Konga Natural - Qahwa

Όλοι οι καφέδες από Qahwa

Re: Konga Natural - Qahwa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nefilim » 02 Φεβ. 2014, 21:30

Πολύ ωραία παρουσίαση Λοΐζε μπράβο! Οι yirga είναι και οι αγαπημένοι μου καφέδες, αν και τσιμπημένοι για μένα είναι η καλύτερη εμπειρία espresso. Υπάρχουν βέβαια διαφόρων κατηγοριών, από χαμηλότερης ποιότητας μέχρι τους σουπερσταρ 90+, με την ανάλογη ελάφρυνση της τσέπης βεβαίως-βεβαίως :tooth: . Η ανομοιομορφία προέρχεται κυρίως από την προσοχή που δείχνουν στο screening -κόσκινο- . Εγώ πάντως τους απολαμβάνω κυρίως όταν είναι 4-6 ημερών και με ψήσιμο ελαφρύ ελάχιστα, πιο πολύ απο φίλτρου, κάνω και μπράτσα με τον φάρο :new_shocked: ,(αν είναι καλός ο καφές σε 2-3 μέρες τον έχω τελειώσει :headbang3: ) και η "συνταγή" μου είναι : 14-16γρ. 94-95 βαθμούς,πολύ ψιλό άλεσμα .Χρόνους και όγκους δεν τα πολυυπολογίζω σχεδόν ποτέ και εγώ πάω από 25-45δ στην dc στην παβονι μπορεί και λεπτό , πάω σύμφωνα με την γεύση, το μόνο που λαμβάνω υπόψιν είναι το blonding point δλδ να δώσει ο καφές όσα έχει και τπτ παραπάνω
nefilim
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 30 Ιαν. 2014, 19:43
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια:
Μηχανη: DallaCorte Mini
2η μηχανη: Europiccola/Caravel
Μυλος: Oe Pharos
2ος Μυλος: Mazzer SJ/Sozen
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe
{ TAGS }καφέδες, coffee heat, Konga Natural, Qahwa, espresso, καφές

Re: Konga Natural - Qahwa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό COFFEEMAN » 15 Φεβ. 2014, 20:33

Μολις πηρα ενα σακουλακι θα τον κανω φιλτρου με chemex.Τον πινω τωρα espresso μαζι με τον δημητρη το παιδι που εχει το qahwa cafe εχει 4 κιλα απο το διαγωνισμο που επαιξε ενας φιλος του και οποιος προλαβε προλαβε.Θα κανω αναφορα για το μαγαζι αν και πηγαν αλλοι πριν απο μενα :lol:
COFFEEMAN
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 01 Φεβ. 2014, 22:41
Ονομα: ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Τοποθεσια: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηχανη: Vbm_domobar jr2b mod
2η μηχανη: Gaggia classic
Μυλος: Mazzer Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Xatzilias coffee roaster

Re: Konga Natural - Qahwa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Loizos » 15 Φεβ. 2014, 21:45

Βαγγέλη είμαι σίγουρος ότι θα τον ευχαριστηθείς. Σε κάποια φάση θα ξαναπάρω αυτό τον καφέ γιατί πιστεύω είχε πολύ περισσότερα να μου δώσει από αυτά που κατάφερα να πάρω.

Off topic: Το μαγαζί είναι φανταστικό και ο Δημήτρης έχει μεράκι σε αυτό που κάνει, κάτι που φαίνεται και στο χώρο του αλλά και στο φλυτζάνι του.
Άβαταρ μέλους
Loizos
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 25 Δεκ. 2013, 21:04
Ονομα: Λοΐζος
Τοποθεσια: Αιγάλεω
Μηχανη: Rancilio Silvia mod
2η μηχανη: V60 & Aeropress
Μυλος: Anfim Best mod
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Γλυκόπιοτος και φρέσκος

Re: Konga Natural - Qahwa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 16 Φεβ. 2014, 12:11

Πολλές οι περιπτώσεις που μπορούμε να πάρουμε πολύ καλό φλυτζάνι στα 40, 50+

Άσε τους να λένε.. :lol:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Konga Natural - Qahwa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Loizos » 07 Απρ. 2014, 12:09

Τελείωσα πριν λίγες μέρες ακόμα ένα σακουλάκι από αυτό τον καφέ. Τον πήρα φρεσκότατο (2 ημερών).

Τις πρώτες 3 μέρες έφτιαχνα μόνο φίλτρου και τις επόμενες εσπρεσάκια.

Ο καφές αυτή τη φορά (χωρίς να είμαι σίγουρος), μου φάνηκε λίγο πιο σκούρος στο ψήσιμο αλλά πρέπει να το επιβεβαιώσω με τον Δημήτρη (Qahwa).

Στα των εκχυλίσεων τώρα. Αύξησα λίγο τη θερμοκρασία στο Pid (1-1,5 βαθμό). Οι καλύτερες μου εκχυλίσεις τώρα ήταν στα 18,5 γραμμάρια και τα 27-28 δευτερόλεπτα. Ο καφές μου φάνηκε πιο ισορροπημένος από την προηγούμενη φορά και με περισσότερο σώμα.

Στο aeropress και το V60 δεν δοκίμασα κάτι διαφορερικό με τις προηγούμενες φορές αλλά και πάλι ο καφές ήταν πιο πλούσιος σε σώμα.

Να επισημάνω και πάλι πως στο πρώτο σακουλάκι, είχα ολοκαίνουρια μαχαίρια στο μύλο άρα δεν μπορούσα να πάρω τα μέγιστα από αυτόν.

ΥΓ. Καλώς σας ξαναβρήκα!
Άβαταρ μέλους
Loizos
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 25 Δεκ. 2013, 21:04
Ονομα: Λοΐζος
Τοποθεσια: Αιγάλεω
Μηχανη: Rancilio Silvia mod
2η μηχανη: V60 & Aeropress
Μυλος: Anfim Best mod
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Γλυκόπιοτος και φρέσκος

Re: Konga Natural - Qahwa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 07 Απρ. 2014, 13:03

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες και καλως ηρθες Loizo (μετα τον ερχομο του νεου μελους)
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Καφέδες από Qahwa

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη