Το νερό

Πως γίνεται , τι νερό βάζουμε , και όποια πληροφορία έχουμε για την βελτίωση των εκχυλίσεών μας και των γνώσεών μας!

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιμης » 23 Δεκ. 2014, 12:32

Ευχαριστώ Φάνη.
Αυτό που έχεις εσυ περίπου θέλω να κάνω και εγώ. Απλά αναφέρω 3 φίλτρα ωστε το πρώτο να κρατα τα χώματα και τα σχετικά, γιατί εμεις στο χωριο αντλούμε από γεώτρηση, πάει σε κάποιες δεξαμενές και απο εκει στο δύκτιο. Οπότε το πρωτο ειναι δεδομένο. Μετα ειναι για το χλωριο και του ενεργό άνθρακα. Από κει και πέρα, το UV δεν ξέρω αν ειναι απαραιτητο.
Το ποσόν που ανέφερα ειναι γιατί χρειάζομαι αρκετό πόσιμο νερό, δεν μου φτανουν 10 - 15 ποτηρια. Οπότε μάλλον θα παίζει ρόλο το μεγεθος των φίλτρων, των βάσεων που μπαίνουν, και τα watt της UV , αν μπει.
Αν πούμε οτι το δικο σου εχει 50 ευρω, εγω θελω τρια, συν την UV, τα 250 πρέπει να τα έχω πρόχειρα για να σκεφτώ να ξεκινήσω.
Για τα άλατα, εχω δει μεγαλα φίλτρα ρητίνης που μπορούν να υποστηρίξουν πλυντήριο η θερμοσίφωνα, εκει που υπάρχει σοβαρός λόγος να μειωθούν τα άλατα. Εκεί γινεται και αναγέννηση, οπότε το κοστος αγοράς ειναι το πρωτεύων.
Η απορία μου ειναι αν ειναι απαραίτητη η UV, και τι φίλτρα να τοποθετήσω για το πόσιμο.
Μιμης
Member
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 02 Δεκ. 2014, 10:22
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Κερκυρα
Μηχανη: Wega mininova
Μυλος: Cunill Colombia
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }ποιότητα νερού, χημική σύσταση νερού, συστατικά πόσιμου νερού, άλατα, σκληρότητα, αγωγημότιτα,

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fanis » 23 Δεκ. 2014, 14:32

Δεν ξερω αν ειναι απαραιτητη η UV εκει που μενεις.αυτο μπορεις να το ρωτησεις στα καταστηματα πυ πουλανε φιλτρα.
αφου χρειαζεσαι οπωσδηποτε 3 φιλτρα σου δινω δυο παραδειγματα χωρις να θεωρηθει διαφημιση,γιατι κι εγω δεν εχω αγορασει απο το συγκεκριμενο καταστημα.

1)http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30045

2)http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30046
Fanis
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Μάιος 2014, 22:11
Ονομα: Φανης
Τοποθεσια: Μαρουσι
Μηχανη: Saeco 8323
Μυλος: Zassenhaus Lima
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: La Perla,Yirgacheffe

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GKLTDKV » 23 Δεκ. 2014, 15:07

δημητρη σε προηγουμενο ποστ σου ειπες οτι το φιλτρο θα τοποθετηθει εκτος σπιτιου και ετσι δεν εχεις προβλημα χωρου.
με αυτο δεδομενο εγω θα σου προτεινα το εξης,το οποιο το ιδιο εχω φτιαξει και εγω,ωστε οταν φυγω απο εδω που ειμαι τωρα
αυτο θα χρησιμοποιω.οποτε να τι εχω κανει εγω, εφτιαξα ενα μεγαλο κουτι 1μετρο επι 1μετρο κατι τετοιο,δεν θυμαμαι τωρα,
εσυ θα φτιαξεις ενα στα μετρα σου,το θεωρω επισης απαραιτητο ωστε να μην ειναι εκτεθειμενα τα φιλτρα,στον ηλιο ειδικα.ετσι παιρνεις ενα big blue 20αρι,ειναι φιλτρα κεντρικης παροχης
εγω εχω παρει αυτο http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30091
και μετα μπορεις να βαλεις οποιο φιλτρο θελεις εσυ για big blue 2οαρι.
πχ http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30222
η αυτο http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30148
το δευτερο μαλιστα δεν χρειαζεται και προφιλτρο πολυπροπυλενιου γιατι εχει ,ειναι 2 σε 1
να ξερεις οτι οταν ειναι το φιλτρο σκετο ενεργου ενθρακα χρειαζεται οποσδηποτε προφιλτρο.
και επισης απο την μαρκα που προτεινει ο δημητρης woodsman την οποια θεωρω οτι ειναι κορυφη
πχ αυτο http://alkalife.gr/antal/02.html και ετσι εχεις νερο για ολο το σπιτι και δεν ανησυχεις πλεον καθολου για
ποσοτητα,εχεις οσο νερο θελεις παντου και προπαντος φιλτραρισμενο.
αυτη ειναι η γνωμη μου,εγω αυτο εκανα,ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο
GKLTDKV
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2014, 16:17
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Χανια
Μηχανη: G.B Modified By GK
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Porlex Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιμης » 23 Δεκ. 2014, 19:45

Δεν θα ειναι σε εξωτερικό χώρο. Θα μπουν σε ενα χώρο σαν αποθήκη που ειναι όσα μπορω να έχω έξω από το σπίτι. Πλυντήριο, στεγνωτήριο, θερμοσίφωνας, μπουκάλα γκαζιού, και όσα συμπράγκαλα ειναι για καθαρισμό. Από εκει θα βάζω και νερό στις σταμνες.
Για τις προτάσεις, τα έχω δει αυτα τα προιόντα, και για αυτό το λόγο ανεφερα τα 250 ευρα. Απλά τα 70 ευρω μονο για το ενα κάνιστρο, ειναι κάπως πολλά, και ειναι από όσο κατάλαβα πλεονασμός για οικιακή χρήση.
Αυτό που πρέπει να κάνω ειναι να δω αν χρειάζομαι τα 20άρια η τα 10άρια (μάλλον τα 3 10άρια) και τα φίλτρα που θα μπούν μεσα.
Υπάρχει πρόοδος και πιστευω ότι μεχρι το νέο έτος θα έχω καταλήξει, γιατι ότι παρατραβάει, το παρατάω. Οπότε μεχρι τώρα ειμαι στη σκέψη για τα δεκαρια, αν δεν προκύψει κάποια σημαντική πρόταση βέβαια για ποιοτικότερο νερό για εμε το γέροντα.
Πάμε καλά.
Μιμης
Member
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 02 Δεκ. 2014, 10:22
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Κερκυρα
Μηχανη: Wega mininova
Μυλος: Cunill Colombia
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1821 » 27 Μάιος 2015, 10:31

Υπάρχει συσκευή που σχεδόν εξαφανίζει τα άλατα από το σημείο του δικτύου που θα τοποθετηθεί και εντεύθεν (δηλαδή στο υπόλοιπο μετά από αυτή δίκτυο)
http://www.telcomel.gr/proionta/scale-free/

Υπόσχεται ότι,
Παράγει παλμικό, μεταβαλλόμενης συχνότητας, ηλεκτρικό πεδίο, το οποίο εφαρμόζεται με δύο ηλεκτρόδια γύρω από τον σωλήνα. Το πεδίο αυτό επιδρά στα διαλυμένα άλατα στο νερό και εμποδίζει την επικάθισή τους στο δίκτυο και στις συσκευές.
Εντός δύο μηνών καθαρίζει τα προϋπάρχοντα άλατα.
Ελαττώνει την κατανάλωση απορρυπαντικού 50%, γυαλιστικού 100%, αποσκληρυντικού 100%.
Εμποδίζει τη διάβρωση του δικτύου.
Είναι αβλαβές 100% διότι δεν επιδρά στη χημική σύνθεση του νερού.

Στο site υπάρχουν και οδηγίες εγκατάστασης
1821
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Μάιος 2015, 16:24
Ονομα: Διονύσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: tAIΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 30 Μάιος 2015, 11:05

Ειναι κατι που το εχεις δοκιμασει; γιατι ετσι οπως το γραφεις δεν το καταλαβαινω.Ωστοσο τα αλατα ειναι κατι που το επιθυμουμε στον καφε και αν το νερο μας ειναι πολυ μαλακο τοτε η γευση ειναι μακραν του επιθυμητου.
Παντως φαινεται ενδιαφερουσα προταση.Ευχαριστουμε.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1821 » 01 Ιουν. 2015, 10:13

Δεν το έχω δοκιμάσει, διότι με δυσκολεύει η σύνδεση με το ηλεκτρικό ρεύμα.
Γνωρίζω αυτόν που το κατασκευάζει και του έχω εμπιστοσύνη.
1821
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Μάιος 2015, 16:24
Ονομα: Διονύσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: tAIΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 12 Νοέμ. 2015, 22:44

Aftergr έγραψε:Έπειτα από δοκιμές διαφόρων....υδάτων, τελικά πήρα μια κανάτα Brita 3.5L η οποια θα με γλυτώσει από κουβαλημα
Το φίλτρο της θα αναλάβει το φιλτράρισμα διαφόρων ουσιών όπως το χλώριο που μας ενδιαφέρει και το φίλτρο ρητίνης πάνω στην μηχανή θα αναλάβει να αφαιρεί άλατα


Γιωργο καλησπερα,
θα ηθελα να σε ρωτησω αν εισαι ευχαριστημενος με την κανατα Brita που πηρες, πως ειναι η συμβιωση με την brita, αν εχεις ορεξη δωσε μας καποιες πληροφοριες.
Πρεπει να βρω καποια λυση γιατι το κουβαλημα των εμφιαλωμενων αρχισε να γινεται κουραστικο.
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 13 Νοέμ. 2015, 16:16

simi έγραψε:
Aftergr έγραψε:Έπειτα από δοκιμές διαφόρων....υδάτων, τελικά πήρα μια κανάτα Brita 3.5L η οποια θα με γλυτώσει από κουβαλημα
Το φίλτρο της θα αναλάβει το φιλτράρισμα διαφόρων ουσιών όπως το χλώριο που μας ενδιαφέρει και το φίλτρο ρητίνης πάνω στην μηχανή θα αναλάβει να αφαιρεί άλατα


Γιωργο καλησπερα,
θα ηθελα να σε ρωτησω αν εισαι ευχαριστημενος με την κανατα Brita που πηρες, πως ειναι η συμβιωση με την brita, αν εχεις ορεξη δωσε μας καποιες πληροφοριες.
Πρεπει να βρω καποια λυση γιατι το κουβαλημα των εμφιαλωμενων αρχισε να γινεται κουραστικο.


Εννοείται να προτιμήσεις την britta από τα μπουκάλια
Πάρε την μεγαλύτερη που θα βρεις να μην αδειάζει τόσο γρήγορα
Κόστος στα 7€/μήνα για τα φίλτρα που τα βρίσκεις σε σκλαβενιτη, προμηθευτικη,Carrefour


Πολύ ευχαριστημένος σαν απόδοση για την μηχανή, είτε σαν γεύση είτε στην αφαλάτωση
Στα συν ότι θα έχεις και καθαρό νερό για όλη την οικογένεια

Το καλοκαίρι γέμισα μια πισίνα για τον υιό μου στο μπαλκόνι, κατευθείαν από την βρύση
Αποτέλεσμα, μύριζε χλωρό σε βαθμό για εμετό, αυτό για να καταλάβετε τι πίνουμε από την βρύση
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 13 Νοέμ. 2015, 18:53

Γιωργο θα μου επιτρεψεις να το "τραβηξω" λιγο το θεμα,

1)Με την κανατα Brita θα εχω μονο αποχλωριωση και καθαρισμο νερου, μιλας για τα φιλτρα maxtra η classic?
2)Oσον αφορα τα αλατα δεν θα γινει κατι με την brita? καποια προταση για την oscar που εχω για τα αλατα?
3)Ειδα κατι βιντεακια στο youtube που συγκριναν την brita με την Aquaphor, καποια γνωμη?
4) Ειναι και η προταση-ερευνα που μας παρεθεσε ο Νικος (Googlis) για την κανατα της Aqua-tek που την αναφερει ως ανωτερη της Brita.

:think: :think: :Oops!:
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οι παράμετροι του καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron