Tigrato - Blend - Taresso

Όλοι οι καφέδες από Taresso Artisan Roasters

Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 17 Ιαν. 2014, 02:18

Ο Tigrato ειναι ενα blend που μας ερχεται απο την Κορινθο και συκεκριμενα απο την εταιρεια Taresso ...

Αποτελειτε απο 4 ποικιλιες Arabica κατηγοριας specialty και απο 4 διαφορετικες χώρες προέλευσης (τι και πως ειναι ενα επτασφραγιστο μυστικο) !

Στον καφε δοθηκε αυτο το ονομα για τα πολλα εντονα Tiger Stripes που εμφανιζει το shot μας ακομα και αν δεν εχουμε πετυχει την τελεια εκχυλιση , και αυτο ειναι αληθεια ..

Μπορω να το πω με βεβαιοτητα μιας και εχω καταναλωσει αρκετα κιλα για να κανω την παρουσιαση (εκτος οτι ξετρελλαθηκα κιολας)!

Τα χαρ/κα του καφε οπως μας τα δινει η Taresso ειναι αυτα :
-Γλυκεια Επιγευση
-Εντονη Γευση σοκολατας
-Χαμηλη Οξυτητα
-Δυνατο σωμα

Η γευστικοι μου καλυκες θα συμφωνησουν με την περιγραφη η οποια περιγραφει ακριβως αυτο που πηρα στο φλυτζανι , και ισως και μια νοτα βατομουρου στο τελος πολυ ελαφρια ...

Ο συνδυασμος με το γαλα δινει ενα εκπληκτικο αποτελεσμα κατι που θυμιζει ροφημα γλυκειας σοκολατας γαλακτος !

Στο κομματι των εκχυλισεων τωρα , εκανα αρκετες δοκιμες με γρ. απο 17.5 εως 20.5 , αλλα και χρονους εκχυλισεων απο 25-40 δ/τα , και σε ολες τι εκχυλισεις δεν βρηκα καποια που να μην μου αρεσε ..
Οποτε θα βρειτε μονοι σας τη χρυση τομη στην εκχυλιση αναλογα με τα γουστα σας ..





Στην τιμη κιολας των 6.67 ευρω ειναι σιγουρα στις προτιμησεις μου!
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted
{ TAGS }Tigrato Taresso, Tigrato Blend, coffee review, παρουσίαση καφέ,

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 17 Ιαν. 2014, 22:14

Νιαμ νιαμ.Οπως το βλεπω μου τρεχουν τα σαλια.Πηχτος πηχτος τον κοιταω και δεν ξερω αν πρεπει να τον πιω η να τον φαω με το κουταλακι. :coffee:
Πολυ ωραια εγχυλιση φιλε νικο.Αυτο που με τρελαινει και ζηλευω κιολας λιγακι ειναι αυτος ο καταπληκτικα γυαλιστερος κωνος που εχεις πετυχει.Ευχαριστουμε για την παρουσιαση.Πινω αυτο τον καιρο το πεμπτο κιλο και με βλεπω να συνεχιζω σταθερα για καιρο ακομα :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Loizos » 18 Ιαν. 2014, 16:02

Εγώ είμαι ακόμα newbie σε αυτόν τον καφέ. Μόλις σήμερα ξεκινάω το τρίτο σακουλάκι. Είχα όμως την ευκαιρία να τον δοκιμάσω σε διαφορετικές μηχανές και μύλους. Στη silvia μου (με anfim best και caimano), στη μηχανή του woodsman με μύλο woodsman αλλά και στην aurelia του Σωκράτη (με μύλους anfim caimano titanium, brazilia με κωνικά και brazilia με flat μαχαίρια).

Ο καφές είναι αυτό που λέει το σακουλάκι. Γλυκός, σοκολατένιος και ανάλογα με την εκχύλιση θα σου δώσει και μια επίγευση από κόκκινο φρούτο. Άλλος θα το εκλάβει ως βατόμουρο, άλλος ως σταφύλι. Προτιμώ να το αποκαλέσω κόκκινο φρούτο.

Σήμερα είχα την τύχη να πιω ένα φανταστικό φλυτζάνι από τα χέρια του Σωκράτη. Ήταν πραγματικά ένα από τα ωραιότερα φλυτζάνια espresso που έχω πιει. Πλούσιο σώμα, γλυκιά σοκολάτα με παιχνιδιάρικη διάθεση στο πίσω μέρος του ουρανίσκου.
Άβαταρ μέλους
Loizos
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 25 Δεκ. 2013, 21:04
Ονομα: Λοΐζος
Τοποθεσια: Αιγάλεω
Μηχανη: Rancilio Silvia mod
2η μηχανη: V60 & Aeropress
Μυλος: Anfim Best mod
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Γλυκόπιοτος και φρέσκος

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Απρ. 2014, 12:35

Ενα πρωινο φλυτζανι απο τον εν λογω καφε που με πλυμηρισε απο σοκολατα η οποια εδεσε με το γαλα και απο μαυρη μου εδινε τη γευση σοκολατας γαλακτος με αποτελεσμα να μην χρειαζεται γλυκαντικη ουσια ο καφες μου.Η πολυ χαμηλη οξυτητα με βοηθησε να νοιωσω στην γλωσσα μου νοτες απο πικαντικο φρουτο.Ουτε που μπορω να προσδιορισω ποιο :lol: Αλλα μου εφτιαξε το πρωινο αυτος ο καπουτσινο κι ας ειχε ενα μικρο θεματακι η εγχυλιση με λιγο πλαγια εκροη του κωνου.
Ακομα και μετα απο 18 μερες που ειχαν περασει απο την roast date ο καφες ειχε να δωσει πολλα στοιχεια και η εγχυλιση δεν προβληματιζει καθολου.Ευκολα με 21 γρ που χωραει το καλαθακι μου ,πηρα μια πηχτη εγχυλιση με εντονο το τιγρε στο φλυτζανι και κρεμα που βοηθαει σε latte art καθως και εντονο και δυνατο σωμα.
Ισως ο καλυτερος καφες που εχω πιει για καπουτσινο και οχι μονο.

Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Loizos » 21 Απρ. 2014, 13:33

Αυτά είναι. Η αλήθεια είναι ότι αυτός ο καφές τις θέλει τις μερούλες του. Πριν τις 7-8 μέρες είναι λίγο τραχύς, και ανάλογα με τις εκχυλίσεις βγάζει και λίγο άισθηση καπνιστού και ταμπάκο. Μετά τις 12-13 μέρες πιστεύω είναι στα καλύτερα του. Εκεί που δίνει τα πιο καλά στοιχεία του, τα σοκολατένια γεύση του, το ωραίο σώμα, πλούσιο αλλά όχι υπερβολικό και την ελαφριά γεύση από κόκκινο φρούτο να συμπληρώνει τη σοκολάτα. Όσο για τη σχέση του με το γάλα, ο προλαλήσας με κάλυψε πλήρως.
Άβαταρ μέλους
Loizos
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 25 Δεκ. 2013, 21:04
Ονομα: Λοΐζος
Τοποθεσια: Αιγάλεω
Μηχανη: Rancilio Silvia mod
2η μηχανη: V60 & Aeropress
Μυλος: Anfim Best mod
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Γλυκόπιοτος και φρέσκος

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 22 Απρ. 2014, 07:33

capuccino=TIGRATO+αφρογαλα!!
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 22 Απρ. 2014, 11:08

woodsman43 έγραψε:Ενα πρωινο φλυτζανι απο τον εν λογω καφε που με πλυμηρισε απο σοκολατα η οποια εδεσε με το γαλα και απο μαυρη μου εδινε τη γευση σοκολατας γαλακτος με αποτελεσμα να μην χρειαζεται γλυκαντικη ουσια ο καφες μου.
Ισως ο καλυτερος καφες που εχω πιει για καπουτσινο και οχι μονο.


Έλα τώρα... Ας είναι καλά ο τέλειος μύλος σου! :2funny: :tooth:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mitsos1311 » 18 Μάιος 2014, 19:19

Δοκίμασα κι εγώ σήμερα τον συγκεκριμένο καφέ με rd 11/05/2014 .
Αν και μου είπε ο φίλτατος Σωκράτης ότι στις 10 μέρες αποδίδει καλύτερα, δεν κρατήθηκα και τον άνοιξα!
Ωραίος καφές σοκολατένιος και γλυκόπιοτος .
Στα 17,6γρ δεύτερη προσπάθεια 60ml / 45sec . Θέλει λίγο πιο χοντρό κόψιμο προφανώς , αν βλέπεται κάτι άλλο που φαίνεται λάθος , όποιες συμβουλές δεκτές!


ΥΓ. Αργησα λίγο να ανεβάσω βίντεο , άλλα το δύσκολο ήταν να κάνω την αρχή :a049:
Θανάση με την Ascaso , πάρε τα πάνω σου , άκου εδώ το κρουστικό δράπανο :tooth:
Άβαταρ μέλους
Mitsos1311
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 03 Μάιος 2014, 00:55
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera BZ99s
2η μηχανη: Gaggia Classic
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-steel I-1
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sinner » 19 Μάιος 2014, 00:58

Mitsos1311 έγραψε:Θανάση με την Ascaso , πάρε τα πάνω σου , άκου εδώ το κρουστικό δράπανο :tooth:


έχεις δίκιο, έτσι και αλλιώς δεν είναι από τις ποιο ήσυχες μηχανές έτσι και αλλιώς. Δε πρόλαβα να κάνω εκχυλίσεις σήμερα. Θα επανέρθω αύριο
sinner
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 10 Μαρ. 2014, 04:41
Ονομα: Θανάσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: AscasoSteelUnoPid
2η μηχανη: GaggiaCarezzaDeluxe
Μυλος: Anfim best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: taf conquistador, sertao brazi

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 19 Μάιος 2014, 01:27

Mitso θα ελεγα να κοψεις λιγο πιο χοντρα , και να δεις γιατι απο καποιο σημειο ξεκινησε να παρουσιαζει channeling η εκχυλιση ...
Παντως η αληθεια ειναι οτι ο Tigrato ειναι καφεδαρα..
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Επόμενο

Επιστροφή στο Καφέδες από Taresso Artisan Roasters

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη