High end μυλος

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Batman » 21 Οκτ. 2021, 13:50

spyros12 έγραψε:
Στο 1.5 χιλ ποιος μυλος παιζει τοσο "δυνατα" κ με εχει φαει η αγωνια..

Θεωρω ενας major με πολυ καλο alignment μπορει να φτασει σε αντιστοιχα αποτελεσματα.
Και με λιγοτερα λεφτα
Άβαταρ μέλους
Batman
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 09 Σεπ. 2015, 16:08
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Πυργος
Μηχανη: La Cimbali M21 EVO
2η μηχανη: aeropress κ V60
Μυλος: tAlΩs by Woodsman
2ος Μυλος: Mazzer Major κ SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: fresh & fruity

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Οκτ. 2021, 18:10

Δεν θα πρεπει να συγκρινουμε επιπεδα με κωνικα στο ιδιο τσουκαλι.Αν και τελικα εχουμε αλεσμενο καφε απο ολα τα μαχαιρια επικρατουν αλλοι νομοι στα επιπεδα και αλλοι στα κωνικα.Εννοω και κατασκευαστικοι νομοι αλλα και λειτουργικοι και κατα συνεπεια γευστικοι.
Εφτιαξα εναν με επιπεδα 75αρια τιτανιου απο mytho 1 και γουρλωσα τα ματια ,απο την πρωτη εκχυλιση κιολας, απο το ποσο πηχτος εβγαινε ο καφες οχι μονο σε σχεση με τον original Mytho αλλα και με τον ταλως.
Η γευση βεβαια σε σχεση με τον ταλως με αφηνε αδιαφορο αλλα σε σχεση με τον mytho ειχε οσα ελειπαν απο τον mytho και αλλα τοσα ακομα.
Λεω που και να κανω καλο alignment κιολας.Eτσι και εκανα μονο που εφτιαξα φορεις μαχαιριων που να ρεγουλαρουν τα μαχαιρια για καλυτερο αποτελεσμα.
Πετυχαινω σχεδον το μηδεν και την παραλληλοτητα στην ρυθμιση και αλεθω.
Αυτο ηταν.Ο μυλος καταστραφηκε.Πανε τα πηχτα πανε τα τιγρε πανε ολα στον καιαδα.Τον εχω και τον βλεπω τωρα μιας και οσες φορες και να τα ξεκαλιμπραρισα το πρωτο αποτελεσμα δεν ξαναηρθε ποτε.
Συνοπτικα ξαναλεω πως η ανομοιομορφια ειναι επιθυμητη στον εσπρεσσο.Δεν ξερω για φιλτρου μιας και δεν το κατεχω το αθλημα αλλα για εσπρεσσο λεω οχι.Σε καποια ορια βεβαια.Δεν λεω να γυρναει παρακεντρα ενα μαχαιρι σαν την μπαλαρινα του ροντεο .
Η εμμονη ομως με το καλιμπραρισμα μπορει ευκολα να σε κανει να πιστεψεις οτι εισαι ο γιος του ταρζαν και πετας ενω απλα κρεμεσαι.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spyros12 » 23 Οκτ. 2021, 19:17

Κωσταντινε οτι με εναν major μπορεις να πιεις παρα πολυ καλο σαφως και εχεις δικιο,πιθανον κ με βελτιωμενα μαχαιρια να φτασεις κοντα στο ιδανικο.
το ιδιο θα ισχυει πιθανον κ με atom 75 titanium,με anfim 75 τιτανιου,και με ενα σωρο ακομα επιλογες. ακομα και με τον macap mxd 75 mm που εχω στην κατοχη μου μπορω να νομιζω-πιστευω οτι για καφε στο σπιτι ειμαι σε πολυ καλο επιπεδο( μια κ τον αγορασα απο πολυ γνωστη καφετερια στο χαλανδρι που ηταν ενεργός μυλος του μαγαζιου.).
Αλλα HIGH END KAI SINGLE DOSING οπως ανεφερες σιγουρα δ ειναι κανενας απο τους παραπανω μαζι κ ο major μαζι κ ο δικος μου.
Τωρα οσον αφορα αν αξιζει το αποτελεσμα τοσα εξοδα ,προσωπικα κ εγω σκεφτηκα με τον ιδο τροπο που σκεφτεσαι κ εσυ....

Κ.Δημητρη
ευχαριστουμε για την πληροφορια γιατι κ μενα με ποιανουν συχνα πυκνα οι ανασφαλειες μου κ ψαχνω να βρω τεχνικο να δει τον μυλο αν ειναι ετσι αν ειναι αλλιως ,αν ειναι ισιος αν ειναι στραβος κ τρελενομαι ..
spyros12
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Απρ. 2021, 19:11
Ονομα: Σπυριδων
Τοποθεσια: Chios
Μηχανη: Oscar 2
2η μηχανη: Gaggia brera
Μυλος: MACAP MXD
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf-area 51

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hatori » 23 Οκτ. 2021, 20:06

Η αναζήτηση αφορά hi end single dose grinder ή η απλά έναν hi end μύλο που να αξίζει τον κόπο να χάνεις 4-5 γραμμάρια σε κάθε άλεση από κατάκτηση?
Άβαταρ μέλους
Hatori
Member
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 20 Ιαν. 2020, 07:39
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: ΔΡΑΜΑ
Μηχανη: Lelit pl41 plust pid
2η μηχανη: Aeropress
Μυλος: Eureka atom 75 titan
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 23 Οκτ. 2021, 20:58

Κώστα μερικές ερωτήσεις:
-Οι Light καφέδες που σε ενδιαφέρουν είναι από κάποιον roaster που φημίζεται για αυτό το είδος ψησίματος; Δώσε μας κάποια παραδείγματα.
-Αν έπρεπε να διαλέξεις θα προτιμούσες:
1)μια εκχύλιση που να έχει σώμα αλλά να μην είναι πολύπλοκη/ευδιάκριτη η γεύση της.
2)μια εκχύλιση που δεν έχει ιδιαίτερο σώμα αλλά είναι πολύ διακριτά τα cupping notes που αναφέρονται στο σακουλάκι;
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Batman » 23 Οκτ. 2021, 21:48

Hatori έγραψε:Η αναζήτηση αφορά hi end single dose grinder ή η απλά έναν hi end μύλο που να αξίζει τον κόπο να χάνεις 4-5 γραμμάρια σε κάθε άλεση από κατάκτηση?

Σιγουρα ενας high end που μπορει να αποδοσει με single dosing ειναι προτιμοτερος απο εναν που πετας συνεχεια καφε..
Παρ ολα αυτα πανω απ ολα βαζω τη γευση..
Αυτη τη στιγμη με τον major πετω τις 2 πρωτες δοσεις καφε σε καθημερινη βαση..
Άβαταρ μέλους
Batman
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 09 Σεπ. 2015, 16:08
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Πυργος
Μηχανη: La Cimbali M21 EVO
2η μηχανη: aeropress κ V60
Μυλος: tAlΩs by Woodsman
2ος Μυλος: Mazzer Major κ SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: fresh & fruity

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Batman » 23 Οκτ. 2021, 21:53

jf12 έγραψε:Κώστα μερικές ερωτήσεις:
-Οι Light καφέδες που σε ενδιαφέρουν είναι από κάποιον roaster που φημίζεται για αυτό το είδος ψησίματος; Δώσε μας κάποια παραδείγματα.
-Αν έπρεπε να διαλέξεις θα προτιμούσες:
1)μια εκχύλιση που να έχει σώμα αλλά να μην είναι πολύπλοκη/ευδιάκριτη η γεύση της.
2)μια εκχύλιση που δεν έχει ιδιαίτερο σώμα αλλά είναι πολύ διακριτά τα cupping notes που αναφέρονται στο σακουλάκι;

Δεν το συζητω οτι εχω πεταξει κιλα και κιλα καφε απο αποτυχημενα (αποψη μου) ψησιματα...
Παρ ολα αυτα εχω μια αδυναμια σε gardelli και σε mokka απο Ελλαδα..
Αν επρεπε να διαλεξω,θα διαλεγα και το 2...
Υπαρχουν βεβαια και περιοδοι που αναζητω τις πιο στρογγυλες γευσεις με εμφαση στο σωμα..
Νομιζω πως ολοι παιζουμε διαρκως αναμεσα στο 1 και το 2..
Άβαταρ μέλους
Batman
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 09 Σεπ. 2015, 16:08
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Πυργος
Μηχανη: La Cimbali M21 EVO
2η μηχανη: aeropress κ V60
Μυλος: tAlΩs by Woodsman
2ος Μυλος: Mazzer Major κ SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: fresh & fruity

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 24 Οκτ. 2021, 10:30

Από mokka είχα πάρει κάποιες φορές στο παρελθόν. Για τα δικά μου δεδομένα θα έλεγα ότι είναι ψημένοι παραπάνω από medium. Με τον Gardelli δεν είναι εύκολο να βγάλεις συμπεράσματα γιατί έχει μεγάλο εύρος στο επίπεδο του ψησίματος. Για Light roasts θα πρότεινα κάποιον που να έχει φήμη για καφέδες με την συγκεκριμένη φιλοσοφία π.χ. Tim Wondelboe ή La Cabra. Δεν λέω ότι θα πιείς καφεδάρες, λέω ότι αντιπροσωπεύουν επάξια την συγκεκριμένη φιλοσοφία.
Τα μεγαλύτερα προβλήματα για εμένα είναι ότι στον κάθε ένα από εμάς αρέσουν διαφορετικά πράγματα και η συζήτηση μας αφορά πανάκριβα μηχανήματα που μόνο αν τα έβαζες στο ίδιο δωμάτιο και τα δοκίμαζες ταυτόχρονα θα μπορούσες να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη για το αν σου ταιριάζουν.

Προσωπικά σκέφτομαι να πειραματιστώ αγοράζοντας ακόμα ένα μύλο που θα είναι τελείως διαφορετικός από αυτούς που έχω τώρα και θα έχει προσανατολισμό σε light roasts. Π.χ. τον μύλο που «χάλασε» ο Δημήτρης μετά την ευθυγράμμιση θα ήθελα να τον δοκιμάσω σε lights roasts με τα παρακάτω προφίλ:
-Fine άλεση και blooming espresso.
-Coarse άλεση και turbo shot 15-20 seconds.
Σώμα σίγουρα δεν θα πάρουμε, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα είχαμε εκπλήξεις στην γεύση.

Αν ψάχνεις κάτι στο στυλ του Ek43 και με τις απαιτήσεις που ανέφερες, θα σου πρότεινα να ξεχάσεις τον ek43 και να ρίξεις μια ματιά στον Bentwood Vertical 63 (τιμή γύρω στα 2300). Για οτιδήποτε άλλο (>=medium), ο μύλος του Δημήτρη αποτελεί μια εξαιρετική επιλογή και σίγουρα είναι πολύ εύκολο να τον δοκιμάσεις από κοντά.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 24 Οκτ. 2021, 13:50

Από ένα αντίστοιχο γερμανικό φόρουμ για τον espresso, ένα πολύ αναλυτικό review για τον Nautilus του Titus.

https://www.kaffee-netz.de/threads/titu ... er.132899/

Με chrome, δεξί κλικ και μετάφραση στα Αγγλικά/Ελληνικά, έχει πολύ ωραίο οπτικό υλικό, τόσο του μύλου αλλά και του εξωτερικού controller του μύλου.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 25 Οκτ. 2021, 21:05

jf12 έγραψε:
Για οτιδήποτε άλλο (>=medium), ο μύλος του Δημήτρη αποτελεί μια εξαιρετική επιλογή και σίγουρα είναι πολύ εύκολο να τον δοκιμάσεις από κοντά.

Σε οσους εχουν παρει τον μυλο μου ξεκαθαριζω καλα και σε ιδιαιτερο σεμιναριο οτι ειναι εντελως ακαταλληλος για πανω απο medium ψησιματα.Ο μυλος κατασκευαστικε για light εως το πολυ medium καφεδες.Απο κει και πανω η απουσια υγρασιας στους κοκκους καθιστα την κατανομη απο δυσκολη εως κακη λογω στατικου ηλεκτρισμου.
Δεν ξερω απο που προκυπτει το παραπανω συμπερασμα αλλα μπορω να σκεφτω μερικους λογους.Πρωτον οτι εχει προβλημα ο μυλος ή τα μαχαιρια του.Δευτερον οτι δεν εχει γινει κατανοητη η χρηση του τριτον οτι ειναι υποκειμενικη γευστικη προσωπικη αποψη και τεταρτον οτι εχουμε τον πρωτο δυσαρεστημενο ιδιοκτητη ταλως.
Σε καθε περιπτωση θα ηθελα να ακουσω και αλλονων ιδιοκτητων Ταλως τις αποψεις τους γιατι αρχισα να ανησυχω καπως.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη