Rancilio MD40

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Rancilio MD40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hackertom » 07 Νοέμ. 2014, 23:36

Έχω βρει τον μύλο του τίτλου μου 90€... Ειναι από το 2008

Ξέρει κανείς εάν αξίζει; Μαχαίρια κτλπ σε αυτήν την τιμή η πιθανή αλλαγή μαχαιριών;
hackertom
Member
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 04 Νοέμ. 2014, 01:11
Ονομα: Θωμάς
Τοποθεσια: Πειραιάς
Μηχανη: Gaggia Classic
2η μηχανη: -
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: -
Coffee Roaster: -
Αγαπημένοι Καφέδες: Σε αναζήτηση
{ TAGS }Rancilio MD40, μύλος espresso, μύλος άλεσης καφέ, άλεσμα espresso,

Re: rancilio md40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 08 Νοέμ. 2014, 10:43

Προκειται για εναν rocky σε περιβλημα MD.Μαχαιρια θα θελει σιγουρα οποτε υπολογισε κανα 50 αρικο απο την ταφ.Αλεση με clumbing που το σπαει το μετριοτατο ντοσερ το οποιο δεν σκουπιζει καλα τον πατο του.Ανταλακτικα ,απο ελλαδα τουλαχιστον, απλα ξεχασε το.
Αν ειναι να συμμετεχεις στο φορουμ σε παρακαλω συμπληρωσε το προφιλ σου.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: rancilio md40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hackertom » 08 Νοέμ. 2014, 11:16

woodsman43 έγραψε:Προκειται για εναν rocky σε περιβλημα MD.Μαχαιρια θα θελει σιγουρα οποτε υπολογισε κανα 50 αρικο απο την ταφ.Αλεση με clumbing που το σπαει το μετριοτατο ντοσερ το οποιο δεν σκουπιζει καλα τον πατο του.Ανταλακτικα ,απο ελλαδα τουλαχιστον, απλα ξεχασε το.
Αν ειναι να συμμετεχεις στο φορουμ σε παρακαλω συμπληρωσε το προφιλ σου.


Άρα πάμε στα 140€ 90+50 έτσι; Η τιμή του αξίζει; Πόσο κάνει καινούργιος; Δεν ξέρω εάν το παζαρέψω και άλλο θα ήταν καλύτερα; Η να κοιτάξω κάποιον καινούργιο;

Εδώ πάντως τον έχει πολύ ακριβά :

http://www.coffeeitalia.de/kaffeedosiermuhle-rancilio-md-40.html
hackertom
Member
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 04 Νοέμ. 2014, 01:11
Ονομα: Θωμάς
Τοποθεσια: Πειραιάς
Μηχανη: Gaggia Classic
2η μηχανη: -
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: -
Coffee Roaster: -
Αγαπημένοι Καφέδες: Σε αναζήτηση

Re: rancilio md40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 08 Νοέμ. 2014, 14:18

Σε ευχαριστω Θωμα πρωτα απο ολα που ενημερωσες το προφιλ σου.Ετσι θα μπορουμε να μιλαμε πιο φιλικα.Ενημερωτικα σου λεω πως δεν χρειαζεται να κανεις παραθεση ατοφιο το ακριβως προηγουμενο κειμενο.Η αμεσως επομενη απαντηση εννοειται πως αφορα την προηγουμενη.
Ο μυλος ειναι ελαφρως καλυτερος απο εναν ascaso στην αλεση του και σαφως πιο στιβαρος.Σιγουρα αν μπορεις να τον παζαρεψεις κι αλλο θα ηταν το καλυτερο.Δεν εχει σημασια ποσο πουλιεται αλλου γιατι εδω δεν εχει πουλησει καθολου και δεν θα βρεις ανταλλακτικο πλην των μαχαιριων πουθενα.
Βεβαιως και δεν ακουμπας ταβανι στην αλεση με αυτο το μυλο αλλα εισαι λιγο καλυτερα απο την βαση.
Τεσπα ειναι καθαρα δικη σου επιλογη του τι θα κανεις με βαση τα οικονομικα σου και τις απαιτησεις σου.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: rancilio md40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonisp » 08 Νοέμ. 2014, 19:38

Εγώ σαν παθών (από ascaso βέβαια) θα έλεγα να μαζέψεις για κάτι πιο σοβαρό...
Οχι πως ο ascaso η ο md είναι για πέταμα, απλά μετα απο λίγο σε πιάνει η upgraditis που επωάζει μέσα σου... :tooth:
Ευκαιρίες μπορούν να σκάσουν μύτη ανά πάσα στιγμή...
Αν δεν υπάρχουν λεφτά αυτήν την στιγμή μπορείς να αρκεστείς σ έναν porlex χειρός και αργότερα όταν εμφανιστεί η ευκαιρία βρουμ για έναν μεταχειρισμένο mazzer (βρωμάει το τόπος απο δαύτους, μιας και είναι ο αγαπημένος μύλος των καφέ).
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα και να μην σ απογοητευσα!
antonisp
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 21 Οκτ. 2014, 00:45
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Rancilio Silvia v3
2η μηχανη: Gaggia Color
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-mini 2
Coffee Roaster: Δεν έχω αρρωστήσει τόσο (ακόμα
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: rancilio md40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hackertom » 08 Νοέμ. 2014, 20:29

antonisp έγραψε:Εγώ σαν παθών (από ascaso βέβαια) θα έλεγα να μαζέψεις για κάτι πιο σοβαρό...
Οχι πως ο ascaso η ο md είναι για πέταμα, απλά μετα απο λίγο σε πιάνει η upgraditis που επωάζει μέσα σου... :tooth:
Ευκαιρίες μπορούν να σκάσουν μύτη ανά πάσα στιγμή...
Αν δεν υπάρχουν λεφτά αυτήν την στιγμή μπορείς να αρκεστείς σ έναν porlex χειρός και αργότερα όταν εμφανιστεί η ευκαιρία βρουμ για έναν μεταχειρισμένο mazzer (βρωμάει το τόπος απο δαύτους, μιας και είναι ο αγαπημένος μύλος των καφέ).
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα και να μην σ απογοητευσα!



Όχι φίλε άλλωστε απόψεις μαζεύω... Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly που (γλυκό) κοιτάω δεν παίζει κάτω από 250€ με τίποτα...
Έχω δει διαφορές στα μαχαίρια κάνουν μπαμ σε σχέση με τον md, αλλά με τον md θα είμαι στα 90€ άντε βάλε τα μαχαίρια ενώ ένας jolly παίζει εκεί (ποιο ακριβώς από την μηχανή) 250-300€ βάλε και τα μαχαίρια...

Η ερώτηση που έρχεται είναι πως αξίζει αυτήν η διάφορα χρημάτων για οικιακή χρήση; Θα δω τόσο μεγάλη διάφορα στην κούπα μου;
hackertom
Member
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 04 Νοέμ. 2014, 01:11
Ονομα: Θωμάς
Τοποθεσια: Πειραιάς
Μηχανη: Gaggia Classic
2η μηχανη: -
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: -
Coffee Roaster: -
Αγαπημένοι Καφέδες: Σε αναζήτηση

Re: rancilio md40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 08 Νοέμ. 2014, 20:46

Αμα διαβασεις για τη λειτουργια του μυλου (μεγεθος μαχαιριων , ταχυτητα περιστροφης , κτλ) θα δεις οτι αξιζει η διαφορα ...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: rancilio md40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 08 Νοέμ. 2014, 20:46

hackertom έγραψε:
Η ερώτηση που έρχεται είναι πως...

H ερωτηση που ερχεται ειναι γιατι συνεχιζεις να κανεις παραθεση το προηγουμενο κειμενο ενω σου το εχει ηδη επισημανει η διαχειριση; :think:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: rancilio md40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonisp » 08 Νοέμ. 2014, 23:13

hackertom έγραψε:Η ερώτηση που έρχεται είναι πως αξίζει αυτήν η διάφορα χρημάτων για οικιακή χρήση; Θα δω τόσο μεγάλη διάφορα στην κούπα μου;


Εγώ τον αγόρασα κυρίως διαβάζοντας review σε site όπως το home barista, στο οποίο τον σύγκριναν με τους "τιτάνες" των conical burrs, καθώς επίσης εντυπώσεις απο το forum.
Αυτό που αποκόμισα είναι πως σε κάποια φάση θα αλλάξω μηχανή (Ε61 και πως την πλασάρεις στην :waf: ) ενώ μύλο, τωρα με τον SJ, μάλλον πολύ πιο δύσκολα.

Επειδή την έχω πατήσει τσιγκουνευόμενος την διαφορά στην τιμή μεταξύ color-baby, ascaso-compak και παει λέγοντας, αυτή την φορά έκανα υπομονή και τα σκασα για το σημερινό μου combo...
antonisp
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 21 Οκτ. 2014, 00:45
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Rancilio Silvia v3
2η μηχανη: Gaggia Color
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-mini 2
Coffee Roaster: Δεν έχω αρρωστήσει τόσο (ακόμα
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: rancilio md40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 09 Νοέμ. 2014, 15:53

hackertom έγραψε:Όχι φίλε άλλωστε απόψεις μαζεύω... Μεταχειρισμένος Mazzer Super Jolly που (γλυκό) κοιτάω δεν παίζει κάτω από 250€ με τίποτα... Έχω δει διαφορές στα μαχαίρια κάνουν μπαμ σε σχέση με τον md, αλλά με τον md θα είμαι στα 90€ άντε βάλε τα μαχαίρια ενώ ένας jolly παίζει εκεί (ποιο ακριβώς από την μηχανή) 250-300€ βάλε και τα μαχαίρια...

Η ερώτηση που έρχεται είναι πως αξίζει αυτήν η διάφορα χρημάτων για οικιακή χρήση; Θα δω τόσο μεγάλη διάφορα στην κούπα μου;


Την αξίζει γιατί θα πάρεις μια φορά τον Mazzer Super Jolly και τέλος, ενώ με τον Rancilio MD40, θα τον πάρεις 90+50τα μαχαίρια =140, άντε να θέλει και τίποτα άλλο....
και σε μερικούς μήνες άντε 1 χρόνο πάλι θα τρώγεσαι για να πάρεις καλύτερο μύλο. Δίνεις 250-300 και καθάρισες, συν το ότι ο Mazzer Super Jolly πουλιέται εύκολα, άρα όποτε θες τον πουλάς και έχεις χάσει μόνο 50-60€ ενώ τον Rancilio MD40 θα πρέπει να βρεθεί κάποιος που δεν τον ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]

cron