High end μυλος

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 25 Οκτ. 2021, 21:33

Να μην ανησυχείς Δημήτρη, έδω στα ξένα που είμαι... έχω δικιμάσει πολλούς μύλους και παρόλο που είναι η προσωπική και υποκειμενική η άποψη μου (άλλωστε έτσι δεν συμβαίνει πάντοτε, έστω γευστικά;) μπορώ να επιβεβαιώσω ότι χαίρομαι πολύ τους light καφέδες στον υπερμύλο σου.

Να΄σαι καλά για το μεράκι και την επιμονή σου.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 26 Οκτ. 2021, 00:11

Καλησπέρα,
έχουν περάσει απο τα χέρια μου δύο ΤΑΛΩΣ μέχρι στιγμής ( έπεται και συνέχεια :lol: :lol: )...
αλλά και σαν λάτρης καφέδων ελαφρού ψησήματος , έχω να πω ότι ο συγκεκριμένος μύλος του Δημήτρη κάνει ΜΟΝΟ γιἀ light καφέδες ( έχει δε «μασήσει» μέχρι πέτρες Gardelli :tooth: )...άντε και λιγο medium ( Πιστεύω ότι κάνει και γιά φίλτρου
αν ακολουθήσεις κάποιους χειρισμούς βεβαίως)...
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1821 » 26 Οκτ. 2021, 16:27

Καλώς ή κακώς, σπανίως συμμετέχω σε συζητήσεις, αλλά έχοντας χρησιμοποιήσει, για τουλάχιστον 20 χρόνια, κατά σειρά, τους παρακάτω μύλους : Demoka GR – 0203, Mazzer SJ και Compak K10, έχω να δηλώσω για τον tΑIΩs, που χρησιμοποιώ σήμερα ότι :
α) είναι πολύ καλύτερος από τους παραπάνω μύλους,
β) είναι ο μοναδικός, απ’ ότι μπορώ να γνωρίζω, παγκοσμίως, που κάνει κατανομή του καφέ,
γ) το στοιχείο του μύλου είναι οι light και medium ψημένοι καφέδες (Τον έχω, πάντως χρησιμοποιήσει και σε dark καφέδες με αρκετά καλά, κατά την άποψη μου, αποτελέσματα).
1821
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Μάιος 2015, 16:24
Ονομα: Διονύσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: tAIΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spyros12 » 26 Οκτ. 2021, 17:36

Ρε παιδια που τον πουλανε αυτο τον μυλο,που μπορουμε να τον δουμε,ποσο έχει???
μας επεσαν τα σαλια.Οσοι εχουν τον πιο ακριβο εξοπλισμο βλεπω εχουν αυτο στην φωτο.
Να ξεκινησουμε σιγα σιγα τις οικονομιες ...

Μια χαζη ερωτηση γιατι ειμαι κ νεος στον χωρο...
γιατι ενας μυλος να μην "κανει"π.χ για dark και να κανει για light;;;κοκος ο ενας κοκος ο αλλος....πρεπει να εχουμε δυο τρεις μυλους οπως το πατε...νεφρο θα δωσουμε....δ εχω δει στο σαιτ π.χ eureka atom να διεκρινιζεται τετοιο πραγμα.....Ευχαριστώ.
spyros12
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Απρ. 2021, 19:11
Ονομα: Σπυριδων
Τοποθεσια: Chios
Μηχανη: Oscar 2
2η μηχανη: Gaggia brera
Μυλος: MACAP MXD
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf-area 51

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 26 Οκτ. 2021, 17:37

Δεν είπα ότι ο μύλος υστερεί να αλέσει πέτρες και light roast καφέδες. Μια χαρά αλέθει ό,τι και να του ρίξεις. Για την γευστική προσωπική άποψη συμφωνώ. π.χ. με τον Σόλωνα έτυχε πριν μερικά χρόνια να δοκιμάσουμε παρέα αρκετούς καφέδες , νομίζω μόνο σε ένα από αυτούς συμφωνήσαμε ότι άρεσε και στους δυο. Αυτό που λέω είναι ότι για συγκεκριμένους τρόπους εκχύλισης που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα και αφορούν κυρίως Nordic/light roast καφέδες, δεν είχα σχεδόν ποτέ καλό αποτέλεσμα. Και δεν έχει να κάνει με τον TalΩs αλλά με τα μαχαίρια. Αυτή είναι η άποψη μου. Οπότε έχω εστιάσει σε medium,που πιθανότατα να είναι και “light” για κάποιους και εκεί έχω μια χαρά αποτελέσματα με τον TalΩs.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 27 Οκτ. 2021, 11:50

Γενικά τα Nordic ψησίματα (La Cabra, Tim Wandelboe κλπ) είναι μερικές φορές πολύ ιδιαίτερα/δύστροπα στο χειρισμό τους.

Προσωπικά τα προτιμώ κυρίως ως φίλτρου αν είναι φρέσκα, αλλιώς αφήνω να περάσουν > 20-25 μέρες τουλάχιστον από το roast date.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει Φώτη αν οι παρατηρήσεις σου αφορούν γενικά τις περισσότερες εκχυλίσεις που μπορεί να εκτελέσει η μηχανή σου (lever, με μεγάλα pre-infusion κλπ) ή συγκεκριμένα πχ προσομειώνοντας μια lever εκχύλιση...

Δεν μπόρεσα ποτέ να πιώ καφέ της προκοπής με nordic ψήσιμο στη manual LP μου, οπότε αποδέχθηκα ότι κάποιοι καφέδες απλά δεν κάνουν για συγκεκριμένους τρόπους εκχύλισης.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 27 Οκτ. 2021, 11:59

G.F. έγραψε:...μπορώ να επιβεβαιώσω ότι χαίρομαι πολύ τους light καφέδες στον υπερμύλο σου.

Να΄σαι καλά για το μεράκι και την επιμονή σου.

20211027_114540.jpg
Ο μύλος αυτός δεν φεύγει...
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hatori » 27 Οκτ. 2021, 16:15

G.F. έγραψε:
G.F. έγραψε:...μπορώ να επιβεβαιώσω ότι χαίρομαι πολύ τους light καφέδες στον υπερμύλο σου.

Να΄σαι καλά για το μεράκι και την επιμονή σου.

20211027_114540.jpg


:new_shocked:
Πω πω !!! Όλα γυαλίζουν ! Έχεις ξεπεράσει αυτό που λέμε "sky is the limit"
Μήπως sky was the limit?
Εξαιρετική φωτογραφία
Άβαταρ μέλους
Hatori
Member
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 20 Ιαν. 2020, 07:39
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: ΔΡΑΜΑ
Μηχανη: Lelit pl41 plust pid
2η μηχανη: Aeropress
Μυλος: Eureka atom 75 titan
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spyros12 » 27 Οκτ. 2021, 20:52

Γιωργο δ ξερω τι να πω....πραγματικα..
αν το ειχα αυτο το σετ....πιθανον κ να μην κοιμομουν στην κρεββατοκαμαρα ποτε....χαχα..να ρωτησω τιμη μυλου κ χαρακτηριστικα??
spyros12
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Απρ. 2021, 19:11
Ονομα: Σπυριδων
Τοποθεσια: Chios
Μηχανη: Oscar 2
2η μηχανη: Gaggia brera
Μυλος: MACAP MXD
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf-area 51

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 27 Οκτ. 2021, 21:21

Βασίλη πάντα προσέχω το roast date και επίσης πολλές φορές ζητάω και πληροφορίες για το νερό. Είμαι σίγουρος οτι έχεις παρατηρήσει οτι στο La cabra γράφουν αναλυτικά στην σακούλα πόσο προτείνουν να τον αφήσεις να κάνει degauss .

Σε σχέση με μια lever η decent υστερεί στο μέγιστο flow ratio που μπορεί να δώσει κάτι που είναι χρήσιμο στο pre-infusion. Μπορώ να φτάσω γύρω στα 8ml/sec και μια lever θα μπορούσε να φτάσει x3-x4 φορές παραπάνω. Στην γεύση η διαφορά εντοπίζεται στο σώμα με την lever φυσικά να υπερτερεί.

Εγώ έχω εντοπίσει το πρόβλημα σε καφέδες espresso Nordic και φίλτρου Nordic, γιατί είναι πολύ σύνηθες να χρησιμοποιούν φίλτρου και για εκχύλιση "espresso" με την decent.
Σχετικά με τα μεγάλα pre-infusions : Ξεκινάμε ότι σίγουρα θέλεις πιο λεπτή άλεση για να διατηρηθεί το puck και να μην καταρρεύσει. Δυστυχώς στα κωνικά μαχαίρια που έχω όσο μεγαλώνω το preinfusion μειώνεται η διάκριση των γεύσεων. Αντίθετα αυτοί που αλέθουν πολύ λεπτά με επίπεδα μαχαίρια που παράγουν ελάχιστα fines αναφέρουν το ακριβώς αντίθετο. Οπότε είναι ξεκάθαρο ότι τα fines δεν είναι φίλος σου για μια τέτοια εκχύλιση. Αναφέρομαι σε εκχυλίσεις τουλάχιστον 2.5-3:1 οι οποίες δεν έχουν ιδιαίτερο σώμα αλλά είναι πολύ ξεκάθαρες οι γεύσεις τους.
Για αυτό και γράφω και στον Δημήτρη οτι ο "χαλασμένος" talΩs που έχει μπορεί να δώσει καλά αποτελέσματα με ένα προφίλ σαν αυτό.



Gataros έγραψε:Γενικά τα Nordic ψησίματα (La Cabra, Tim Wandelboe κλπ) είναι μερικές φορές πολύ ιδιαίτερα/δύστροπα στο χειρισμό τους.

Προσωπικά τα προτιμώ κυρίως ως φίλτρου αν είναι φρέσκα, αλλιώς αφήνω να περάσουν > 20-25 μέρες τουλάχιστον από το roast date.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει Φώτη αν οι παρατηρήσεις σου αφορούν γενικά τις περισσότερες εκχυλίσεις που μπορεί να εκτελέσει η μηχανή σου (lever, με μεγάλα pre-infusion κλπ) ή συγκεκριμένα πχ προσομειώνοντας μια lever εκχύλιση...

Δεν μπόρεσα ποτέ να πιώ καφέ της προκοπής με nordic ψήσιμο στη manual LP μου, οπότε αποδέχθηκα ότι κάποιοι καφέδες απλά δεν κάνουν για συγκεκριμένους τρόπους εκχύλισης.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot]

cron