Αγορά Μηχανής & Μύλου

Αγορά Μηχανής & Μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mc99658 » 10 Μαρ. 2018, 13:49

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του forum και καλώς σας βρηκα!

Αφού υπάρχει το νήμα αυτό «Ερωτήσεις αγοράς νέων μελών», μάλλον εδώ πρέπει να γράψω. Ενδιαφέρομαι και γω λοιπόν για την αγορά μύλου και μηχανής. Διαβάζω εδώ και μερικές εβδομάδες τα φόρουμ και sites (αφού διαπίστωσα αρχικώς πως ήμουν άσχετος με το θέμα) και μπορώ να πω πως πέντε πραγματάκια τα «έπιασα». Θα ήθελα όμως και τη βοήθεια σας και στην περίπτωση που μου ξεφεύγει κάτι αλλά και γιατί το θέμα μάλλον δεν τελειώνει και όπως πάει θα κάνω να πιω καφέ από τα χεράκια μου κανά χρόνο με το διάβασμα διάβασμα.

Λοιπόν το σύντομο προφίλ-ιστορικό μου.
Πριν από πολλά χρόνια είδα στο σούπερ (!!!) μια μηχανή εσπρέσο 35€ και σκέφτηκα γιατί όχι, ας κάνουμε και μεις εσπρέσο και καπουτσίνο στο σπίτι που τόσο μας αρέσει! Τελικά αγόρασα από ηλεκτρικά μια ντιζαινάτη με 75€ η οποία πραγματικά διαλύθηκε (βίδες και ελατήρια θυμάμαι εντός του portafilter) και μου την πήραν πίσω. Για να μην πολυλογώ αφού έχασα αρκετό χρόνο με τα σέρβις και τα πήγαινε έλα με αποδείξεις κλπ αγόρασα τελικά μια Krups των 200+ (5240 αν θυμαμαι καλά?) κυρίως γιατί μου φάνηκε πιο στιβαρή. Με τη μηχανή αυτή ήμουν τα τελευταία 7-8 χρόνια. Μαζί με αυτή πήρα πριν 2-3 χρόνια και μια pixie Nespresso για το γραφείο.

Γεγονότα τώρα με τη σειρά.
Διαπίστωσα πως η κάψουλα Nespresso κάνει καλύτερο καφέ από την κανονική μου.
Χάλασε η μηχανή του σπιτιού και αποφάσισα να μη ρίξω αλλά λεφτά σε αυτή.
Πήρα στο σπίτι την pixie.
Μας αρέσει πολύ ο καφές.
Πίνουμε με τη γυναίκα μου περίπου 7 - 8 κάψουλες τη μέρα (με τα ντεκαφεινέ). Εγώ είτε διπλά εσπρέσο είτε μπορεί στο γραφείο να βάλω και λίγο γάλα (δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο ως ρόφημα αλλά μερικές φορές μου αρέσει). Η γυναίκα μου Αμερικάνο.
Οι κάψουλες είναι πολύ ακριβές και είπα να το ψάξω λίγο.
Διάβασα πολλές συζητήσεις στο φόρουμ σας.
Αποφάσισα να πάρω μηχανή και μύλο.
Σας γράφω τώρα ζητώντας βοήθεια για να καταλήξω.

Τώρα για να σας πω την αλήθεια τι κοιτάζω για την ώρα και να καταλάβετε και που κυμαίνομαι...
Μου αρέσει η Bezzera Unica PID, αλλά και η Lelit pl41 plust PID (σε φθηνότερη) και η db Brewtus (σε ακριβότερη) με κλειστό το 2ο boiler τις περισσοτερες φορες (δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο) αλλά τις δυνατότητες μιας dB συν μέγεθος boiler συν κάποια αλλά χαρακτηριστικά που έχει αν θυμάμαι καλά preinfusion κλπ.

Από μύλο δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Κοιτούσα αρχικά i-mini i2 και graef , μετά που είδα πως ειναι σημαντικος ο μυλος πολύ άρχισα να κοιτάζω eureka mignon και μετά Baratza Sette (μου αρέσει που έχει αυτόματη ζύγιση γιατί το πρωί που κάνω καφέδες δεν έχω πολύ χρόνο). Βέβαια ο χώρος στην κουζίνα είναι περιορισμένος και δε νομίζω ότι θα μπορούσα να βάλω ακόμη πιο μεγάλο (τουλάχιστον μεχρι να συνηθίσει το ματι της γυναίκας μου).

Επομενως για να κλείσω, κοιτάζω κάτι σε στυλ (και budget) από τα παραπάνω αλλά επειδή ανέφερα διάφορα, αν ανέβω πολύ σε μύλο θα πρέπει να κατέβω λίγο σε μηχανή.

Πολύ πολύ σημαντικό (για να μην ξεχάσω) θεωρώ το σέρβις (είμαι πλέον επαρχία). Θέλω δηλαδή να μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση «τι κάνω αν αρχίσει η μηχανή και στάζει, δεν ανάβει, κλπ». Δηλαδή εδώ κάποιος τεχνικός γενικώς μπορεί να κάνει την επισκευή? Στέλνω Αθήνα?

Σας κούρασα ξέρω αλλά θα ήθελα τη βοήθεια σας! Ευχαριστώ!!!

Ηλίας
mc99658
New Member

Ονομα: Ηλίας
Τοποθεσια: Πτολεμαΐδα
Μηχανη: Bezzera Unica
2η μηχανη: Krups pixie
Μυλος: Mazzer Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Μηχανής & Μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 10 Μαρ. 2018, 15:36

Καλώς ήρθες Ηλία.

Γράψε μας το συνολικό ποσό που μπορείς να διαθέσεις.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator

Ονομα: George
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Speedster Idromatic
2η μηχανη: Arrarex Caravel
Μυλος: Woodsman - Conical
2ος Μυλος: Major E Titanium T15
Coffee Roaster: GAS Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Semeon Abay Ethiopia Ninety...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mc99658 » 10 Μαρ. 2018, 15:41

Μέχρι 1400 σκέφτομαι... (πάνω κάτω)
mc99658
New Member

Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 10 Μαρ. 2018, 18:19

HX Simoneli oscar 2 + grinder(μια επιλογή)

Σε αυτα τα χρηματα εχεις επιλογες.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nonickch » 10 Μαρ. 2018, 19:17

1200 αν θυμάμαι καλά μου βγήκε το όλο σύνολο (με γυμνό pf, βούρτσες, IMS κτλ) πρίν 5 μήνες. Πήρα μια Oscar2 (μαζί με το Sirai και OPV από elektros) και μια ελαφρά μεταχειρισμένη Fiorezato F4e από ελλάδα.

Οπότε είσαι πολύ καλά στα λεφτά. Αν πάρεις και κανένα mazzer super jolly 2ο χέρι μάλλον θα πέσεις άλλα 100eu.

edit: Να σημειώσω ότι το OPV είναι μάλλον απαραίτητο για την Oscar2 γιατί αλλιώς μένεις με τα 15bar και από ότι διαβάζω αυτό θα σου δημιουργεί πρόβλημα με μη ιταλο-κλασικούς espresso.
nonickch
New Member

Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: NS Oscar 2
Μυλος: Fiorenzato F4E nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mc99658 » 10 Μαρ. 2018, 21:39

Και τη Simoneli oscar 2 την έχω δει (όχι πολύ αναλυτικά όμως), φαίνεται φοβερή μηχανή και όλοι στα φόρα γράφουν καλά λόγια για αυτή (και είμαι σίγουρος ότι αν ρωτούσα τη γυναίκα μου θα της φαινόταν και η ομορφότερη!). Θα θέλει το πρωί λίγο προθέρμανση παραπάνω (κανά μισάωρο ίσως?) αλλά με χρονοδιακόπτη πριν ξυπνήσω για δουλειά πιστεύω θα είναι έτοιμη στην ώρα της (κάτι τέτοιο δε θα με προβλημάτιζε ιδιαίτερα).

Απλά δεν τις πολυκοίταξα να σας πω την αλήθεια τις HX (ίσως κακώς) καθώς ο ατμός δεν ήταν στα πρώτα της λίστας μου (λόγω πρωινού διπλού εσπρέσσο που πίνω εγώ και αμερικάνο της γυναίκας μου). Φυσικά όταν έρχεται κόσμος στο σπίτι στις γιορτές οι περισσότεροι πίνουν καπουτσίνο (και μια τέτοια μηχανή σε ξελασπώνει άνετα) αλλά αυτό δεν είναι πάνω από 3-4 φορές το χρόνο.

Πάντως για την oscar 2 διάβασα καλά λόγια και για απλό εσπρέσσο. Επομένως μάλλον θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι all around μηχανή? Θα την ξαναμελετήσω σήμερα (με βάλατε σε σκέψεις).
mc99658
New Member

Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 11 Μαρ. 2018, 07:33

Καλημέρα Ηλία,

Μπορείς και με απλή μηχανή μια χαρά να κάνεις τη δουλειά σου (άλλωστε όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε πολλά χρόνια πριν) ξοδεύοντας αρκετά λιγότερα χρήματα.

Απλά η ρουτίνα, η απλοποίηση... Αν έχεις το μικρόβιο...σε οδηγούν προς ΗΧ.

Μπορείς να ψάξεις και για μεταχειρισμένη Oscar 1 όπου είναι καλή περίπτωση.

Όπως έγραψα παραπάνω πολλές επιλογές σε αυτά τα χρήματα.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mc99658 » 11 Μαρ. 2018, 17:36

Ευχαριστώ για τα σχόλια!
Δεν λείπω, απλά συνεχίζω λίγο μελέτη για HX (reviews του coffeeheat) που είχα παραλείψει...
mc99658
New Member

Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 11 Μαρ. 2018, 21:22

Για μύλο που ανέφερες εάν έχεις και χωροταξικά θέματα όπως κι εγώ πιστεύω ο sette 270w είναι μια καλή και τίμια για τα χρήματα του επιλογή , και όντως θα σε βολέψει αφάνταστα .
cosini
New Member

Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: quickmill
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mc99658 » 11 Μαρ. 2018, 22:24

Έχω θέματα χώρου. Κενος Χώρος: Ύψος 55cm Πλάτος 59cm. Ακόμη και μια ψηλή μηχανή δεν ξέρω πώς θα τη γεμίζω (πχ με κανάτα Brita πλαγιαστή μάλλον ή θα την τραβάω έξω για να βγάζω ρεζερβουάρ ). Όποτε κοιτάζω και το χώρο. Αλλιώς θα πρέπει να φύγει ο μύλος δίπλα από τη μηχανή και να πάει άλλου.

Για τον Sette 270 διάβασα στο φόρουμ και καλά πράγματα και προβλήματα, και μετά πως κάποια προβλήματα επιλύθηκαν και εν γένει πως είναι ένας καλός μύλος (μεσαίου επιπέδου χρήστη). Μου αρέσει ως design, μου αρέσει που έχει ζυγαριά. Διάβασα βέβαια σε αρκετά σημεία στο φόρουμ πως με τέτοια λεφτά προτείνετε 2nd hand υψηλότερου επιπέδου μύλους όπως οι MM κλπ. Απλά έχω μια αίσθηση ότι είναι θηρία...

Επιτρεψτε μου και μια χαζή ερώτηση τώρα που είπα για ζυγαριά (δεν έχω διαβάσει για μύλους παρά πολλά αλλά μέχρι να τα διαβάσω όλα βλέπω να μην πίνω ποτέ καφέ). Στους μύλους χωρίς ζυγαριά ζυγίζουμε τους κόκκους ακριβώς και τους βάζουμε σε άδειο hopper? Ή κόβουμε με γεμάτο hopper στο pf στο περίπου και ζυγίζουμε μετά (και πιθανόν πετάμε την περίσσεια)? 2η (noob) ερώτηση. Αν θελουμε να αλλάζουμε σε ντεκαφεινέ βοηθά κάποιος τύπος μύλου? Πχ κάπου διάβασα ότι κάποιοι δουλεύουν καλά με σχεδόν άδειο hopper. Αν υπάρχει κάποιο νήμα (δεν το βρήκα μέχρι τώρα) παρακαλώ παραπέμψετε με!
mc99658
New Member

Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις αγοράς νέων μελών

Μέλη σε σύνδεση