Το νερό

Πως γίνεται , τι νερό βάζουμε , και όποια πληροφορία έχουμε για την βελτίωση των εκχυλίσεών μας και των γνώσεών μας!

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 07 Μαρ. 2014, 12:23

To εφτιαξα εγω αν και εμενα δεν μου ελεγε τιποτα τετοιο το βιντεο.Το εβλεπα κανονικα. :think:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast
{ TAGS }ποιότητα νερού, χημική σύσταση νερού, συστατικά πόσιμου νερού, άλατα, σκληρότητα, αγωγημότιτα,

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 07 Μαρ. 2014, 13:53

Δημήτρη, μπορεί να ήταν τυχαίο αν και το δοκίμασα πολλές φορές και από 2 διαφορετικούς Η/Υ.
Anyway..
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 20 Μαρ. 2014, 22:21

Χλωριούχα,τα συναντάμε συχνά στην φύση σαν άλατα νατρίου, καλίου και ασβεστίου, δεν έχουν επιβλαβείς επιδράσεις ωστόσο δίνουν στο νερό γλυφή γεύση. Ενδεικτική τιμή : 250mg/L
Υπολειμματικό Χλώριο , στα νερά που γίνεται χλωρίωση πρέπει η περιεκτικότητά του να είναι πολύ μικρή αλλιώς δίνει ιδιαίτερη οσμή και γεύση. Οι μικρές ποσότητες χλωρίου δεν δημιουργούν προβλήματα στον ανθρώπινο οργανισμό καθώς εξουδετερώνονται από το σάλιο και τα γαστρικά υγρά.

δ) Τοξικές ουσίες που συναντούνται συχνά στο νερό.

Κάδμιο Cd,σε μαλακά νερά με χαμηλό pH αυξάνεται η διαλυτότητα του καδμίου, έτσι σε αυτά τα νερά μπορεί να βρεθούν μεγαλύτερες συγκεντρώσεις, προκαλεί προβλήματα στον ανθρώπινο οργανισμό. Ενδεικτική τιμή: 5μg/L
Αρσενικό As,πολλά φυσικά νερά έχουν συγκεντρώσεις του μεγαλύτερες από 5μg/L, προκαλεί προβλήματα στον ανθρώπινο οργανισμό. Ενδεικτική τιμή: 10μg/L
Χρώμιο Cr, βρίσκεται ως τρισθενές και εξασθενές, το τρισθενές χρώμιο δεν έχει βρεθεί να προκαλεί προβλήματα στον ανθρώπινο οργανισμό, σε αντίθεση το εξασθενές χρώμιο είναι πολύ τοξικό. Ενδεικτική τιμή: 50μg/L
Μόλυβδος Pb, πολλά φυσικά νερά περιέχουν συγκεντρώσεις του μέχρι 5μg/L, προκαλεί προβλήματα στον ανθρώπινο οργανισμό. Ενδεικτική τιμή: 10μg/L

Χρήσιμα Links:

Οργανοληπτικές παράμετροι του νερού
Χημικές παράμετροι του νερού
Μέταλλα στο νερό
Μικροβιολογικές παράμετροι του νερού
Οργανικές ενώσεις στο νερό
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 20 Μαρ. 2014, 22:28

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν θα σας ενδιέφερε και θα το κρίνατε χρήσιμο να σας παρουσιάσω μερικές λύσεις φίλτρανσης νερού πχ μία για καφετιέρα (εξωτερικό φίλτρο), μία για την βρύση (για όσες καφετιέρες δεν έχουν απευθείας σύνδεση στο δίκτυο) και μία για όλο το σπίτι ή τέλος πάντων τι θα θέλατε; :dancing:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Μαρ. 2014, 00:40

Μα και το ρωτας βρε νικο;Και βεβαια θα θελαμε να ακουσουμε προτασες φιλτρανσης.Ειναι μια απο τις κυριοτερες αποριες του τι θα πρεπει να παρουμε τελικως για φιλτρο.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 21 Μαρ. 2014, 08:35

Καλημέρα σε όλους!!

+1000 Νίκο και Δημήτρη, πολλά από αυτά που αναφέρονται είναι ήδη γνωστά σε αρκετά μέλη όμως ένας από τους βασικούς σκοπούς του forum είναι η διάδοση της γνώσης, συνεπώς προχώρα και παρουσίασε όσα φίλτρα γνωρίζεις!!
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 21 Μαρ. 2014, 14:43

Νικο,προχωρα......ενδιαφερομαι περα απο τις μηχανες μου και για την 100×30m πισινα μου,ξερεις αυτη που εχτισα με την τιμια δουλεια μου...τα ειπαμε αυτα απλα για λογους μετριοφροσυνης υπερθεματιζω.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 22 Μαρ. 2014, 20:38

Είπαμε... low profile! αλλά εσύ που να βάλεις μυαλό.. Ποιά πισίνα 100χ30? (είναι η εξωτερική αυτή) για την εσωτερική δε θα αναφέρεις τίποτε? γιατί φίλτρα αναφέρεσαι αφού το έχεις λύσει το θέμα αυτό!! είναι με μεθοδολογία όζον και 200 μικροαισθητήρες οι οποίοι αναλύουν και διορθώνουν αυτόματα όλες τις παραμέτρους!! άσε μην αναφέρω ότι εσωτερικό σου Jacuzzi σου, έχει παροχή νερού για σύνδεση στη Slayer που ήδη έχεις παραγγείλει τα 'μαθα εγώ!! :lol:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 22 Μαρ. 2014, 22:34

Καλα εχω παθει μαζι σου....και ψηστης και πισινάς.Υ.Γ.....ή εχεις πισινα ή δεν δεν εχεις....Υ.Γ....τελικα το μεγεθος μετραει??..λες?? Γι'αυτο μ'αρεσεις.....πως απο το νερο φτασαμε στα υπονοουμενα...
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 22 Μαρ. 2014, 22:36

Σήμερα το πρωί επισκέφτηκα μια εταιρεία που ασχολείται με την φίλτρανση νερού που κατόπιν αναζήτησης βρέθηκε να είναι αξιόπιστη με πολλά προϊόντα ανάλογα της ανάγκες και τις ιδιαιτερότητες του πελάτη. Έτσι τώρα περιμένω να μου στείλει κάποιες εικόνες και τεχνικά χαρακτηριστικά 4 "λύσεων" που διαλέξαμε έτσι ώστε να καλύψουμε όλες τις περιπτώσεις και με μια έκπτωση για τα μέλη του φόρουμ. Λογικά Δευτέρα ή Τετάρτη θα τα έχω οπότε και θα τα ανεβάσω :dancing:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οι παράμετροι του καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron