Athens Coffee Festival | 30/09 - 02/10 2017

Διαγωνισμοί . παρουσιάσεις ή οποιοδήποτε event για τον καφέ ?? Το Coffeeheat.gr θα είναι εκεί ...

Athens Coffee Festival | 30/09 - 02/10 2017

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 29 Σεπ. 2017, 18:34

Good Evening fellas! :)

Ανοίγω αυτό το topic για το εν λόγω ετήσιο event. (Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη από τους διαχειριστές, εάν κρίνεται ανούσιο ως "open new thread", και αν αυτό έπρεπε να δημοσιευτεί αλλού! Ας μεταφερθεί αν είναι)

Έχω τρομερή ανυπομονησία για αυτή τη "Γιορτή", γιατί θα είναι η 'πρώτη' μου! Τα τελευταία 2-3 χρόνια που ασχολούμαι φανατικά με το άθλημα, όλο κάτι μου συνέβαινε και έχανα διάφορα σχετικά coffee events ...
Φέτος, φρόντισα το πρόγραμμά μου να "αδειάσει" από κάθε υποχρέωση, και έτσι την Κυριακή το πρωί θα πάω με τα ...χίλια... Γκάζι! :tooth: (και αν προλάβω, ίσως πάω και τη Δευτέρα)

Ελπίζω να γνωριστούμε από κοντά με αρκετά μέλη, να δοκιμάσουμε 'άγια δισκοπότηρα', να θαυμάσουμε μηχανές/μύλους, να περιηγηθούμε στα περίπτερα της cafea ευτυχίας! :dancing:
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Re: Athens Coffee Festival | 30/09 - 02/10 2017

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 29 Σεπ. 2017, 21:29

Πιθανό να ειδωθούμε εκεί.

Πολύ από εμάς θα είναι από το Σάββατο το πρωί έως και την Κυριακή το απόγευμα κάνοντας τα γνωστά πηγαδάκια με φίλους και μέλη. :dancing:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Athens Coffee Festival | 30/09 - 02/10 2017

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 29 Σεπ. 2017, 23:34

Να ανεβάσετε φωτογραφίες να χαρούμε και εμείς που θα δουλεύουμε νύχτ :banghead: :banghead: :banghead: α !!!!!
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: Athens Coffee Festival | 30/09 - 02/10 2017

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 30 Σεπ. 2017, 15:23

Πρώτη μέρα και πλήθος εκθετών στο festival. Ωραίοι καφέδες, δοκιμάστε στο Taf την geisha σε v60, αρώματα φοβερά, κόκκινο φρούτο κλπ. Πέρασμα από το corner της redd, με το θηρίο της synesso και 3 ωραία blend. Ωραίο corner και των παιδιών από Κρήτη-Cup coffee, μια Κενυα σε v60, σταφύλι έντονο.

La marzocco περίπτερο όπου μπορείτε να δείτε πλήθος μηχανών, βέβαια από ενημέρωση λίγα πράγματα.

Αξίζει την επίσκεψη σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Athens Coffee Festival | 30/09 - 02/10 2017

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 30 Σεπ. 2017, 19:19

Θα συμφωνησω φίλε Βασίλη μαζί σου, η Geisha (5.500$ το κιλό παρακαλώ) ήταν καταπληκτική. Δεν μου είπε τίποτε απολύτως το περίπτερο της red αδιάφορο συγκριτικά με τα υπόλοιπα. Πολύ όμορφο και καλύτερα οργανωμένο από την προηγούμενη χρονιά. Τύπου Horeca πάνε να την κάνουν (μεγάλα περίπτερα, μεγάλες εταιρίες με 3 περίπτερα παρουσία κ.α.).
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Athens Coffee Festival | 30/09 - 02/10 2017

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 30 Σεπ. 2017, 19:43

Τον εχει και στο e shop Γιώργο νομίζω, στα 112€ τα 150gr :2funny:

Το περίπτερο της Redd δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο, μια synesso 3group και 3 Μύλοι Mythos one. Όμως προσωπικά ο Ανδρέας απάντησε όλες τις ερωτήσεις μου για το πως λειτουργεί η μηχανή τους και συνολικά η διάθεση του ήταν πολύ καλή, όποτε +1 για μένα, μιας και είμαι σε φάση αναζήτησης νέας μηχανής.

Ειδα οτι υπήρχε και corner της Area 51, δεν πέρασα όμως να δοκιμάσω καφε.

Πολύ καλή η παρουσία promo κοριτσιών, σκέφτηκα σε ερώτηση τους να ξανά αρχίσω το κάπνισμα. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Athens Coffee Festival | 30/09 - 02/10 2017

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 30 Σεπ. 2017, 20:15

Σωστός άλλωστε εκεί που είσαι ήμουν (αναζήτηση μηχανής), τα παιδιά από το Red είναι πολύ εξυπηρετικά. Επίσης ήπια μια από τις καλύτερες βραζιλίες στο area 51! Βραζιλία και έβγαζε φρούτα!
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Athens Coffee Festival | 30/09 - 02/10 2017

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 30 Σεπ. 2017, 22:33

Πολύ καλή έκθεση, πολύ οργανωμένη με διάφορα happenings.Περισσότερο εστιασμένη στον επαγγελματία βέβαια παρά στον ιδιώτη θα έλεγα αλλά έμμεσα ο καταναλωτής θα κατευθείνει την αγορά εκει που θέλει.
Πράγματι δοκίμασα κι εγώ την βραζιλία του area51 και ηταν πολύ καλή-όπως μου άρεσε και ενας μονοποικιλιακός απο το περού (?) της dimello .Μην ξεχάσετε να ρίξετε μια ματιά στο περίπτερο της dimello στον ίδιο καφέ με 3 διαφορετικά roast profiles που έχει για γευσηγνωσία.
Δυνατά περίπτερα με μηχανές θηρία, προσωπικότητες του κλάδου,βραβευμένοι baristi και φυσικά πολύς καφές.Προσωπικά μετά τον 6-7ο εσπρέσσο με επιασε πονοκέφαλος και σταμάτησα να δοκιμάζω :headbang3: :new_shocked: .
Η έκθεση είναι Must για τους λάτρεις του καφέ-προτείνεται ανεπιφύλακτα.
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Athens Coffee Festival | 30/09 - 02/10 2017

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 01 Οκτ. 2017, 18:33

Μόλις έφτασα σπίτι, αφού περιηγήθηκα στον 'παράδεισο' 4-5 ώρες... (και θα καθόμουν κι άλλο, αλλά άρχισαν να με ψάχνουν οι δικοί μου... Παίζει να φοβήθηκαν ότι δε θα γυρνούσα σπίτι! χαχα)

Ένα από τα καλύτερα πρωινά της ζωής μου, και δεν υπερβάλλω! Χώρος ονείρων σήμερα στο Γκάζι. Από πού να ξεκινήσω και πού να τελειώσω... Συγκεχυμένες σκέψεις φυσικά, που μαζί με τον επιπρόσθετο ενθουσιασμό (και την υπερδιέγερση της καφεΐνης -έχασα το λογαριασμό σήμερα από τους καφέδες), δε μπορούν εύκολα να αποτυπωθούν μέσω πληκτρολογίου/υπολογιστή.

Αφήνω προς το παρόν στην άκρη την εμπειρία της δοκιμής διάφορων ποικιλιών/blends, και θα αναφερθώ στη χαρά που είχα σήμερα με τη γνωριμία 'από κοντά' αξιόλογων ανθρώπων, για τους οποίους η εκτίμηση είναι δεδομένη.

Δημήτρη (woodsman), σε ευχαριστώ πολύ για τη γνωριμία, τη συζήτηση, την ανταλλαγή απόψεων, για όλα!! [Για τον talΩs, δε λέω κάτι... Το θηρίο μίλησε από μόνο του!] Για τη 'ζεστασιά'/οικειότητα που πραγματικά με έκανε να νιώσω όμορφα, καθότι αρχικά είχα λιγάκι άγχος.
Τα ίδια ισχύουν φυσικά και για τους άλλους φίλους που γνώρισα: Το Νάσο (coolmind), το Γιώργο (G.F) με τη Ναυσικά, το Φρέντυ... Όλους! Χάρηκα πάρα πολύ που σας γνώρισα!!
Είχα ακόμα τη χαρά να γνωρίσω και κάποιους άλλους καταξιωμένους ανθρώπους του χώρου που πραγματικά δε το περίμενα!! :o Είχα την ευκαιρία να δω πράγματα από κοντά, και να μείνω με ... ανοιχτό το στόμα!

...Βασικά, τι να πρώτο πω?
Εννοείται ότι πρώτη μου 'επίσκεψη' ήταν στο περίπτερο της taresso και barista.gr, όπου συνομίλησα και με τον κ. Βασίλη! Τα έχουμε ξαναπεί για τον κ. Ταρτάρη: Άψογος σε όλα!
Αύριο θα πάω και στο cupping! Δε το χάνω με τίποτα! :dancing:
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Re: Athens Coffee Festival | 30/09 - 02/10 2017

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 01 Οκτ. 2017, 18:37

Καλησπέρα Σταυριάνα,
Χαρήκαμε και εμείς πολύ που σε γνωρίσαμε και θα είναι χαρά μας να σε βλέπουμε συχνότερα, συζητώντας για το αγαπημένο μας μικρόβιο.
Η επόμενη συνάντηση θα είναι σπίτι με bbq και roasting να πάρεις και καφέ στο σπίτι. ;)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Coffee Events

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]

cron