Gaggia Baby Twin Full Mod(Preheat,Pid,OPV from Vivi/Andreja)

Ανεβάστε μας τις φωτογραφίες σας , με το setup σας!

Gaggia Baby Twin Full Mod(Preheat,Pid,OPV from Vivi/Andreja)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 21 Ιούλ. 2014, 17:20

Καλησπερα στο φορουμ..οπως λεει και ο τιτλος,θελω να σας παρουσιασω τον εξοπλισμο μου μιας και χαρη σ αυτον ανακαλυψα και γω τον κοσμο του εσπρεσο..
Λοιπον ολα ξεκινησαν με μια Gaggia Baby Twin που στην αρχη αδυνατουσε να με ικανοποιησει..
Ασχετος τοτε (2009) αγοραζα καφε απο το σουπερ μαρκετ, δεν ειχα καν μυλο, τα πραγματα γευστικα σπανια πηγαιναν σωστα..αρχιζοντας το διαβασμα στα φορουμ και βλεπωντας αλλους χρηστες να παραμετροποιουν αρχισα και γω επειδη τα χερια μου "πιανουν" που λεμε, τους δικους μου πειραματισμους..
Μετα απο καιρο κ απο πολυ δουλεια,διαβασμα,πειραματισμους γνωμες και αποψεις εστησα την δικη μου Baby Twin.

Λοιπον για να ξεκινησω θα πω περιγραφικα οτι εχω τοποθετησει τα εξης:
1) Προθερμανση του νερου πριν μπει στο bolier,
2) Εγκατασταση OPV απο την Vivi/Andreja,
3) Εγκατασταση μανομετρου με τριχοειδη σπειρα χαλκου απευθειας πανω στο μποιλερ,
4) Εγκατασταση PID REX C-100 + SSR 40A + RTD sensor απο την AUBER
5) Μονωση του μποιλερ με και της προθερμανσης με Armaflex
Ηθελα να πετυχω προθερμανση του κρυου νερου που μπαινει στο boiler και σε συνδυασμο με το PID, θερμοκρασιακη σταθερα κατα την εκχυλιση στους 92 βαθμους.

Παραθετω φωτογραφιες απο τα εσωτερικα:
IMAG0152.jpg
IMAG0153.jpg
Σ αυτες τις 2 παραπανω φωτογραφιες φαινεται ο αισθητηρας τυπου Κ, που πλεον εχει αντικατασταθει με RTD της Auber ενω επισης φαινεται και η OPV της κλασικ που πλεον εχει μπει αμεσως μετα την αντλια οπως στην παρακατω εικονα..
IMAG0163 (1).jpg
Ξεχωριζει η τεραστια OPV και το σπειρωμα χαλκου του μανομετρου που παιρνει ενδειξη απευθειας απ την πανω μερια του μποιλερ..
IMAG0164.jpg
Untitled (1).jpg
IMAG0178 (1).jpg
Τελος το μανομετρο αυτο γλυκερινης εμεινε μονο για δοκιμες και εδωσε τη θεση σου σε ενα μικροτερο στυλατο που τοποθετηθηκε στο κατω μερος ωστε ολα να ειναι τακτοποιημενα..
IMAG0178.jpg
IMAG0184.jpg

Λειπει φωτογραφια να φαινεται η συνδεση του μανομετρου στην πανω μερια του μποιλερ αλλα απο τοτε που το τελειοποιησα δεν ασχοληθηκα με φωτογραφιες παρα μονο πως θα πινω καφε.. ;)
Εννοειται κομμενο κλειστρο της Gaggia και ζυγαρια ακριβειας για μετρηση δοσης..
Αυτα απο εμενα οριστε και ενα βιντεακι απο τα πρωτα βηματα, καθως και μια μετρηση με αυτοσχεδιο scaese..


Ξεχασα να ανφερω οτι ο μυλος ειναι ο Ascaso iSteel mini 2 με τα κονικα μαχαιρια και κανει αξιοπρπεπεστατα αυτο για το ποσο που αξιζει..
Θα ηθελα τα σχολια σας οποια και αν ειναι αυτα ακομα και ερωτησεις σχετικα με την υλοποιηση..
Πλεον σκεφτομαι να αναβαθμιστω σε εξοπλισμο μηχανης και μυλου,αλλα ας το συζητησουμε σε αλλο θεμα..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Gaggia Baby Twin Full Mod(Preheat,Pid,OPV from Vivi/Andr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 21 Ιούλ. 2014, 20:46

Καλώς ήλθες
Πολύ ωραίος ο εξοπλισμός σου τον οποίο τον έχεις απογειώσει

Εμπειρικά αν αλλάξεις μηχανή μόνο αν πας σε e61/db θα δεις διαφορά
Επειδή έχω σχεδόν τον ίδιο μύλο θα σου έλεγα να αλλάξεις τον μύλο πρώτα

Μήπως πρέπει να σε βάλουμε στο club για roasting? :Yeah:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Gaggia Baby Twin Full Mod(Preheat,Pid,OPV from Vivi/Andr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 21 Ιούλ. 2014, 20:51

Εννοειται να με βαλεται στο κλαμπ για roasting..το γουσταρω πολυ το θεμα με τον καφε και με ενθουσιαζει ιδιαιτερα..
Θελω να μαθω και με το καιρο να ανακλυψω οσο πιο πολλα μπορω..
Επισης το σιγουρο ειναι πως με τη μηχανη θα παρω και μυλο σιγουρα..το βλεπω και γω οτι ο μυλος ειναι το παν πλεον..
Δεν τα βρισκω με την αλεση και αυτο το παρατηρω στην εκχυλιση..
Προσανατολιζομαι στον Mazzer Mini Elektronik Mod A και θα του βαλω τα μαχαιρα του SJ..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Gaggia Baby Twin Full Mod(Preheat,Pid,OPV from Vivi/Andr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 21 Ιούλ. 2014, 22:29

Πανο καλως ηρθες..και ηρθες με φορα και ενα πολυ ωραιο σετακι το οποιο ειναι και πολυ πειραγμενο...πολυ ομορφα ολα...
Οσο για το roast στο Coffeeheat υπαρχουν 2 gene και Bbq rosters που θα σε βοηθησουν οσο χρειαστεις.... :Yeah:
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Gaggia Baby Twin Full Mod(Preheat,Pid,OPV from Vivi/Andr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 21 Ιούλ. 2014, 22:48

ολα τα credits για οτι εχω κανει στο κυριο @woodsman43..πραγματικα..αν δεν διαβαζα ολα οσα εχει κανει,απ το κεφαλι μου δεν θα τα εβγαζα.. :respect:
Επισης εχει θεμα να ασχοληθεις με το roasting..πρασινο σπυρι που θα βρισκεις?
Και μια απορια σημαντικη..ποσο καλυτερο ψησιμο θα κανεις σε μια ποικιλια sidamo 2 ας πουμε απ αυτο που κανει ο κυριος taf?
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Gaggia Baby Twin Full Mod(Preheat,Pid,OPV from Vivi/Andr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Ιούλ. 2014, 23:11

panoss έγραψε:ολα τα credits για οτι εχω κανει στο κυριο @woodsman43..πραγματικα..αν δεν διαβαζα ολα οσα εχει κανει,απ το κεφαλι μου δεν θα τα εβγαζα.. :respect:

Πανο χιλια ευχαριστω για την αναγνωριση σου την οποια αποδεχομαι και καλοδεχομαι με ολη μου την καρδια.Επειδη η απαξιωση στην δουλεια μου και στο χωρο του home espresso που εχω αναγκαστει να υποστω, ειναι πολλη περισσοτερη απο την αναγνωριση ,οταν ακουω καμμια καλη κουβεντα απο ανθρωπους κιολας που δεν γνωριζω πραγματικα στο λεω συγκινουμαι.Σε ευχαριστω πολυ. :respect:
panoss έγραψε:Επισης εχει θεμα να ασχοληθεις με το roasting..πρασινο σπυρι που θα βρισκεις?

Αυτο ειναι ενα πραγματικο θεμα.Τωρα πια βρισκεις ευκολα πρασινο σπυρι αλλα ποιος σου λεει τι σπυρι ειναι αυτο;Ειναι φετινο; η ειναι καμμια παρτιδα που θελει να ξεφορτωθει καποιος μαγκας.;Αυτα οσο αναφορα την Ελλαδα και για μικροποσοτητες που θελουμε εμεις.Χωρις να θελω να τα βαλω ολα σε ενα τσουβαλι απλα να θιξω και αυτο το θεμα προς τα υποψιν ;)
panoss έγραψε:Και μια απορια σημαντικη..ποσο καλυτερο ψησιμο θα κανεις σε μια ποικιλια sidamo 2 ας πουμε απ αυτο που κανει ο κυριος taf?

Κατα πασα πιθανοτητα απειρως χειροτερο.Αλλα η απολαυση που θα παρεις οταν τον βλεπεις να αλλαζει χρωμα και να μοσχοβολαει η γειτονια ειναι ικανη να σε κανει να ξεχασεις την γευση που θα λαβεις :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Gaggia Baby Twin Full Mod(Preheat,Pid,OPV from Vivi/Andr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Ιούλ. 2014, 23:16

Σε ευχαριστουμε για την ομορφη παρουσιαση σου και συγχαρητηρια για την πολυ τακτοποιημενη δουλεια που εκανες.Μου αρεσουν οι αυτοσχεδιασμοι σου πολυ και ειδικα η θεση του μανομετρου η οποια ειναι και πρωτoτυπη για gaggia. :Yeah:
Εχω την απορια βεβαια αν σου τριζει το σωληνακι ετσι οπως το κουλουριασες γυρω απο το μποιλερ :lol:
Μπραβο σου παντως.
Τωρα που το σκεφτομαι ηθελα να ξερα τι σας πιανει ολους και αφου τουμπανιασετε την gaggia σας μετα αποφασιζετε να αγορασετε εξοπλισμο μερικων χιλιαδων ευρω;
Τι διανοητικες κατεργασιες γινονται στα αρωστα μυαλα σας; :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Gaggia Baby Twin Full Mod(Preheat,Pid,OPV from Vivi/Andr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 21 Ιούλ. 2014, 23:53

Οι αυτοσχεδιασμοι ειναι το φορτε μου..Η θεση του μανομετρου οπως λες, ο τροπος συνδεσης του με ρακορ 3/8 στην πανω μερια του μποιλερ,ηδυσκολη και πολυωρη τοποθετηση του Rex μεσα στη μηχανη(ειναι κ θηριο pid παναθεμα το-κινεζια σκετη) και η γιγαντιαι opv που ομως εκανε διαφορα..ακομα και η θεση αυτης ειναι σημαντικη εκει ακριβως μετα την αντλια..
Τελος η προθερμανση ξαναφτιαχτηκε ειναι πιο σφιχτη πλεον γυρω απο το μποιλερ αλλα οπως λες, κατι τριζει ωρες ωρες..και δεν ξερω τι ειναι..Δυσκολο ο χαλκοσωληνας,πλεον ειναι σαν πακτωμενος με εναν τροπο γυρω απ το μποιλερ..Η αντλια καποιες φορες οντως ακουγεται σα να καρφωνει πιστονι..
Τελος παντων δεν ξερω τι μας πιανει και θελουμε να αναβαθμιστουμε..εγω παντως αναζητω να ξεφυγω κατ αρχας απ το μικροτατο μποιλερ...απ την δονητικη αντλια ξερωντας τα αρνητικα της και πιο πολυ απ αυτο το αγνωστο της θερμοκρασιας,μαλλον το αβεβαιο της θερμοκρασιας-παρ ολο το pid..επισης τον μετριο ατμο ισχυρος μεν αλλα αρκετα υγρος..

Οπως και να το κανουμε ειναι η φυσικη συνεχεια των πραγματων..για μενα τουλαχιστον..
καθε χρονο αναβαθμιζω το κινητο,δεν θα αναβαθμισω την μηχανη του εσπρεσσο που στην τελικη απολαμβανω 2 με 3 καφεδες καθε μερα,χωρια της γυναικας.. :waf:
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Gaggia Baby Twin Full Mod(Preheat,Pid,OPV from Vivi/Andr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 22 Ιούλ. 2014, 00:53

Ω μα ναι
Για αυτό σκάμε τόσα χρήματα, για να φτιάχνουμε καλύτερο καφέ στις γυναίκες μας
:tooth:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Gaggia Baby Twin Full Mod(Preheat,Pid,OPV from Vivi/Andr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 22 Ιούλ. 2014, 07:50

Aftergr έγραψε:Ω μα ναι
Για αυτό σκάμε τόσα χρήματα, για να φτιάχνουμε καλύτερο καφέ στις γυναίκες μας
:tooth:

Συμφωνω α π ο λ υ τω ς!!!!!!!!! :new_shocked: Ψευτες ολοι μας!!! :new_shocked:
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Επόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφίες με το Setup σας

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron