Φίλτρο καφετιέρας και σωλήνας παροχής νερού

Τα πάντα γύρω από τα φίλτρα νερού και τους σωλήνες σύνδεσης.

Φίλτρο καφετιέρας και σωλήνας παροχής νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 23 Φεβ. 2014, 00:56

Παρακάτω θα δούμε πως σύνδεσα την καφετιέρα μου με την βρύση-παροχή νερού.
Η καφετιέρα είχε αναμονή διαμέτρου 1/4, δηλαδή ήθελε έναν σωλήνα εξωτερικού πάχους 6mm και εσωτερικού πάχους 4mm.
Έτσι προμηθεύτηκα αυτό το κιτ της Water Sentinel:
Σωλήνας.jpg

Σωλήνας2.jpg

Το κιτ αυτό περιλαμβάνει:
Σωλήνας1.jpg

Έναν σωλήνα 6 μέτρων 1/4. εξωτερικού πάχους 6mm και εσωτερικού πάχους 4mm.
Δύο ταχυσυνδέσμους 3/4 για να συνδεθεί με την βρύση
Έναν ευθύ σύνδεσμο 1/4
Έναν ευθύ σύνδεσμο 1/4 900
Έναν ευθύ σύνδεσμο θηλυκό βιδωτό 1/4
Έναν ευθύ σύνδεσμο θηλυκό βιδωτό 1/8
Σωλήνας3.jpg

Στο σημείο αυτό να αναφέρω πως όλο το κιτ και ο σωλήνας είναι πιστοποιημένα με NSF-61

Όμως λόγω του ότι το νερό στην περιοχή μου μυρίζει αρκετά έντονα θα έλεγα χλώριο, επέλεξα να βάλω κι ένα φίλτρο νερού της Wpro.
Επέλεξα αυτό εδώ:
Φίλτρο.jpg

Φίλτρο2.jpg

Κανονικά...αυτό το φίλτρο της Wpro χρησιμοποιείται για ψυγεία και παγομηχανές, ωστόσο με την δική μου οπτική... δεν βρήκα κάποιο λόγω για να μην το χρησιμοποιήσω :)
Πάμε να δούμε τα χαρακτηριστικά του:
Φίλτρο1.jpg

Αυτή βέβαια... είναι η Ελληνική "μετάφραση" Πάνω στο φίλτρο στο Αγγλικά γράφει: "Improves the water odour and taste. Does not modify the original quality of water" Που σημαίνει, ότι βελτιώνει την οσμή και την γεύση του νερού, χωρίς να του αλλάξει/βελτιώνει την ποιότητα. Χμ... εδώ εξ όσων γνωρίζω θα μπορούσα να πω πως είναι ειλικρινείς. Δηλαδή, τα "παθητικά - απλά" φίλτρα, δεν μειώνουν τ άλατα όπως πχ τα φίλτρα άνθρακα, για να μειωθούν τα άλατα θέλει είτε αντίστροφή όσμωση, είτε αφαλατωτή.
Το φίλτρο έχει δυνατότητα καθαρισμού 5500 λίτρων νερού ή 6μηνη συνεχόμενη χρήση, τουτέστιν και 200 λίτρα να έχουν περάσει εντός 6μήνου, πρέπει να αντικατασταθεί. Αντέχει σε πίεση μέχρι 6 bar και στο άκρα του συνδέεται μέσω ταχυσυνδέσμου με τον σωλήνα. Προσοχή, έχει ανάγλυφο χαραγμένο βέλος, με την φορά που πρέπει να συνδεθεί.
Φίλτρο3.jpg

Τέλος, επειδή δεν είχα ελεύθερη βρύση χρειάστηκα και ένα "'Υ" διακλαδωτή 3/4 ώστε να πάρω 2 αναμονές από την βρύση.
Υ.jpg



Τα προμηθευτικά από εδώ.
Κόστος φίλτρου 29€
Κόστος σωλήνα 12,7€
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }Φίλτρο νερού, Wpro,Water Sentinel, σωλήνας παροχής νερού, καφετιέρα, filter, espresso, φίλτρο αλάτων, φίλτρο καφετιέρας

Re: Φίλτρο καφετιέρας και σωλήνας παροχής νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 24 Φεβ. 2014, 14:20

Νίκο με έπιασες αδιάβαστο τώρα.. :oops:

Αν είναι να δίνεις €29 για 5.500 lit or 11.000 lit €60 μου φαίνεται αμελητέο συγκριτικά με το Best Max.

Επίσης μου φαίνεται πολύ καλή η επιλογή σου να πάς με την συγκεκριμένη επιλογή και οχι με σπιράλ. ;)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Φίλτρο καφετιέρας και σωλήνας παροχής νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 24 Φεβ. 2014, 14:59

Κοίταξε ακόμη δεν μπορώ να κάνω καμία σύγκριση ανάμεσα στο Wpro και στο BestMax ως προς την ποιότητα - αποτέλεσμα, ωστόσο
η διαφορά στο κόστος είναι αισθητή. Είμαι σε διαδικασία όπου ψάχνω το θέμα φίλτρα - συστήματα φίλτρανσης νερού.

Παρατηρώ ότι στην αγορά μπορεί κανείς να βρει αμέτρητες μάρκες σε ένα μεγάλο εύρος τιμών ακόμη και για πανομοιότυπα προϊόντα.
Οι περισσότεροι λένε αοριστολογίες του στυλ, "μειώνει τα άλατα" που όταν το ψάξεις βλέπεις πως υπάρχουν τουλάχιστον 3 κατηγορίες αλάτων, χλωριούχα, μαγνησίου, ασβεστίου, τα οποία άλλοι λένε πως "φεύγουν" με το τάδε είδους φίλτρου, και άλλοι με το δείνα είδους φίλτρου. Έπειτα το ότι μειώνει τα άλατα, μείωση είναι το 10% μείωση είναι και το 70% :)

Μόλις βγάλω άκρη θα ενημερώσω αναλυτικά με στοιχεία και νούμερα.
Μέχρι τότε θα χρησιμοποιώ ένα ποιο οικονομικό φίλτρο μιας που με την δική μου όσφρηση - γεύση (και τσέπη) με αφήνει ικανοποιημένο το αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Φίλτρο καφετιέρας και σωλήνας παροχής νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GSHunter » 27 Φεβ. 2014, 21:18

Το αποτελεσμα σου ειναι καλυτερο?
Δεν τα πολυ θελω τα φιλτρα μου φαινεται καπος γλυφό το νερο και δεν εχω βαλει ποτε
Άβαταρ μέλους
GSHunter
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 05 Φεβ. 2014, 19:13
Ονομα: Spiros
Τοποθεσια: Athens Ilion
Μηχανη: BFC Junior
Μυλος: Mazzer S. Joly
2ος Μυλος: Ascaso i steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Academia - Gourmet


Επιστροφή στο Φίλτρα νερού

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]