοματες να βγαλουν ισαξιο καφε με ενα σεταπ gaggia-mazzer αλλα ακυρωνεις και την πρωτη σου φραση συγκρινοντας τελικως την bezzera και φτανοντας σε ενα νουμερο 20%.
1821 έγραψε:Αλλά ο καφές που βγάζει είναι espresso, καλύτερος από αυτόν που βγάζει η nespresso.

Τωρα μου τα λες καλα.Αυτη ειναι συγκριση. :Yeah:
Διονυση με κουραζεις βρε παιδι μου.Μια με πας στα ουρανια και μια στις κολασεις.Σταθεροποιησου λιγο βρε αδελφε :lol:


1821 έγραψε:(Πολλές φορές προβληματίζομαι αν άξιζε τον κόπο να μπλέξω με ακριβές μηχανές και μύλους, αντί να έχω μια αυτόματη delonghi. Δεν μπορώ να σου πω ότι έχω απαντήσει ακόμη σε αυτό το ερώτημα, ίσως, επειδή δεν με συμφέρει η απάντηση).

Τελικως καποιος που εχει τετοιον προβληματισμο εμενα μου λεει οχι μονο οτι δεν εχει καταφερει να παρει το καλυτερο απο τον εξοπλισμο του αλλα ισως θα πρεπει να σκεφτει σοβαρα να τα πουλησει ολα.Εμεις θα χαρουμε παντως να τα δουμε στις αγγελιες του φορουμ μας . :lol:
Αγαπητε φιλε arimik ,αν και δεν μπορω να σε βοηθησω με τα μοντελα αυτα καθολου, θα συμφωνησω μαζι σου οσο αναφορα την αγορα μιας τετοιας μηχανης οταν καποιος βαζει πανω απο ολα την ευκολια και την ταχυτητα.
Αν μιλαμε για εσπρεσσο ομως θα ειμαι απολυτος και θα σου προτεινω να ξεφυγεις απο ορους του τυπου "δεν εχω μεγαλες ααιτησεις,ειμαι ικανοποιημενος με λιγο καλυτερο απο την καψουλα κλπ"
Αυτες οι μηχανες δεν μπορουν να βγαλουν τιποτε καλυτερο απο ενα ωραιο σαπουνοειδοαφρατο ξανθωπο ροφημα που να ονομαζεται κατευφημισμο εσπρεσσο.
Οσο απλα το αποδεχτεις αυτο τοσο καλυτερη αγορα αυτοματης θα κανεις και μαλιστα θα την ευχαριστηθεις και με το παραπανω.
Δεν αφοριζω το αποτελεσμα αλλα το διαχωριζω και δινω σε αυτο το νημα και την αλλη αποψη για οσους στο μελλον το διαβασουν εχωντας την ιδια αναζητηση.
Ας ελπισουμε να σου προτεινουν κι αλλες λυσεις τετοιου τυπου και αλλα παιδια του φορουμ που ξερουν πολυ καλα το αντικειμενο.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Βοήθεια στην αγορά αυτόματης μηχανής espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arismik » 27 Αύγ. 2016, 13:55

Αγαπητέ woodsman,
Έχω διαβάσει αρκετά από τα post που έχεις κάνει, όπως και αρκετών άλλων σε αυτό το forum και έχω κατανοήσει, πέραν των υπολοίπων, ότι η ευκολία συνεπάγεται σε μεγάλη έκπτωση στην ποιότητα. Θα το σύγκρινα με το προμαγειρεμένο φαγητό. Δε συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με ένα καλομαγειρεμένο γεύμα με αγνά υλικά και σε σωστές συσκευές.
Ωστόσο, επειδή ανήκω στην κατηγορία της συζύγου και υιού του φίλου 1821 (όπως και η συζυγός μου) οδηγούμε σε αυτή την επιλογή έχοντας πλήρη γνώση των αποτελεσμάτων που θα παράγω. Άλλωστε, μπορώ πάντα να απολαμβάνω ένα πολύ καλό καφέ εμπιστευόμενος έναν καλό επαγγελματία του είδους.
Ποιός ξέρει,όμως, ίσως στο μέλλον να απογοητευτώ και να φιλοτιμηθώ να αφιερώσω χρόνο, ώστε να μάθω να φτιάχνω ένα καλό espesso και στο σπίτι. Τότε, θα επανέλθω ως "απολλωλόν πρόβατο" και θα ζητήσω τη συνδρομή σας για μια πιο ορθή επιλογή :)

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες με τις χρήσιμες συμβουλές σου!
arismik
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Αύγ. 2016, 18:00
Ονομα: Aris
Τοποθεσια:
Μηχανη: krups xp2010
Μυλος: -
Coffee Roaster: -
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Βοήθεια στην αγορά αυτόματης μηχανής espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aromacafe » 27 Αύγ. 2016, 15:52

Να πω και εγω μια γνωμη για την αγορα.Καταρχην μπορεις απλα να να κρατησεις την μηχανη που εχεις -ειναι και για φιλτρου αν καταλαβα καλα το μοντελο-και να αγορασεις εναν μικρο χειροκινητο μυλο με 30-40 ευρα ,να κοβεις μονος σου τον καφε σου,να μαθεις να τον αποθηκευεις σωστα για να μην μπαγιατευει αμεσα και να προχωρησεις με αυτον τον εξοπλισμο.ΑΝ λεω ΑΝ θελεις μια αυτοματη μηχανη κοιτα να εχει αρκετες ρυθμισεις για το κοψιμο ,τα γραμμαρια,την θερμοκρασια και να παιρνει αλεσμενο καφε με πορτακι/καπακι-αυτο σου επιτρεπει να κανεις καθαρισμο απλα πατωντας το κουμπι της προεπιλογης του αλεσμενου καφε και μετα το κουμπι του καφε.Κοντολογις ψαξε να δεις για το πως δουλευουν οι gaaggia syncrony logic rs και gagia titanium,μια που θα τα δωσεις τα λεφτα σου να πιασουνε τοπο.Σε καθε περιπτωση το οτι επιλεγιες να στησεις γωνια του καφε στο σπιτι με κοκο σε βαζει μπροστα στο παιχνιδι απο την πλειοψηφια των συγχωριανων μας. :dancing: Κοιτα να το διασκεδασεις ,να δοκιμαζεις νεους καφεδες ,να φτιαχνεις δικα σου ωραια ροφηματα,χομπυ ειναι ,ο σκοπος ειναι να περναμε καλα.Και να θυμασαι -Δυο εσπρεσσο την ημερα την κριση κανουν περα. :tooth:
aromacafe
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Ιαν. 2016, 15:01
Ονομα: ΜΑΝΟΥΣΟΣ
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηχανη: POEMIA saeco
Μυλος: DELONGHI KG79
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tracafe,tzambacinno

Re: Βοήθεια στην αγορά αυτόματης μηχανής espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1821 » 28 Αύγ. 2016, 18:57

Αγαπητέ Δημήτρη, απάντησα στην ερώτηση του φίλου σχετικά με το ποια από τις αυτόματες μηχανές να επιλέξει (έχοντας προσωπική εμπειρία με τη delonghi). Γνωρίζω πολύ καλά τη θέση σου για τις αυτόματες μηχανές.
Είχα gaggia με μύλο και γνωρίζω πολύ καλά τι καφέ έπινα.
Εντάξει, συμφωνώ, η μηχανή που συνέστησα, ίσως είναι και 30% κάτω από τη Bezzera σε ποιότητα espresso, αλλά αυτό που βγάζει (στη διπλή δόση των 15 γραμμαρίων) είναι ένας αξιοπρεπής καφές και όχι «ένα σαπουνοειδοαφράτο ξανθωπό ρόφημα» (με μεγάλη μου χαρά και εκτίμηση σε προσκαλώ να το δοκιμάσεις αν θέλεις).
1821
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Μάιος 2015, 16:24
Ονομα: Διονύσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: tAIΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Βοήθεια στην αγορά αυτόματης μηχανής espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 28 Αύγ. 2016, 19:48

Το θεμα μας δεν ειναι να σε πεισω εγω για το αν ειναι σαπουναδα η οχι ουτε να με πεισεις εσυ οτι ειναι αξιοπρεπη ροφημα αλλα να κατατεθει και η αλλη αποψη στο νημα ετσι ωστε να μην καταπινει αμασητο οποιος ενδιαφερεται οτι ο ιαυτοματες αυτου του τυπου κανουν καλο καφε.
Ειναι και θα ειναι αποψη του διαχειριστη και του φορουμ(ενας απο τους λογους ιδρυσης του) οτι ο αγωνας επικεντρωνεται στο να δειξουμε στον home barista οτι ο πιο σωστος δρομος για τον σωστο εσπρεσσο συμφωνα με ολες τις προδιαγραφες του ειναι η αποκτηση μυλου μηχανης και γνωσεων.
Ολα εχουν τη θεση τους στην αγορα και εμεις απλα προσδιοριζουμε τις δυνατοτητες τους και μονο.Γι αυτο και εχουμε νημα γι αυτες τις μηχανες στο φορουμ.
Αν ομως θελεις να κανουμε σωστη επιδειξη ικανοτητων και συγκριση της συτοματης που εχεις σε προσκαλω με τη σειρα μου μαζι με οσα μελη του φορουμ το θελουν σε ενα συγκριτικο στο τεχνικο τμημα της εταιριας taresso-saicaf οπου μπορεις να φερεις και την bezzera με τον μυλο σου καθως και την αυτοματη και μαζι με την δικια μας Brazilia να κανουμε blind test και φανερα τεστ ολοι μας τα οποια θα παρουσιασουμε με βιντεο στο φορουμ μας ετσι ωστε να εχουμε δειγμα καλυτερο για τον υποψηφιο αγοραστη και να κατσει και ο καθε κατεργαρης στον παγκο του. :lol: (και εγω εννοειται).
Ενα επισης αποδεκτο σεταπ πανω στον παγκο μας απο καποιο αλλο μελος του φορουμ μπορει να γινει επισης αποδεκτο σε μια τετοια συγκριση.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Βοήθεια στην αγορά αυτόματης μηχανής espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 29 Αύγ. 2016, 18:43

Καλησπέρα

woodsman43 συμφωνώ μαζί σου ως προς αυτά που πιστεύεις αλλά διαφωνώ με τον τρόπο που τα τοποθετείς. Με το να βγάλεις καλύτερο καφέ από μια αυτόματη μηχανή ή από μία καψουλομηχανή δεν λέει κάτι. Πρακτικά οι αυτόματες παρόλα τα μειονέκτημα τους (είναι ακριβές , έχουν ακριβή συντήρηση κλπ.) κρατούν ένα μεγάλο κομμάτι της ευρωπαϊκής πίτας στης μηχανές εσπρέσσο.

Επίσης ενώ εσύ με ένα μέτριο σετ μηχανής - μύλου μπορείς να φτιάξεις έναν άριστο καφέ. Αν το ίδιο σετ το πάρω εγώ δεν σημαίνει ότι θα φτιάξω αντίστοιχα ίδιο καλό καφέ με εσένα. Ακόμη με 2-3 καφέδες που θα φτιάχνω κατά μέσω όρο την ημέρα η εμπειρία μου θα αυξάνετε αργά.

Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω σε αυτό το σημείο δεν είναι για να υπερασπιστώ κάποια μηχανή αλλά για να ξεκαθαρίσουμε κάτι.
Ο τρόπος που απαντάς woodsman43 σε κάποιον που πίνει καφέ από μηχανή που απεχθάνεσαι και του αρέσει πιθανών να αγγίζει λεκτικά τα όρια της προσβολής. Επειδή απαντάς με την ιδιότητα του διαχειριστή οι σφαίρες φτάνουν και σε εμένα αφού και εγώ πίνω καφέ και από αυτόματη , και από καψουλομηχανή κλπ. :killmyself:


Φυσικά και είναι δικαίωμά σου να απαντάς όπως θέλεις. Επειδή όμως έχεις την ιδιότητα του διαχειριστή και υποθέτω ότι και οι υπόλοιπη ομάδα συμφωνεί μαζί σου , θα μπορούσατε στους όρους του να προειδοποιούσατε έτσι ώστε να μην κάνει κάποιος ερωτήσεις ή δηλώσεις που μπορεί να σε φτάνουν σε αυτό το σημείο .

Τελειώνοντας αυτό το κείμενο ζητάω προκαταβολικά συγνώμη αν κάποιος νομίζει ότι θίγετε, αν το κείμενο έχει ξεφύγει από κάποια όρια κλπ. Η πρόθεση μου δεν είναι με κακή διάθεση αλλά δεν μπορώ να διατυπώσω διαφορετικά αυτό που εισπράττω.
Το μόνο που μπορώ να πώ για εμένα για το παραπάνω κείμενο σαν ελαφρυντικό είναι ότι το γράφω υπό την επήρεια φραπέ :lol:

Επίσης εκτός από εμένα που χρησιμοποιώ αυτόματη μηχανή , τον 1821 που πίνει και αυτός κάποιους καφέδες, έχω την εντύπωση από αυτά που διάβασα ότι κρυφά πρέπει να χρησιμοποιεί αυτόματη και ο Aromacafe. Νομίζω ότι πλησιάζει η ώρα που θα γεμίσουμε ταξί :lol:
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Βοήθεια στην αγορά αυτόματης μηχανής espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aromacafe » 29 Αύγ. 2016, 23:34

Μπανουν τρεις φιλοι σε ενα ταξι και πιανουν συζητηση για τις εσπρεσσομηχανες τους.Λεει ο πρωτος στον δευτερο

-''Εσυ ποια εχεις στο σπιτι?''
-''Εχω μια Syntia πολυ καλη,στο γραφειο δεν εχω κατι καλο.Εσυ?''
-''Εγω παλι στο σπιτι εχω την Talea ,καλουτσικη αλλα δεν με ικανοπιοει το αποτελεσμα,στο γραφειο παλι εχω μια Magnifica,αψογη.''
-''Εγω παλι ειμαι κλασσικος '' λεει ο τριτος ''στο σπιτι εχω μια Gaggia Carezza και την Gaggia Brera στο γραφειο για να εξυπηρετει και κανα φιλο που περναει .'''
Ο ταξιτζης που ακουει την συζητηση εχει γουρλωσει τα ματια απο ενδιαφερον.
-''Εσυ πατριωτη τι καφε πινεις?'' τον ρωτανε .
-''Παιδια ευχαριστω ,εγω δεν κανω τετοια πραγματα ,ειμαι ακομα νιοπαντρος.''
aromacafe
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Ιαν. 2016, 15:01
Ονομα: ΜΑΝΟΥΣΟΣ
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηχανη: POEMIA saeco
Μυλος: DELONGHI KG79
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tracafe,tzambacinno

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις αγοράς νέων μελών

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron