Gene Cafe Roaster

Ανακαλύπτουμε τα καλύτερα ψηστήρια για οικιακή χρήση

Re: Gene Cafe Roaster

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 30 Νοέμ. 2014, 01:46

Εγω εχω δοκιμασει πολλα ..παρα πολλα προφιλ...εχω κανει ψησιματα απο 11 λεπτα μεχρι και 23 λεπτα...
Στην αρχη αναβα τη τζενη στους 238 βαθμους και εριχνα τους κοκκους μεσα μεχρι να γινει ο καφες...αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να διαρκει το ψησιμο περιπου 20 λεπτα και να ψοφαει ο καφες..
Μετα απο συμβουλες κ προτροπες καποιων επαγγελματιων Roaster και φιλων , κανω το εξης:
Προθερμανση της Gene για 10-12 λεπτα στους 250, μετα emergeny stop και βαζω τους κοκκους μεσα , κατεβαζοντας τη θερμοκρασια στους 243-245 και το ψησιμο διαρκει 10-11 λεπτα...εκει εχω παρει τα καλυτερα αποτελέσματα...οτι θες παντως Στελιο εδω ειμαι κ εγω για βοηθεια ;)
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted
{ TAGS }Gene Cafe Roaster, ψηστήρι καφέ, καβουρντιστήρι καφέ, ψήσιμο espresso, καβούρντισμα espresso,

Re: Gene Cafe Roaster

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 30 Νοέμ. 2014, 03:22

Το παραπάνω προφίλ έχει έρθει έπειτα από άπειρες δοκιμές και ψήσιμο πολλών κιλών καφέ, τα περισσότερα δε έχουν πάει στα σκουπίδια λόγω δοκιμών
Με τόσο speciality καφέ που έχουμε στείλει στην χωματερή των Άνω Λιοσίων, έχει ανέβει η αντικειμενική αξία των κατοικιών :tooth:

Εγώ θα προσθεσω ότι για να έχουμε αποτέλεσμα στη gene πρέπει να προσέξουμε την θεωρητική καμπύλη θερμοκρασίας/χρόνου
Συγκεκριμένα θα πρέπει να ριξετε τόσους κόκκους μέσα, συνήθως 200γρ, έτσι ώστε στο 5ο λεπτο ψησίματος η θερμοκρασία εξόδου να είναι μεταξύ 231-235 βαθμούς
Εγώ προσωπικά για να μην στολαρει η gene με 250γρ κόκκων, έχω βάλει το ανεμιστήρακι όπως φαίνεται πιο πάνω
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Gene Cafe Roaster

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 30 Νοέμ. 2014, 15:29

ΠΡΟΦΙΛ:Προθερμανση:10-15min ετσι ώστε η θερμοκρασια εκκινησης στο εσωτερικο του drum να φτασει τους 200C(το θεωρω απαραιτητο να εκκινήσω με 200C!!! ετσι ώστε να πιασω το ζητουμενο των 231-235C στο 5min ).Ψησιμο:230-250gr με το θερμαντικο στους 250C και την χρηση blower (υπολογιστου) 60x60mm 12volt στις γρυλλιες.Κυνηγαω 231-235C στο 5min.Αν όλα πανε καλα μεχρι το σημειο αυτό τοτε παιρνω κρακ στο 8.5min.Κατεβαζω στους 235-245C,αναλογα με την "κλινικη" εικονα που εχω την δεδομενη στιγμη!!!Τελειωνω το ψήσιμο 10.50-11.30min.Cooling:Emergency Cooling και αμμεση απομακρυνση του drum από την Gene...ο καφες σε κοσκινο και ενώ ανακατευω ο ανεμιστήρας κανει την δουλεια του( στο μπαλονι και ο Βαρδαρης να ταξιδευει το τσαφ).City ή city+ το αποτέλεσμα.Το blower για 2-4min κρυωνει το θερμαντικο.ΚΑΦΕΣ:Εντονη οξυτητα η οποια δεν ενοχλεί καθολου στο στομαχι,επιγευση από φρουτολουλουδι σε μονο 1-2 γουλιες και αυτό στην αρχη οσο υπαρχει κρεμα,σωμα-κρεμα medium.Παραμετροι:Ψιλο κοψιμο-δυνατο πατημα-μετριες εκχυλησεις,κατι το οποιο οφείλεται μαλλον στο light ψήσιμο(...???),εντονα tiger stripes κατά την εκχυληση στην ντουζιερα και όχι στο φλυντζανι.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Gene Cafe Roaster

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 30 Νοέμ. 2014, 16:43

Ναι, όσο πιο light ψήσιμο τόσο λιγότερο φουσκώνει
Προσωπικά το υπερβολικό φούσκωμα, εκτός και αν είναι υπερφρεσκος, είναι από ψήσιμο το οποίο κιόλας έχει εξαφανίσει τα χαρακτηριστικά του καφέ, οπότε δεν το κυνηγάω πια
Εννοείται πως το υπερβολικό ψοφιο φούσκωμα σημαίνει αψητος καφές, καργα ξινιλα
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Gene Cafe Roaster

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 30 Νοέμ. 2014, 17:40

Μια σταση εδω!!! Γιωργο επιασες το καυτο θεμα των τελευταιων εβδομαδων, "κωνος-ψησιμο-καφες-φρεσκαδα" εχοντας μια μεση θερμοκρασια εκχυλισης, ουτε πολυ υψηλη ουτε πολυ χαμηλη.
Δωσε μας τα φωτα σου αν θες και οι υπολοιποι βεβαια.

π.χ τι θεμα ειχα, σε ολοκληρο σακουλι ειχα παντα απο την 1η μερα μαπα εκχυλιση με καθολου κωνο και τυφλα σημεια, χοροπηδηχτο στυλ ροης και ομως τιγρε κρεμα και πολυ ωραια γευση συμφωνη σε πολυ μεγαλο βαθμο με το προφιλ του καφε :think: :think:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Gene Cafe Roaster

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 30 Νοέμ. 2014, 17:45

Σε καποιο σημειο εχει βαση αυτο που λεει ο Γιωργος, αλλα νομιζω εχει να κανει με ολη την καμπυλη Θερμοκρασιας-Χρονου...
Και εγω δε μπορω να το εξηγησω αλλα μου εχει συμβει με καφεδες που φουσκωνε το γυμνο ενω αλλοι ηταν Dead on Arrive...

Υγ Το blower απο τα Lild επρεπε να αναγράφει: Fast Coffee Bean Cooler..

Με βολεψε απιστευτα στο κρυωμα των κοκκων!!
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Gene Cafe Roaster

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 30 Νοέμ. 2014, 21:51

Μου έχει τύχει καφέδες που να μην χάνουν χαρακτηριστικά με πολύ ψήσιμο, πχ Papua new guinea, ενώ άλλοι θέλουν πολύ προσοχή μην σου ξεφύγουν γιατί τα χάνουν όλα, πχ yirgacheffe, που ακόμα δεν τον έχω πετύχει προσωπικά, έχω ψησει 3κιλα και στα Άνω Λιόσια έχει γίνει αδελφοποίηση των δήμων με τον αντίστοιχο δήμο της Αιθιοπίας

:tooth:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Gene Cafe Roaster

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 14 Δεκ. 2014, 11:53

Καλησπέρα, οσες φορες έχω δοκιμάσει γρήγορο ψήσιμο, μεχρι 11 λεπτα, δεν εχω καλα αποτελεσματα. Τα καλυτερα τα εχω στα 14-15 λεπτα. Δοκιμαστε και αυτο το προφιλ να μου πειτε
5 λεπτα ζεσταμα στο 160
εισοδος κοκων συνηθως στους 135 βαθμους
5 λεπτα στο 145
και μετα τερμα στους 250
συνηθως στους 235 στα 12 λεπτα FC και σιγα σιγα χαμηλωμα της θερμοκρασιας μεχρι να φτασουμε στο χρωμα που θελουμε
Σβησιμο στο 14-15 λεπτο και κρυωμα σε εξωτερικο δοχειο με ανεμιστηρα
Ποσοτητα 230 γρ 194 μετα το ψησιμο
Αυτο χρησιμοπποιω για μαλακους κοκκους σε χαμηλο υψομετρο, για πιο σκληρους ανεβαζω τις θερμοκρασιες 5-10 βαθμους
Θα ξαναδοκιμασω και το προφιλ που λετε
Ευχαριστω
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gene Cafe Roaster

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 14 Δεκ. 2014, 13:17

Συμφωνουμε απολυτως!!!!Εκτος απο το ζεσταμα....προθερμαινω 10 λεπτα στους 250 και ετσι ξεκιναω νε 190 στο drum...
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Gene Cafe Roaster

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 14 Δεκ. 2014, 14:18

Θα το δοκιμασω ακριβως κ εγω να δω.... :Yeah:
καμια συμβουλη για Natural καφεδες ?
Γενικα οι Natural η Dry Proccessed καφεδες λογω επεξεργασιας εχουν ανομοιομορφια στο ψησιμο παντως..εκει ψαχνομαι τωρα ..
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψηστήρια (Roasters)

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron