WOC Athens 2023

Διαγωνισμοί . παρουσιάσεις ή οποιοδήποτε event για τον καφέ ?? Το Coffeeheat.gr θα είναι εκεί ...

WOC Athens 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 23 Ιουν. 2023, 19:49

Καλησπερα σε όλους,

Ειχε κανεις την ευκαιρία να περάσει από τον εκθεσιακό χώρο;

Βλέπω ότι αρκετά γνωστά ονόματα έχουν παρευρεθεί, Ninety Plus, Sasa Sestic και πλήθος Roasters αλλά και ιδιοκτήτες μαγαζιών του εξωτερικού.

Από Βέλγιο είδα τους MOK, Wideawake, Bouche…

Κάποια φίλτρα νερού της Aquaphor, ο Ταλουμης κλασσικά, Kawacom.

Πως σας φάνηκε γενικά;
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: WOC Athens 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 25 Ιουν. 2023, 12:50

Παει περασε και αυτο.Μοναδικη εκθεση η συγκεκριμενη.Η χαρα του επαγγελματια.Και τι δεν υπηρχε.Απο ψηστηρια δε .....το χαος.Μυλοι μηχανες,, παρελκομενα, φιλτρανση νερου, ευρεσητεχνιες, ξενοι ροαστερς, ολος ο πλανητης σε δυο αιθουσες.
Λιγες φωτο μονο πηρα απο πραγματακια που μου κεντρισαν το ενδιαφερον.
Για να μιλησω επιστημονικα....βλεπουμε καλαθακι σουπερ-ντουπερ με 65 ευρουλακια με απολυτως καθετα τοιχωματα με τελειες τρυπες απο λειζερ μεγαλης διαμετρου ετσι ωστε να μην δημιουργειται υποπιεση αναμεσα στον πατο του καλαθιου και του μπισκοτου.
Υποσχεται 2 μοναδες μεγαλυτερο tds με αναγκαστικα πολυ πιο λεπτες αλεσεις.Ξεκιναει με πολλες ροες η εκχυλιση οι οποιες μπορει και να μην ενωσουν αλλα δεν υπαρχει ψεκασμα.
Οντως ηταν κατασκευαστικο εργο τεχνης και χαρμα οφθαλμων.Μετρησεις επιχαρτου και βιντεακια του κατασκευαστη στο κινητο του ηταν ολα τοπ.Πραγματικοτητα;;Ποιος ξερει.Θα δειξει.
IMG_20230624_110425_1.jpg
IMG_20230624_110431.jpg
IMG_20230624_110650_1.jpg
IMG_20230624_110659.jpg

Αυτο μου αρεσε πολυ.Ο τυπος εφτιαξε πορταφιλτερ με πατο που ξεβιδωνει και το μετατρεπει σε γυμνο.Καλοοοο εεεε;
IMG_20230624_110418.jpg

Τα σπουτ ηταν ολα τα λεφτα.Ποια λεφτα;;;;Θα μαθω συντομα. :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: WOC Athens 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 25 Ιουν. 2023, 13:06

IMG_20230624_113209_1.jpg

Τα λογια περριτα.ΕΤΖΜΑΧ και ξερο ψωμι.Οτι θα επρεπε να ειχε ο ΒΑRATZA και δεν το εχει.
Φουλ μεταλλο ,αθορυβος,αφρατη αλεση αλλα με καλη κοκκομετρια,ανυπαρκτος στατικος,εξαιρετικη ζυγηση,ασηκωτος με AC κανονικο bruseless μοτερ με αεροθαλαμους ψυξης με τεσσερα ανεμιστηρακια και πανευκολη αλλαγη μαχαιριων.
Καταλληλος για πανω απο 20 κιλα καταναλωση ημερησιως.Home users προσελθετε. :lol:
Ξεβιδωνοντας το καπακι που βλεπετε φτανεις στο μαχαιρι.
IMG_20230624_113109.jpg

Το μαχαιρι βγαινει με μερικα ψιλα βιδακια και ερχεται πρεσσαρισμενο μεσα σε αλουμινενια φωλια που εγγυαται την ευθηγραμμιση του συμφωνα παντα με τον κατασκευαστη.
IMG_20230624_113115.jpg

Και ο μηχανισμος με το μοτερ για του δυσπιστους
IMG_20230624_113119.jpg

Με λιγο πανω απο 2500 χιλιαρικακια ολα αυτα γινονται δικα σας.Αντε τι καθεστε;;;
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: WOC Athens 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 25 Ιουν. 2023, 13:12

Για οσους θελουν πιο οικονομικη προταση υπαρχει και ο απλος ΕΤΖ.
IMG_20230624_113213_1.jpg

Αλλαγη του κινεζικου μοτερ σε ταιβανεζικο και ολα τα προβληματα λυθηκαν ως δια μαγειας.
Εεεεμμ καποιο λογο θα εχει η κινα που θελει να εισβαλει στην ταιβαν.Τιι για μακακες τους εχεις;
IMG_20230624_113135.jpg
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: WOC Athens 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 25 Ιουν. 2023, 13:23

Αυτο το drum ψηστηρακι ηταν μια γλυκα.Tα ειχε ολα σε κουκλιστικο και πρακτικο σχημα και μεγεθος.Επιλογες χρωματος στα ξυλινα πλαινα στην διαθεση του αγοραστη.
IMG_20230624_133442.jpg
IMG_20230624_133450_1.jpg
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: WOC Athens 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 25 Ιουν. 2023, 13:27

Profitec και ECM ειναι μια εταιρια πια με πολλα καλουδια και customization καργα.
IMG_20230624_141535.jpg

Το διασκεδασα εδω που τα λεμε λιγακι που ενω μιλουσαμε με τον σχεδιαστη και μηχανικο της εταιριας καθως μας περιεγραφε την λειτουργια του σχεδιασμου κυκλοφοριας νερου της ECM ,πανω σε μια τομη γκρουπ ε61 μπολερ και συνδεσεων, ο συνσδελφος μου βλεπει στις συνδεσεις κατι περιεργο και του το λεει.Ο τυπος εμεινε γουρλωμενος και αρχισε να δικαιολογειται βριζωντας στα γερμανικα αυτον που εκανε το μονταρισμα. :lol: :lol:
Του ειπαμε δεν πειραζει .....μπορει να συμβει στον καθενα..... αρκει να μην γινεται και στην παραγωγη. :lol:
Δεν ξερω εαν τελικως μας συμπαθησε ή οχι. :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: WOC Athens 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 25 Ιουν. 2023, 14:02

Εδω ας μιλησει το βιντεακι.
https://www.youtube.com/watch?v=YiG7KAyNFsM
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: WOC Athens 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 25 Ιουν. 2023, 23:45

Το drum ψηστήρι της Roast δεν το λες γλύκα, 5χιλιάρικα θέλει, μάλλον πίκρα βγάζει.... :)

Όσο για το μύλο της ΕΤΖΜΑΧ , σίγουρα δεν μπαίνει σε καμιά νορμαλ κουζίνα παντρεμένου ανθρώπου, το waf είναι υπό το μηδέν.

Ωραίο το καλαθάκι με τα 65 ευρώ, όμορφο δωράκι στον εαυτό μας όταν θελήσουμε να πετάξουμε λίγα χρήματα για το χόμπι μας.

Για το τελευταίο βίντεο, ωραία κάνει καφεδάκι, το θέμα όμως είναι πίνεται?
Γιατί αν σκεφτώ ότι το pf θα πρέπει να είναι καυτό για να μην χάνεται η θερμοκρασία (btw, πως διατηρούμε pf καυτό αν δεν το έχουμε πάνω στη μηχανή -άρα κατανάλωση ρεύματος φουλ), μετά να έχουμε kettle το οποίο λέει και ελέγχει ακριβώς τη θερμοκρασία του νερού (βάλε 90€+) .
Άντε μετά να βγάζεις νερό από το kettle στους 95c και παραπάνω γιατί θα χάνεις θερμότητα καθώς ρίχνεις το νερό στο γυάλινο/πλαστικό δοχείο (κίνδυνος για κανά εγκαυμα έτσι και φύγει το δοχείο από το pf και πέσει σε καμιά σαγιονάρα :tooth: ) και κερασάκι στην τούρτα, άντε κάνε με συνέπεια 2 ίδιους γευστικά καφέδες...

Πάντως έχω την εντύπωση ότι ήταν ευκαρία για πολλούς επαγγελματίες του καφέ (μαγαζάτορες, το team τους κλπ), να έρθουν απ όλη την Ελλάδα Αθήνα και να κάνουν τη βόλτα τους.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: WOC Athens 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 26 Ιουν. 2023, 19:14

Gataros έγραψε:Το drum ψηστήρι της Roast δεν το λες γλύκα, 5χιλιάρικα θέλει, μάλλον πίκρα βγάζει....
Τι να πω.Εγω θεμα τιμων δεν εθεσα παντως γιατι εστιασα στο χαρακτηρα του προιοντος.Η λεξη γλυκα πηγαινε στο συνολο αυτου που ειδα.Πικρα μπορει να ειναι και η αγορα μιας marzocco gs3 λογου χαρη για καποιον που δεν βλεπει το λογο να διαθεσει τα λεφτα που ζηταει η marzocco.Δικαιολογημενη μου φαινεται η τιμη του παντως γι αυτα που κανει και οπως ειδα να τα κανει.Ουτε εγω δεν θα τα εδινα.

Gataros έγραψε:Όσο για το μύλο της ΕΤΖΜΑΧ , σίγουρα δεν μπαίνει σε καμιά νορμαλ κουζίνα παντρεμένου ανθρώπου, το waf είναι υπό το μηδέν.
To waf ειναι πολυ σχετικο και εχει να κανει με το ετερο ημιση.Ουτε μια gs3 μπαινει σε μια κουζινα ευκολα αν η :waf: δεν πει το ναι και δεν εχω γνωρισει και πολλες που να λενε τετοιο ναι.Αλλα οπως ειπα παραπανω ο μυλος ειναι για επαγγελματικη χρηση.Ασε που δεν ειναι τοσο μεγαλος οσο δειχνει.Πολυ πιο ευκολα μπαινει ενας τετοιος μυλος παρα μια διπλου μποιλερ ευτραφων διαστασεων.Σιγουρα οι κυριες προτιμουν τα γλυκουλικα μικρα και χρωματιστα μηχανακια.Στην τελικη ομως εμεις ειμαστε το κεφαλι.Αυτες ειναι απλα ο σβερκος. :lol:


Gataros έγραψε:Για το τελευταίο βίντεο, ωραία κάνει καφεδάκι, το θέμα όμως είναι πίνεται?
Γιατί αν σκεφτώ ότι το pf θα πρέπει να είναι καυτό για να μην χάνεται η θερμοκρασία (btw, πως διατηρούμε pf καυτό αν δεν το έχουμε πάνω στη μηχανή -άρα κατανάλωση ρεύματος φουλ), μετά να έχουμε kettle το οποίο λέει και ελέγχει ακριβώς τη θερμοκρασία του νερού (βάλε 90€+) .
Άντε μετά να βγάζεις νερό από το kettle στους 95c και παραπάνω γιατί θα χάνεις θερμότητα καθώς ρίχνεις το νερό στο γυάλινο/πλαστικό δοχείο (κίνδυνος για κανά εγκαυμα έτσι και φύγει το δοχείο από το pf και πέσει σε καμιά σαγιονάρα :tooth: ) και κερασάκι στην τούρτα, άντε κάνε με συνέπεια 2 ίδιους γευστικά καφέδες...
Κοιτα δεν μπηκα σε λεπτομερειες αλλα απο τη gs3 σου μπορει να βγαλει καλυτερο καφεδακι με λιγοτερα εξοδα και γρηγοροτερα με λιγοτερο κοπο.Αυτο το διαπιστωσα ζωντανα οταν εκανα καφε με τους δικους μου ορους και οχι με αυτους του βιντεο.Και αν θελεις το συζηταμε κιολας.
Οσο για τη θερμοτητα ειναι ελαχιστη η απωλεια με γυμνο αφενος και αφετερου το γυαλινο (ειδος πλαστικου) εμενε κρυο απεξω με 100 βαθμους νερο μεσα επειτα απο εκχυλιση.Επισης δεν θα σου πεσει στην παντοφλα γιατι κουμπωνει σφιχτα στο καλαθι μιας και απο κει σφραγιζει.Ανοιγουμε θεμα συζητησης αν θελετε για αυτο το μηχανακι παντως μιας και ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης σε τετοιο τυπο εσπρεσσιερας.Για αυτο το ανεβασα γιατι με εντυπωσιασε το ολο concept.

Gataros έγραψε:Πάντως έχω την εντύπωση ότι ήταν ευκαρία για πολλούς επαγγελματίες του καφέ (μαγαζάτορες, το team τους κλπ), να έρθουν απ όλη την Ελλάδα Αθήνα και να κάνουν τη βόλτα τους.
Σωστα ομως παραυτα πιο πολυ ηταν ξενοι παρα ελληνες.Ειχαμε και τις εκλογες......Αυτη η εκθεση ηταν περισσοτερο για επαγγελματικες συμφωνιες κυριως.

Υ.Γ.Την gs3 την εφερα για παραδειγμα επειδη την εχεις εσυ για εμφαση κυριως.Μην αρχισεις να βαρας γι αυτο στο λεω :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: WOC Athens 2023

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 27 Ιουν. 2023, 15:21

Όχι βρε δεν έχω θέματα, όλα αυτά τα σχόλια τα λέω εξαιτίας της μικρής ενασχόλησης μου με τη lever μου, όπου δεν έχω καμία επαναληψιμότητα και σίγουρα δεν μπορώ να ευχαριστηθώ light roasted καφέδες, σε αντίθεση με το συνδιασμό πολύ καλού μύλου /μηχανής, τα καφεδάκια που κάποιος μπορεί να πιεί διαφέρουν από super light roasted σε well roasted.
Όσο για τη GS3, μπορώ να σου πω αν εξαιρέσεις τη σπατάλη νερού (επειδή είναι σε tank mode), δουλεύει αψεγάδιαστα 5 χρόνια τώρα, οπότε δεν έχω παράπονα.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Επόμενο

Επιστροφή στο Coffee Events

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron