Αγορά νέου μύλου... γνώμες

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Αγορά νέου μύλου... γνώμες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cu19x » 13 Οκτ. 2016, 11:38

Καλησπέρα σε όλους.
Όπως σε άλλο πρόσφατο θέμα μου, γενικών αποριών, καθοδηγήθηκα στην αγορά νέου μύλου, ώστε να αντικαταστήσω τον 4ετίας Gaggia MDF. Τώρα πρέπει να αποφασίσω πως και που θα κινηθώ.

Διάβασα αρκετά τα σχόλια πολλών θεμάτων στο forum και διαπιστώνοντας ότι για μπάτζετ γύρο στα 600€ ο Mazzer Mini Electronic είναι η καλύτερη επιλογή (διορθώστε με αν κάνω λάθος).
Έχοντας λοιπόν κατά νου πως το μπάτζετ είναι γύρο στα 400-500€ και ότι η μηχανή μου είναι η Gaggia Baby Dose, που δεν γνωρίζω για πόσο (πολύ η λίγο ακόμα) θα είναι μαζί μου, η απορία μου είναι η εξής:

1) Λύνοντας χθες τον MDF, διαπίστωσα ότι τα μαχαίρια του είναι αρκετά φθαρμένα (χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία δοκίμασα πρώτα με το δάχτυλο και μετά με το νύχι να πάω κόντρα στη φορά των μαχαιριών, χωρίς να βρω καμία αντίσταση). Πάω για αντικατάσταση με καινούρια μαχαίρια και βλέπω αν θα υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα.
2) Δεν βάζω ούτε 1€ στον MDF και λόγο μπάτζετ πάω σε κάποιον άλλο μύλο, τύπου Vario (τον αναφέρω τυχαία αφού είδα ότι έχει και αυτός μεγάλη απήχηση), που είναι πιο κάτω από το μπάτζετ, χωρίς να γνωρίζω αν η αναβάθμιση από τον MDF είναι μικρή ή σημαντική για το όχι ευκαταφρόνητο κόστος των 400€.
3) Αντικαθιστώ τα μαχαίρια του MDF και κάθομαι στα ωά μου (για κάνα 8μηνο) μέχρι να μεγαλώσω το μπάτζετ μου, κάνοντας υπερπροσπάθεια να καταπολεμήσω την καταναλωτική μου μανία για την -εδώ και τώρα- αναβάθμιση.

Τα σχόλια και πάλι, δικά σας...
cu19x
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2016, 09:49
Ονομα: George
Τοποθεσια: Sofia Bulgaria
Μηχανη: Gaggia Baby Dose
Μυλος: Gaggis MDF
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά νέου μύλου... γνώμες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 13 Οκτ. 2016, 12:10

Καλή σου ημέρα φίλε, το ζήτημα των μαχαιριών όπως το περιγράφεις στον μύλο που έχεις είναι αρκετά σοβαρό. Αν τα πράγματα είναι όπως τα λές τότε έπρεπε ήδη να έχεις αλλάξει μαχαίρια εδώ και καιρό. Το κόστος αντικατάστασης δεν πρέπει να είναι μεγάτο 30-60 ευρώ θεωρώ. Δες αν μπορεις να αντικαταστήσεις μόνος σου τα μαχαίρια, παρήγγηλε καινούρια και είμαι σίγουρος οτι θα αλλάξει πολύ το αποτέλεσμα. Τώρα η αγορά νεου μύλου είναι κατι το οποίο θα αποφασίσεις αν και εφόσον δεν σε καλύπτει ο gaggia γευστικά. Πάντως μη σκας υπάρχουν έξω μτχ μύλοι με τα μισά λεφτά mazzer κυρίως που είναι σκυλιά και θα σε καλύψουν σίγουρα απο 300-600 ευρώ απο super jolly, major, k.a.
Βήμα βήμα οι αλλαγές, για να αντιλαμβανόμαστε γιατί τις κάνουμε εμείς με την γνώμη μας και όχι γιατι μας το επιβάλει κάποιος άλλος, και να συνειδητοποιούμε την μετάβαση απο το προηγούμενο στο καλύτερο επόμενο. οι καιροί οικονομικά είναι δύσκολοι.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά νέου μύλου... γνώμες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό harryv » 13 Οκτ. 2016, 12:18

Απ' αυτά που αναφέρεις ως λύσεις, βλέπω τo (2) ως προτιμότερη. Αρκεί να πάρεις την έκδοση 3 του Vario.
Στο budget σου χωράει και ο http://www.coffeeitalia.co.uk/proddetai ... =Ceado_E5P αλλά και πολλοί αξιόλογοι stepless μύλοι της Macap ( π.χ. https://www.espressocoffeeshop.com/inde ... uct_id=109)
Οι Mazzer είναι διάσημοι για την αξιοπιστία τους. Συνεπώς τους αγοράζεις μεταχειρισμένους (250 - 350 Ε, όχι τις ηλεκτρονικές εκδόσεις) και εφόσον χρειάζεται τους αλλάζεις μαχαίρια.
harryv
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 30 Δεκ. 2014, 17:42
Ονομα: Χάρης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Bezzera Mitica S MN
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά νέου μύλου... γνώμες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cu19x » 14 Οκτ. 2016, 09:18

Καλημέρα σε όλους.
Πολλές καινούριες απορίες σήμερα μιας και ανακαλύπτω σιγά-σιγά την κατηγορία των μύλων.

1) Με δοσομετρητή ή απευθείας?
Βλέπω ότι υπάρχουν μύλοι με δοσομετρητή (σαν τον MDF) και χωρίς. Σε μοντέλα επιπέδου Mazzer mini/Macap, ο δοσομετρητής είναι ρυθμιζόμενης ποσότητας αλλά ακριβείας? Ρωτάω γιατί με τον MDF ποτέ δεν έβγαζε σωστή ποσότητα ανά δόση. Όταν δεν έχεις δοσομετρητή, αλλά ούτε και ηλεκτρονική έκδοση, πως υπολογίζεις τη σωστή ποσότητα που βάζεις στο portafilter? Και αν θέλεις και η γυναίκα σου να τον χρησιμοποιήσει όσο λείπεις, θα τα καταφέρει :waf: ? Βέβαια ακόμα και με δοσομετρητή, μπορεί να κόψει όλη τη ποσότητα και να την παρατήσει στο δοσομετρητή :banghead: . Τελικά ο δοσομετρητής βολεύει ή όχι?
2) Τελικά οι ηλεκτρονικές προγραμματιζόμενες εκδόσεις ξεφεύγουν σε τιμή ανεξαρτήτου μάρκας και μοντέλου αλλά προφανώς διευκολήνουν στα παραπάνω. Αξίζουν όμως την τόση μεγάλη διαφορά από τις απλές εκδόσεις+250-300€?
3) Κάποιοι χρεώνουν επιπλέον σαν αναβάθμιση το ενσωματωμένο πλευρικό tamper. Το χρησιμοποιεί κανείς με επιτυχία ή όχι?
4) Χωρίς να θέλω αυτή τη στιγμή να δημιουργηθεί debate ανάμεσα σε μάρκες, βρήκα από ολλανδικό κατάστημα μύλους Quamar, ηλεκτρονικούς Q50E/M80E, σε άκρος δελεαστική τιμή. Αξίζουν σαν ποιότητα και brand name?
cu19x
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2016, 09:49
Ονομα: George
Τοποθεσια: Sofia Bulgaria
Μηχανη: Gaggia Baby Dose
Μυλος: Gaggis MDF
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά νέου μύλου... γνώμες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 14 Οκτ. 2016, 10:25

Kαλημερα φιλε.
Και γω εχω παραγγειλει καινουργιο μυλο και περιμενω να μου τον φερουν.τον compak k10 conic με δοσομετρητη.επειδη και ο παλιος μου μυλος ειναι με δοσομετρητη παρηγγειλα και τον καινουργιο με δοσομετρητη γιατι με εχει βολεψει.κατα αρχην δεν γεμιζει ο παγκος με καφε.θα εισαι καθαρος.αφρατευει τον καφε και σπαει το clumping ( αν υπαρχει ).επισης βοηθαει και στην κατανομη του καφε στο κλειτρο ριχνοντας τον λιγο-λιγο.και τελος μπορεις πολυ ευκολα να καθαρισεις το τουνελ με αποτελεσμα να εχεις σχεδον μηδενικη παρακρατηση καφε.για ολα τα παραπανω δηλωνω οπαδος του δοσομετρητη.
Τωρα για να πεφτουν σωστα οι δοσεις οι κυψελες πρεπει να ειναι τελειως γεματες μεχρι πανω αλλα κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται να τον δουλευεις ετσι ειδικα με τους specialty που τα γραμμαρια ειναι πιο πολλα.τωρα παλι αν θελεις να τον δουλειες ετσι οι δοσεις ρυθμιζονται απο 5 μεχρι 9 γραμμαρια η καθε μια αναλογα και με τον μυλο.οσο για το tamper που ειναι στο μυλο πανω ειναι γελοιο δυστυχως δεν μπορεσα να βρω το αλλο μοντελο που δεν το εχει πανω τοποθετημενο.ειναι αχρηστο ουτως η αλλως εχεις πολυ καλυτερο tamper και πατας πιο ευκολα και σωστα πατωντας καπου.
Καλη επιλογη σου ευχομαι οτι και αν παρεις.
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά νέου μύλου... γνώμες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 15 Οκτ. 2016, 12:48

Συμφωνω και εγω για μυλο με ντοσερ για το σπιτι γιατι ειναι ο μονος τροπος να καθαριζεις το τουνελ του μυλου.Οσο για την καθαριοτητα δε το συζητω.Πολυ πιο καθαρα τα πραγματα με το ντοσερ οντως.
Για την κατακρατηση ομως θα ηθελα να πω , ειδικα για κωνικους μυλους ,οτι δεν ειναι μικρη.Ο καφες που βρισκεται μεσα στο χωρο αλεσης παραμενει εκει και δεν ειναι και λιγος.Την επομενη μερα θα ειναι οξειδωμενος και μπαγιατικος.
Αν ριξουμε 20 γρ κοκκους θα παρουμε εξω παλι 20 γρ αλλα μπορει και τα μισα ακομα να ειναι απο τον χτεσινο καφε.
Ετσι το μονο που θα πετυχαινουμε θα ειναι ανανεωση του αλεσμενου καφε μεσα στο χωρο αλεσης καθως και λαθος γευστικα συμπερασματα.
Σε καθε νεα αλεση θα πρεπει να πεταμε μια δοση αλλιως οταν τελειωσουμε την αλεση θα πρεπει εν λειτουργια να προσαρμοσουμε στο τουνελ καθως και στο πανω μερος του φορεα το ακροφυσιο της ηλεκτρικης σκουπας για να ρουφηξουμε οτι υπαρχει μεσα στο χωρο αλεσης γυρω και κατω απο τα μαχαιρια.
Αυτα ισχυουν για ολους τους κλασικους επιπεδους ή κωνικους μυλους ειτε λιγοτερο ειτε περισσοτερο.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αγορά νέου μύλου... γνώμες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 15 Οκτ. 2016, 17:41

woodsman43 έγραψε:Σε καθε νεα αλεση θα πρεπει να πεταμε μια δοση
Large ο μαστορας....να δω αν θα λες τα ιδια και μετα την αυξηση του καφε.Παντως οτι μαζευετε με την σκουπα μην το πετατε.....θα στειλω διευθυνση Θεσσαλονικης στο φορουμ και τα μεταφορικα δικα μου,εννοειται.Υ.Γ +1 στα γραφομενα του μαστορα.Οι κωνικοι υστερουν στο σημειο αυτο.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Αγορά νέου μύλου... γνώμες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cu19x » 17 Οκτ. 2016, 13:00

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και την βοήθειά σας. Βέβαια, το μόνο σίγουρο είναι ότι τα έχω κάνει πλέον μαρμελάδα ... :Oops!:

Βλέποντας μια γενική προτίμηση στους dosers και αναγνωρίζοντας τα πλεονεκτήματα τους, λέω να τους ακολουθήσω, μιας και το κόστος των ηλεκτρονικών προγραμματιζόμενων ξεφεύγει. Έχουμε λοιπόν τις εξής επιλογές με σειρά τιμής που βρίσκω στο δίκτυο και συγκρίσιμες με τον Mazzer Mini (αν υπάρχει και κάτι άλλο που μπορεί να προστεθεί, παρακαλώ προτείνετε):

1) Mazzer Supper Jolly (20€ περίπου πιο ακριβός από τον Mini, αλλά πολύ μεγάλος ρε παιδιά για τον χώρο μου και δίπλα στην Gaggia Baby Dose... μην γελάει ο κόσμος μαζί μας)
2) Mazzer Mini (γύρο στα 490€)
3) Anfim Best (περίπου ίδια τιμή με τον Mini)
4) Ceado E6X (60€ περίπου πιο φθηνός από τον Mini)
5) Macap M4 (100€ περίπου πιο φθηνός από τον Mini)
6) Quamar M80 (120€ περίπου πιο φθηνός από τον Mini)
7) Compak K3 (210€ περίπου πιο φθηνός από τον Mini)

Ποια θα ήταν η πρότασή σας?
cu19x
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2016, 09:49
Ονομα: George
Τοποθεσια: Sofia Bulgaria
Μηχανη: Gaggia Baby Dose
Μυλος: Gaggis MDF
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: panos87