Fiorenzato F4e nano

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Fiorenzato F4e nano

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giannis » 11 Αύγ. 2015, 17:14

Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι.

Μετά από αρκετό καιρό αναζήτησης, εδώ και ένα 10ήμερο είμαι κάτοχος του μύλου Fiorenzato F4e nano. Τον αγόρασα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση (έχει κόψει περίπου 20 κιλά).

Ο μύλος έχει επίπεδα μαχαίρια 58mm, δυνατότητα προγραμματισμού μονής και διπλής δόσης αλλά και manual άλεση. Είναι σχετικά αθόρυβος, δεν εμφανίζει ιδιαίτερο clumping και γενικά φαίνεται αξιόλογος μύλος.

Προς το παρόν είμαι σε φάση εκμάθησής του και ομολογώ πως οι μέχρι τώρα εκχυλίσεις μου με το γυμνό pf είναι μέτριες προς κακές :think: Άλλωστε είναι ο πρώτος μου ηλεκτρικός μύλος και απαιτείται μια περίοδος προσαρμογής.

f4e.jpg
giannis
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 20 Μαρ. 2015, 17:52
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Magister MS40
Μυλος: Fiorenzato F4e nano
2ος Μυλος: porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Fiorenzato F4e nano

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Αύγ. 2015, 18:38

Καλοριζικος Γιαννη και καλη ξεκουραση στα χερακια σου που σιγουρα θα ειχανε πιαστει τοσο καιρο απο τον porlex :lol:
Μονο να φανταστω μπορω την αισθηση οταν πατησες για πρωτη φορα το κουμπακι και βγηκε αλεσμενος καφες χωρις να κουραστεις καθολου. :dancing:
Τα 20 κιλα μπορει να μην ειναι πολλα αλλα μια η δυο πετρουλες ειναι υπεραρκετες για να κανουν την ζημια τους.Αυτο δεν σημαινει οτι ντε και καλα εχει γινει κατι αλλα ειναι μια παραμετρος που θα πρεπει να την εχεις υποψην σου.
Σιγουρα ομως ο διαφορετικος τροπος αλεσης απο τον porlex θα σε οδηγησει σε αλλαγες και σε γραμμαρια και σε πατημα αλλα και σε αλεση προκειμενου να βρεις που αποδιδει καλυτερα.
Αν ανεβασεις και κανενα βιντεακι να μας εδειχνες τι εννοεις σιγουρα θα ειχαμε καλυτερη αποψη.
Και παλι καλες αλεσεις σου ευχομαι. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Fiorenzato F4e nano

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό melenaos » 01 Μαρ. 2017, 11:23

Καλημέρα,
Πήρα και εγώ τον εν λόγο μύλο αλλά τον χρησιμοποιώ μόνο για v60 και μόκα.
Δεν έφτασαν τα χρήματα για espressiera και θα αρκεστώ στον φίλτρο για τον επόμενο χρόνο.

Δεν έχω εμπειρία από άλλους μύλους αλλά αυτός φαίνεται πολύ καλός και αθόρυβος όπως αναφέρεις.

Ακόμα δεν τον έχω λύσει για να τον καθαρίσω από μέσα και αγχώνομαι λιγάκι αν θα πάει κάτι στραβά.
Κάθε πότε τον καθαρίζεις; Θέλει κάθε εβδομάδα με το μπλόουερ/πινέλο και μια φορά τον μήνα να λύσεις τα μαχαίρια;
melenaos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 28 Φεβ. 2017, 22:47
Ονομα: Menelaos
Τοποθεσια: Corfu
Μηχανη: v60
Μυλος: fiorenzato f4e nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Fiorenzato F4e nano

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 01 Μαρ. 2017, 13:10

Πολυ σωστη κινηση εκανες που πηρες το μυλο και τον χρησιμοποιεις ετσι μεχρι να παρεις μηχανη.Θα κανεις πιο σωστη και στοχευμενη αγορα με αυτο το τροπο.
Εαν καθημερινα με ηλεκτρικη σκουπα ρουφας απο το στομιο-τουνελ το καφε με το μυλο σε λειτουργια δεν θα χρειαζεται τοσο συχνα ανοιγμα ο μυλος.Κατα τα αλλα μια φορα το μηνα ειναι μια χαρα χρονος για οικιακη χρηση εφοσον εισαι επιμελης στην καθημερινη σου ρουτινα και πινεις light-medium roast το πολυ καφεδες.Εαν πινεις italian roast τοτε πιο συχνα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Fiorenzato F4e nano

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό melenaos » 07 Μαρ. 2017, 10:07

Έχεις ηλεκτρική πάγκου; Δυστυχώς μόνο του δαπέδου έχω και αυτή δε θα έλεγα ότι είναι καθαρή για τον μύλο.

Δυστυχώς δεν έχω αγοράσει ακόμα πινέλο και δεν τον έχω καθαρίσει σωστά πάνω από 1 μήνα. Θα χαλάσουν τα μαχαίρια του αν συνεχίσω να τον παραμελώ έτσι;

Να σου πω με τον καφέ φίλτρου την έχω καταβρεί, νομίζω ότι τελικά αυτό ήθελα από την αρχή. Εξάλλου τον espresso τον πίνω amerikano!
melenaos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 28 Φεβ. 2017, 22:47
Ονομα: Menelaos
Τοποθεσια: Corfu
Μηχανη: v60
Μυλος: fiorenzato f4e nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Fiorenzato F4e nano

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bpel86 » 06 Ιουν. 2018, 14:20

Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος ενός ascaso imini i2. Αξίζει η μετάβαση στον f4e. Θα δω καποια διαφορά στην ποιότητα του καφέ μου ή είναι μια άσκοπη αλλαγή?
bpel86
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 27 Μάιος 2015, 20:45
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη