Το νερό

Πως γίνεται , τι νερό βάζουμε , και όποια πληροφορία έχουμε για την βελτίωση των εκχυλίσεών μας και των γνώσεών μας!

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Vatopedinos » 11 Απρ. 2018, 19:42

:headbang3: :headbang3: @ jazz
Vatopedinos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 30 Οκτ. 2017, 22:25
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Gaggia Classic 2014
2η μηχανη: Silvercrest / V60
Μυλος: Ascaso Mini I2
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu, Cup10
{ TAGS }ποιότητα νερού, χημική σύσταση νερού, συστατικά πόσιμου νερού, άλατα, σκληρότητα, αγωγημότιτα,

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 11 Απρ. 2018, 20:15

Jazz έγραψε:Ποιος ήταν ο άλλος από kudu που πήγε κάδο; Να ξέρω να μη τον πάρω δηλαδή.


Αυτος https://shop.kudu.gr/single-origin?product_id=58
Mυριζες το σακουλι και δεν μυριζε τιποτα.

Εχω παρει και εγω καλους καφεδες απο kudu, αλλα αυτοι οι δυο με απογοητευσαν, τους πηρα και μαζι 2χ250 τον καθενα και πηγαν στα σκουπιδια 50 ευρω, ξερω εγω ισως ετυχε τι να πω...αλλα την πατησες και εσυ.

Jazz έγραψε:Πήρες Rubens Gardelli??? Πώ! Σε ζηλεύω φίλε μου! Ακριβός πολύ, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα. Καλά φλιτζάνια σου εύχομαι!


Exω παρει 2 κιλα συνολικα απο αυτην την Αιθιοπια, τρομερος καφες, απ' τους καλυτερους καφεδες που εχω πιει, μου εστειλε και φλυτζανια δωρο, δικα του, αλλα ειναι ροζ πανεθεμα τα

Jazz έγραψε: Δεν ήξερα ότι έχεις Gene cafe.


Μου την εδωσε ο συντοπιτης, συμφορουμιτης και συνομηλικος :tooth: Μιμης για δοκιμη και αν θελω να την αγορασω και ηδη την ερωτευτικα.
Κυριακη πρωτα ψησιματα, 4 διαφορετικα προφιλ (τρομαρα μου) θα δουμε σε κανα 10ημερο τα αποτελεσματα.

Jazz έγραψε:Τελικά, με το νερό, τι λέτε να παίζει;; Έχω θέμα ή τσάμπα αγχώνομαι ?


Για να επανελθουμε στο θεμα, σιγουρα το καλυτερο ειναι να εχεις ενα φιλτρο (συμφωνα με το νερο της περιοχης σου, αλλο νερο εδω πανω, αλλο εκει κατω) ειδικο για μηχανη καφε, αλλα αν το νερο που εχεις ειναι καθαρο χωρις οσμες κπλ και το πινεις ευχαριστα, δεν νομιζω να εχεις προβλημα. Σιγουρα στην συγκεκριμενη περιπτωση εφταιγε ο καφες, μιας και τον εχω παρει και εγω, αλλιως θα ειχες προβλημα γευστικα με ολους τους καφεδες αν εφταιγε το νερο σου.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 12 Απρ. 2018, 20:59

xristospet21 έγραψε:Αυτος https://shop.kudu.gr/single-origin?product_id=58
Mυριζες το σακουλι και δεν μυριζε τιποτα.
Εχω παρει και εγω καλους καφεδες απο kudu, αλλα αυτοι οι δυο με απογοητευσαν, τους πηρα και μαζι 2χ250 τον καθενα και πηγαν στα σκουπιδια 50 ευρω, ξερω εγω ισως ετυχε τι να πω...αλλα την πατησες και εσυ.

Καλά, μιλάμε 'τσιτώθηκα' και που το διάβασα. Αν μου συνέβαινε αυτό εμένα (να είχα σκάσει 50€ που αυτομάτως πήγαιναν στον κάδο εννοώ), δεδομένου ότι τα βλέπω και όλα συναισθηματικά, μετά τη στενοχώρια που θα περνούσα, το μόνο σίγουρο είναι ότι δε μπορούσα να μπω στη διαδικασία να σκεφτώ να ξαναεπιλέξω κάτι από το εκάστοτε μαγαζί. Χίλιες φορές στα "σίγουρα", παρά να χαλάω τη ψυχή μου... Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που πλέον έχω κατασταλάξει στους "βασικούς μου roasters".
xristospet21 έγραψε:Exω παρει 2 κιλα συνολικα απο αυτην την Αιθιοπια, τρομερος καφες, απ' τους καλυτερους καφεδες που εχω πιει, μου εστειλε και φλυτζανια δωρο, δικα του, αλλα ειναι ροζ πανεθεμα τα

Φράουλα βλέπω στο προφίλ, οπότε σίγουρα θα είναι διαφορετικός από τα συνηθισμένα! Γιάμι γιάμι, λιχουδιά θα είναι.
Έλα βρε, δε πειράζει. Και το ροζ δε πάει χαμένο. Να κερνάς καφέ/σοκολάτα το κορίτσι σου, χαχα.
[Λογικά πάντως, τα περισσότερα φλιτζάνια κ μπιχλιμπίδια του Gardelli, πρέπει να είναι ροζ. Λόγω δηλαδή του brand/logο εικάζω ότι το συγκεκριμένο χρώμα θα έχει την τιμητική του]
xristospet21 έγραψε:Κυριακη πρωτα ψησιματα, 4 διαφορετικα προφιλ (τρομαρα μου) θα δουμε σε κανα 10ημερο τα αποτελεσματα.
Τέλεια! Περιμένω εντυπώσεις! :yourock:

xristospet21 έγραψε:Για να επανελθουμε στο θεμα, σιγουρα το καλυτερο ειναι να εχεις ενα φιλτρο (συμφωνα με το νερο της περιοχης σου, αλλο νερο εδω πανω, αλλο εκει κατω) ειδικο για μηχανη καφε, αλλα αν το νερο που εχεις ειναι καθαρο χωρις οσμες κπλ και το πινεις ευχαριστα, δεν νομιζω να εχεις προβλημα. Σιγουρα στην συγκεκριμενη περιπτωση εφταιγε ο καφες, μιας και τον εχω παρει και εγω, αλλιως θα ειχες προβλημα γευστικα με ολους τους καφεδες αν εφταιγε το νερο σου.

Το νερό της βρύσης μας η αλήθεια είναι, ότι είναι μια χαρά από άποψη γεύσης. Ούτε οσμές, ούτε τίποτα. Γι αυτό άλλωστε και μέχρι τώρα, δεν είχαν σκεφτεί καν οι δικοί μου να βάλουν κάποιο φίλτρο. Από τη βρύση δηλαδή πίνουμε και εμείς, οπότε δεν είχε τεθεί στο τραπέζι κάποιο τέτοιο θέμα για φίλτρανση.
Σχετικά με το νερό στη μηχανή τώρα μετά από brita, θέμα με κάποιο καφέ δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά, όπως αυτό που περιέγραψα παραπάνω. Το να βρω αδιάφορο κάποιο σακούλι, ναι μου έχει τύχει κανα 2 φορές, αλλά όχι πιστεύω λόγω νερού, αλλά λόγω profile και δυσκολίας που συνάντησα με SHB κόκκο.
Οπότε, προς το παρόν, συνεχίζω όπως είμαι και βλέποντας και κάνοντας.

Αν ωστόσο, κάποιος έμπειρος εδώ έχει κάποια γνώμη σχετική με το νερό που ανέφερα και τα tds, θα χαρώ πολύ να την ακούσω! :D
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Batman21 » 19 Νοέμ. 2018, 00:59

Καλησπερίζω τους πάντες.
Τον τελευταίο καιρο άρχισα να μελετάω σε βάθος(οσο μπορω) πως τα χαρακτηριστικά του νερού επηρεάζουν τον καφέ και ποιές ειναι οι κατάλληλες τημες κατα προσέγγιση(τις οποίες μπορω να δημοσιεύσω αν θελει κάποιος).
Αυτο που δεν εχω βρει ακομα ειναι ενα εμφιαλωμένο νερο που να εχει τις κατάλληλες τιμές για παρασκευή καφέ.
Γνωρίζει καποιος
Υ.Γ:Δεν ενδιαφέρομαι για κάποιο φίλτρο,απευθύνομαι για καφεδακια στο σπιτι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων guys!
Batman21
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Οκτ. 2018, 11:12
Ονομα: Batman 21
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Batman21 » 19 Νοέμ. 2018, 12:53

Καλημερα σε ολους!
Νομιζω πως βρηκα εμφιαλωμενο νερο με χημηκη αναλυση αρκετα κοντα στα επιπεδα που θελουμε για τον καφε μας.
Σας αφηνω εδω την αναλυση να μου πειτε την γνωμη σας και αν θελει καποιος μπορω να αναφερω την μαρκα του νερου

ΚΑΤΙΟΝΤΑ mg/L

NH4+ < 0.05

Ca+2 48.1

Mg+2 < 2.0

Na+ 1.6

K+ 0.48



ΑΝΙΟΝΤΑ mg/L

CO3-2 0.0

HCO3-1 145.6

Cl-1 2.8

SO4-2 < 5

NO2-1 < 0.05

NO3-1 < 1.00



pH: 7.81

Αγωγιμότητα: μS/cm (25°C): 242

Ολική σκληρότητα: mg/L CaCO3: 119

Στερεό υπόλειμμα: mg/L (180°C): 146

:dancing:
Batman21
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Οκτ. 2018, 11:12
Ονομα: Batman 21
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 19 Νοέμ. 2018, 14:02

Αν υπάρχει στην Ελλάδα, θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις και το volvic.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Batman21 » 20 Νοέμ. 2018, 01:30

Εξαιρετικες τιμές!
Υπάρχει σε κάποια κατάστημα απ οτι είδα,θα κοιτάξω να το δοκιμάσω.Thank you :Yeah:
Batman21
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Οκτ. 2018, 11:12
Ονομα: Batman 21
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 24 Νοέμ. 2018, 13:17

Ποιο είναι το νεράκι batman ?
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 24 Νοέμ. 2018, 16:47

Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 24 Νοέμ. 2018, 19:28

Αυτό πιστεύω είναι εξίσου καλό , ίσως και καλύτερο αλλα κυρίως ελληνικό για να στηρίξουμε και τα δικά μας προιόντα με αρκετά διεθνη βραβεία .

Φυσικό Μεταλλικό Νερό Θεόνη

Κατιόντα (mg/l)

Ca+2 47,7
Mg+2 0,1
Na+ 1,2
K+ 0,3
NH4+ < 0,1


Ανιόντα (mg/l)

Cl- < 5
HCO3- 145
SO4-2 <5
NO3- 1,5
NO2- < 0,05


pH (21°C) 8,0
Αγωγιμότητα (25°C) 238μS/cm
Ολική Σκληρότητα 119mg/l CaCO3
Στερεό Υπόλειμμα (260°C) 130mg/l
Απουσία βαρέων μετάλλων
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οι παράμετροι του καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron