Los Placeres - Nicaragua - Kudu

Όλοι οι καφέδες από Kudu Roasters

Los Placeres - Nicaragua - Kudu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 03 Φεβ. 2014, 23:24

Los Placeres - Nicaragua - Kudu

Ονομασία: Los Placeres
Περιοχή: Matagalpa, Nicaragua
Ποικιλία: Caturra
Υψόμετρο καλλιέργειας: 1000-1200 μέτρα
Μέθοδος Επεξεργασίας: Washed, Sun dried
Γευστικό προφίλ: Γεμάτο σώμα, βελούδινη αίσθηση στο στόμα με οξύτητα πορτοκαλιού, γλυκιά αίσθηση μελιού και σοκολάτας
Roaster: Kudu
Τιμή: 8.7€/250gr
Los Placeres - Nicaragua - Kudu - Σακουλάκι.jpg

Λοιπόν παίδες, αυτόν τον καφέ τον διάλεξα γιατί...... ήταν μπροστά μου μόλις μπήκα στο μαγαζί! :tooth:
Εξαιρετικό κριτήριο επιλογής, υποθέτω θα σκέφτεστε. Εντάξει, τουλάχιστον δεν τον είχα ξαναδοκιμάσει.
Φρεσκότατος κι αυτός 28/01/2014 Roast Date, έντονο άρωμα καθότι φρεσκότατος degas ούτε πρόλαβε να κάνει....
Σοκολάτα, ολίγον ξηρά καρπά κάτι σε μέλι πιθανόν ως γράφει η ετικέτα του, λόγω γρίπης μετά την 4 μέρα που τον είχα στα αρώματα η αντίληψή μου περιορίσθη αισθητά. :Oops!:
Το βελιούδο όμως αντιληπτότατο κατέσθη. :) Η οξύτητα πορτοκαλιού, θα την έλεγα ίσως εσπεριδοειδών καλύτερα, μου άρεσε εξαιρετικά μιας και της πρωινές ώρες ήταν ιδιαίτερα απολαυστική. Διακριτή και η αίσθηση σοκολάτας.
Στα των εκχυλίσεων παρουσίασε ιδιαίτερα καλά το βελούδινο-πλούσιο σώμα στα 18,5gr στα 28 sec.

Η δοκιμή σε λιγότερα των 16.8gr γραμμαρίων κατέστη αποτυχημένη καθότι παρουσίαζε έλλειψη γεύσης, σώματος και σύντομα έκανε blonding.
Οι δε δοκιμές στα άνω των 21gr παρουσίαζαν ιδιαίτερα πηχτό σώμα (και καλώς έκαναν, να κάνουμε οικονομία :dancing: ).
Los Placeres - Nicaragua - Kudu - Κόκκοι.jpg

Ως προς το καβούρδισμά του παρατηρείτε ομοιογένεια και το μέγεθος τον κόκκων του κυμαίνεται από μικρούς έως μεγάλους σε μια πλειοψηφία 90% μέτριους και μεγάλους.
Los Placeres - Nicaragua - Kudu - Τιμή.jpg

Κλείνοντας, μπορώ να πω πως μου άφησε θετικές εντυπώσεις με την βελούδινη αίσθηση και την οξύτητά του, του επιφυλάσσω τουλάχιστον ακόμη μία δοκιμή όταν τον βρω 15-20 μέρες μετά την roast date.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επιστροφή στο Καφέδες από Kudu Roasters

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]