Friis Coffe Canister

Πως να διατηρήσουμε τον καφέ μας φρέσκο ? Που να τον αποθηκέυσουμε ?
Εδω θα δούμε τα πιο χρήσιμα μέσα-σκέυη

Friis Coffe Canister

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 30 Οκτ. 2014, 00:57

Εχω στην κατοχη μου το Friis περιπου δυο μηνες , αλλα ηθελα να το χρησιμοποιησω αρκετα και μετα να σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου ...
Απο τοτε που αρχισα να καβουρδιζω μονος μου τον καφε , συνηθως χρησιμοποιουσα σακουλακια με one way valve απο προηγουμενες αγορες μου . Ο συγκεκριμενος τροπος ηταν πολυ καλυτερος απο ενα βαζο , μιας και ειχε την βαλβιδα για να κανει εκτονωση αλλα , τα σακουλακια μετα απο καποιες χρησεις φθειρονται και κρατανε μυρωδιες με αποτελεσμα να αλλοιωνεται το αρωμα του καφε και να με μπερδευει ...Επισης οταν εψηνα πολλους καφεδες , ξεχνουσα

Το Friis λοιπον ειναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ , για καποιον που ψηνει καφε αλλα και για καποιον που αγοραζει ποσοτητες και θελει να τις διατηρησει ...
Χωραει κατι λιγοτερο απο μισο κιλο κοκκους καφε , που ειναι υπεραρκετο για δοσεις της Genecafe...Ειναι made of Stainless Steel , και δεν κραταει μυρωδιες απο προηγουμενους καφεδες !



To friis ερχεται με 3 ανταλλακτικες βαβλιδες , οδηγιες και το δοσομετρικο κουταλακι ...


6.jpeg



Στην πανω μερια παρατηρουμε τον δισκο με τις 31 ημερες για να ρυθμιζουμε ποτε ψησαμε τον καφε :) απο κατω απο το δισκο βρισκεται η βαλβιδα μονης , οπου επιτρεπει στο Co2 να βγει αλλα οχι στον αερα να μπει ...


20141029_230759.jpg



20141029_230935.jpg



Το καπακι ειναι πλαστικο και σφραγιζει με λαστιχο , κανοντας πολυ καλη δουλεια στο να κραταει εξω τον αερα...


20141029_230807.jpg




20141029_230818.jpg




Το συστηνω ανεπιφυλακτα σαν τροπο αποθηκευσης κοκκων για οποιον ψηνει αλλα και για οποιον αγοραζει μεγαλες ποσοτητες ..

Το δοχειο αγοραστηκε απο εδω :
http://www.barista.gr/Friis-Coffee-Stor ... ister-16oz
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted
{ TAGS }Friis Coffe Canister, δοχείο καφέ, αποθήκευση καφέ, δοχείο espresso, αποθήκευση espresso,

Re: Friis Coffe Canister

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 30 Οκτ. 2014, 21:37

Ωραίο μαραφέτι! :Yeah:
Σίγουρα είναι πολύ πρακτικό που μπορείς να γράφεις την ημερομηνία για να θυμάσαι πότε το έψησες.
Αν κρίνω από το θερμός Kleen Kanteen που είναι κι αυτό ανοξείδωτο, τότε σίγουρα θα κρατάει μυρωδιές όπως τα παλιοπλαστικά.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Σκέυη(Τρόποι) Αποθήκευσης Κάφε

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron