Αγορά μηχανής καφέ

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 21 Νοέμ. 2014, 21:05

Πολυ ωραια το ειπες Γιωργο αλλα πιστευω οτι με το Yugo μπορει κ να πας , ενω με μια καψουλομηχανη δε πας πουθενα..πρεπει να καταλαβει ο καθενας που ξεκιναει να ασχολειται με τον εσπρεσσο , οτι ολα τα "μηχανηματα"(μηχανη-μυλος) πρεπει να πληρουν καποιες προυποθεσεις... ;)
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted
{ TAGS }καφετιέρα, espresso, κριτική καφετιέρας, παρουσίαση καφετιέρας, εσπρεσσο φορουμ,

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 21 Νοέμ. 2014, 21:23

Η καψουλομηχανη που κολλαει?

Γιατι κανεις δεν απανταει σε αυτα που ρωταω, αλλα μιλατε γενικα κ αοριστα?
Υπαρχει το yugo και η bentley, αλλα και τα δυο ειναι αμαξια (και τα δυο ειναι μηχανες) και τα δυο θα σε πανε στο τελος στον προορισμο σου.
Το αν το ταξιδι θα ειναι ευκολο ή δυσκολο, εξαρταται κ απ' τον οδηγο.
Το ιδιο ακριβως ρωταω αν ισχυει και για τις μηχανες, αν δηλαδη παρω μια απο το e-shop ή το Lidli, θα μπορω μετα απο πολλη εξασκηση να παρω ενα σωστο καφε?

Δεν επιτιθεμαι σε κανεναν, ισα ισα, ειμαι χαρουμενος που υπαρχει αλληλοσεβασμος και προσεχω ωστε κ εγω να τηρω αυτη την ατμοσφαιρα.
Ομως γραφτηκα σε αυτο το φορουμ για να μοιραστω τις αποψεις μου, να ρωτησω, να μαθω, να συστησω κ εγω με τη σειρα μου ο,τι κρινω ως καλο.
Ομως μεχρις στιγμης βλεπω να επαναλαμβανονται πανω κατω τα ιδια λογια, που ελαχιστη σχεση εχουν με τα ερωτηματα μου.
Ρωταω για καποια απλα πραγματα, που ισως δεν ειναι ο καταλληλος χωρος για να ρωτησω?

Καταλαβαινω οτι ρωταω τεχνικες κ εξειδικευμενες λεπτομερειες, αλλα θα προτιμουσα να παρω απαντησεις του στυλ "η ταδε μηχανη εχει αυτο το χαρακτηριστικο που ειναι σημαντικο και δεν το εχουν οι αλλες, αλλα ειναι κατι που ειναι προαιρετικο".

Δηλαδη οι μηχανες του 70-80-90 ειχαν ολα αυτα τα χαρακτηριστικα που εχουν οι μηχανες των 500-600-1000ευρω?

Εφοσον ολοι, ανεξαιρετως, συμφωνειτε οτι πρωταρχικο ρολο παιζει ο καφες, ο μυλος, το αλεσμα, το πατημα, ποσο διαφορετικο καφε μπορει να βγαζει μια ακριβη μηχανη σε σχεση με μια φτηνη? Και γιατι αυτο? Αυτο ρωταω :)
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 21 Νοέμ. 2014, 21:49

Οχι με μια μηχανη απο τα lidl δε θα παρεις σε καμια περιπτωση το ιδιο αποτελεσμα με μια καλη μηχανη...
Πολλοι παραγοντες καθοριζουν τον σωστο εσπρεσσο και οι δυο βασικοι ειναι πιεση και θερμοκρασια(μιλαμε για σταθεροτητα)...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Carlito » 21 Νοέμ. 2014, 21:54

Καλησπέρα και απο μένα,

για να σου απαντήσω σε ένα απο τα ερωτήματα σου και ως κάτοχος της Gaggia Classic ένα απο τα προτερήματα της (εκτός απο τα υλικά) είναι η ρυθμιζόμενη OPV (τρίοδη βαλβίδα) που έχει. Οπως σίγουρα θα ξέρεις μια σωστή εκχύληση για να γίνει χρειάζεται η μηχανή να σου δίνει 9 με 9.5bar. Οι περισσότερες μηχανές κάνουν την εκχύλιση καμια φορα και με 11bar(έχει τυχη να πάρει κάποιος την classic και να μετράει την ώρα της εκχύλισης 10.5bar), κάτι το οποίο δεν είναι επυθυμητό. Η Classic σου δίνει την δυνατότητα να ανεβάσεις ή να κατεβάσεις τα bar της μηχανής. Αλλο ένα υπερ είναι οτι την έχει αρκετός κόσμος και παίζουν άπειρα βίντεο και κείμενα ώστε απο μόνος σου, αν πιανουν κ λίγο τα χέρια σου, να αντιμετωπίσεις τυχόν προβήματα, συν ανταλλακτικα που μπορείς να βρείς εύκολα, συν 58αρι pf. Αυτα προς το παρόν απο μένα.

Πιστεύω να πήρες μια γέυση και να κατάλαβες κάποιες απο τις διαφορές που έχει μία μηχανή των 300 ευρώ με μία των 70 80 90 όπως ανέφερες...

Τώρα μια μηχανή των 300 400 ευρώ δεν συγκρίνεται με μία των 1000 και βάλε για πολλούς λόγους. Σταθερότητα θερμοκρασίας είναι η μία διαφορά.. π.χ με την classic για να μπορείς να φτιάξείς 2 cappuccino την ίδια στιγμή δεν γίνεται.. Πρεπει να περιμένεις κανα 5λεπτο για να ξανα έρθει η θερμοκρασία εκεί που πρεπει ωστε να κάνεις την εκχύλιση.. Με μία μηχανη των 1000 και βάλε δεν έχεις τέτοια θέματα.

Αυτα προς το παρόν απο εμένα και καλή αναζήτηση :)
Άβαταρ μέλους
Carlito
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 15:21
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Gaggia Classic
Μυλος: Porlex tall
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Don Pachi Typica

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 21 Νοέμ. 2014, 22:17

Ευχαριστω για τις απαντησεις, τωρα κατι αρχισε να γινεται :mrgreen:

Το 70-80-90 αναφεροταν στις δεκαετιες, οχι στα χρηματα.
Εννοουσα οτι δηλαδη τοτε οι μηχανες δεν εβγαζαν καλο εσπρεσσο? Οι μηχανες των ιταλων?

Η σταθεροτητα θερμοκρασιας εξαρταται απο την χωρητικοτητα του μποιλερ? Απο το μηκος των σωληνων που θερμαινονται?

Εγω θελω να κανω ενα καφεδακι, αντε δυο την ημερα για μενα.
Και αλλα τοσα για τη γυναικα.

Δε θα κατσω να κανω τον μπαριστα στις φιλικες/οικογενειακες συναθροισεις :oops:

Απλα οι ενστασεις μου ειναι ακριβως σε αυτο που ειπες "Αλλο ένα υπερ είναι οτι την έχει αρκετός κόσμος", εμενα μου αρεσει να ψαχνω το κατι διαφορετικο, οχι για να το παιξω καποιος, αλλα γιατι θελω να μαθαινω πραγματα και περα απο αυτα που μου πλασαρουν οι πολλοι..

Πχ εχω εντοπισει αυτη τη μηχανη και θα ηθελα να μου πειτε για ποιους λογους εσεις ΔΕ θα την αγοραζατε?

http://www.amazon.com/Breville-BES870XL ... 348&sr=1-6
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 21 Νοέμ. 2014, 22:27

Προκειται για μια υπεραυτοματη μηχανη που θα ηθελε να μοιασει σε κατι απο κλασσικη μηχανη εσπρεσσο. Εχει μικρης διαμετρου pf 54mm και οχι 58αρι, εχει ενσωματωμενο μυλο, οποτε οι δυνατοτητες του θα ειναι περιορισμενες επειδη παει φιξ με τη μηχανη. Επειδη ειναι στυλ πατας κουμπι βγαινει καφες σιγουρα θα εχει καποια ηλεκτρονικα μερη, οπου σε περιπτωση βλαβης θα σου κοστισει κουκος αηδονι, πιεση λεει 15bar, δεν ξερω κατα ποσο καλο ειναι, ας μιλησουν οι αρμοδιοι αν θελουν βεβαια.

Το κυριοτερο ειναι οτι μαλλον θελεις να πινεις ευκολα καφε χωρις πολλα πολλα, οποτε καταλαβαινω οτι δεν βρισκεσαι σε φαση να μπεις στο παιχνιδι του εσπρεσσο. Κατ´ εμε θα σου προτεινα να βρεις ενα καλο καφε και να πινεις τις καφεδιες σου εξω, να βλεπεις και κοσμο αλλα να μην χρειαζεται να δωσεις 600 ευρω απο την τσεπη σου.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 21 Νοέμ. 2014, 22:30

Δημητρη, τα αμαξια που αναφερεις, οσον αφορα τον καφε προφανως θα σε πανε σε διαφορετικο προορισμο. Με την bentley θα μπορεσεις να πας σε εξωτικους προορισμους :tooth:

Δεν μπορεις να αξιωνεις οτι θα παρεις τον ιδιο καφε πχ απο τη μηχανη του lidl και απο μια classic. Εχω περασει απο αυτο το σταδιο και το εζησα. Ο GF σου ειπε παραπανω, θες σταθεροτητα θερμοκρασιας, θες και πιεση σωστη, θες και ενα γκρουπ επαγγελματικο με non pressurized καλαθια. Η πιο οικονομικη μηχανη που ικανοποιει ως ενα πολυ καλο βαθμο τα παραπανω ειναι η classic, μετα αναλογως το πορτοφολι ανεβαινεις.
Για μενα μετα πας σε silvia, lelit, ascaso uno (μηχανες με 250-300 ml boiler) και μετα φευγεις σε μηχανες με Ε61 γκρουπ.(μιλωντας παντα για καινουργιες).
Αν θες ποσοστα για να πιεις καλο καφε? 50% ο καφες, 40% ο μυλος και 10% μηχανη η οποια πληρει τις παραπανω προδιαγραφες.
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 21 Νοέμ. 2014, 22:42

Γαταρε τι σημασια εχει τι διαμετρο εχει ο μυλος?
Οι ανθρωποι φτιαχνουν μηχανες καφε, που δεν τις λες και φτηνες, οποτε δε θα βγαζουν και αναλογα καλο καφε?
Οσον αφορα στην πιεση 15 bar, εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι το εχουν για το αφρογαλο, γιατι ειδα σε καποιο βιντεακι οτι συστηνουν να βγαλεις ολο τον ατμο μεχρι να βγει νερο πριν φτιαξεις τον εσπρεσσο.. Εχουν εκεινο το δεικτη που δειχνει ποτε ειναι ετοιμη η μηχανη.
Δεν ειναι στυλ πατας κουμπι βγαινει καφες, ειναι μια μηχανη που εχει ενσωματωμενο μυλο για καφε εσπρεσσο.
Η διαδικασια πατηματος, γκρουπ, κλπ συνεχιζει να υπαρχει

Οσο καλο καφε και να βρω παντα θα σερβιρουν και τις μαπες τους, αλλα εγω δε θα μπορω να πληρωνω ενα δυο καφεδακια μεχρι να το πετυχουν..
Θελω ευκολο και καλο καφε, δεν καταλαβαινω γιατι αποθαρρυνετε καποιον που ρωταει για να μαθει περισσοτερα.
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 21 Νοέμ. 2014, 23:10

Edesso, μονος σου εδωσες τα ποσοστα για εναν τελειο εσπρεσσο.
Αυτο ακριβως λεω κ εγω, οτι εσεις εχετε φτασει τον καφε σε επιπεδο μοριακης γαστρονομιας, ενω εγω απλα θελω εναν ωραιο καφε στο φλυτζανι μου.
Εννοειται οτι θα ηθελα κ εγω να παρω τα πιο ακριβα μηχανηματα, οπως θα ηθελα και μια μπεντλευ και ενα σπιτι στη χαβαη :Yeah:

Ομως τωρα μιλαω για ενα value for money, οχι τελειο καφε, αλλα αρκετα καλο.
Πχ υπαρχει φουρνος με 200ευρω, αλλα και φουρνος με 10,000ευρω.
Στην τελικη ομως ολοι κανουν την ιδια δουλεια, απλα ψηνουν.
Το τελικο αποτελεσμα εξαρταται κυριως απο τα υλικα και τον μαγειρα. ;)
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 21 Νοέμ. 2014, 23:14

Μια brikka τότε με ενα porlex ειναι αυτο που θέλεις..αντε κι ενα aeroccino αν σ αρέσει το
αφρογαλο..κοστος 150Ε μαξ
Τελευταία επεξεργασία από gsisr και 21 Νοέμ. 2014, 23:25, έχει υποστεί επεξεργασία 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις αγοράς νέων μελών

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron