Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Ανακαλύπτουμε τα καλύτερα ψηστήρια για οικιακή χρήση

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Απρ. 2014, 11:29

Aπαγορευονται αυστηρα οι μαχες με φωτιες μεσα στο φορουμ.Υπαρχει σοβαρος κίνδυνος εκτος από το να καει ο καφες να καουμε ολοι μας :lol:
Γιωργο καλα κανουμε και προτρέπουμε τον κοσμο για home roasting μιας και όπως γνωρίζεις η πραγματικη γνωση αποκτιεται στο πεδιο της δουλειας με το μυστρι και το πυλοφορι παραμάσχαλα και όχι googlαρωντας ασύστολα και συσωρευοντας πληροφοριες αλλονων για τις οποιες δεν εχεις καμμια μα καμμια πρακτικη γνωση ακομα και αν ασχολείσαι για 20 και πλεον χρονια με το αθλημα.Λες και ο χρονος είναι κριτηριο γνωσης :jerking: .Μονο η αγαπη είναι. 8-)
Όπως ειπες και εσυ σε άλλο ποστ άλλο θεωρια και άλλο πραξη.Δεν είναι απαραιτητο να συμβαδιζουν αυτά τα δυο παντα. ;)
Για αυτό Στελιο φιλε μου μην το παιδευεις άλλο το πραγμα.Μια ψυχη που είναι να βγει .......Ασε που εσυ εχεις και την :waf: που προσφερεται για το ψήσιμο.



Υ.Γ.
Αυτό με το μυστρι και το πυλοφορι μου αρεσε πολύ :headbang3: και θα το χρησιμοποιω από δω και περα πιο συχνα.Τωρα που το λεω σκέφτομαι μηπως το προσαρτησω και στην υπογραφη μου μονιμα :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast
{ TAGS }καβούρντισμα καφε, μηχανή pop corn, ψήσιμο καφέ,

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 11 Απρ. 2014, 12:48

Εγω ειμαι σιγουρος πως καποιος <<επισκεπτης>> μολις διαβασει αυτο το ποστ θα παρει χαπακι για την πιεση!! :2funny:
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 11 Απρ. 2014, 13:02

Αυτο το πραγμα στην Ελλαδα του 2014 να κουναμε τα πτυχια μας σα σεντονια απλωμενα νομιζοντας οτι ειμαστε "επιστημονες" η "ειδικοι" σε κατι δε μπορω να το καταλαβω...μονο μεγαλομανια και υπεροψια δειχνει οχι ομως και πραγματικη γνωση...
Η γνωση ερχεται μεσα απο την πραξη , την επαναληψη και τον πειραματισμο(εκτος αν εισαι φιλολογος)..
Γενικα αυτη η υπεροψια , μεγαλομανια και ο νεοπλουτισμος μας εφτασε εδω..
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 11 Απρ. 2014, 13:13

Ετσι ειναι φιλε,και να υπηρχαν και πτυχια να πεις ενταξει αλλα πτυχιο του ξερολα δεν νομιζω οτι υπαρχει σχολη που να δινει!!!Τελος παντων καποτε που ειχα πει τα ιδια πραγματα θυμασαι τι εγινε!Δε συνεχιζω γιατι θα συγχιστω! :mad:
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 11 Απρ. 2014, 13:16

Παρτο πισω μαστροδημητρη πριν το διαβασει η :waf: ....αλλιως θα σας θεσω προ των ευθυνων σας και με ρεφενε μου κανετε το gene δωρο...στο προφιλ μου φαινεται ποτε εχω γενεθλια!!.. :Oops!: Οσο για τη φωτια αναφερομουν αποκλειστικα στο ψησιμο.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Απρ. 2014, 18:41

konn4312 έγραψε:Εγω ειμαι σιγουρος πως καποιος <<επισκεπτης>> μολις διαβασει αυτο το ποστ θα παρει χαπακι για την πιεση!! :2funny:

Oχι φιλε Κωστα.Χαπακι θα παρει αν αρχισω να παρουσιαζω μετρησεις και αποδειξεις που λιγοι εχουν την δυνατοτητα να κανουν.Το θεμα ομως δεν ειναι η φιγουρα και η επιδειξη αλλα η ουσιαστικη βοηθεια μεταξυ μας.Ξερετε ολοι σας τι εχω κατασκευασει τι κατασκευαζω και τι προκειται να κατασκευασω και εχω παρει ευσημα ατυπα και κατ ιδιαν απο αρχιμηχανικο Ιταλο Φλωρεντια μερια ;) που οχι με εχει ικανοποιησει αφανταστα αυτο ,αλλα με εχει γεμισει τοση αισιοδοξια για το μελλον που δεν προκειται να με πτοησουν τα λασπολογικα σχολια κακεντρεχη ανθρωπου κατειλημενου απο σοβαροτατα κομπλεξ ανωτεροτητας και οχι μονο.
Ζωντανη αποδειξη των οσων λεω ειναι η ιδια η ιδρυση αυτου του φορουμ και απο τους τρεις μας το οποιο αρεσει δεν αρεσει θα παει τα πραγματα εκει που οι παρωπιδες δεν μπορουν με τιποτα.
Εμενα προσωπικα δεν ειναι προτεραιοτητα η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα και αυτο το εχουμε ηδη και φαινεται ξεκαθαρα απο τα γραφομενα των μελων μας.
Τεσπα θα ακολουθησουν (αν δεν βαρεθω :lol: ) ουσιαστικες επεξηγησεις για το Ε61 και διορθωσεις ανακριβειων του τυπου οτι τα Ε61
με ηλεκτροβαλβιδα δεν εχουν preinfusion και αλλες τετοιες :jerking: που πασαρονται ως γνωση βαθια ,αποτελεσμα μελετης κλπ κλπ.
Ωστοσο το of topic εδω εχει παραγινει και μαλιστα εξαιτιας μου ,γι αυτο θα παρακαλεσω τους συντονιστες να αναλαβουν δραση γιατι εγω ειμαι εμπλεκομενος και δεν μπορω να κανω τιποτα :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 11 Απρ. 2014, 19:02

Οι αρχες που διεπουν το φορουμ ειναι η Δημοκρατια και η ελευθερια εκφρασης , so dont worry για το offtopic ... :2funny:
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ψηστήρια (Roasters)

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron