Αγορά μηχανής καφέ

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 21 Νοέμ. 2014, 23:18

Δημητρη ωραια τα λες, αν προσεξες ομως μιλω για μηχανη που πληρη προδιαγραφες και μυλο επισης. Η συγκεκριμενη απο το amazon δεν γνωριζω τι εχει στα σωθικα της. Ισως το πιο πιθανο ειναι να ειναι value for money, ισως ομως και οχι. ;)
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka
{ TAGS }καφετιέρα, espresso, κριτική καφετιέρας, παρουσίαση καφετιέρας, εσπρεσσο φορουμ,

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 21 Νοέμ. 2014, 23:26

gsisr έγραψε:Μια brikka τότε με ενα porlex ειναι αυτο που θέλεις..αντε κι ενα aeroccino αν σ αρέσει το
αφρογαλο..κοστος 150Ε μαξ

εσυ το γελας, αλλα τελικα μαλλον για εκει το κοβω :respect:
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 21 Νοέμ. 2014, 23:29

Billy αυτο ακριβως ψαχνω, καποιον που να ξερει μερικα πραγματα ή τουλαχιστον να μπορει ευκολα να δει αν κατι δεν παει καλα.
Ισως τελικα πρεπει να βρω καποιον τεχνικο, αλλα σιγα μην ασχοληθει να μου κανει μαθημα :mrgreen:
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 21 Νοέμ. 2014, 23:37

ακουσε φιλε καταννοω πληρως τον προβληματισμο σου αλλα ολα σ αυτο τον κοσμο δεν μπορουμε να τα εχουμε στην περιπτωση που δεν εχουμε μαμαλο..δυστυχως..
διαθετεις ενα κεφαλαιο 500-600 ευρω..ολα δεν μπορεις να τα εχεις τουλαχιστον με αυτα τα χρηματα..
και παλι αν εχεις τα περισσοτερα που μπορεις, παλι δεν τα εχεις ολα..γιατι οπως εχει πει κ ο δασκαλος woodsman ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο..δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος αλλα οτι και να παρεις αυτη τη στιγμη θα ειναι ενα μεγαλο βημα..εχεις πολλα να δεις εχεις πολλα να εξερευνησεις στο πως φτιαχνεται ενας εσπρεσσο ωστε θα καταλαβεις υστερα οτι αυτο θελει μηχανηματα, ακριβα μηχανηματα..γιατι οταν μαθεις να κανεις ενα καλο, ακομα και τελειο αποτελεσμα με αυτο τον εξοπλισμο που θες να παρεις θα ξερεις ηδη οτι δεν σε καλυπτει υπαρχει και καλυτερο..
αυτα με λιγα λογια γιατι αγχωνεσαι να παρεις κατι καλο..
Μαζι σου ειμαι και για αυτο ειμαστε εμεις εδω..

Ως κατοχος ενος παρομοιου εξοπλισμου Gaggia Baby Twin και Ascaso i-mini 2, εξοπλισμος που κυμαινεται στα λεφτα σου θα σου πω οτι παιρνεις παρα πολυ καλα αποτελεσματα..(περισσοτερα για τον εξοπλισμο μου δες στην παρουσιαση μηχανων)
Οπως και με την Classic και τον ιδιο μυλο..Θελει δουλεια να μαθεις καλο εσπρεσσο και παιζει πολυ ρολο το τι θα κανεις και εσυ,ασχετα απο τον εξοπλισμο..Σιγουρα η classic με πολυ μικρες επεμβασεις θα κανει ακομα καλυτερα την δουλεια της και πιο ευκολα..Αλλα αυτο ειναι κατι που γινεται και μπορει να γινει υστερα..

Στο προτεινουμε αυτο το πακετακι γτ οι περισσοτεροι απο μας εχουμε δουλεψει μια Gaggia Classic και εχουμε παρει εξαιρετικα καφεδακια..Και παντα να θυμασαι οτι περισσοτερο βαση δωσε στο μυλο..δλδ αν βρεις την classic κανα 250αρι δωσε 300 για μυλο και μην πας σε Ascaso i-mini 2..Με 300 πας σε αρκετα καλυτερο μυλο απ αυτον..

YΓ Α και να προσθεσω οτι σιγουρα θα πας σε μηχανη σε σετ μυλος και μηχανη ξεχωριστα γιατι αυτο σου δινει την δυνατοτητα αναβαθμισης, ή της μηχανης ή του μυλου ξεχωριστα, σιγουρα καλυτερες δυνατοτητες και καλυτερο ελεγχο στο τι κανεις..οταν λεμε υπεραυτοματες ε θα τα κανει ολα μονη της..αυτο δεν αφηνει πολλα περιθωρια βελτιωσης..αυτα

Αυτα απο μενα και οτι θες στειλε και πμ..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 22 Νοέμ. 2014, 00:54

jimmy έγραψε:Υπεραυτοματη ή ημιαυτοματη?

Φίλος υπάρχουν πολύ καλές υπεραυτόματες αλλά το κοστολόγιο ξεφεύγει, τουτέστιν θες κάμποσα χιλιάρικα. Είσαι για τέτοια κόλπα;

jimmy έγραψε:Αναρωτιεμαι λοιπον οντως χρειαζεται να πληρωσει καποιος τοσα λεφτα για να πιει ενα ωραιο καφεδακι.
Διαβαζω ωρες, μερες ατελειωτες και οσο πιο πολυ διαβαζω, τοσο πιο πολυ μπερδευομαι..


Ανάλογα, πάντως ένα καλό αρχικό setup (μύλος-καφετιέρα- ζυγαριές και λοιπά μπλιμπλίκια) θέλει από 600€ και πάνω.
Πόσο πάνω; Ανάλογα τι ζητάς.... Βέβαια αν από την αρχή πας και δώσεις 3000€ χωρίς να έχεις καμία ιδέα από το άθλημα τότε μάλλον θα τα κλαις καθώς οι επιλογές μετά από ένα σημείο είναι ανάλογα τι θέλουμε/μας ταιριάζει. Δεν υπάρχει η μία και μόνη ιδανική οδός.

Όσο και να διαβάζεις αν δεν έχεις επαφή θα χαώνεσαι όλο και περισσότερο , γι αυτό ξεκίνα με μια ημιαυτόματη μηχανούλα όπως όλοι μας και σιγά σιγά θα βρεις τα βήματά σου, όμορφα και οικονομικά.

Παίρνεις έναν καλό μύλο που θα σε πάει αρκετά μακριά, κόστος καμιά 300€ μια μηχανή πχ Gaggia Baby, εδώ παίζει το θέμα.
Μπορεί να βρει με τα Mods μεταχειρισμένη σε άριστη κατάσταση από 200€ μέχρι...και καινούρια χωρίς Mods με230€.
Ανάλογα, κανείς δεν μπορεί να σου δώσει με ασφάλεια και σιγουριά την ιδανική λύση, εσύ θα την βρεις σιγά σιγά αλλά αποφεύγοντας τα πεταμένα λεφτά και χρόνο σε εξοπλισμό που δεν μπορεί να σου παρέχει καλά αποτελέσματα.

Άσε τα κεραμικά και τα περίεργα και ξεκίνα από τα βασικά, πρώτα πας στο Έβερεστ και μετά ξεκινάς να το ανεβαίνεις....
Αλλιώς θα σκάσεις ένα μάτσο φράγκα με αμφίβολο αποτέλεσμα. Κι επαναλαμβάνω, το αμφίβολο είναι εξαιτίας εσού και των προσωπικών σου γούστων ιδιαιτεροτήτων, ο εξοπλισμός λίγο - πολύ ξέρουμε πως συμπεριφέρεται, το κατά πόσο και τι σου ταιριάζει θα το βρεις εσύ, βήμα βήμα, με κλασικές επιλογές κι όχι ακραίες από την αρχή.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 22 Νοέμ. 2014, 09:53

jimmy έγραψε:Η καψουλομηχανη που κολλαει?

Για ποιο λογο να παει καποιος σε ακριβες καφετιερες?
Για το PID? Το thermoblock? Το ανοιξειδωτο ατσαλι απ΄εξω?

Γιατι κανεις δεν απανταει σε αυτα που ρωταω, αλλα μιλατε γενικα κ αοριστα?

Ομως μεχρις στιγμης βλεπω να επαναλαμβανονται πανω κατω τα ιδια λογια, που ελαχιστη σχεση εχουν με τα ερωτηματα μου.
Ρωταω για καποια απλα πραγματα, που ισως δεν ειναι ο καταλληλος χωρος για να ρωτησω?


G.F. έγραψε:
Ευτυχώς όμως στις μηχανές είναι πολύ απλά τα πράγματα. Η απάντηση είναι η θερμοκρασία, η σταθερότητα της θερμοκρασίας. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπου με τη σειρά τους διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο ως προς την επιλογή της μηχανής.


Έτσι για τις εντυπώσεις...

:think: Από τα γραφόμενα σου, αναρωτιέμαι αν ήρθες εδώ προς λύση τυχόν αποριών σου η να δημιουργήσεις εντάσεις...
Επίσης το ύφος σου είναι επιθετικό και προσβλητικό το οποίο δεν συνάδει με το ύφος και το ήθος των ανθρώπων που σου απάντησαν προσπαθώντας να σε βοηθήσουν όπως γίνεται άλλωστε και θα γίνεται σε αυτό το Forum!

Το απολύτως θεμιτό σε ένα forum είναι τα μέλη του να βοηθούν άλλα μέλη αλλά και να προστατεύουν τα υπόλοιπα μέλη και συνολικά το forun.

Τέλος, δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ ούτε να απαντήσω σε κάθε σχόλιο σου που θα έχει ως αποτέλεσμα να γεμίζουμε το topic με άχρηστες αντιπαραθέσεις.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 22 Νοέμ. 2014, 16:02

G.F. έγραψε:
jimmy έγραψε:Η καψουλομηχανη που κολλαει?

Για ποιο λογο να παει καποιος σε ακριβες καφετιερες?
Για το PID? Το thermoblock? Το ανοιξειδωτο ατσαλι απ΄εξω?

Γιατι κανεις δεν απανταει σε αυτα που ρωταω, αλλα μιλατε γενικα κ αοριστα?

Ομως μεχρις στιγμης βλεπω να επαναλαμβανονται πανω κατω τα ιδια λογια, που ελαχιστη σχεση εχουν με τα ερωτηματα μου.
Ρωταω για καποια απλα πραγματα, που ισως δεν ειναι ο καταλληλος χωρος για να ρωτησω?


G.F. έγραψε:
Ευτυχώς όμως στις μηχανές είναι πολύ απλά τα πράγματα. Η απάντηση είναι η θερμοκρασία, η σταθερότητα της θερμοκρασίας. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπου με τη σειρά τους διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο ως προς την επιλογή της μηχανής.


Έτσι για τις εντυπώσεις...

:think: Από τα γραφόμενα σου, αναρωτιέμαι αν ήρθες εδώ προς λύση τυχόν αποριών σου η να δημιουργήσεις εντάσεις...
Επίσης το ύφος σου είναι επιθετικό και προσβλητικό το οποίο δεν συνάδει με το ύφος και το ήθος των ανθρώπων που σου απάντησαν προσπαθώντας να σε βοηθήσουν όπως γίνεται άλλωστε και θα γίνεται σε αυτό το Forum!

Το απολύτως θεμιτό σε ένα forum είναι τα μέλη του να βοηθούν άλλα μέλη αλλά και να προστατεύουν τα υπόλοιπα μέλη και συνολικά το forun.

Τέλος, δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ ούτε να απαντήσω σε κάθε σχόλιο σου που θα έχει ως αποτέλεσμα να γεμίζουμε το topic με άχρηστες αντιπαραθέσεις.

Ε? Νομιζω οτι εχω γραψει υπερ το δεον κολακευτικα σχολια για το φορουμ και τα μελη του.
Αλλα αυτο τι σχεση εχει με το οτι ζηταω περισσοτερες λεπτομερειες?
Ειμαι ειλικρινης και ξεκαθαρος, παρεθεσα καποια σαφη ερωτηματα και περιμενα καποιες απαντησεις που θα με βοηθουσαν να κατανοησω τις διαφορες αναμεσα στα ειδη μηχανων.

Εγω λοιπον λεω οτι ειμαι ο ασχετος και ρωτησα για να μαθω τι ειναι το PID, τι ειναι το ενα, τι ειναι το αλλο.
Αντ' αυτου, οι περισσοτεροι επαναλαμβανουν την ιδια κασετα οτι οοοοολα αυτα χρειαζονται για να πιω τον τελειο καφε.
Ελαχιστοι απηντησαν σαφως και μου εδωσαν περιπου να καταλαβω καποια πραγματα, οπως το γιατι ειναι απαραιτητη η σταθερη πιεση, θερμοκρασια, κλπ.

Εγω ψαχνω το γιατι χρειαζονται ολα αυτα, οχι να τσακωθω, ουτε να το παιξω εξυπνος.
Εχω αφιερωσει πολυ χρονο σε αυτο το πραγμα προσπαθωντας να μαθω και να κατανοησω το σκεπτικο της μηχανης και του καφε.
Δεν ειμαι επαγγελματιας, δεν εχω 1000 ευρω να δωσω για να πιω εναν καφε.

Και με αφορμη την οικονομικη δυσπραγια? Προσπαθω να δω αν ολα αυτα που λετε ειναι αποροια του μαρκετινγκ των επιχειρησεων ή αν οντως χρειαζονται για να πιει κανεις εναν καφε.

Ουτε θελω να τσακωθω, ουτε να προσβαλλω, ουτε τιποτα.
Αν σας ενοχλησα ζητω συγνωμη κ αν προκαλω εντασεις δε θα συνεχισω.
Δεν μπορω ομως να καταλαβω γιατι τρελαινεστε οταν καποιος σας αμφισβητει προσπαθωντας να μαθει την αληθεια.
Το οτι εσεις λετε κατι δε σημαινει οτι εγω πρεπει να το ακολουθησω και να δωσω τα λεφτα μου εκει που εσεις θελετε.

Το φορουμ δεν ειναι για να λεμε ο ενας μπραβο στον αλλον, αλλα για να ανταλλασσουμε αποψεις.
Αν ολοι λεμε τα ιδια πραγματα και συμφωνουμε, πως θα υπαρξει εξελιξη?

Αλλα, ειλικρινα τωρα, μεχρι στιγμης ελαχιστοι καταλαβαν τα ερωτηματα μου και απαντησαν ωστε να βοηθησουν.
Και τους ευχαριστω πολυ.
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Αγορα μηχανης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 22 Νοέμ. 2014, 18:32

jimmy έγραψε:Ε? Νομιζω οτι εχω γραψει υπερ το δεον κολακευτικα σχολια για το φορουμ και τα μελη του.

Γνωριζουμε πολυ καλα την συμπεριφορα του να σε καψω γιαννη να σε αλειψω μελι
jimmy έγραψε:Αλλα αυτο τι σχεση εχει με το οτι ζηταω περισσοτερες λεπτομερειες?

Αμεση.Ειναι μοχλος χειραγωγησης ανοητος και παιδαριωδης
jimmy έγραψε:Ειμαι ειλικρινης και ξεκαθαρος, παρεθεσα καποια σαφη ερωτηματα και περιμενα καποιες απαντησεις που θα με βοηθουσαν να κατανοησω τις διαφορες αναμεσα στα ειδη μηχανων.

Μονο ενας ανειλικρινης διατυμπανιζει την ειλικρινεια του.Σαφη ερωτηματα ειναι σχεδον αδυνατον να βρει κανεις σε αυτα που ρωτησες αφενος και αφετερου ειναι ξεκαθαρο και στον πιο αδαη ακομα οτι θες να ακουσεις αυτα που σε βολευουν και οχι την αποψη κανενος.

jimmy έγραψε:Εγω λοιπον λεω οτι ειμαι ο ασχετος και ρωτησα για να μαθω τι ειναι το PID, τι ειναι το ενα, τι ειναι το αλλο.

Ο ασχετος ειναι ευπροσδεκτος παντα ,αλλα αυτος που δηλωνει ασχετος θεωρωντας οτι ειναι σχετικος αγνοωντας το ποσο ασχετος ειναι ....Εεεεε αυτος χρηζει επαναπροσδιορισμο ταυτοτητας. :lol:
jimmy έγραψε:Αντ' αυτου, οι περισσοτεροι επαναλαμβανουν την ιδια κασετα οτι οοοοολα αυτα χρειαζονται για να πιω τον τελειο καφε.

Γι αυτο στην δινουμε ως κασετα για να εχεις την δυνατοτητα να την ακους πολλες φορες μπας κι εμπεδωσεις δια της επαναληψεως το προφανες ακομα και σε ασχετους.
jimmy έγραψε:Ελαχιστοι απηντησαν σαφως και μου εδωσαν περιπου να καταλαβω καποια πραγματα, οπως το γιατι ειναι απαραιτητη η σταθερη πιεση, θερμοκρασια, κλπ.

Αυτο θα πρεπει να τους γινει μαθημα για να αναγνωριζουν πιο ευκολα ποιοι ενδιαφερονται πραγματικα γι αυτο που ρωτανε και ποιοι κανουν τρολινγκ.

jimmy έγραψε:Εγω ψαχνω το γιατι χρειαζονται ολα αυτα, οχι να τσακωθω, ουτε να το παιξω εξυπνος.

Παραξενο αυτο που λες γιατι μοιαζει να κανεις ακριβως το αντιθετο.
jimmy έγραψε:Εχω αφιερωσει πολυ χρονο σε αυτο το πραγμα προσπαθωντας να μαθω και να κατανοησω το σκεπτικο της μηχανης και του καφε.
Δεν ειμαι επαγγελματιας, δεν εχω 1000 ευρω να δωσω για να πιω εναν καφε.

Παρολο τον υποτιθεμενο χρονο που λες οτι αφιερωσες δεν εχεις καταλαβει ουτε τα βασικα και ουτε προκειται κατα πως φαινεται.

jimmy έγραψε:Και με αφορμη την οικονομικη δυσπραγια? Προσπαθω να δω αν ολα αυτα που λετε ειναι αποροια του μαρκετινγκ των επιχειρησεων ή αν οντως χρειαζονται για να πιει κανεις εναν καφε.

Και εγω προσπαθω να καταλαβω αυτα που λες τι αποροια ειναι.Τι σκοπιμοτητες εξυπηρετεις πιο φυσικο προσωπο μπορει να εισαι ;) και πως το τρολινγκ δινει ζωη σε κενους ανθρωπους.

jimmy έγραψε:Ουτε θελω να τσακωθω, ουτε να προσβαλλω, ουτε τιποτα.

:lol: Αυτο ηταν πραγματι το πιο αστειο πραγμα που εχεις πει μεχρι τωρα
jimmy έγραψε:Αν σας ενοχλησα ζητω συγνωμη κ αν προκαλω εντασεις δε θα συνεχισω.

Δεν θα σε εμποδισουμε εχεις το λογο μου.
jimmy έγραψε:Δεν μπορω ομως να καταλαβω γιατι τρελαινεστε οταν καποιος σας αμφισβητει προσπαθωντας να μαθει την αληθεια.

Δεν πιστευω να νομιζεις πραγματικα οτι ολες αυτες οι :jerking: που εχεις πει μεχρι τωρα ειναι αμφισβητηση;
Αν το νομιζεις αυτο φιλε μου τοτε καλυτερα να μην μαθεις την αληθεια.Ζησε στο ψεμα σου....θα εισαι πιο ασφαλης εκει.
jimmy έγραψε:Το οτι εσεις λετε κατι δε σημαινει οτι εγω πρεπει να το ακολουθησω και να δωσω τα λεφτα μου εκει που εσεις θελετε.

Ποια λεφτα;Νομιζα οτι δεν εχεις λεφτα και προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι παιρνωντας μια παπαρια για εξοπλισμο θα πινεις νεκταρ αμβροσιας.
Αν εχεις λεφτα τοτε αλλαζει το πραμα.Δωσε τα εκει που εσυ θελεις και μην ασχολεισαι αλλο μαζι μας.

jimmy έγραψε:Το φορουμ δεν ειναι για να λεμε ο ενας μπραβο στον αλλον, αλλα για να ανταλλασσουμε αποψεις.

Ναι μονο που εσυ ακομα δεν εχεις εκφρασει καμμια αποψη.
jimmy έγραψε:Αν ολοι λεμε τα ιδια πραγματα και συμφωνουμε, πως θα υπαρξει εξελιξη?

Ωωωω ρε φιλε χιλια συγνωμη.Δεν ειχα καταλαβει οτι αποζητουσες την εξελιξη.Μεγαλη παρεξηγηση εγινε.Αυτα κανουμε σε αυτη τη χωρα με το να καταστρεφουμε τα τεκνα μας τα εξελικτικα και δεν θα παμε ποτε μπροστα ρε γαμωτο.

jimmy έγραψε:Αλλα, ειλικρινα τωρα, μεχρι στιγμης ελαχιστοι καταλαβαν τα ερωτηματα μου και απαντησαν ωστε να βοηθησουν.
Και τους ευχαριστω πολυ.

Το ακριβως αντιθετο εχει γινει αγαπητε.Αυτοι που καταλαβαν τα ερωτηματα σου κρατησαν σιγη ιχθυος γιατι βλεπουν τις σκοπιμοτητες σου μεσα απο τον διατρητο λγο σου τον οποιο παρεπιμτοντως καπου τον εχω ξανασυναντησει.....δεν θυμαμαι που αλλα που θα παει.....θα τον θυμηθω.
Επειδη περα απο την πλακα απαντησεις που στοχευαν κατευθειαν στο να σε βοηθησουν να φωτιστεις χωρις να σου χαιδευουν τα αυτια εκτος απο εδω πηρες και απο το greekespresso και αντ αυτου τους απειλησες τους ανθρωπους με παραλογισμους του τυπου σας καταγγελνω στην αστυνομια και τρεχα γυρευε θα σου προτεινα να σπρωξεις τα λεφτα σου σε καποια μορφη ψυχοθεραπειας ειτε παραδοσιακη ειτε εναλλακτικη μεχρι να ξεκαθαρισει η αντιληψη σου και να προβεις στην καταλληλοτερη αγορα εξοπλισμου.
Συμβουλη σου δινω καθαρα λογω του προχωρημενου της ηλικιας μου και απο προσωπικη εμπειρια εφοσον εχω αποθεραπευτει κι εγω με τη σειρα μου απο βεβαρημενη μορφη αποπροσανατολισμου.
Επισης σε πληροφορω οτι εχεις την τιμητικη διακριση να εισαι κατοχος του πρωτου ΒΑΝ που πεφτει σε αυτο το φορουμ και σε διαβεβαιωνω οτι τα δηλωμενα προσωπικα σου στοιχεια πλην των δημοσιευσεων σου θα διαγραφουν απο φοβο μην μας καταγγειλεις κι εμας.
Σε χαιρετω λοιπον αγαπητε τρολ εεεεεεε φιλε ηθελα να πω με ενα βιντεακι γραφικον
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αγορά μηχανής καφέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 22 Νοέμ. 2014, 20:06

Λοιπον το ξανασκεφτηκα και θεωρω οτι υπαρχει πολυ μικρη πιθανοτητα να φανηκα λιγακι αγενης :lol:
Επειδη δε δεν δωθηκε η δυνατοτητα απαντησης του μελους πραγμα που ισως ειναι καπως αδικο θα αρθει ο αποκλεισμος του προσωρινα μεχρι να απαντησει για να ειμαστε πιο δικαιοι.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αγορά μηχανής καφέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 22 Νοέμ. 2014, 22:10

Πιστευω πως αν τελικα ο <<φιλος>> μας δεν απαντησει η, η απαντηση που θα δωσει θα ειναι στο ιδιο υφος που ειχε μεχρι τωρα,ολο το τοπικ να μεταφερθει στους διαξιφισμους μονο και μονο για να μην <<κοσμει>> τις υπολοιπες ενοτητες που ολοι μας παλευουμε να κρατησουμε σε ενα αξιοπρεπες μα πανω απο ολα φιλικο και παρειστικο επιπεδο!
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις αγοράς νέων μελών

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron