Καβουρδιστήρι με βάση

Όλοι οι DIY Home Roasters απο εσάς , για σας ...

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Ιούλ. 2014, 11:07

Οντως γιωργο δειχνει πολυ ανομοιομορφο το αποτελεσμα συμφωνα με τη φωτο σου.Το προθερμαινεις το τυμπανο καθολου και αν ναι ποσο;
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 13 Ιούλ. 2014, 13:25

Όχι καθόλου προθέρμανση, δεν νομίζω να χρειάζεται
Βέβαια με κάποιον λατινοαμερικάνικο το αποτέλεσμα θα ήταν για φωτογράφιση εγώ όμως ήθελα να φέρω στα όρια την κατασκευή για να δω τι κάνει, γιατί αυτός ο καφές είναι τόσο δύσκολος που και στην Gene έτσι βγαίνει
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 13 Ιούλ. 2014, 14:29

Οχι Γιωργο δε βγαινει ετσι στη Gene... βγαινει αρκετα καλυτερος αλλα ασχετα απο αυτο δεν εχω δουλεψει πολυ αιθιοπικους καφεδες αρκετα για να μπορω να τον κανω και καλυτερα...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Ιούλ. 2014, 16:06

Aftergr έγραψε:Όχι καθόλου προθέρμανση, δεν νομίζω να χρειάζεται

Aντιθετα θεωρω οτι χρειαζεται.Δεν νομιζω να δουλευεουν οι roasters τα μηχανηματα τυμπανου χωρις προθερμανση.Μπορεις να δοκιμασεις με πολυ καλα προθερμασμενο τυμπανο ετσι ωστε να ριξεις μεσα τους κοκκους σε πολυ ζεστο περιβαλον με 1ο κρακ κατω απο 10 δευτερα και να μας πεις τι παρατηρησες.Πιστευω θα ειχε ενδιαφερον.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 13 Ιούλ. 2014, 16:41

Νίκο μακάρι να βγαίνει πιο ομοιομορφος στην gene :dancing:


Θα δοκιμάσω και με προθέρμανση αν και κρυώνει αμέσως αν το βγάλεις από την φωτιά,για αυτό λέω κατά πόσο έχει αποτέλεσμα,θα το δοκιμάσω και αυτό πάντως
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 13 Ιούλ. 2014, 18:12

Εχω ψησει τον συγκεκριμενο πολλες φορες...δεν εχει την ομοιομορφια αλλων καφεδων απλα δεν ειναι σαν τη φωτο που παρεθεσες...

Καθε καφες βεβαια ειναι μια αλλη υποθεση και απαιτουνται διαφορετικοι παραμετροι...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 13 Ιούλ. 2014, 21:26

Βλεποντας το αποτελεσμα του ψησιματος σε φουρνο,μου εφερε ο Βασιλης-Edesso στην συναντηση που ειχαμε το Σαββατο,θα σου πω Γιωργο πως υπαρχουν και χειροτερα.Ο μισος ξανθος και ο αλλος μισος σκουρος...οπως ο Michael Jackson πριν τις πλαστικες και τις λευκανσεις.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 14 Ιούλ. 2014, 10:42

Έπειτα από 2 μέρες δοκίμασα και τα δύο batch

Το πρώτο μου άρεσε καλύτερα επειδή πέτυχα καλύτερα το βαθμό ψησίματος που ήθελα, λίγο πιο σκούρο δηλαδή κάπου στο full city

Το τελικό αποτέλεσμα μου δείχνει όχι μόνο πως το καβουρδιστηρι είναι ο καλύτερος οικονομικός τρόπος ψησίματος σε σύγκριση με φούρνους και τηγάνια, αλλά και πόσο σημαντικό είναι να μην ξεφευγουν οι χρόνοι ψησίματος για να μην χάνει χαρακτηριστικά ο καφές

Επόμενος στόχος είναι να πιάσω τα 12 λεπτά ψησίματος αλλά με το τύμπανο να γυρνάει στις 50+ στροφές, θα ακολουθήσω και την συμβουλή του Δημήτρη για προθέρμανση
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 16 Ιούλ. 2014, 09:48

Λίγα λόγια...

Αγαπητέ Γιώργο, λόγω των σχόλιων σου αναφορικά με τον συγκεκριμένο καφέ (αιθιοπία έχω ψήσει πολλές φορές), θα προσπαθήσω να τον προμηθευτώ για να κάνω δοκιμές είμαι πολύ περίεργος τόσο από πλευράς ψησίματος / ομοιομορφίας όσο και γευστικά.

'Ως coffee geek (την δανείστηκα την ατάκα από τον Δημήτρη) επίτρεψε μου να κάνω κάποιες παρατηρήσεις με στόχο την καλύτερη πληροφόρηση των μελών του και σε καμία περίπτωση για να έρθω σε αντιπαράθεση...

1. Η ταχύτητα περιστροφής (και τα διάφορα site το επιβεβαιώνουν) είναι περίπου στις στροφές που αναφέρεις όμως με αρκετούς παράγοντες που παίζουν ρόλο, όπως η θερμοκρασία, ο χρόνος επίτευξης αυτής της, της σταθερότητας, της δύναμης του ψηστηριού (btu), της ακρίβειας του θερμομέτρου κ.α. (στις λεπτομέρειες φαίνονται οι διαφορές και στη διάθεση για πειραματισμούς) το κλειστό τύμπανο που έχεις μπορεί να ψήσει σε πολύ χαμηλότερες στροφές 15++ με καλά αποτελέσματα τουλάχιστον για κάποιον που εισέρχεται στον κόσμο του home roasting με entry level εξοπλισμό.

2. Αντιλαμβάνομαι / αναγνωρίζω την προσπάθεια σου όπως και όλων μας αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να ακουμπάει η φλόγα ή έστω να γλύφει το τύμπανο που αναφέρεις.

3. Ιδιαίτερα τα κλειστού τύπου τύμπανα χρειάζονται προθέρμανση λόγω κατασκευής τους.

Έχω πειραματιστεί / ψήσει πολλές φορές χωρίς προθέρμανση και είμαι υπέρ της προθέρμανσης!

IF I WAS YOU...

Δοκίμασε (δεν χάνεις κάτι) να προθερμάνεις το τύμπανο, μείωσε τις στροφές και αύξησε το χρόνο ψησίματος.
Για τη θερμοκρασία προσπάθησε να την διατηρείς μεταξύ 234c- 238c και όταν τελειώσει το 1ο κρακ διατήρησε την ή μείωσε την λίγο (ανάλογα το χρώμα του καφέ και της μυρωδιάς και περίμενε 1' μέχρι να φτάσεις / μπεις στο 2ο κρακ (ανάλογα τις προτιμήσεις σου). Δεν γνωρίζω από την τελευταία φορά που μιλήσαμε, αν την μετράς, με τι θερμόμετρο και που το έχεις τοποθετήσει (αισθητήρας κοντά στο τύμπανο).

Στην περίπτωση που δεν έχεις θερμόμετρο περίμενε να τελειώσει το 1ο κρακ περίμενε τουλάχιστον ένα με ενάμιση λεπτό και μετά βγάλτον (αν δεν θες να μπείς στο 2ο κρακ). Νομίζω ότι είναι ένας καλός μπούσουλας μέχρι να δεις τι γίνεται...
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 16 Ιούλ. 2014, 10:24

Θερμοκρασία δεν μπορώ να μετρήσω δυστυχώς

Όντως ψήνει ομοιόμορφα και στις 15-20 στροφές, όχι τον Λιμου πάντως
Κολομβιανό καφέ που δοκίμασα σε χαμηλές στροφές βγήκε πολύ ομοιομορφος

Στόχος μου είναι να μην ανέβουν οι χρόνοι, αλλιώς ψήνεται άνετα και με την μισή φλόγα, αλλά είδα ότι χάνει σε αποτέλεσμα

Τζενηηηηηηηηη(ο Νίκος το έπιασε το υπονοούμενο )
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Mods & DIY Home Roasters

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη