Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Ανακαλύπτουμε τα καλύτερα ψηστήρια για οικιακή χρήση

Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zoubas74 » 04 Μαρ. 2014, 02:01

:? Έχω προμηθευτεί ομό καφέ εδώ και κάνα δύο εβδομάδες και έχω ψήσει δύο φορές η δεύτερη ήταν σήμερα και τράβηξα βίντεο αλλά τα έκανα βιαστικά γιατί είχα το παιδί δίπλα μου στο καρεκλάκι και ευτυχώς ήταν ήσυχο και άφησε τον μπαμπά να κάνει την δουλειά του! !!!

Την πρώτη φορά έψησα στο μπαλκόνι και μου βγήκε στα 8,30 λεπτά σήμερα έψησα μέσα κάτω από τον απορροφητήρα με 21 βαθμούς μέσα στο σπίτι και μου βγήκε στα 4,30 λεπτά σχεδόν τα μισά λεπτά!
Σε εσπρεσσο δεν τον ήπια γιατί είναι λίγη η ποσότητα (60gr ομού καφέ και μετά το ψήσιμο ήταν 50gr) αλλά σε φίλτρου είναι πολύ πιο καλύτερος από καφέδες συνοικιακών καφεκοπτείων εδώ στην πόλη μας.
Δεν έχω βγάλει το τελικό αποτέλεσμα στο βίντεο αλλά έχω φώτο την οποία δεν μπορώ να την ανεβάσω :mad:
zoubas74
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ. 2014, 20:02
Ονομα: Μίμης
Τοποθεσια: Αλεξ/πολη
Μηχανη: Synesso mvp
2η μηχανη: La marzocco linea
Μυλος: Mythos 1-Anfim
Coffee Roaster: gene cafe
Αγαπημένοι Καφέδες: Redd
{ TAGS }καβούρντισμα καφε, μηχανή pop corn, ψήσιμο καφέ,

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 04 Μαρ. 2014, 02:12

Μιμη ουτε το λινκ απο το βιντεο ειναι σωστο.Τι προβλημα εχεις με τη φωτο και δεν μπορεις να την ανεβασεις;
Για το βιντεο βαλε το να παιζει και κανε copy-paste το λινκ που εχει επανω στην μπαρα.
UPDATE
Ωραια ειδα οτι το διορθωσες οσο εγραφα αλλα ακομα δεν φαινεται γιατι το εχεις δηλωσει απορρητο.Μπες στις ρυθμισεις του λογαριασμου σου του you tube και κανε το ειτε δημοσιο ειτε μη καταχωρημενο
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 04 Μαρ. 2014, 14:27

Δεν πειράζει που δεν έχεις ανεβάσει ακόμη φωτό, θα βοηθούσε να σου εξηγήσουμε καλύτερα.

Η μέθοδος αυτή αποτελεί λύση ανάγκης δεδομένου ότι δεν μπορείς να επέμβεις στη θερμοκρασία και στο χρόνο ψησίματος.
Επίσης όπως φάινεται και στο video γίνεται χαμός με τα chaff (μου άρεσε που την λειτουργείς μέσα σε κούτα για να τα περιορίσεις).

Σίγουρα είναι μια entry level προσέγγιση την οποία ακολουθούν πολλοί (προτιμότερη από ψήσιμο σε τηγάνι).

Μεγάλο ταξίδι ξεκίνησες να κάνεις με πολλές πορείες.. αλλά μην ξεχνάμε η αρχή είναι το ήμισυ του παντός για όλους μας.. ;)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zoubas74 » 04 Μαρ. 2014, 15:56

Έχω προμηθευτεί ομό καφέ εδώ και κάνα δύο εβδομάδες και έχω ψήσει δύο φορές η δεύτερη ήταν σήμερα και τράβηξα βίντεο αλλά τα έκανα βιαστικά γιατί είχα το παιδί δίπλα μου στο καρεκλάκι και ευτυχώς ήταν ήσυχο και άφησε τον μπαμπά να κάνει την δουλειά του! !!!

Την πρώτη φορά έψησα στο μπαλκόνι και μου βγήκε στα 8,30 λεπτά σήμερα έψησα μέσα κάτω από τον απορροφητήρα με 21 βαθμούς μέσα στο σπίτι και μου βγήκε στα 4,30 λεπτά σχεδόν τα μισά λεπτά!
Σε εσπρεσσο δεν τον ήπια γιατί είναι λίγη η ποσότητα (60gr ομού καφέ και μετά το ψήσιμο ήταν 50gr) αλλά σε φίλτρου είναι πολύ πιο καλύτερος από καφέδες συνοικιακών καφεκοπτείων εδώ στην πόλη μας.
yirgadurame.jpg
YIRGADURAME Αιθιοπία
Αυτόν τον έψησα στο μπαλκόνι στα 9 λεπτά αλλά φαίνεται ότι κάτι δεν πήγε καλά!
colombia.jpg
DEL OBISPO Κολομβία
Αυτός πολύ πιο εύκολος στα 4,30 λεπτά με ομοιομορφία στο ψήσιμο και ευδιάκριτα τα κρακ.

Τελικά τα κατάφερα με φωτογραφίες και τα σχετικά!!!:Yeah: :headbang3:
zoubas74
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ. 2014, 20:02
Ονομα: Μίμης
Τοποθεσια: Αλεξ/πολη
Μηχανη: Synesso mvp
2η μηχανη: La marzocco linea
Μυλος: Mythos 1-Anfim
Coffee Roaster: gene cafe
Αγαπημένοι Καφέδες: Redd

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 04 Μαρ. 2014, 18:23

Μην είσαι τόσο αυστηρός με τον εαυτό σου, περίμενα να δω χειρότερα!

Αναφορικά με την ανομοιομορφία, συμβαίνει καμιά φορά να φταίει ο ίδιος ο καφές και ο τρόπος που κινείται μέσα. Μου έτυχε προσφάτα να έχω κάποιους κόκκους μικρούς οι οποίοι ήταν περισσότερο ψημένοι από τους άλλους με αποτέλεσμα να βγάζει κάτι καμμένο ο καφές (απειροελάχιστη μυρωδιά η οποία σε εμένα δεν ήταν καθόλου διακριτή).

Αναφορικά με το σκούρο χρώμα πέρα από το ψήσιμο είναι και θέμα καφέ. Μη φοβάσαι το χρώμα (αν γίνει καμία φορά περισσότερο σκούρο) δεν είναι απόλυτο κριτήριο αυτό, συντελούν και άλλοι παράγοντες όπως η μυρωδιά, το προφίλ, το είδος καφέ, θερμοκρασία κ.α.

Αναφορικά με τον κολομβιανό που έψησες, μου φαίνεται για light roast (ίσως να φαίνεται λόγω φωτογραφίας / φλας) διότι ανέφερες ότι μπήκες και στο 2ο κρακ ! συνεπώς είσαι σίγουρος ότι (ακουστικά τουλάχιστον) είσαι σε θέση να διακρίνεις 1ο και το 2ο κρακ ?

Η φωτογραφία είναι αμέσως μετά το ψήσιμο εε ? κανονικά μετά από την πάροδο κάποιων 24ώρων είναι σύνηθες να παρατηρούμε κατά τόπους απειροελάχιστο λάδι.

Ενδεικτικά προς ανάγνωση:
http://blog.zagat.com/2013/02/the-diffe ... -dark.html
http://www.sweetmarias.com/library/cate ... ing-theory

Keep Going my friend
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zoubas74 » 04 Μαρ. 2014, 23:38

Στον Κολομβίας το καταλαβαινεις στάνταρ το κρακ και είναι σίγουρο ότι μετά το πρώτο δεν μπήκα στο δεύτερο κρακ.
Στον Αιθιοπίας με το ζόρι ακούστηκαν δύο τρία κρακ και οι κόκκοι είναι όντος μικροί δεν το αφησα άλλο γιατί είχα φτάσει ήδη τα εννιά λεπτά και οι πιο πολλοί είχαν πάρει σκούρο χρώμα.
Παρ όλα αυτά τον ήπια ευχαριστα σε φίλτρου και αύριο θα τον ξανά ψήσω.
Ήθελα να ρωτήσω στο καπάκι έχεις ξανά ψήσει δηλ.χωρις να περιμένεις να κρυώσει το μηχάνημα αντέχει ή θα πάρω τον πυροσβεστήρα; :priest:
Βασικά για μένα είναι μονόδρομος το ψήσιμο στο σπίτι γιατί καταναλώνουμε πολύ καφέ! :coffee: !!!!
zoubas74
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ. 2014, 20:02
Ονομα: Μίμης
Τοποθεσια: Αλεξ/πολη
Μηχανη: Synesso mvp
2η μηχανη: La marzocco linea
Μυλος: Mythos 1-Anfim
Coffee Roaster: gene cafe
Αγαπημένοι Καφέδες: Redd

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 05 Μαρ. 2014, 09:13

Καλημέρα σε όλους.

Χμμ.. υπάχουν 2 διαφορετικά κράκ το 1ο & το 2ο. Συνήθως είναι εύκολο να ακούσεις το 1ο κράκ που είναι σαν pop corn και διαρκεί (ανάλογα το προφίλ, το είδος του καφέ, την μηχανή που ψήνεις κ.α.) περίπου 2'. Στο 2ο κρακ είναι που δυσκολεύονται οι πρωτοεισερχόμενοι Roasters διότι δεν παράγει τόσο δυνατό θόρυβο (είναι πολύ διακριτικός) συγκριτικά με του 1ου με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται να τον αντιληφτούν.

Τα ευδιάκριτα κρακ που ανέφερες ήταν του 1ου κρακ ? διότι ο καφές φαίνεται light roast.

Αυτό που θέλω να σου επισημάνω είναι ότι κατά την διάρκεια των κρακ (1ο - 2ο) ακούγονται πολλές φορές οι θόρυβοι αυτοί, δηλ. όταν μπαίνουμε στο 1ο κράκ δεν ακούμε 2 -3 φορές τον κόκκο να ανοίγει αλλά πολλές φορές όπως το Pop Corn.
Όπως ανέφερα, το 1ο κρακ είναι πολύ εύκολο να το ακούσεις και να το παρακολουθήσεις, προσωπικά δεν μου έχει τύχει να μην ακούσω το πρώτο σε κανένα από τους καφέδες που έχω ψήσει. Εννοώ μην κολλήσεις με της Κολομβίας για αυτό τον λόγο. Δοκίμασε και άλλους. Αν σου άρεσε ο κολομβιανός τότε δοκίμασε κένυα και φυσικά Santos.

Δεν έχω επιχειρήσει να ψήσω ποτέ με αυτόν τον τρόπο αλλά για να είσαι σίγουρος περίμενε μερικά λεπτά.
Τέλος, χαιρετώ την επιλογή σου να ασχοληθείς με home roasting, όσο περισσότερο εμβαθύνεις τόσο θα σε ανταμείψει.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zoubas74 » 05 Μαρ. 2014, 10:39

Απλά το θέμα είναι ότι πρέπει να περιμένεις για τον εσπρεσσο και η ποσότητα στην κάθε ψησιά είναι 60γρ. Αψητος και ψημένος είναι στα 50γρ.επισης πρέπει να περιμένω να κρυώσει το μοτέρ κάνα 10 λεπτο!!!!
Anyway υπομονή μέχρι να ξεχρεώσω την κάρτα λίγο και μετά gene Cafe! !! :waf: άσε που έχω γεμίσει την κουζίνα κουτιά κουτάκια βάζα βαζάκια χαχαχαχαχα έχει φρικάρει η γυναίκα ΑΛΛΆ πίνεις φρέσκο πράμα ε!!!!
zoubas74
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ. 2014, 20:02
Ονομα: Μίμης
Τοποθεσια: Αλεξ/πολη
Μηχανη: Synesso mvp
2η μηχανη: La marzocco linea
Μυλος: Mythos 1-Anfim
Coffee Roaster: gene cafe
Αγαπημένοι Καφέδες: Redd

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Μαρ. 2014, 12:49

Tρωγοντας ερχεται η ορεξη :lol: Και απο αυτα που γραφεις φαινεται πως το pop corn εκανε την δουλεια του.Σε εβαλε στο δρομο για αναβαθμιση :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Ψήσιμο σε μηχανή ποπ κορν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 05 Μαρ. 2014, 12:54

Το φρέσκο πράγμα είναι άλλο πράγμα.. :lol: :lol:

Η αναβάθμιση είναι απλά θέμα χρόνου. Θα ξενοιάσεις και με τις μικρές ποσότητες κυρίως όμως θα έχεις επαναληψημότητα στον καφέ σου.
Μη ξεχάσεις το WAF ο οποίος θα πρέπει να είναι υψηλός!! :2funny:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψηστήρια (Roasters)

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron