Συντηρηση κοκκων εspresso

Όλοι οι καφέδες από την TAF

Re: Συντηρηση κοκκων εspresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tasos1917 » 01 Μαρ. 2018, 00:03

Κάπου διάβασα ότι αν καταψύξεις τον καβουρδισμένο κόκκο κατά την απόψυξή του ακόμη και μετά από μήνες οι απώλειες είναι πολύ μικρές.Αυτή τη στιγμή δεν προλαβαίνω να το ψάξω αλλά έγραφε και για blind test μεταξύ φρέσκου (προφανώς του ίδιου ακριβώς χαρμανιού με το ίδιο ψήσιμο) και αποψυγμένου και οι διαφορές ήταν πολύ μικρές.
Δηλώνω υποψήφιο πειραματόζωο, καθόσον αφού μου τελειώσει ο taf pianeta θα πάρω ένα κιλό luigi από έναν ξάδελφο που έχει μαγαζί στο κέντρο και θα καταψύξω τα 750 γρ.
tasos1917
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 17 Ιουν. 2016, 11:00
Ονομα: Τάσος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: ARRAREX CARAVEL
Μυλος: GRAEF CM702
2ος Μυλος: PEDE 520 ,ZASSO 498
Coffee Roaster: ΜΠΡΙΚΙ PIDΑΡΙΣΜΕΝΟ
Αγαπημένοι Καφέδες: 10 ΗΜΕΡΩΝ

Re: Συντηρηση κοκκων εspresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Μαρ. 2018, 00:03

Να υποθεσω οτι σε λενε Τασο μιας και δεν λεει ακομα τιποτα στο προφιλ σου.
Οποτε φιλε τασο εμεις σε γενικες γραμμες προσπαθουμε να καταναλωνουμε φρεσκα προιοντα καφε και οχι κατεψυγμενα.Γενικοτερα ομως η προταση σου βρισκει ευφορο εδαφος σε καποιες ιδεες που ειχα για πυρηνικο καταφυγιο.Προβληματιζομουν με την συντηρηρση των κοκκων και αν γινεται αυτο που λες τοτε καβουρντιζουμε απο πριν και τα φυλαμε εκει μεσα ανανεωνοντας τα συνεχως.Αν προλαβουμε κιολας να μπουμε μεσα στο καταφυγιο εγκαιρως εκτος απο επιζωντες θα εχουμε και φρεσκο καφεδακι.
Ουαου.Μακαρι να δουλευει αυτο που λες.
Επισης να υποθεσω οτι διαθετεις και χιουμορ ετσι..;; :lol:
Καλη επιτυχια στις δοκιμες.Πειμενουμε feedback των αποτελεσματων.
Επρεπε ομως να το κανεις με fresh roast beans και οχι κονσερβα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Συντηρηση κοκκων εspresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tasos1917 » 02 Μαρ. 2018, 09:26

Δεν νομίζω ότι ο ειρωνικός σου τόνος βοηθάει σε κάτι τη συζήτηση.
Ο καφές που πίνω δεν είναι πάνω από 20 ημερών.
Ανέφερα κάτι που έχω διαβάσει και το έθεσα προς κρίση.Αν θέλεις κρίνε το ή σύγκρινέ το με τα βαρελάκια αζώτου των δύο ετών της illy ή με ότι άλλο επιθυμείς, αλλά αν θυμάμαι καλά δεν σε προσέβαλα.
Τελευταία επεξεργασία από tasos1917 και 02 Μαρ. 2018, 09:42, έχει υποστεί επεξεργασία 1 φορά/ες συνολικά
tasos1917
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 17 Ιουν. 2016, 11:00
Ονομα: Τάσος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: ARRAREX CARAVEL
Μυλος: GRAEF CM702
2ος Μυλος: PEDE 520 ,ZASSO 498
Coffee Roaster: ΜΠΡΙΚΙ PIDΑΡΙΣΜΕΝΟ
Αγαπημένοι Καφέδες: 10 ΗΜΕΡΩΝ

Re: Συντηρηση κοκκων εspresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 02 Μαρ. 2018, 09:34

Τάσο εγώ δεν βλέπω κάτι ειρωνικό μέχρι τώρα, απλα χιουμοριστικό :)

Ασχέτως, κι εγώ έχω αρχίσει να καταψύχω τον καφέ με άριστα αποτέλεσμα. Μην σου πω σε καθημερινή βάση πλέον από την στιγμή που θα ανοίξω το σακουλάκι.

Το ξεκίνησα από πέρσι που είδα στα πρωταθλήματα να παίζουν με καταψηγμένο καφέ 50 ημερών :headbang3:
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συντηρηση κοκκων εspresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tasos1917 » 02 Μαρ. 2018, 09:52

Ενδιαφέρον αυτό που λές Νίκο.
Πόσο τον κρατάς κατεψυγμένο;
Βλέπεις διαφορά κατά την απόψυξη;
Αν ισχύει ειναι καλή λύση σε περίπτωση που αναγκάζεσαι να κρατήσεις μεγάλο απόθεμα.
Αν δεν έχει βέβαια αντίρρηση και ο woodsman43 που προτιμάει να πίνει φρέσκους καφέδες σε αντίθεση με εμένα που αγαπάω τους ταριχευμένους.
tasos1917
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 17 Ιουν. 2016, 11:00
Ονομα: Τάσος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: ARRAREX CARAVEL
Μυλος: GRAEF CM702
2ος Μυλος: PEDE 520 ,ZASSO 498
Coffee Roaster: ΜΠΡΙΚΙ PIDΑΡΙΣΜΕΝΟ
Αγαπημένοι Καφέδες: 10 ΗΜΕΡΩΝ

Re: Συντηρηση κοκκων εspresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Μαρ. 2018, 10:46

nonickch έγραψε:
Ώς καμένος προγραμματιστής, βρίσκω την επικοινωνία με τον κόσμο όσο περνάει ο καιρός και ποιο δύσκολη. Παρεξηγούμε πολύ εύκολα από ότι φαίνεται, οπότε έχετε αυτό υπ' όψιν εάν υποψιάζεστε ότι σας θίγω.

Αυτο που ειπε το μελος στο ποστ καλωσορισματος εδω βρισκει σαρκα και οστα.
Παντα προσπαθω με χιουμορ να συμμετεχω στα δρωμενα αλλα μερικες φορες πεφτω σε περιπτωσεις σαν κι αυτη που οχι χιουμορ δεν υπαρχει αλλα βγαινει κι απωθημενο καργα.
tasos1917 έγραψε:Αν δεν έχει βέβαια αντίρρηση και ο woodsman43 που προτιμάει να πίνει φρέσκους καφέδες σε αντίθεση με εμένα που αγαπάω τους ταριχευμένους.

Αυτο ειναι πραγματικη ειρωνεια αγαπητε συνφορουμιτη.
Ασε που εγω δεν μιλησα για ταριχευση :lol: αλλα για προτιμησεις.
Τεσπα δεν θα ξανασυμμετεχω σε ποστ σου για να μην σε στεναχωρησω ξανα.Καλη συνεχεια στο πειραμα με οτι κι αν αποφερει αυτο. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Συντηρηση κοκκων εspresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tasos1917 » 02 Μαρ. 2018, 10:53

Δεν σε γνωρίζω προσωπικά ούτε έχω κανέναν λόγο να έχω απωθημένα μαζί σου.Κατά τα λοιπά με κάλυψες.
Καλή συνέχεια και πάντα καλά καφεδάκια εύχομαι.
tasos1917
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 17 Ιουν. 2016, 11:00
Ονομα: Τάσος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: ARRAREX CARAVEL
Μυλος: GRAEF CM702
2ος Μυλος: PEDE 520 ,ZASSO 498
Coffee Roaster: ΜΠΡΙΚΙ PIDΑΡΙΣΜΕΝΟ
Αγαπημένοι Καφέδες: 10 ΗΜΕΡΩΝ

Re: Συντηρηση κοκκων εspresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 02 Μαρ. 2018, 11:21

κι εγώ δε βρήκα ειρωνεία στο ποστ του Δημήτρη. Όπως και να χει το θέμα έχει συζητηθεί αρκετά κι εγώ έχω καταλήξει πως η κατάψυξη απαγορεύεται. μια ενδιάμεση λύση είναι να προμηθευτείς αυτό το κουτί που αναφέρθηκε σε κάποιο ποστ αλλά μη περιμένουμε και θαύματα κι απ αυτό.
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Συντηρηση κοκκων εspresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 03 Μαρ. 2018, 07:14

Το τελευταίο καιρό καιρό αρκετοι υποστήριζαν ότι βάζοντας τον καφέ στην κατάψυξη παίρνεις αρκετά καλύτερα αποτελέσματα στη άλεση.
Αυτό διότι ο κατεψυγμένος καφές θρυμματιζεται ευκολότερα δίνοντας τέλεια ομοιογένεια ακόμα και στα light roasts. Τελικά υπάρχει μια μικρή αλλά αμελητέα βελτίωση χωρίς ιδιαίτερο νόημα.

Εγώ από αυτό κράτησα το άλλο κομμάτι, δηλαδή την δυνατότητα να μπορώ να καταψύχω το καφέ για συντήρηση αφού γευστικά κερδίζω από ένα καφέ που είναι 4 μέρες ανοιχτός.

Σημείωση, το καφέ το αλέθω όπως είναι κατεψυγμένος...

Δοκιμάστε το...
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συντηρηση κοκκων εspresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nonickch » 03 Μαρ. 2018, 15:08

Και εγώ διάβασα κάτι αντίστοιχο τελευταία με αυτό που λέει ο psycho, αλλά δεν το έψαξα ιδιαίτερα.
Από ότι κατάλαβα από την περίληψη, κάνει φανερή διαφορά ώς προς το grind particle size distribution.

Μια περίληψη του "The effect of bean origin and temperature on grinding roasted coffee" στο Barista Hustle αναφέρει:
BH έγραψε:We found a very pronounced difference in the particle size distribution of one coffee ground at different temperatures. Firstly, make yourself familiar with each colour and the temperature it represents. You’ll notice that the mode (peak) of the PSD gets smaller as the temperature dips (31% drop over the 4 samples). As the coffee gets cooler it also becomes more brittle, throwing off many more tiny particles in the grinder. It also fails to escape the burrs at the larger sizes of the warmer samples (ie. shatters more easily).

The largest difference is between 20C and -19C. The coffee likely undergoes some kind of shattering/glass transition between these two.

We also confirmed that this transition is reversible, so you don’t need to worry about a coffee getting too hot and not being able to go back to tasty town.


Τώρα δεν μπορώ να πώ ότι διάβασα το paper και την περίληψη με οποιαδήποτε αρμόζουσα προσοχή και έχω και την υποβόσκουσα (πωωω, τι λέξεις χρησιμοποιώ ο άνθρωπος πρωϊνιάτικα) υποψία ότι δεν πήραν αρκετά δείγματα.
Από την μια υπονοούν ότι το κατεψυγμένο θα ήταν ποιο γευστικό ("go to tasty town"), από την άλλη λένε ότι το κατεψυγμένο βγάζει πολλά περισσότερα fines. Μπερδεύομαι.

Sooo... πιάνω τον καφέ και ξαναβουτάω μπας και βγάλω άκρη (ρουφάω αλλά μόνο freddo έρχεται).
nonickch
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 01 Μαρ. 2018, 15:41
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: NS Oscar 2
Μυλος: Fiorenzato F4E nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Καφέδες από TAF

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη