Φίλτρο Νερού BWT Bestmax Soft

Πως γίνεται , τι νερό βάζουμε , και όποια πληροφορία έχουμε για την βελτίωση των εκχυλίσεών μας και των γνώσεών μας!

Φίλτρο Νερού BWT Bestmax Soft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 28 Οκτ. 2016, 22:11

Προσφάτως, φίλοι, προθυμοποιήθηκαν να προβούν σε κάποιες μετρήσεις νερού του σπιτιού μου προκειμένου να διαπιστωθεί αφενός η σκληρότητα του νερού της περιοχής μου αφενός η απόδοση του "πολυφημισμένου φίλτρου".

Τα δείγματα ήταν 2.
1. Από τη βρύση της κουζίνας
2. Από το boiler (brew) της νηχανής (οχι από το boiler του ατμού).

Υποστήριζαν ότι στην περιοχή που διαμένω το νερό δεν είναι σκληρό αλλά ούτε και πολύ μαλακό (δηλ, μια ενδιάμεση κατάσταση).

Δε θα κουράσω με αριθούς (αλκαλότητες, PH κ.α.) διότι δεν έχουν στη παρούσα φάση τόση σημασία όσο το αποτέλεσμα.

Σημείωση 1.
Το φίλτρο αντικαταστάθηκε 1 μήνα πριν. Σε καμία περίπτωση δεν έχει υπερβεί τον αριθμό των Lit (lit>1000).

Σημείωση 2.
Το boiler του ατμού δεν χρησιμοποιείται σχεδόν ποτέ συνεπώς η ποσότητα λίτρων μέσα από το μικρό Boiler (brew 0.58 lit) είναι ιδιαίτερα μικρή.

Σημείωση 3.
Η μηχανή είναι σε άριστη κατάσταση με τουλάχιστον 2 αφαλατώσεις το χρόνο, συντήρηση E61 κ.α.)

Σημείωση 4.
Η διενέργεια των αναλύσεων έγινε από τεχνικούς που ειδικεύονται στις μετρήσεις νερού και το όργανο είναι διαπιστευμένο για αυτές τις μετρήσεις (δεν έγιναν με χαρτάκια, υγρά και stick).

Το αποτέλεσμα δικαίωσε τους φίλους που υποστήριζαν ότι το νερό δεν είναι σκληρό αλλά...
Η συνεισφορά του φίλτρου είναι τραγική!!! μείωνε πολύ λίγο την σκληρότητα!!!!

Προς μεγάλη έκπληξη το παλυδιαφημιζόμενο και πανάκριβο φίλτρο νερού αποδείχτηκε ανεπαρκές!!!! :jerking:

Προς γνώση και συμμόρφωση (αφορά τουλάχιστον εμένα) να μην καταπίνουμε ότι μας διαφημίζουν.. χωρίς πρώτα να έχουμε ελέγξει αυτό που οι εταιρίες υποστηρίζουν, με ιδιαίτερα αυξημένο κόστος (€90 χ 2 εξάμηνα).
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Φίλτρο Νερού BWT Bestmax Soft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 28 Οκτ. 2016, 22:48

Ενδιαφερον ακουγεται ολο αυτο φιλε Γιωργο.Μηπως ξερεις το by-pass σε ποια θεση ηταν οταν κανατε τις μετρησεις;
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Φίλτρο Νερού BWT Bestmax Soft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 29 Οκτ. 2016, 07:46

Καλημέρα,
Ήταν το επόμενο που ήθέλα να συμπληρώσω.

Η ρύθμιση της κεφαλής στο 3.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Φίλτρο Νερού BWT Bestmax Soft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 29 Οκτ. 2016, 11:01

Καλημέρα σε όλους,

Το ερώτημα είναι, κάποιος δηλαδή που θέλει να βάλει ένα φίλτρο και να συνδέσει τη μηχανή του με το δίκτυο, πως μπορεί βρε παιδιά να εξασφαλιστει για την αποτελεσματικοτητα του? Ο Γιώργος μπήκε στη διαδικασία να κάνει τέτοιου είδους μετρήσεις οι οποίες εμπεριέχουν και ένα κόστος.

Οι υπόλοιποι τι κάνουμε δηλαδή, απλώς παραμυθιαζομαστε νομίζοντας ότι τα φίλτρα κάνουν δουλειά?
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Φίλτρο Νερού BWT Bestmax Soft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 29 Οκτ. 2016, 22:20

Kοιταξε φιλε Βασιλη.Τα παντα ειναι φτιαγμενα να κανουν μια δουλεια μελετημενα απο αυτους που τα σχεδιασαν.
Το παρον φιλτρο καθως και αλλα αυτου του ειδους εχουν κυριο προσανατολισμο τις μηχανες καφε και υποσχονται συνεισφορα στο γευστικο αποτελεσμα και οχι πληρη αφαλατωση του νερου.Εαν εκαναν πληρη αφαλατωση η εστω πολυ μεγαλη τοτε δεν θα ειχαμε καλο αποτελεσμα στο φλυτζανι μας.
(Μιλαω οσο πιο απλοικα μπορω ετσι ωστε να γινεται κατανοητο σε ολους αυτο που λεω χωρις αριθμους και τεχνοεκφρασεις εχοντας γραμμενους στα ...τους επιστημονικους μου επικριτες που παρακολουθουν και τρολαρουν με καθε ευκαιρια.Δεν εννοω παροντες).
Αφαλατωτες που καταφερνουν να μαλακωσουν το νερο σε παρα πολλες περιπτωσεις καταστρεφουν το γευστικο προφιλ και τις εκχυλισεις γενικοτερα.
Τους εχω καταργησει στη δουλεια μου οριστικα και τους προτεινω σε πολυ λιγες περιπτωσεις με σοβαρο προβλημα σκληροτητας που η αντιστροφη οσμωση δεν ειναι επιθυμητη απο τον πελατη.
Στην περιπτωση του γιωργου εγω δεν βλεπω καποιο προβλημα που θα πρεπει να τρομαζει τους υπολοιπους.
Το φιλτρο δεν ικανοποιουσε προφανως τις απαιτησεις του γιωργου οσο αναφορα την δυνατοτητα αφαλατωσης του νερου οχι ομως οτι εκανε κακο στις εκχυλισεις του.Επειδη εχω πιει καφεδακι στο σπιτι του θα πω οτι ισχυε το ακριβως αντιθετο.Αψογες εκχυλισεις και γευστικοτατα φλυτζανια και εαν δεν εψηνε κιολας δικο του καφε τα πραγματα θα ηταν καλυτερα :lol: :lol:
Αποδειξη για τις καταβολες του φιλτρου ειναι και το μοντελο που παρουσιαστηκε περυσι το οποιο προσθετει μαγνησιο στο νερο και ειναι αποκλειστικα για μηχανες εσπρεσσο.
Τελος η καλυτερη λυση για το σπιτι ειναι νερακι απο το χωριο κατευθειαν μεσα απο το βραχο :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Φίλτρο Νερού BWT Bestmax Soft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 30 Οκτ. 2016, 11:12

Ο edesso Μαστορα αυτο κανει....το μπετονακι του και γαργαρο νερακι απο το χωριο 15' απο την Εδεσσα....και φυσικα εγω ο Πρωτευουσιανος τον κοροϊδευω....
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Φίλτρο Νερού BWT Bestmax Soft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 30 Οκτ. 2016, 13:45

Λογω επαγγελματικης διαστροφης εγινα κατοχος εδω και 6 μηνες ενος αρκετα αξιοπιστου tds meter.Για να μην σας ζαλιζω κι εγω με την σειρα μου με νουμερα θα σας πω πως ψιλοαπογοητευθηκα.Ουσιαστικη διαφορα διαπιστωσα μονο σε 3 περιπτωσεις,μια εκ των οποιων και η δικια μου.Χρησιμοποιω φιλτρα της Aragon και η διαφορα με τα προηγουμενα της Matrix ειναι τραγικα μεγαλυτερη.Το ιδιο και με τις 2 αλλες περιπτωσεις,η πρωτη παλι σε οικιακη χρηση και η δευτερη σε επαγγελματικη(καφετερια).Υ.Γ.sorry για την διαφημιση των συγκεκριμενων φιλτρων αλλα θεωρησα σωστο να μιλησω με ονοματα.Αν υπαρχει προβλημα ας επιληφθει η διαχειρηση.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Φίλτρο Νερού BWT Bestmax Soft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 05 Νοέμ. 2016, 14:46

woodsman43 έγραψε:Επειδη εχω πιει καφεδακι στο σπιτι του θα πω οτι ισχυε το ακριβως αντιθετο.Αψογες εκχυλισεις και γευστικοτατα φλυτζανια και εαν δεν εψηνε κιολας δικο του καφε τα πραγματα θα ηταν καλυτερα :lol: :lol:


Ήρθες και χάλασε το πολύπλοκο ψηστήρι που έχω... τώρα; πως θα σου αλλάξω γνώμη; :2funny:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Φίλτρο Νερού BWT Bestmax Soft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Νοέμ. 2016, 15:15

Δηλ θες να μου πεις οτι η speedster δεν ψηνει καφε;Μονο εκχυλιση κανει;Μου φαινεται οτι την πατησες φιλε μου. :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Φίλτρο Νερού BWT Bestmax Soft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 05 Νοέμ. 2016, 15:47

Η speedster μόνο καφέ κάνει! την πάτησα πάλι! ;)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Οι παράμετροι του καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron