Έξυπνη Μονάδα Ψύξης

Όλοι οι DIY Home Roasters απο εσάς , για σας ...

Έξυπνη Μονάδα Ψύξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nmix » 30 Μάιος 2015, 00:29

Ένα απλό και χρήσιμο εργαλείο για τους απανταχού home roasters είναι η “Έξυπνη Μονάδα Ψύξης ”.Η ιδέα ξεκίνησε όταν έσπασα ένα ανεμιστήρα.Τον γύρισα απότομα προς τους κόκκους για να κάνει την δουλειά του (ή μάλλον τη δουλειά μου) .Ένα πλαστικό κομμάτι δεν άντεξε στην απότομη κίνηση και έσπασε.
Έτσι λοιπόν με απλά υλικά ,τα οποία είχα στην αποθήκη μου (και ένα πρωινό :jerking: ) ,έφτιαξα κάτι απλό αλλά πολύ εύχρηστο. Επειδή συνήθως καβουρδίζω δύο batch στη σειρά, εξάγω το πρώτο πάνω στο γνωστό πλέον μεταλλικό κόσκινο του Jumbo, το οποίο ήδη έχω τοποθετήσει στην “Έξυπνη Μονάδα Ψύξης ”.Προχωράω στην δεύτερο κύκλο καβουρντίσματος, αφήνοντας την ψύξη να συνεχιστεί χωρίς παρακολούθηση ή τον κίνδυνο να ολισθήσει από τον ανεμιστήρα, γλυτώνοντας χρόνο :dancing: .
Υλικά:
- Μιά σχάρα από ηλεκτρική ψησταριά (είχε χαλάσει στο παρελθόν )
- 4 ανεμιστήρες 12cm
- 4 πόδια ντουλαπιών κουζίνας IKEA,
- Βίδες πάχους 4mm,ροδέλες και παξιμαδάκια.
- 1,10 m περίπου τσέρκι.
Οι δυο ανεμιστήρες είναι 220v και προτείνονται ανεπιφύλακτα έναντι των 12v λόγω της μεγάλη παροχής αέρα που παράγουν. Επειδή είχα μόνο δύο 220v, τοποθέτησα άλλους δύο 12v από ΗΥ, με ένα μετασχηματιστή.
Το τσέρκι επειδή όταν τεντωνόταν δεν ταίριαζαν οι βίδες πάνω στους ανεμιστήρες, το άφησα λίγο μπόσικο (μία τρύπα). Έτσι δημιουργήθηκε μια βάση σχήματος Π ,ώστε να υπάρχει απόσταση μεταξύ της σχάρας και του μεταλλικού κόσκινου που ακουμπάω για την ψύξη.
Παραθέτω μερικές φωτό για την πλήρη κατανόηση της απλής κατασκευής.
IMG_20150529.jpg
IMG_201505291.jpg
IMG_201505292.jpg
IMG_201505293.jpg
nmix
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Μαρ. 2015, 04:07
Τοποθεσία: Athens
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Isomac Zaffiro PID
2η μηχανη: RANCILIO Nancy Mod
Μυλος: EUREKA Zenith 65E
2ος Μυλος: ANFIM Caimano
Coffee Roaster: BBQ-Hand Made Drum
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Έξυπνη Μονάδα Ψύξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 30 Μάιος 2015, 03:02

Κορυφαιο...σε ευχαριστουμε για την ιδεα...θα προσπαθησω να το υλοποιησω κ εγω αμεσα...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Έξυπνη Μονάδα Ψύξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 30 Μάιος 2015, 09:18

Ωραια ιδεα!!!Το ιδιο εχω για την διαδικασια του cooling...μονο που αντι για 4 ανεμιστηρακια εχω 1βεντιλατερ(αυτοκινητου)-12volt-φ40 με πλαισιο 42×42cm,οσο δλδ και το κοσκινο.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα


Επιστροφή στο Mods & DIY Home Roasters

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron