LAMBORGHINI ESPRESSO

LAMBORGHINI ESPRESSO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos90 » 04 Σεπ. 2015, 21:50

Καλησπέρα και πάλι, γενικά δεν έχω δοκιμάσει αρκετές ποικιλίες espresso αλλα από αυτές που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει πολύ τον lamborghini espresso. Τον καφέ αυτό έτυχε να τον δοκιμάσω σε μια καφετερια στα ιλίσια λόγο αναμονής σε ραντεβού. Θυμάμαι τότε ότι τον είχα ψάξει αρκετά αλλα έβγαινε μονο σε συσκευασίες κιλού, κάτι το απαγορευτικό για μένα. Ψάχνοντας λοιπόν πρόσφατα είδα ότι βγαίνει πλέον και σε σκόνη 250 gr. Σύντομα λοιπόν θα παραγγείλω και θα σας πω εκ νέου τι γνώμη μου. Τον έχει δοκιμάσει κανεις εδώ μέσα? Εγώ θα σας τον πρότεινα τουλάχιστον για μια δοκιμη. Είναι ακριβούτσικος καφές με περίπου 11 ευρώ τα 250 γραμμάρια. Τον συγκεκριμένο τον βρήκα εδώ (Ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση):
http://www.coffees.gr/index.php?target= ... t_id=34379
Άβαταρ μέλους
giorgos90
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 31 Αύγ. 2015, 16:59
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κερατσινι
Μηχανη: Ariete 1353
2η μηχανη: Krups piccolo
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Espressακια

Re: LAMBORGHINI ESPRESSO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 04 Σεπ. 2015, 23:30

φιλε μου, βαλε τα 11 εουρος στον κουμπαρα για να παρεις μυλο και ασε τους αλεσμενους λαμποργκινι
φιλικη συμβουλη ;)
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: LAMBORGHINI ESPRESSO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 05 Σεπ. 2015, 10:53

Γνώμη μου ότι ο καφές αυτός είναι σκουπιδι μπαγιάτικο, έχει και robusta μέσα και δεν ντρέπονται να το αναφέρουν
Όπως είπε και ο edesso
Μαζεύεις χρήματα για έστω ascaso I2, αγοράζεις φρέσκους specialty coffees από Έλληνες roasters, και την διαφορά θα την καταλάβεις μόνος σου
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: LAMBORGHINI ESPRESSO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Σεπ. 2015, 14:37

Οταν φτιαξαμε το τοπικ για τους commercial καφεδες δεν μπορουσα να φανταστω οτι θα χρησιμευε μονο για να ξεκαθαριζουμε το ποσο σκουπιδια ειναι ολοι τους. :lol:
Φανταζομαι Γιωργο οτι σου κοψαμε την φορα με τις ακραιες αποψεις μας πανω σε αυτο που σου αρεσε και θελησες να το μοιραστεις μαζι μας. :lol: Συγνωμη φιλε μου αλλα πολλοι απο μας οχι μονο δυσκολευομαστε να κρατηθουμε αλλα ωρες ωρες ξεπερναμε τα ορια ακομα και της αντικειμενικοτητας.
Εννοω με αυτο οτι εμαθε ο κωλος μας στους σπεσιαλιτυ και γιναμε ολοι γκουρμεδιαριδες ξεχνωντας απο που ξεκινησαμε ετσι ωστε να κραταμε τουλαχιστον τα προσχηματα :lol:
Η δικη μου αποψη ειναι οτι το προφιλ αυτων των καφεδων τωρα πια ειναι μακρυα απο τη δικη μου γευστικη κουλτουρα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ετσι πρεπει να ειναι για ολους ή οτι ειναι λαθος οποιος αρεσκεται σε τετοιο προφιλ.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: LAMBORGHINI ESPRESSO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 05 Σεπ. 2015, 21:03

Ναι ίσως ξεφύγαμε λίγο, αλλά προσωπικά και έπειτα από την ταπεινή εμπειρία μου,κόκκο όχι τόσο specialty ή όχι τόσο καλής σοδιας/ποικιλιας, τον πίνω
Όχι φρέσκο όμως με τίποτα

Εκεί εστιάζει το σχόλιο μου ;)
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica


Επιστροφή στο Commercial & Premium Coffees

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron