Anfim 64mm σέρβις & timer & upgrade to SSP

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Re: Anfim 64mm σέρβις & timer & upgrade to SSP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nmix » 22 Αύγ. 2018, 22:23

Η προζυγισμένη δόση με βολεύει διότι όσα γραμμάρια βάλεις , τόσα θα πάρεις.Σχετικό είναι βέβαια διότι έχει μεγάλο tunnel o μύλος. Άλλες φορές θα στραγγίξει περισσότερο τον καφέ της κατακράτησης και άλλες λιγότερο.Μιλάμε κανένα γραμμάριο διαφορά, αλλά μην είμαστε υπερβολικοί.Άλλο πλεονέκτημα είναι ότι δεν μπαγιατεύει ο καφές μέσα στο hopper, διότι ένα βάζο έχει καλύτερη στεγανότητα από το hopper. Το δικό μου hopper το έκοψα και έχει μεγαλύτερο κενό μεταξύ του χείλους και καπάκι του hopper αλλά χωράει στον πάγκο της κουζίνας και έχει γίνει πολύ όμορφος ο μύλος.Είναι 3,5 cm πιο ψηλός από τον Zenith (έχει το κοντό hopper)
Ο μύλος μου όπως διαπίστωσα δεν μπορεί να λειτουργεί με προζυγισμένη δόση.Όταν τελειώνει η άλεση της δόσης (τουλάχιστον στον δικό μου) βρίσκουν τα μαχαίρια. Ίσως θέλει κεντράρισμα ο άξονας.Ίσως να είναι φυσιολογικό.
Ο Mazzer, ο Fiorenzato και όσοι επαγγελματικοί μύλοι έχω λειτουργήσει δεν το παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα και τους έχω λειτουργήσει με προζυγισμένη δόση.Ο Mazzer έχει μικρότερη κατακράτηση και μεγάλη ακρίβεια στην προζυγισμένη δόση.Όσο βάλεις, τόσο παίρνεις.
nmix
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Μαρ. 2015, 04:07
Τοποθεσία: Athens
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Isomac Zaffiro PID
2η μηχανη: RANCILIO Nancy Mod
Μυλος: EUREKA Zenith 65E
2ος Μυλος: ANFIM Caimano
Coffee Roaster: BBQ-Hand Made Drum
Αγαπημένοι Καφέδες:

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot]

cron