Νεος εξοπλισμος?

Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 30 Νοέμ. 2014, 01:23

Γεια σας και απο μενα, ειμαι 45 Σεπτεμβριων και ηρθε η ωρα να προχωρησω λιγο παρακατω γιαυτο θα πω λιγα λογια για μενα.

Ειχα πιει τον πρωτο μου εσπρεσσο το 1995 στα ορθια σε ενα καφε της Φλορεντιας μετα απο φαγητο, ο καφες ηταν ristreto και χωρις ζαχαρη και μονοκοπανια που λεμε στην Ελλαδα, εβγαλα τα εντερα μου απο την πικρα κυριολεκτικα, δεν ξαναειπια εσπρεσσο μεχρι το 2008 (ισως να ηταν και πιο πριν). Ξεκινησα με krups, τις επαιρνα δυο-δυο τις μηχανες γιατι επινα και στην δουλεια μου εσπρεσσο, μετα χαλασαν και πηρα gaggia με καψουλες illy και τωρα εχω τις saeco - philips 8323 που πιστευω για τα ~90 ευρο ειναι οτι ποιο τιμιο υπαρχει στην κατηγορια αυτη.

Εχω διαβασει αρκετα σε σας αλλα και στο greekespresso και θα ηθελα μεσα απο την εμπειρια σας να μου δωσετε καποιες συμβουλες.
Να πω οτι εκτος απο την μηχανη saeco δεν εχω τιποτα αλλο οπως tamper και αλλα.

Διαβαζω οτι πρεπει οπωσδηποτε να παρω μυλο και για αρχη αυτο λεω να κανω αλλα ποιον?? με η χωρις δοσομετρητη, τι καφε σε σπυρι να αρχισω να δοκιμαζω θα το συζητησουμε αργοτερα γιατι στην Ξανθη δεν υπαρχει ποικιλια καμια.

Λεω να ξακινησω με τον μυλο και την μηχανη που εχω και αργοτερα (ποσο αργοτερα δεν το ξερω) να παω σε μηχανη αλλα σε ποια μηχανη???
Με ποια σειρα εσεις προτεινετε να κανω τα πρωτα μου βηματα και να αρχισω να παιρνω τον εξοπλισμο?

Να παρω tamper αλλα ποιο?

Πιστευω να με καταλαβαινετε γιατι θελω να πιστευω οτι ολοι καπως ετσι ξεκινησατε....... :think:

Ουσιατικα ζηταω συμβουλες προς τα που να παω, ισως γινω κουραστικος γιατι δεν γνωριζω και θα ηθελα οπως ολοι το καλυτερο στην χαμηλοτερη τιμη και σας υποσχομαι οτι θα βρω χρονο για να εξασκουμαι στο "αθλημα"

Και για το διαταυτα το μαλλι που θα μπορουσα να διαθεσω σταδιακα για ολα (μυλο-μηχανη-tamper κ.τ.λ.) ειναι ~800 ευρο.

Φιλικα
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 30 Νοέμ. 2014, 11:23

Δημητρη για να μην πελαγοδρομω σε θεωριες θα σου πω πως η αισθηση ενος καλοφτιαγμενου specialty εσπρεσσο ειναι τοσο χαρακτηριστικα υπεροχη με πλουσιο σωμα λαχταριστη πυκνη κρεμα με σκουροχωμη κοκκινοκαφε αποχρωση και ανταυγειες τιγρε που ο εξοπλισμος που διατιθεται στο εμποριο με τιμες κατω απο 250 ευρω για μηχανη και αλλα τοσα για μυλο δεν μπορει σε καμμια περιπτωση να καταφερει τετοιο αποτελεσμα.

Στολιζουμε δε τις αποτυχημενες αγορες μας αρκετες φορες με φρασεις του τυπου "θελω απλα εναν αξιοπρεπη εσπρεσσο ή μια χαρα καφε κανει για τα λεφτα της ή ποσο μεγαλη διαφορα θα δω αν ξηλωθω; ή και αλλα τοσα ή".

Σε διαβεβαιωνω και λογω του οτι τα χρονια περνανε ,μην το κουραζεις πολυ....εσυ θα χασεις τελικα.

Πρωτη σου επιλογη προτεινω αγορα μεταχειρισμενου εξοπλισμου καραδοκωντας και φαχνωντας τις αγγελιες.Εχουμε ηδη στις αγγελιες μας εξαιρετικο μυλο για μια ζωη.Βουτα τον.Τα πολλα λεφτα εκει πρεπει να τα δωσεις.
Για μηχανη πολυ εισαγωγικη στο αθλημα ειναι η gaggia clasic υποδυεστερη του μυλου που σου προτεινω αλλα μιλας πια για αξιοπρεπη αποτελεσμα.
Ομως με εναν τετοιο μυλο θα πρεπει ,για να μην ξανακανεις αγορα μηχανης πια ,να ψαξεις για καποια Ε61 μεταχειρισμενη η bezzera η στην χειροτερη μια silvia οτιδηποτε εχει τελος παντων χαλκινο η ορειχαλκινο μποιλερ μεγαλυτερο των 250 ml και οχι για λογους υγειας οπως συνηθιζουμε να λεμε αλλα για θερμοκρασιακη στεθεροτητα απαραιτητη στην σωστη παρασκευη του ροφηματος.
Ετσι θα εισαι και κοντα στα λεφτα που θες να διαθεσεις αλλα και στην κορυφη των επιδοσεων καταφερνωντας πια τον specialty που περιεγραψα στην αρχη.

Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 30 Νοέμ. 2014, 12:33

Νομιζω simi, ο Δημητρης ηταν ξεκαθαρος, απλος και πολυ σωστος :Yeah:
Οτι και να συμπληρωσουμε εμεις θα ειναι περιττο.
"Λεφτα υπαρχουν"
τωρα αν θα ειναι ερωτηση ή διαπιστωση :think:
Με τη διαπιστωση παντως την πατησαμε :tooth: :tooth:
Τις καλημερες μου, τελευταια Κυριακη του φθινοπώρου, καλο χειμώνα...
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 30 Νοέμ. 2014, 12:44

Βγαινω off topic αλλα δεν μπορω να μην το πω..Φιλε Δημητρη εχεις γεννηθει για να γραφεις σε φορουμ..τελειωσε.. :respect:

Για να μπω τωρα στο θεμα θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα γιατι το εχω ξανα αναφερει εξαλλου οτι ο καλος εξοπλισμος ειναι ο ακριβος εξοπλισμος και παιζει κατα βαση τον μεγαλυτερο ρολο στην παρασκευη τελειου εσπρεσσο -με την προυποθεση να ξερεις και να τον φτιαξεις..

Σιγουρα ο μυλος ειναι πιο καθοριστικος διοτι το κοψιμο του καφε ειναι το Α και το Ω για μια πραγματικα πετυχημενη εκχυλιση που ειναι το ζητουμενο..

Χωρις να θελω να σε απογοητευσω με τα 800 ευρω, που δεν ειναι κ λιγα, θα εχεις ενα πολυ καλο εξοπλισμο για να αρχισεις στα δυσκολα και να καταλαβεις τι σου λειπει και τι χρειαζεσαι για την μετεπειτα αναβαθμιση αν επιθυμεις..

Ενα απο τα 2 μηχανη η μυλο μπορεις να τα βρεις μεταχειρισμενα..εναν Super Jolly δλδ η ακομα καλυτερα τον Major που ειναι στις αγγελιες.. Οποτε μπορεις να ξεκλεψεις λεφτα και να παρεις για αρχη την Miss Silvia ας πουμε που θα την ερωτευτεις..Και παιζει χοντρη μοντα για αυτη τη μηχανη μπορεις να το εκμεταλλευτεις υστερα..

Αυτα απο μενα ετσι συμπληρωματικα..Καλως ηρθες στο φορουμ και στα ωραια του :coffee: :headbang3:
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 30 Νοέμ. 2014, 14:56

Δημήτριε, ο συνονόματός σου Δημήτρης (woodsman43) ήταν κατατοπιστικότατος!
Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι... πως ναι μεν ένας καλός βασικός εξοπλισμός καφετιέρα, μύλος, τάμπερ, ζυγαριά μπορεί να κάνει από 600 μέχρι 1000€ αλλά επουδενί δεν είναι ακριβός. Δηλαδή αν πάρεις πιο χαμηλών προσόντων, ούτε θα τα ευχαριστηθείς ούτε θα μπορέσεις να τα μεταπουλήσεις για οποιονδήποτε λόγω. Ευτυχώς στον καφέ ο εξοπλισμός κρατάει την τιμή μου και δεν είναι όπως τα κινητά τηλέφωνα που χάνουν συνέχεια αξία.

Πράγματι όπως είπε ο woodsman43 το να αγοράσεις μεταχειρισμένο εξοπλισμό σε άριστη κατάσταση είναι ό,τι καλύτερο γλιτώνεις πολλά. Πχ θα μπορούσες να αγοράσεις έναν πιο φτηνό μύλο πχ τον Anfim Caimano Best με κόστος γύρω στα 320€, αλλά πιο το νόημα, την στιγμή που με 400€ αγοράζεις έναν κορυφαίο και θα τον έχεις για πάντα; Αυτόν τον έχω εγώ, και τώρα χρειάζεται να αλλάξω και μύλο και καφετιέρα.... :priest:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 30 Νοέμ. 2014, 15:09

Mια διευκρινιση.Ο μανος τον δινει 350 αφου αποκτησε τον μυλο που ηθελε και το καλυτερο ειναι οτι δεν θα χρειαστει να του βαλει τιποτα.Αν προλαβει βεβαια να τον παρει :lol: Εσυ googlis γιατι δεν τον χτυπας; :think: H ευκαιρια σου ειναι...να πουλησεις και τον anfim......sugar :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 30 Νοέμ. 2014, 15:11

Και εγω συμφωνω πληρως με τον Δημητρη ( Woodsman43) σε οτι ειπε...
Εγω προσωπικα αγορασα εναν μεταχειρισμενο Mazzer SJ και τον εχω ευχαριστηθει παρα πολυ...
Μπορείς να βρεις 2hand εξοπλισμο σε πολυ καλο value for money...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 30 Νοέμ. 2014, 15:44

woodsman43 έγραψε:Εσυ googlis γιατι δεν τον χτυπας; :think: H ευκαιρια σου ειναι...να πουλησεις και τον anfim......sugar :lol:

Γιατί dear χτυπάω κάτι απύθμενες αευρίες.
Βάζω το χέρι στην τσέπι και πιάνω το παπούτσι!
Ξαναβάζω το χέρι στην τσέπι και πιάνω, Σαχάρα, στεγνός λέμε :headbang3: :headbang3:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 30 Νοέμ. 2014, 16:17

:lol: Nα κανουμε ερανο ρε συ αμα ειναι ετσι.Αντε βρε παιδια για το κακομοιρη τον κα'ί'λα..εεεεεε τον googlis ηθελα να πω :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 30 Νοέμ. 2014, 16:21

Googlis έγραψε:Βάζω το χέρι στην τσέπι και πιάνω το παπούτσι!
Ξαναβάζω το χέρι στην τσέπι και πιάνω, Σαχάρα, στεγνός λέμε :headbang3: :headbang3:


:tooth: :tooth:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις αγοράς νέων μελών

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη