Αποθήκευση σε κενό αέρος - Vacu Vin

Πως να διατηρήσουμε τον καφέ μας φρέσκο ? Που να τον αποθηκέυσουμε ?
Εδω θα δούμε τα πιο χρήσιμα μέσα-σκέυη

Αποθήκευση σε κενό αέρος - Vacu Vin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 06 Φεβ. 2014, 20:19

Καθότι μέχρι το πρόσφατο παρελθόν έμενα στην επαρχία (Μυτιλήνη) δεν είχα την δυνατότητα να απολαμβάνω φρεσκότατο καφέ.
Αναγκαζόμουν να αγοράζω 4-5-6 σακουλάκια των 250gr που θα μου έβγαζαν περίπου 1 μήνα.
Άλλος λόγος ήταν ότι, κάποιους καφέδες τους έβρισκα σε συσκευασία μισού κιλού ή ακόμη χειρότερα, κιλού.
Έτσι αναζήτησα, να βρω έναν τρόπο να αποθηκεύω τον καφέ ώστε να έχω τις ελάχιστες δυνατές απώλειες.
Η λύση ακούει στο όνομα Vacu Vin.
vacu-vin.jpg

Αν θυμάμαι καλά το αγόρασα από το τοπικό cookshop στην τιμή των 18€.
Περιλαμβάνει μια αντλία και δύο ειδικά πώματα.
Τοποθετούσα τον καφέ σε μπουκάλι από μπύρα (καφέ), ρετσίνα (διάφανο) ή κρασιού (πράσινο), έβαζα το πώμα, αφαιρούσα τον περιττό αέρα και τον αποθήκευα για ένα διάστημα 10-25 ημερών.
Αφενός έλυνα το πρόβλημα της αποθήκευσης, αφετέρου ήταν όμορφα αισθητικά τα μπουκάλια σαν ντεκόρ στην κουζίνα :)
Φυσικά τα μπουκάλια πρώτα τα έπλενα καλά και τα άφηνα να στεγνώσουν - ξεμυρίσουν και ανάλογα με την ποσότητα του καφέ διάλεγα το ανάλογο μέγεθος μπουκαλιού ώστε να αφήνει τον λιγότερο δυνατό χώρο για τον αέρα. Κατόπιν έβαζα το πώμα, εφάρμοζα την αντλία, έκανα την γνωστή....κίνηση :tooth: μέχρι να ακούσω το "κλίκ" που σήμαινε πως έχει αφαιρέσει τον αέρα.
Vacu Vin.jpg

Τα πώματα πωλούνται και χωριστά σε συσκευασία των 2 αν ενθυμούμαι σωστά προς 8€ (Βέβαια οι τιμές ίσως έχουν αλλάξει, μιας που έχουν περάσει 2 χρόνια)

Επίσης έκανα το εξής πείραμα, είχα πάρει 1 κιλό καφέ, 500gr τα έβαλα σε μπουκάλι με πώμα Vacu Vin και τα υπόλοιπα τα άφησα μέσα στο σακουλάκι του (είχε αντεπίστροφη βαλβίδα) το σφράγισα και το άφησα στο ντουλάπι ακριβώς δίπλα στο μπουκάλι.
Τα άνοιξα και τα δύο μετά από ενάμιση μήνα και δοκίμασα εκχυλίσεις και με τα δύο. Διαπίστωσα πως τελικά ο καφές που ήταν στο μπουκάλι με το Vacu Vin, μου έδινε καλύτερες εκχυλίσεις και είχε κρατήσει περισσότερα αρώματα απ' ότι αυτός στο σακουλάκι.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αποθήκευση σε κενό αέρος - Vacu Vin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 06 Φεβ. 2014, 22:46

Πολυ εξυπνο Νικο και απο οτι βλεπω τωρα η τιμη του ειναι στα 12ε και με ενα ακομα σετ στα 3ε πας στα15ε.Καθολου ασχημα!Εχεις παρατηρησει με την παροδο της ωρας καθολου απωλεια υποπιεσης γιατι εγω πριν απο αρκετο καιρο ειχα παρει αυτο
2883460_L.JPG

αλλα δυστηχως μετα απο περιπου μιση ημερα μου εχανε τελειως την υποπιεση και γινοταν απλα ταπερ!
Εαν το δικο σου δεν εχει τετοια θεματα ειναι μια πολυ καλη λυση!
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: Αποθήκευση σε κενό αέρος - Vacu Vin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 06 Φεβ. 2014, 22:56

Κώστα δεν παρατήρησα απώλειες. Αυτό με το τάπερ, δεν το πήρα γιατί υπέθεσα λόγου του ότι είναι πλαστικό θα πρέπει να στεγανοποιεί καλά περιμετρικά αλλά και να μην ξεραίνεται το πλαστικό σε βάθος χρόνου ώστε να μην χάνει.

Τα πώματα πάντως τα έχω περίπου 2 χρόνια είναι από ελαστικό πλαστικό και αντέχουν περίφημα :)
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αποθήκευση σε κενό αέρος - Vacu Vin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sinner » 28 Ιούλ. 2014, 17:53

Καλησπέρα, εγώ αγόρασα από γνωστή αλυσίδα εμπορίας καφέ το coffevac που είναι πατέντα της http://www.tightvac.com/

το προιόν φαίνεται καλύτερα εδώ θέλω να μου πείτε πως σας φαίνεται ως προιόν. Το δοχείο διαθέτει μια βλβίδα την οποία όταν τη πατάς αφαιρείς τον αέρα από μέσα και όταν την αφήνεις δεν επιτρέπει την εισαγωγή οξυγόνου. Στο internet είδα αρκετά καλές κριτικές αλλά θέλω και την δική σας γνώμη. ευχαριστώ
sinner
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 10 Μαρ. 2014, 04:41
Ονομα: Θανάσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: AscasoSteelUnoPid
2η μηχανη: GaggiaCarezzaDeluxe
Μυλος: Anfim best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: taf conquistador, sertao brazi

Re: Αποθήκευση σε κενό αέρος - Vacu Vin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 28 Ιούλ. 2014, 18:24

Μόλις είδα το θέμα και δυστυχώς είδα ότι δεν είναι σημερινό.
Μία συμβουλή, ΜΗ τραβάτε τον αέρα από το δοχείο που αποθηκεύετε το καφέ.
Το ιδανικό σε περίπτωση vacuum, είναι η ειδική σακούλα. Όχι ένα δοχείο. Γιατί πολύ απλά η σακούλα κολλάει πάνω στα σπυριά και δεν υπάρχει κενό αέρος.

Φανταστείτε ότι ο καφές είναι γεμάτος μικροκυψέλες με αέρια και έλαια. Όταν δημιουργέιτε κενό αέρος στο περιβάλλον του, όλα αυτά τραβιούνται προς τα έξω με τη "βία". Φλατάρει δηλαδή ο καφές αμέσως. Μπορεί να μην οξειδώνεται, αλλά μέσα σε μία μέρα χάνει όλα του τα αρώματα.

Εγώ χρησιμοποιώ ειδικό δοχείο τριών στρωμάτων για να μην επηρρεάζεται το περιεχόμενο από τις εξωτερικές συνθήκες και έχει απλά μία βαλβίδα μονόδρομης εκτόνωσης στο καπάκι, για να αποβάλει διοξείδιο προς τα έξω.
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Αποθήκευση σε κενό αέρος - Vacu Vin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 28 Ιούλ. 2014, 19:19

Κωστα αυτο το δοχειο που αναφερεις μπορει να το χρησιμοποιησει και καποιος για να βαλει εναν φρεσκοψημμενο καφε , για να κανει degas ;;
Μπορεις να μας πεις ποιο δοχειο ειναι και απο που αγοραστηκε , καθως και την τιμη του ;;
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Αποθήκευση σε κενό αέρος - Vacu Vin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 28 Ιούλ. 2014, 22:04

Mε επεισε και μενα ο κωστας με το επιχειριμα του εδω και λιγο καιρο και σταματησα να αφαιρω τον αερα απο το δοχειο.Διαπιστωσα οτι ειχε δικιο γιατι δεν μπορουσα να εξηγησω το γιατι φλαταριζε ο καφες τοσο γρηγορα.Οντως με την καθημερινη αφαιρεση του αερα τον αναγκαζα να κανει ντεκαζ πολυ πιο γρηγορα οχι μονο στο διοξειδιο αλλα και στα αρωματα του.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αποθήκευση σε κενό αέρος - Vacu Vin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 29 Ιούλ. 2014, 08:41

Χρησιμοποιώ πολύ καιρό το vacum και είχα καταλήξει να αποθηκεύω καφέ σε σκούρο μπουκάλι γυάλινο. Παρόλο που ο καφές διατηρούταν φρέσκος έχανε σε άρωμα. :think:

Όταν πειραματίστηκα με σακούλες με ανεπίστροφη παρατήρησα ότι το άρωμα ήταν πολύ περισσότερο έντονο, άντεχε πολύ περισσότερο συγκριτικά με τα 2 δοχεία με vacum που έχω καθώς και με τα μπουκάλια που χρησιμοποιούσα!!
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αποθήκευση σε κενό αέρος - Vacu Vin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 29 Ιούλ. 2014, 09:28

+10...Γιωργο.Σακουλα και παλι σακουλα....ηταν τα μονα € που εκλαψα αυτα για το δοχειο vac....
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Αποθήκευση σε κενό αέρος - Vacu Vin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 31 Ιούλ. 2014, 18:20

Νίκο από το γνωστό site της Αγγλίας τα πήρα. Ακριβούτσικα αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες.

Η χρήση του για μένα είναι για φρεσκοκαβουρδισμένους κόκκους όπως ρωτάτε.
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Επόμενο

Επιστροφή στο Σκέυη(Τρόποι) Αποθήκευσης Κάφε

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]