Elida - Panama - Tailor Made

Reviews Καφέδες απο το Tailor Made

Elida - Panama - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 10 Φεβ. 2014, 23:44

Panama Elida , ενας καφες που εχει παρει το ονομα του απο την φαρμα που καλλιεργειτε , Elida estate .

bscap0003.jpg



20140210_191838_Νιρβάνα.jpg


Τα δεντρα βρισκονται σε υψομετρο 1,670 – 1,825 μ , ειναι ποικιλιας 100% Catuai και η μεθοδος επεξεργασιας του συγκεκριμενου καφε ειναι υγρη(washed)..Η washed επεξεργασια προσδιδει στον καφε πιο φρουτωδη γευση και μια πιο παιχνιδιαρικη οξυτητα, κατι που στον Elida δενει παρα πολυ ..

20140210_215955_Νιρβάνα.jpg


20140210_220202_Νιρβάνα.jpg


Το πρωτο πραγμα που σου ερχεται στο μυαλο ανοιγωντας το σακουλακι , ειναι τα berries ...χαρακτηριστικα φρουτωδης καφες που υποσχεται πολλα πριν τον εκχυλισεις...
Πειραματιστηκα αρκετα με τον συγκεκριμενο και αλλαξα αρκετες παραμετρους για να τον φερω στα γουστα μου καθοτι αρκετα πολυπλοκος , και κατεληξα στην εκχυλιση που παραθετω στο συγκεκριμενο βιντεο ...

Χαρακτηριστικα Εκχυλισης :
Βαρος 19.1 γρ
Χρ.Εκχυλισης 32 sec
Temp 106(PID)
Pressure 9.5 Bar
Tamping = 15 kg
Roast Date 4/02/2014
Ημ. Εκχυλισης 10/02/2014





Το καλο με τον συγκεκριμενο καφε ειναι οτι ειναι αρκετα πολυπλοκος ως προς τις γευσεις και τα αρωματα, αλλα αλλαζοντας τις παραμετρους τις εκχυλισης μπορεις να τον φερεις εκει που εσυ θελεις
Προσωπικα εφερα την εκχυλιση ωστε να τονισω τα berries που μου αρεσουν πολυ ...Η επιγευση του Elida θα σου αφησει μια νοτα ανανα (το μανγκο δεν το βρηκα καπου , δεν ειμαι και γευσιγνωστης :Yeah: )..Την οξυτητα του θα την χαρακτηριζα οξυτητα σαμπανιζε κρασιου , κατι που μου αρεσε , και δεν με ξενισε...Σωμα γεματο και δυνατο και σαν cappuccino ηταν αρκετα εντονες οι γευσεις του , δενοντας πολυ ωραια με το γαλα ...

20140210_220041_Νιρβάνα.jpg
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Elida - Panama - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 13 Φεβ. 2014, 10:27

Να αναφερω οτι ειναι ενας απο τους πιο ωραιους φρουτωδης καφεδες , και ευκολος στην παρασκευη του..
Δε θα σε παιδεψει για να παρεις τα berries η τον ανανα...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Elida - Panama - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 13 Φεβ. 2014, 13:06

Πολύ χάρηκα που είδα 96c temp.

Μπράβο που παίζεις και πειραματίζεσαι με την θερμοκρασία. Ο ίδιος καφές μπορεί να μην λέει τίποτε στους 90 και να πει στους 93 κλπ.

Αυτό που θέλω να σου προτείνω είναι όταν αλλάζεις την θερμοκρασία να το κάνεις ανά 2 βαθμούς και μετά πας ανά 1c (tuning)

Με βλέπω αύριο να τα σκάω στο Tailor :lol:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Elida - Panama - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 17 Φεβ. 2014, 12:15

Γιωργο η εκχυλιση εχει πολλες παραμετρους , οποτε να παρεις εναν καφε και να πηγαινεις σε ενα δρομο , δε θα παρεις ποτε αυτα που μπορει να σου δωσει..
Οποτε ψαχνω παντα ολες τις εκχυλισεις μου..
Ακομα και ποικιλιες που στην αρχη δε μου αρεσαν τις εφερα στα γουστα μου(οσο γινοτανε)..
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted


Επιστροφή στο Καφέδες από Tailor Made

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη