Θερμομετρο EUROGAT TH-FR120

Γιατί η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά ...

Θερμομετρο EUROGAT TH-FR120

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 27 Ιαν. 2014, 20:07

Θερμομετρο γαλακτος , γιατι το χρειαζομαστε θα πει καποιος ? Υπερβολη θα το χαρακτηρισει καποιος που ειναι στα πρωτα βηματα του espresso-cappuccino ...
Και ομως ειναι οσο χρησιμο ειναι και τα υπολοιπα συνεργα για την παρασκευη του ροφηματος μας ...

Ναι μεν υπαρχει ο αγραφος κανονας οτι ακουμπαμε με το χερι τη γαλατιερα μεχρι να μην μπορουμε να την ακουμπησουμε αλλο αλλα αυτο ειναι καπως γενικο και διαφερει αρκετα σε καθε ανθρωπινο σωμα η αντιλιψη της Θερμοτητας ...

Πιο συγκεκριμενα τωρα , το παρακατω θερμομετρο ειναι αγορασμενο απο την Eurogat και ειναι το μοντελο TH-FR120 ...
Εχει μήκος βέργας 120 mm , ανοξειδωτη βεργα με λαβιδα για να στηριζεται στη γαλατιερα και οι ενδειξεις ειναι σε C αλλα και F ..
Εχει αρκετα γρηγορη αποκριση στην ενδειξη , αλλα παντα εγω παντα σταματαω τον ατμο 1-2 βαθμους πιο πριν για να ειμαι οσο πιο ακριβης γινεται , μιας και τα αναλογικα θερμομετρα θελουν λιγο χρονο να ανεβασουν την θερμοκρασια...

Εχει και μια πρασινη περιοχη σαν ενδειξη για το αφρογαλα , αλλα εγω την αγννοω μιας και οι 70C που δεχνει ειναι υπερβολικη θερμοκρασια τοσο για Latte Art οσο και για αφρογαλα (καταλληλες θερμοκρασιες στο αναλογο θεμα)

Θερμομετρο1.jpg



Εδω βλεπετε την τσιμπιδα που κραταει σταθερο το θερμομετρο πανω στη γαλατιερα ...


Θερμομετρο2.jpg
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Επιστροφή στο Θερμόμετρα για Αφρόγαλα

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron