WOC Athens 2023

Διαγωνισμοί . παρουσιάσεις ή οποιοδήποτε event για τον καφέ ?? Το Coffeeheat.gr θα είναι εκεί ...

Re: WOC Athens 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 27 Ιουν. 2023, 20:13

Η επαναληψιμοτητα ειναι μια αλλη παραμετρος την οποια δεν την ανεφερα βεβαια γιατι θεωρω αυτονοητο την δυσκολια που υπαρχει εδω και εχει να κανει και με το μηχανημα αλλα και με τον home barista.
Η lever ομως που αναφερεις ειναι μια τελειως διαφορετικη κατασταση απο το συγκεκριμενο μηχανακι.
Παιδευτηκα κανα χρονο να κατασκευασω διαφορες εκδοχες και πρωτοτυπα μιας τετοιας μηχανης free-grid και ομολογω οτι την κατασκευη του Ολανδου την βρηκα πολυ ολοκληρωμενη λυνωντας προβληματα σε καιρια σημεια.
Περιμενω να μου κανει καμμια καλη τιμη και βλεπω να το χτυπαω.
Του εδωσα και μερικες ιδεες για το πως να παρει ενδειξη πιεσης μιας και ειχε ενα θεμα σε αυτο το κομματι.Περιμενω να το εκτιμησει αυτο :lol: :lol:
Ολη η δουλεια σε σχεση με τις θερμοκρασιες γινεται απο αυτο το ποτηρακι με το μυστικο υλικο του ,που μενει κρυο εξωτερικα και δεν χανει νερο απο τη σιτα χωρις να χρησιμοποιει καποια βαλβιδα.
Και ναι.Χρειαζεσαι ενα σκευος να ζεσταινεις το νερο.Εγω εκανα με 100 βαθμους ενα εσπρεσσακι απο περου με 18in 30 out σε 50 δευτερα και απολαυσα ενα προφιλ πιο πολυπλοκο απο το προφιλ του roaster οπως το ανεφερε στη σακουλα χωρις chanelling με τον δικο μου μυλο τον οποιο και κουβαλουσα σε σακιδιο στην πλατη μου :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: WOC Athens 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Twangman » 15 Οκτ. 2023, 20:34

Μιας και πούλησα την Arrarex Caravel θα με ενδιέφερε και μένα η Lever του Ολλανδού αν προβείς σε αγορά πες του να βάλει δύο :)
Twangman
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 27 Ιούλ. 2016, 19:44
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Βόλος
Μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: Mazzer SJ SSP
Coffee Roaster: -
Αγαπημένοι Καφέδες:

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Coffee Events

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]

cron