Kemgin - Ethiopia - Tailor Made

Reviews Καφέδες απο το Tailor Made

Kemgin - Ethiopia - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 10 Φεβ. 2014, 23:00

Αυτή η παρουσίαση θα ξεκινήσει ως εξής...

Ήπια καφέ χωρίς σοκολάτες και μου άρεσε! Ήπια επιτέλους καφέ χωρίς ξηροκάρπια, μαύρες ζάχαρες καραμέλες και με τρέλανε! :headbang3:
Επειδή τα λόγια είναι περιττά...
Κόκκοι.jpg

Από αυτούς τους κόκκους, πήρα αυτήν την εκχύλιση....
Pf.jpg


Πάμε λοιπόν....
Kemgin - Ethiopia - Tailor Made

Ονομασία: Kemgin
Περιοχή: Wellega, Sidama ,Yirgacheffe - Ethiopia
Ποικιλία: Mixed Heirloom
Υψόμετρο καλλιέργειας: 1800-2050 μέτρα
Μέθοδος Επεξεργασίας: Washed W2
Γευστικό προφίλ: Εκπληκτικά καθαρός καφές με νότες από σκούρα κόκκινα φρούτα και περγαμόντο. Xυμώδης καφές, με γεύσεις που θυμίζουν φρούτα όπως η παπάγια, το γκουάβα και το ώριμο αχλάδι. Απαλός, με μακρυά επίγευση καρύδας στο πίσω μέρος του ουρανίσκου. Ασυνήθιστα αρωματικός εξαιτίας της επεξεργασίας του.
Roaster: Tailor Made
Τιμή: 10€/250gr

Ένας καφές.... με light-medium roast με ομοιόμορφο μεσαίο μέγεθος κόκκων. Αρέσκεται σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες εκχύλισης.
Εκλεπτυσμένος, ευγενικός και φρεσκότατος, roast date 05/02/2014. Με πλούσιο σώμα, και μια συναρπαστική οξύτητα, την βίωσε μέχρι το τελευταίο κύτταρο μου. Η δε επίγευσή του χαρακτηριστική, δεν θέλω να την ξεχάσω.

Απ' την πρώτη στιγμή που άνοιξα το σακουλάκι του η διαφορά ήτα εμφανής. Φρουτώδη αρώματα, ίσως και λουλουδιών, πλημμύρισαν το σπίτι. Στο φλυτζάνι με παίδεψε μα όχι όπως φαντάζεστε.... Επισκέφτηκα 3 διαφορετικά καταστήματα μέχρι να βρω κάποιο να μυρίσω την γκουάβα και την παπάγια :dancing: Μα το άξιζε.
Στο φλιτζάνι λοιπόν τα φρουτώδη αρώματα και ειδικά του περγαμόντου αποδίδονται σε μεγάλο βαθμό. Το αχλάδι μαζί με την παπάγια επίσης αντιληπτά, με παίδεψε η γκουάβα, δεν ξέρω αν τελικά κατάφερα να την βγάλω.
Είναι ένας καφές που κατά την άποψή μου αξίζει να ασχοληθεί κανείς μαζί του, αύριο θα πάω να αγοράσω το δεύτερο σακουλάκι :Yeah:
Σακουλάκι.jpg

Kemgin.jpg
Η ετικέτα του

Κόκκοι1.jpg
Κόκκοι


Χμ... δεν θα ολοκληρώσω την παρουσιάσή του, σε ένα πόστ, θα την συνεχίσω τις επόμενες μέρες. Θέλω να παίξω μαζί του περισσότερο, είναι μια πρόκληση για μένα.... ελπίζω να καταφέρω να βγάλω και την γκουάβα, μα θέλω να τον δοκιμάσω και σε φίλτρου. Πιστεύω θα είναι εξαιρετικός.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Kemgin - Ethiopia - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 10 Φεβ. 2014, 23:17

Να συμπληρωσω για οσους δεν το γνωριζουν οτι στο tailor made αν αγορασεις καφε σου κερνανε τον καφε που θα πιεις .Μια πολυ ωραια κινηση απο μερια τους ετσι ωστα να υπαρχει και κινητρο αλλα και απολαυση του πολυ ωραιου μαγαζιου :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Kemgin - Ethiopia - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό COFFEEMAN » 10 Φεβ. 2014, 23:19

Με προλαβες νικος ετυχε και πηρα ενα σακουλακι απο tailor πριν απο 2 εβδομαδες πραγματικα πολυ αρωματικος καφες αλλα και πολυπλοκος.Δεν τον εφτιαξα στην μυχανη μου γι υτο και δεν εκανα παρουσιαση.Μου αρεσε η παρουσιαση σου :coffee:
COFFEEMAN
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 01 Φεβ. 2014, 22:41
Ονομα: ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Τοποθεσια: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηχανη: Vbm_domobar jr2b mod
2η μηχανη: Gaggia classic
Μυλος: Mazzer Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Xatzilias coffee roaster

Re: Kemgin - Ethiopia - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 10 Φεβ. 2014, 23:30

COFFEEMAN έγραψε:Με προλαβες νικος ετυχε και πηρα ενα σακουλακι απο tailor πριν απο 2 εβδομαδες πραγματικα πολυ αρωματικος καφες αλλα και πολυπλοκος.Δεν τον εφτιαξα στην μυχανη μου γι υτο και δεν εκανα παρουσιαση.Μου αρεσε η παρουσιαση σου :coffee:

Αδελφέ Ευαγγελεήμων.... ο καφές αυτός είναι πρόκληση για 'μενα. Στα πρώτα μου βήματα στον καφέ αν μου έλεγες για παπάγιες, γκουάβες και δεν ξέρω 'γω τι άλλα φρούτα, θα σου έλεγα, "κόψε ρε φιλαράκι το δούλεμα, καφέ είπαμε να πιούμε". :new_shocked:
Όπως καταλαβαίνεις, δεν ήμουν καθόλου ανοιχτόμυαλος. Στην πορεία όμως οι σοκολάτες, τα ξηροκάρπια, οι μαύρες ζάχαρες, οι καραμέλες, οι χαμηλές οξύτητες, καταντούν βαρετά. Ναι δεν λέω ωραίοι, ποιοτικοί,ευκολόπιοτοι, πολλές φορές οικονομικότεροι, αλλά.... δεν βρε παιδί μου δεν.
Πέραν τούτου όμως, ένας καφές με φρουτώδεις γεύσεις, αρώματα, τα οποία είναι πιο "ευγενικά" είναι δυσκολότερος και από τεχνικής άποψης να παρασκευαστεί σωστά, τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει. Στις σοκολάτες, και 1-2 βαθμούς παραπάνω να τον εκχυλίσεις,και 1-2-3 sec παραπάνω να τον αργήσεις, θα βγουν κουτσά στραβά, εδώ όμως... η παπάγια θα σου γίνει... παπά#ια :2funny:
Έτσι δεν είναι πρόκληση μόνο από θέμα γεύσεων - αρωμάτων, αλλά και από τεχνικής άποψης.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Kemgin - Ethiopia - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 10 Φεβ. 2014, 23:50

Πολυ καλη Παρουσιαση Νικολα , που ετσι μου ερχεται να παω το πρωι σουπερ μαρκετ να παρω παπαγια :tooth:
Δε το συζηταω οτι θα περασω μια βολτα απο tailor να παρω τον συγκεκριμενο γιατι θα ηθελα να δοκιμασω πολυπλοκες γευσεις ...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Kemgin - Ethiopia - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 10 Φεβ. 2014, 23:54

ArroW έγραψε:Πολυ καλη Παρουσιαση Νικολα , που ετσι μου ερχεται να παω το πρωι σουπερ μαρκετ να παρω παπαγια :tooth:
Δε το συζηταω οτι θα περασω μια βολτα απο tailor να παρω τον συγκεκριμενο γιατι θα ηθελα να δοκιμασω πολυπλοκες γευσεις ...

Να τα μας.... μας έγινε και γκουρμεδιάρης :dancing:
Μ'αρέσεις....
Βόλτα απ' το Tailor; Χμ... τι λέτε για αύριο απογευματάκι κατά τις 6-7 να κάνουμε "ντου";
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Kemgin - Ethiopia - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 12 Φεβ. 2014, 13:18

Διαβάζοντας την παρουσίαση δεν θα μπορούσα να αγνοήσω το συγκεκριμένο καφέ. :shock:

Googlis έγραψε:Πέραν τούτου όμως, ένας καφές με φρουτώδεις γεύσεις, αρώματα, τα οποία είναι πιο "ευγενικά" είναι δυσκολότερος και από τεχνικής άποψης να παρασκευαστεί σωστά, τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει. Στις σοκολάτες, και 1-2 βαθμούς παραπάνω να τον εκχυλίσεις,και 1-2-3 sec παραπάνω να τον αργήσεις, θα βγουν κουτσά στραβά, εδώ όμως... η παπάγια θα σου γίνει... παπά#ια :2funny:


Με έπεισες το Σάββατο θα τον αγοράσω.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Kemgin - Ethiopia - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό COFFEEMAN » 12 Φεβ. 2014, 14:00

Στη σειρά κανε κράτηση γιώργο :D
COFFEEMAN
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 01 Φεβ. 2014, 22:41
Ονομα: ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Τοποθεσια: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηχανη: Vbm_domobar jr2b mod
2η μηχανη: Gaggia classic
Μυλος: Mazzer Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Xatzilias coffee roaster

Re: Kemgin - Ethiopia - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 12 Φεβ. 2014, 21:30

Και μια εκχύλισή του:

Roast Date: 05-02-2014
Extraction Date: 10-02-2014
19gr @ 28 seconds
G.F. έγραψε:Διαβάζοντας την παρουσίαση δεν θα μπορούσα να αγνοήσω το συγκεκριμένο καφέ. :shock:
Με έπεισες το Σάββατο θα τον αγοράσω.

Άμα έχεις κέφια για πειραματισμό, αξίζει, θέλει το παιδεματάκι του. Θα ήθελα όμως να τον πάρεις, ώστε να το συζητήσουμε το θέμα μιας που βρίσκομαι ήδη στο δεύτερο σακουλάκι του :dancing:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Kemgin - Ethiopia - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 13 Φεβ. 2014, 10:17

Ok,

Αύριο θα είμαι στο Tailor να σας δω, να πιούμε, να πειραχτούμε και να αγοράσω καφέ!!

Στη σειρά φίλε Βαγγέλη και εγώ.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Καφέδες από Tailor Made

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron