fiorenzato f 6 83 mm μαχαιρια!!!!!!!!

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Re: fiorenzato f 6 83 mm μαχαιρια!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό delpiero10 » 17 Απρ. 2015, 22:02

δημητρη η πλακα είναι ότι η λελιτα δειχνει μυρμηγκακι χαχαχαχαχαχακαι εάν δεις τα χαρακτηριστικα είναι ακριβως τα ιδια σε βατ στροφες μαχαιρια και όπως λενε και τα αμερικανακια bigger is better παντως σε 4 χρονια που ασχολουμαι λιγο πιο σοβαρα σε θεμα μυλου εφτασα αρκετα ψηλα διαβαζοντας οδηγιες σου συμβουλες σου και εάν δεν χρειαζομουν 45 λεπτα προθέρμανσης στις μεγαλύτερες μηχανες που το θεωρω ταλαιπωρια ισως να ειχα παρει αλλα και με την λελιτα και τωρα με το βουνο αυτό πινω καφεδαρες για τον ουρανισκο μου
delpiero10
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2014, 17:07
Τοποθεσία: περιστερι
Ονομα: kwstas
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: expobar brewtus4
Μυλος: fiorenzato f6
2ος Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tigrato mokka

Re: fiorenzato f 6 83 mm μαχαιρια!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 17 Απρ. 2015, 23:22

Σουπερ ντουπερ ειναι η lelit.Αρκει να σου πω οτι το μποιλερακι της ,το οποιο ειναι απο εταιρια κατασκευης μποιλερ που εφοδιαζει αρκετες εταιριες με το ιδιο ακριβως μποιλερ, στεκεται επαξια σε ακριβες επαγγελματικες μηχανες με την υποστηριξη βεβαια προθερμασμενου νερου για ωριαια παραγωγη φλυτζανιων.
Σε οικιακη χρηση με το μυλο που πηρες και μια σοβαρη εμπειρια ειμαι σιγουρος οτι τα αποτελεσματα σου θα ειναι καταπληκτικα.
Εγω δεν θα πηγαινα σε μεγαλη μηχανη με Ε61 στη θεση σου.Ετσι κι αλλιως ειμαι της αποψης οτι Απο satureted γκρουπ μπορεις να πιεις εξαιρετικο καφεδακι και σε πολλες περιπτωσεις καλυτερο απο Ε61.
Ωστοσο θα σου προτεινα να μην ερωτευτεις το μυλο σου και να κανεις υπομονη μεχρι να τον μαθεις ανιχνευωντας ετσι τα ορια του γιατι εχει ορια και ειναι συγκεκριμενα αυτα.Μπορει να μοιαζει με mazzer αλλα δεν ειναι.Δεν ειναι κακο αυτο απαραιτητα αλλα η προτροπη μου ειναι να κρατησεις τον ενθουσιασμο σου σε χαμηλα επιπεδα για να εισαι αντικειμενικοτερος στην κριση σου.
Καλα καφεδακια :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: fiorenzato f 6 83 mm μαχαιρια!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό delpiero10 » 17 Απρ. 2015, 23:32

Όταν από graef και ροκι πας σε κάτι επαγγελματικό σίγουρα ενθουσιάζεσαι αλλά θα ήθελα να να μάθω ποια η διαφορά εφόσον στην ουσία major με τον δικό μου έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και στην ουσία υπάρχει ίδιο σε ισχύ μοτέρ ίδια μαχαίρια ;σε θέμα εμπειρίας σίγουρα είμαι νέος και ελάχιστα εμπειρος γιυτο και ρωτάω να μάθω που πάσχει
delpiero10
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2014, 17:07
Τοποθεσία: περιστερι
Ονομα: kwstas
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: expobar brewtus4
Μυλος: fiorenzato f6
2ος Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tigrato mokka

Re: fiorenzato f 6 83 mm μαχαιρια!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 18 Απρ. 2015, 09:07

Οπως σου ειπα και πιο πανω δεν ειναι απαραιτητο οτι πασχει καπου απλα τα αποτελεσματα στη γευση μπορει να ειναι καπως διαφορετικα και οχι απαραιτητα χειροτερα.Ξερω οτι ακολουθω ασαφεια τυπου βαρουφακη :lol: αλλα ειναι επιλογη μου αυτη η προσεγγιση .
Καπου το runout του αξονα μπορει να ειναι λιγο μεγαλυτερο καπου οι φτερωτες να κατακερματιζουν λιγο τα fines καπου οι ανοχες του αξονα προς τα κατω να ειναι λιγο μεγαλυτερες καπου τα μαχαιρια να αλεθουν οχι κοντα στο τελειο λογω κοστους κατασκευης τους και μερικα ακομα καπου και να οι δισταγμοι μου.
Ολα αυτα που σου λεω μπορει να ειναι στην ημερησια διαταξη των συζητησεων που κανω και αυτο μονο ενα πραγμα σημαινει.
Οτι διυλιζουμε τον κωνωπα εμεις οι αρρωστοι.
Ο μυλος ειναι μια τιμια προταση με εμφανιση ποιοτητα και αποτελεσμα και το οτι μερικοι σαν και μενα ψαχνουν διαφορες απο το καλυτερο και ακριβοτερο αυτο μονο τιμη για τον μυλο ειναι μιας και τον συγκρινουμε με κατι καταξιωμενο στην αγορα.
Ομως δεν ειναι ιδια :lol:

Υ.Γ.Κανουν και οι κινεζοι κατι αντιγραφες......μμμμμ....να γλυφεις τα δαχτυλα σου.Ομως ουτε ειναι mazzer ουτε θα γινουν ποτε κι ας γραφουν τα ιδια κι ας δειχνουν ιδιοι και καλυτεροι.Συγνωμη που γινομαι πνευμα αντιλογιας αλλα δεν μπορω τωρα τελευταια να απαλαγω απο τη φυση μου με τιποτα :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: fiorenzato f 6 83 mm μαχαιρια!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 18 Απρ. 2015, 09:15

Δεν αποκλειεται στο μελλον να δουμε και καποια σχεση μεταξυ των δυο εταιριων την οποια αγνοουμε.Π.χ. οτι ο σχεδιαστης-τεχνικος της μιας δουλευε παλιοτερα στην αλλη ή οτι ειναι η μια θυγατρικη της αλλης ή οτιδηποτε αλλο.Δεν ξερω τιποτα συγκεκριμενο.Εξηγουμε για να μην παρεξηγουμε.Υποθεσεις κανω με βαση την ιστορια για παρομοιες περιπτωσεις.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: fiorenzato f 6 83 mm μαχαιρια!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό delpiero10 » 18 Απρ. 2015, 11:10

δεν υπαρχει περιπτωση παρεξήγησης ουτε μια στο τρις. μια παρεα ειμαστε και ρωτάμε για να μαθαίνουμε.αρα ο μυλος μου είναι προιον κατασκοπειας και δολιοφθορας.......... :killmyself:
delpiero10
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2014, 17:07
Τοποθεσία: περιστερι
Ονομα: kwstas
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: expobar brewtus4
Μυλος: fiorenzato f6
2ος Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tigrato mokka

Re: fiorenzato f 6 83 mm μαχαιρια!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό delpiero10 » 18 Απρ. 2015, 11:23

τουλάχιστον όμως από ονομα σε σχεση με το mazzer σου κανει κατι από εργο τεχνης χααχαχαχαχαχαχαχαχαχ
delpiero10
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2014, 17:07
Τοποθεσία: περιστερι
Ονομα: kwstas
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: expobar brewtus4
Μυλος: fiorenzato f6
2ος Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tigrato mokka

Re: fiorenzato f 6 83 mm μαχαιρια!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 18 Απρ. 2015, 17:28

:Yeah: :headbang3:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: fiorenzato f 6 83 mm μαχαιρια!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό delpiero10 » 18 Απρ. 2015, 22:46

δημητρη μου εχεις βαλει το μικροβιο μεσα μου και πηγα να παρω καφε σε γνωστο μαγαζι και εκατσα από πανω την ωρα που εκοβε σε ένα μαζζερ και εβγαζε τις κοτρονες του. Super jolie ηταν παντως ο δικος μου ο μαφιόζος ο violonchellos τον βγαζει διχως ιχνος clumping α και επισης θελω μια βοηθεια offtopic αν μπορεις να μου δωσεις ρυθμησεις για το pid της λελιτ
delpiero10
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2014, 17:07
Τοποθεσία: περιστερι
Ονομα: kwstas
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: expobar brewtus4
Μυλος: fiorenzato f6
2ος Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tigrato mokka

Re: fiorenzato f 6 83 mm μαχαιρια!!!!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 19 Απρ. 2015, 08:24

Ο jolly, μιας και τον ειχα κι εγω, εαν ειναι στα σωστα του με καλα μαχαιρια δεν βγαζει clumbing.To clumbing σε ενα μαγαζι δηλωνει ή τελειωμενα μαχαιρια ή βρωμικο μυλο ή λιπαρο καφε οχι παντως μετρο συγκρισης.
Εισαι φανερα ενθουσιασμενος με την αγορα σου και σου φαινεται αυτο απο μακρυα :lol: :lol:
Και παλι καλα καφεδακια :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron