Καβουρδιστήρι με βάση

Όλοι οι DIY Home Roasters απο εσάς , για σας ...

Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 29 Ιουν. 2014, 01:46

Η κατασκευη μου η οποια βρισκεται σε τελειωτικο λειτουργικο σταδιο, αλλα πρωιμο αισθητικα, ειναι πολυ απλη σε κατασκευη και δεν εχει καμια σχεση με τα θαυματα που φτιαχνει ο Δημητρης woodsman, αλλα αν υπολογισουμε το κοστος κατασκευης σε συγκριση με το αποτελεσμα, ειναι οτι πρεπει για ξεκινημα σε συγκριση με αλλες μεθοδους(που δοκιμασα και εγω προσωπικα), οπως φουρνος, γουοκ, μηχανη ποπ κορν κτλ

IMG-1403963905718-V.jpg

Δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια βαση για καβουρδιστηρι(ετοιμο μαζι με την σουβλα, κοστος 20-25€) η οποια βοηθαει ομως να μην επηρεαζεται το τυμπανο απο τον εξωτερικο αερα, οπως και η φλογα/θερμοτητα απο το καμινετο
Για την ωρα χρησιμοποιω ενα ηλεκτρικο τρυπανι αλλα στην συνεχεια θα αγοραστει καποιο μοτερ με στροφες 30 το λεπτο, και οχι 60 οπως καποιοι προτειναν στο νετ, γιατι δεν θα ψηθει ποτε ο καφες
Γενικα οσο πιο γρηγορα γυρναει το τυμπανο τοσο πιο πολυ ωρα θελει, και αυτο γιατι ο καφες μεσα κρυωνει με την κινηση
Εδω ενα βιντεακι με λειτουργια στις 60στρ


Το καβουρδιστηρι εχει ενα πορτακι το οποιο σε ολο το ψησιμο μενει ελαχιστα ανοιχτο, τοσο ωστε να μην πεφτουν οι κοκκοι, ετσι ωστε να εχουμε ελεγχο του ψησιματος, διοτι ειναι σχεδον αδυνατο να ακουστει το κρακ με το τυμπανο τελειως κλειστο
Την λυση μου την προτεινε ο GF και.....Hell yeah, βοηθαει στο μεγιστο


Απο κατω τοποθετηθηκε φλογα απο καμινετο el greco το οποιο αν και ειχα αμφιβολιες στην αρχη, σταθηκε υπερ αρκετο αφου αναγκαστηκα να ελαττωσω την ενταση του στο μισο για να μην καουν οι κοκκοι
Η φλογα τοποθετειται σε σημειο ετσι ωστε να μην ακουμπαει το τυμπανο, λιγα εκατοστα πιο κατω

Στο τελος του ψησιματος, απλα κλεινω την φλογα, σταματαω το μοτερ, τοποθετω ενα ταψακι απο κατω, ανοιγω το πορτακι, δινω λειτουργια στο μοτερ, και σε 5 γυρισματα ο κοκκος εχει πεσει μονος του στο ταψι


Το αποτελεσμα ξεπερασε τις προσδοκιες δινοντας ενα απολυτα ομοιομορφο κοκκο χωρις ιχνος τσαφ το οποιο μαλλον καηκε κατα το ψησιμο, αυτο που εμεινε ηταν ελαχιστο και εφυγε με το κρυωμα
IMG-1403966774458-V.jpg

IMG-1403967003941-V.jpg


Ο χρονος ψησιματος τωρα μπορει να ποκιλει αναλογα την ενταση της φλογας, των στροφων γυρισματος του τυμπανου, αλλα και απο τα γραμμαρια των κοκκων
Εγω δοκιμασα με 250γρ αλλα το τυμπανο χωραει ανετα και 500γρ, εχει διαστασεις 12εκ διαμετρο και 19+εκ μηκος

Επισης συνηθως αυτου του ειδους τα ψηστηρια θελουν πολλαπλασιο χρονο απο τα ψηστηρια αερα, εγω συνολικα εψησα 35 λεπτα αλλα αυτο επειδη τον μισο χρονο το τυμπανο γυρναγε στις 60 στροφες το λεπτο που αποδειχθηκε πολυ και ετσι τις εριξα στις 30
Στοχος ειναι γυρω στα 20 λεπτα και αυτο(οπως λενε) για να μην γινει ο καφες φλατ
Η δοκιμη βεβαια θα τα δειξει ολα ;)

Κοστος κατασκευης 20-25€ για το τυμπανο και μετα φαντασια να υπαρχει για μια λειτουργικη βαση(που πρεπει να κατασκευασω και εγω)
Δεν τον εχω δοκιμασει ακομα μιας και ηταν το πρωτο μου ψησιμο
:coffee:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 29 Ιουν. 2014, 05:55

Τι να πω εγώ τώρα...

Δεδομένου της φαντασίας σου, του ελάχιστου εξοπλισμού και του αποτελέσματος...


:respect:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 29 Ιουν. 2014, 09:31

Πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης....μπραβο...μπραβο...μπραβο!!!!!!!!!
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 29 Ιουν. 2014, 11:30

Aμα θελει η νυφη κι ο γαμπρος.........
Μου αρεσε πολυ η ιδεα σου Γιωργο και δεδομενου των υλικων και των χρηματων εστησες κατασταση απο το τιποτα.Μπραβο σου.
Θα προτεινα σε πρωτη φαση σαν βελτιωση να εβαζες πτερυγια μεσα στο τυμπανο για συνεχες ανακατεμα των κοκκων.Ετσι οπως ακουσα τους κοκκους στο βιντεο φαινεται πως αναποδογυριζουν μονο απο την περιστροφη του τυμπανου.
Και παλι μπραβο σου.Πολυ ευφανταστη υλοποιηση .
Εχω μια προταση για το μοτερ που ειπες.Σαν μοτερ εχω παραγγειλει για ενα drum roaster που εχω σκοπο να φτιαξω το καλοκαιρακι αυτο το οποιο δουλευει στις 60 και για ελεγχο των στροφων του αυτη την πλακετιτσα.Επειδη δεν γνωριζω αν εχει την δυναμη που υποσχεται οτι εχει ουτε αν θα εχω ακριβη και σωστο ελεγχο των στροφων του με το ρυθμιστη τασης ,θα το δοκιμασω και αν ειναι καλο θα σας επιβεβαιωσω την λειτουργικοτητα του να το παρετε κι εσεις.
Βεβαια υπαρχει και στις 30 στροφες ακριβως και ειναι αυτο το οποιο με ενα τροφοδοτικο θα ειναι ετοιμο.
Αν βρειτε εδω Ελλαδα καποιο αξιοπιστο μοτερακι σουβλας και δοκιμασμενο που να ειναι ευκολο στην τοποθετηση του και φτηνο ας το ποσταρετε εδω να το ξερουμε μιας και εγω δεν το εχω ψαξει καθολου.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 29 Ιουν. 2014, 12:09

Το ιδιο βλεπαμε Δημητρη απο οτι καταλαβα, επεσα και εγω στα μοτερ που προτεινεις :tooth:
Ψαχνοντας δυστηχως δεν βρηκα τιποτα πανω απο 22 στροφες, μιλαω για καταστηματα στην Ελλαδα

Πτερυγια εχει το τυμπανο μεσα και απο οτι φαινεται κανουν καλη δουλεια, απλα ειναι θορυβωδη γιατι σηκωνουν τον καφε και τον ριχνουν απο υψος(η βεργα που βλεπετε ειναι η σουβλα)
Στις 60 στροφες εκανε σαματα αλλα στις 30 ειναι αποδεκτος ο θορυβος
IMG_20140629_120600.jpg



Αυτο που ηθελα να προσθεσω ειναι οτι χρειαζεται ελαχιστη δυναμη για να περιστραφει, ακομα και με 250γρ κοκκων μεσα, αρα λογικα δεν θα χρειαζεται δυνατο μοτερ οποιο και να ειναι αυτο
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 30 Ιουν. 2014, 09:20

Το συγκεκριμένο καβουρδιστήρι μπορεί να συνδυαστεί και με μοτέρ μπαταρίας.
http://sompotexniki.gr/index.php?page=s ... Itemid=284

Αξιόπιστο με μειονέκτημα την αργή περιστροφή της σούβλας. Η μπαταρία του διαρκεί τουλάχιστον για 3 ψησίματα.

Αποτελεί μια γρήγορη και φτηνή λύση για κάποιον που θέλει να πειραματιστεί με entry level εξοπλισμό.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 30 Ιουν. 2014, 09:33

Εγω θα προτεινω μοτερ απο γυαλοκαθαριστηρες αυτ/του.....βρισκεται ευκολα πλεον σε κεντρα ανακυκλωσης αυτ/των(μαντρες) με 5€...μαζι με τα σινεμπλοκ και τα γραναζια.....δεν παθαινει ΤΙΠΟΤΑ και το σημαντικοτερο αντεχει σε κραδασμους...εχει και ενσωματομενη θερμικη ασφαλεια.....καλυτερο απο οτι κινεζικο κυκλοφορει στο internet.ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑ
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 30 Ιουν. 2014, 14:41

Ιδιας φιλοσοφιας και μοτερ γρυλου παραθυρου...στις μαντρες τα βρισκεις πεταμενα....αλλιως σας στελνω free κανα δυο που μου εχουν ξεμεινει...
20140630_143146.jpg
20140630_143140.jpg
20140630_143153.jpg
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 30 Ιουν. 2014, 22:41

Στελιο αυτα τα μοτερακια εκτος απο τα 12 v ,που τα βρισκουμε ευκολα, δεν χρειαζονται και πολλα ampere για να γυρισουν μονο;
Θελω να πω οτι ισως ειναι πολυ δυσκολο να δουλευτουν με εξωτερικο τροφοδοτικο και μαλλον θα χρειαζονται απαραιτητως μπαταρια αυτοκινητου.Εσυ τι λες που τα ξερεις καλυτερα;
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Καβουρδιστήρι με βάση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 01 Ιούλ. 2014, 08:04

Κατα καιρους το lidl,με 12€ αν θυμαμαι καλα,βγαζει φορτιστη-adaptor 240V σε 12V..εννοειται στα Am λειτουργιας μιας μπαταριας αυτ/του!!!Με μια πολυ απλη πατεντα-συνδεσμολογια ολα λειτουργουν αψογα.Το εργαλειο σου μενει και για αλλες χρησεις.Τα τελευταια 15 χρονια τονοι αρνιου εχουν ψηθει,το Πασχα με τα μοτερ αυτα.Εχω τρεις τετοιες κατασκευες χωρις το παραμικρο προβλημα.. ποτε.Αν το αποφασησεις καλυτερα να προτιμησεις μοτερ γυαλοκαθαριστηρων...
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Επόμενο

Επιστροφή στο Mods & DIY Home Roasters

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron