Αγορά εξοπλισμού

Αγορά εξοπλισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iliasgog » 21 Δεκ. 2015, 19:11

Γειά σας κυρίες και κύριοι, σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας παρέχετε.
Ξεκινάω . Πρώτα απ'ολα να σας πώ οτι διαβάζω το φόρουμ καιρό τώρα και μπορώ να πώ ότι δεν θα σας κουράσω αρκετά γιατί κατέληξα σε μύλο και μηχανή, με μόνο όπλο μου τις πληροφορίες απο το ίντερνετ. Τώρα έχω μία Delonghi 4χρονη και ήρθε ο άνεμος της αλλαγής. Ο μύλος που πήρα απο αγγελία του delpiero aka Κώστας (πολύ καλό παλικάρι) είναι αυτός mazzer super jolie.
viewtopic.php?f=40&t=885
Η μηχανή που θα παραγγείλω είναι αυτή Lelit PL41 PLUST PID
http://www.barista.gr/lelit-pl41-plus-t
(δεν λέω οτι θα την αγοράσω απο εκεί , προς αποφυγή διαφήμισης, απλά παραθέτω το μοντέλο)
Λοιπόν τώρα είμαι στο τελικό στάδιο για να την παραγγείλω και θέλω να πάρω και διάφορα παρελκόμενα , γιά να μή κάνω απο την αρχή και επιπλέον παραγγελίες . Ξέρω οτι στο μέλλον θα κάνω αλλά θέλω για αρχή να είμαι κομπλέ με τα βασικά. Για αρχή λέω να πάρω:
1. Tamper
2. Καλαθάκι
3. naked portafilter
4. φλάντζα καβάντζα για το shower Head αν το λέω σωστά (τιπ του Κώστα)
5. καθαριστικά μηχανής
Αν θέλετε μπορείτε να μου προτείνετε κάποια απο τα παραπάνω? Ή και κάποια άλλα extra που δεν τα έχω αναφέρει.
Είμαι στο τελικό στάδιο και θα με βοηθούσατε για άλλη μια φορά πολυ.
Ευχαριστώ Ηλίας.
iliasgog
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Απρ. 2015, 16:17
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά εξοπλισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 22 Δεκ. 2015, 11:44

Καλημέρα πολύ καλές οι επιλογές σου θα σε συντροφέψουν για πολλά χρόνια πίστεψέ με. Αρκεί να δώσεις χρόνο στη μηχανή και στον εαυτό σου για να μάθετε ο ένας το άλλο. Πολύ καλά ξεκινάς και καλά κάνεις που παραγγέλνεις απο την αρχή τα παρελκόμενά σου, θα προσέθετα αν δεν έχεις μια ζυγαριά ακριβείας για ζύγιση του καφέ και αφού θα πας σε γυμνό κλείστρο να δοκίμαζες κάποιο επαγγελματικό καλαθάκι τύπου ims ή vst καθως και σίτα του γκρουπ πέρα απο της μαμάς. Έτσι δε θα χρειαστεί τίποτε άλλο η μηχανή σου στο μέλλον. Με το καλό να σου έρθουν και καλές γιορτές να έχουμε όλοι.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά εξοπλισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iliasgog » 22 Δεκ. 2015, 14:56

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση . Ζυγαριά έχω ζαχαροπλαστικής νομίζω κάνει. Επίσης θα πάρω και φίλτρο νερού . Αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου προτείνεις ποιό καλαθάκι ακριβώς και ποιά σίτα μου προτείνεις? Εχω διαβάσει τα αντίστοιχα θέματα δεν είμαι τεμπέλης να κάνω ερωτήσεις έτσι στον αέρα , απλά επειδή είναι μία ακριβή αγορά θελω να είμαι καλυμένος όσο μπορώ απο ποιό έμπειρους ...
iliasgog
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Απρ. 2015, 16:17
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά εξοπλισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 22 Δεκ. 2015, 20:43

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω κάποιο καλάθι ή σίτα δοκιμασμένη καθώς δεν έχω την κατάλληλη μηχανή για να το επιχειρίσω. οι σίτες Ims νομίζω κάνουν πολύ καλή δουλειά μια ματιά εδώ.
http://www.barista.gr/index.php?route=p ... search=ims

Βέβαια αν δεν δοκιμάσεις την μηχανή σου με τη μαμά σίτα ή το μαμα καλάθι δεν μπορείς να δεις διαφορά μετά με τις αναβαθμίσεις σου. Εφόσον αυτά τα βρίσκεις σε ελληνικό σαιτ, γνώμη μου να πάρεις τη μηχανή όπως έρχεται απο το εργοστάσιο και σιγά σιγά βλέπεις τι θα αλλάξεις μιας και αυτές οι αναβαθμίσεις δεν είναι και πολύ δαπανηρές όπως π.χ. ένα pid.
με εκτίμηση
Δημήτρης.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά εξοπλισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό john_88 » 12 Ιαν. 2016, 16:28

Για να μην ανοίγω νέο θέμα κάνω την ερώτηση μου εδώ.
Θέλω να αλλάξω την classic και είμαι σε δίλημμα να πάω στην Oscar αλλά βλέπω και την bezzera unica pid.
Πιστεύεται πως με την bezzera θα πάρω καλύτερο espresso;
john_88
Member
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 06 Δεκ. 2014, 16:22
Ονομα: Γιαννης
Τοποθεσια: Ρόδο
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Μazzer Super Jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά εξοπλισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Ιαν. 2016, 17:41

Αυτη δεν ειναι single boiler; :think:
Καλυτερο θα παρεις μονο απο τον ελεγχο της θερμοκρασιας επειδη θα μπορεις να την ρυθμισεις σε καθε καφε αναλογα.Ατμο ομως δεν θα εχεις και θα πρεπει να ζεστανεις το μποιλερ και αντε μετα να το κρυωσεις.Εκτος αν το καπουτσινο δεν σε ενδιαφερει καθολου.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αγορά εξοπλισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό john_88 » 12 Ιαν. 2016, 17:52

Ναι είναι μονού μποιλερ το οποίο είναι 500ml και έχει e61 group. Cappuccino κάνω για τη σύζυγο και κανένα φίλο που θα έρθει στο σπίτι.
john_88
Member
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 06 Δεκ. 2014, 16:22
Ονομα: Γιαννης
Τοποθεσια: Ρόδο
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Μazzer Super Jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά εξοπλισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 12 Ιαν. 2016, 20:07

Αν είναι να πας στη Bezzera δες και την isomac zaffiro είναι μονου μποιλερ αλλά έχει το μεγαλύτερο σε όγκο 800ml. μόνο που δεν έχει pid θα πρέπει να βάλεις ξεχωριστά.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά εξοπλισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό john_88 » 12 Ιαν. 2016, 20:36

Έχω δει την zaffiro αλλά δεν έχει το pid και δεν θα ήθελα σε καινούργιο μηχάνημα να βάλω χέρι.

Δεν έχω κατασταλάξει ακόμη αν θα πάω σε single boiler γιατί κοιτάω και την Oscar απλά δεν ξέρω πόσο θα καταφέρω να έχω σταθερά αποτελέσματα.
john_88
Member
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 06 Δεκ. 2014, 16:22
Ονομα: Γιαννης
Τοποθεσια: Ρόδο
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Μazzer Super Jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Ερωτήσεις αγοράς νέων μελών

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]