HUKY 500T

Ανακαλύπτουμε τα καλύτερα ψηστήρια για οικιακή χρήση

Re: HUKY 500T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 29 Μάιος 2017, 12:00

Δημητρη ποτε δεν πιστεψα οτι με ενα ψηστηρι των 600 ευρω θα μπορουσε καποιος να πιασει ταβανι.Αυτο που ισχυριζομα ειναι
οτι το Τζενακι ειναι παραπανω απο τιμιο για το αποτελεσμα που δινει ,χωρις να εχει καποιος τις απειρες γνωσεις επανω στο
καβουρδισμα γιατι και να τις εχει δεν εχει την δυνατοτητα να τις εφαρμοσει λογω περιορισμου απο την ιδια την μηχανη.
Το αποτελεσμα παντως για τις δικες μου απαιτησεις ειναι τετοιο που με αποτρεπει απο το να ανεβω στη μηχανη να παω Αθηνα
να αγορασω καφε, να σκασω 12-15 ευρω ρισκαροντας αν τα αξιζει.Στο διαστημα που εγω καταναλωνω τους δικους μου
καφεδες ο Βαγγελης εφερνε απο διαφορους ψηστες να δοκιμασουμε,ας βγει να πει ο ιδιος το τι φολες εφερνε .
Εμεις που κανουμε τεχνικες δουλειες αν κατι δεν παει καλα σε μια επισκευη πρειπει να τσακιστουμε να το διορθωσουμε το ξερεις
απο ιδια πειρα φανταζομαι, ενω τον καφε τον βαζει στο σακουλι και στον πουλαει,τον πας στο σπιτι ολο χαρα να τον
δοκιμασεις και βλεπεις οτι ειναι μαπα. Το χειροτερο ειναι να τον περιμενεις και καμια βδομαδα.
Αυτο που περιγραφω δεν νομιζω να υπαρχει κανεις στο forum που να μην το εχει βιωσει.
Δουλεμα εννοω αυτο ακριβως που περιγραφει ο Γιωργος. Εχω επιστρεψει καφε τεσσερις φορες γιατι ηταν φαρμακι.
το τι μ@λ@κια ακουσα δεν περιγραφεται αντι να πουν συγνωμη λαθος,κατι που ειναι εντελως κατανοητο και που μπορει να κανει
ο καθενας μας στην δουλεια του.Εχω παρει καφε χωρις να γραφει ημερομηνια ψησιματος, εχω μαθει οτι αυτο που αγοραζα
στην ουσια ηταν κατι αλλο( μπορει να το επιβεβαιωσει ο Βαγγελης),αυτα εννοω δουλεμα.
Ηθελα να πω και κατι στον Κωστα με ειλικρινα καλη προθεση.Οταν αποφασιζει καποιος επαγγελματιας να κανει κατι ιδιαιτερο απο
αποψη,καλο θα ηταν να γραφει και καποιες οδηγειες γιατι ο καθενας απο εμας δεν ειναι μαντης,και ετσι βγαινουν λαθος συμπερασματα ισως αδικωντας την δουλεια σας.Κλεινοντας παντα εκτιμω την καλη προθεση,ξερω οτι ο γραπτος λογος πολλες
φορες δημιουργει παρεξηγησεις.
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting

Re: HUKY 500T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Manyjobs23 » 29 Μάιος 2017, 14:50

Γειά σε όλους,
Καταρχήν προσυπογράφω όλα όσα είπε ο Ηλίας αλλά επιπλέον θα ήθελα να αναφέρω και κάποιες δικές μου σκέψεις.
Πρίν ασχοληθώ με το home roasting λίγο πολύ απο ότι άκουγα στην "πιάτσα" του καφέ τό roasting παρουσιαζόταν σάν να είναι μιά εξεζητημένη τέχνη η οποία μπορεί να δημιουργηθεί μόνο από λίγους και εξαιρετικά ταλαντούχους γνώστες της.
Αυτό μπορεί κάποιος να πεί ότι ισχύει σε ένα πολύ μικρό ποσοστό καθώς στην πλειονότητα τα όσα πίνουμε σε καθημερινή βάση από τους επαγγελματίες μπορούμε να τα πιούμε και καβουρδισμένα απο εμάς.
Έδω και αρκετό καιρό που καβουρδίζω με το gene πλέον γνωρίζω πως άν μπορείς να έχεις μια πολυ καλή πρώτη ύλη, μεράκι και διάθεση να μάθεις κάποια βασικά πράγματα περί κόκκου καφε την επεξεργασία του κτλ. τότε θα ανταμειφθείς και με το παραπάνω.
Έιναι μεγάλη ευχαρίστηση να καβουρδίζεις έστω στο μπαλκόνι σου και ακόμα και εάν οι γείτονες μπορεί να σε περνάνε για τρελό βλεποντάς σε να προσπαθείς με πυρίμαχα γάντια και κρατώντας ένα πιστολάκι να κρυώσεις τον καφέ το συντομότερο δυνατό.
Τα εξαιρετικά απότελέσματα όμως είναι αυτά που μας έκαναν να πάμε στο βήμα παραπάνω και να ψαχτούμε για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα με το HUKY.
Δέν είμαστε καβαλημένοι για να πιστέυουμε πως κατέχουμε στο έπακρο την τέχνη του καβουρδίσματος αλλά όπως και σε όλα τα στάδια ενασχολησής μου με τον έν λόγω χόμπι και αφού πάντα έχω φροντίσει να έχω ιδία άποψη για τα όσα αναφέρω είμαι απόλυτα βέβαιώς πώς το home roasting ακόμα και με το gene μπορεί και έχει να δώσει καφεδάρες.
Όσο αναφορά την σύγκριση με τους επαγγελματίες σπάνια αγοράζω έτοιμους καφέδες αλλά ακόμα πιο σπάνια τα όσα πίνω δικαιολογούν τις περγαμηνές τους πόσο μάλλον το διπλάσιο κόστος αγοράς τους σε σχέση με τους καφέδες που καβουρδίζω μόνος μου.Στην τελική πραγματικα δέν έχω λόγο να έχω τον κατάλληλο εξοπλισμό αλλά να πίνω ξύδια μόνο και μόνο για κομπάζω πως είμαι καλός "roaster"...
Άβαταρ μέλους
Manyjobs23
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 23 Μαρ. 2014, 20:34
Ονομα: Μανος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Izzo Alex Duetto III
Μυλος: Wega 6.8 A Konik
Coffee Roaster: Gene cafe roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Ethiopia

Re: HUKY 500T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 29 Μάιος 2017, 16:15

...Καλορίζικη η μηχανή και καλούς καφέδες!... (βάλτε και κανένα θερμοζεύγος για να ελέγχετε την θερμοκρασία...υπάρχουν επίσης και «ελεύθερα» λογισμικά που βοηθούν πολύ, το Artisan πχ: https://github.com/artisan-roaster-scope ).
Τωόντι υπάρχει πραγματικό πρόβλημα με τους επαγγελματίες παντού, Ελλάδα και εξωτερικό,ιδιαίτερα όταν οι τιμές είναι στα ύψη και οι καρβουδιστάδες σου υπόσχονται ότι με αυτή τη μικροπαρτίδα (σουπερ ντούπερ) φτάνεις στη νιρβάνα... :2funny:
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: HUKY 500T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 29 Μάιος 2017, 19:58

Σόλωνα ευχαριστούμε. Τι εννοείς θερμοζευγος? Αν εννοείς θερμόμετρο υπάρχει δυο θερμοκρασιων κόκκου και τυμπάνου
Και το Artisan,τα οποία λειτουργούν ήδη. Τώρα είμαστε στο στάδιο των δοκιμών για να δούμε πως συμπεριφέρεται με την
Αυξομείωση της φλόγας.
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting

Re: HUKY 500T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 30 Μάιος 2017, 16:07

...Ηλία εννοώ αισθητήρα θερμοκρασίας, (αυτό που λέμε, ελληνικά probe :) ) που μπορεί να καταλήγει είτε σε θερμομετρο είτε σε PID...
Ωραία μπράβο γιά το Artisan...μέσα από το ιντερνετ θα βρείτε ανθρώπους, προς ανταλλαγή απόψεων
που την «ψάχνουν» με το «σπιτικό» καβούρδισμα έχουν πείρα και γνώση και τις μοιράζονται χωρίς
πρόβλημα όπως πχ αυτός : http://kostverlorenvaart.blogspot.fr/?view=classic (αν δεν τον ξέρετε ήδη ;) χρησιμοποιεί EZ 94
coffee tech engineering )
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: HUKY 500T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 30 Μάιος 2017, 17:21

Σολωνα σε βλεπω διαβασμενο. Δεν ερχεσαι να βαλεις κανα χερακι να το παμε το θεμα πιο γρηγορα μπροστα :Yeah:
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting

Re: HUKY 500T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 05 Ιουν. 2017, 19:54

:Yeah:
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: HUKY 500T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 14 Ιουν. 2017, 23:45

Με αφορμή τα σχόλια περι επαγγελματιών roasters και ιδιωτών ήθελα να αναφέρω κάτι:

Είμαι τακτικός πελάτης του Mokka ,έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους καφέδες του και ιδιαίτερα αυτόν που σερβίρει και στο καφέ του , το Brazil - Fazenda Monte Alegre .
Κατα καιρούς είχα το παράπονο οτι κάθε φορά που αγόραζα τον ίδιο καφέ αλλα σε άλλη παρτίδα (διαφορετικό roast date) , έπινα και άλλο καφέ!Αλλοτε ήθελε εκχύλιση στους 93 άλλοτε στους 94 ,άλλοτε έβγαζε σοκολάτα και άλλοτε οξύτητα.Θεωρούσα ότι ήταν στα όρια του αναμενόμενου-αποδεκτού και γι αυτό την τελευταία φορά αγόρασα 3 σακουλάκια απο τον ίδιο καφέ την ίδια μέρα για να είναι απο την ίδια παρτίδα να μην χρειάζεται καθε φορά να ψάχνω τις ρυθμίσεις του καφέ.
Ηπια τα 2 σακουλάκια και στους 93 βαθμούς έβγαζαν μια χαρά το προφίλ τους ,γλύκα και σοκολάτα.Το τρίτο σακουλάκι ήταν μια εκπληξη σαν να ήταν άλλος καφές!!!Στους 93 εβγαζε οξύτητα , στους 94 έβγαζε λίγη οξύτητα με ενα αδιάφορο προφίλ γεύσης και στους 95 ήταν απλά υπερκχυλισμένος-πικρός.Να σημειώσω οτι όλες οι εκχυλίσεις έγιναν με βάση το διαθλασίμετρο και πάντα σε extraction yield 20% για να έχω μια σταθερά.
Απο τα παραπάνω συμπεραίνω οτι α)ακόμα και το ίδιο rd να εχουν οι καφέδες μπορεί να είναι απο άλλη παρτίδα καβουρδίσματος και να έχουν άλλη γεύση β)το τρίτο σακουλάκι ήταν λιγότερο καβουρδισμένο και δεν ισορροπούσε τα σάκχαρα με τα οξέα.Για εμένα δεν ήταν σωστά καβουρδισμένο γ)Υπάρχει (κατα την ταπεινή μου γνώμη) αποδεδειγμένη σοβαρή ασυνέπεια στο αποτέλεσμα του καβουρδίσματος τουλάχιστον του εν λόγω καφέ δ)απορώ αν τον ίδιο καφέ πουλάνε και στη χονδρική.Δεν θέλω να φανταστώ καφετέρια εκει που σερβίρει εναν ισορροπημένο καφέ ,αλλάζοντας σακούλι να σερβίρει μια σαφή οξύτητα .

Παρακαλώ τα σχόλια σας....
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: HUKY 500T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 15 Ιουν. 2017, 02:22

Ποτέ δεν θα πιεις τον ίδιο καφέ όσο και να προσπαθείς, οι λόγοι είναι ΠΟΛΛΟΊ
Στο σπίτι εννοείται τον ξεχνάς τελείως, δεν γίνεται, οι λόγοι δεκαπλασιαζονται σε σύγκριση με ένα μαγαζί που έχει παραγωγή συνέχεια

Το θέμα είναι να παίρνεις πάντα έναν καλό καφέ και ας είναι διαφορετικός
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: HUKY 500T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 15 Ιουν. 2017, 08:31

Οταν λεω οτι ψηνοντας μονος εχεις εσυ τον ελεγχο αυτα εννοω.Αγοραζοντας εναν καφε απο καπου δεν ξερεις ποτε
τι εχει μεσα στο σακουλακι.
Βεβαια δεν μπορω να πω οτι διαφωνω με τον Aftergr,και να αλλαζει λιγο η μια παρτιδα απο την αλλη οταν πινεται
ειναι ok.το θεμα ειναι μην πεταχτει στα σκουπιδια.
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψηστήρια (Roasters)

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron