Οι εκχυλίσεις μου!

Πως γίνεται , τι νερό βάζουμε , και όποια πληροφορία έχουμε για την βελτίωση των εκχυλίσεών μας και των γνώσεών μας!

Re: Οι εκχυλίσεις μου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό hackertom » 22 Νοέμ. 2014, 23:17

Εντάξει παιδιά το ξέρω δεν το κάνω σκόπιμα προσπαθώ να το διορθώσω...

Όσο αφορά τις άσπρες κηλίδες δεν το ήξερα... Τώρα με τον μύλο έχω shots στα 25/27 sec με καφέ απο coffee island όμως σπυρί. Θα ανεβάσω βίντεο να μου πείτε γνώμες η με αυτόν η άλλο καφέ θα δω..
hackertom
Member
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 04 Νοέμ. 2014, 01:11
Ονομα: Θωμάς
Τοποθεσια: Πειραιάς
Μηχανη: Gaggia Classic
2η μηχανη: -
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: -
Coffee Roaster: -
Αγαπημένοι Καφέδες: Σε αναζήτηση

Re: Οι εκχυλίσεις μου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 23 Νοέμ. 2014, 09:33

Να γίνω περισσότερο συγκεκριμένος μηπως και σε βοηθήσω καλύτερα.
Προσπάθησε να κρατάς όσο μπορείς κάποιες παραμέτρους σταθερές (γραμμάρια καφέ, άλεση, χρονόμετρο)

1. Παρατήρησε λίγο περισσότερο τις εκχυλίσεις σου, μόλις δεις ότι ξανθαίνει σταμάτα, παρατήρησε το καφεδάκι σου και πιες!
2. Αν σου αρέσει τότε είσαι σε καλό δρόμο οπότε θα χρειαστεί να κάνεις μικροαλλαγές προκειμένου να το βελτιώσεις ακόμη περισσότερο!

Εστίασε τότε σε:

1.Πρόσθεση ποσότητας καφέ (αν έβαζες 18 βάλε 18.5, 19..) η οποία είναι σε συνάρτηση με την ποσότητα του καλαθιού.

Αν είσαι σίγουρος ότι έχεις βρει την ιδανική ποσότητα παίζεις με 2 παραμέτρους που είναι ο χρόνος και η μικρορύθμιση στην άλεση δηλ. αν είσαι στα 50ml και 32sec με 18gr πήγαινε σε 50ml και 27sec και δοκίμασε. Αν δεν σου αρέσει η γεύση του παρόλο που μείωσες τα ml ίσως να χρειαστεί να προσθέσεις λίγη ποσότητα καφέ.
Βάλε 18,5gr και πήγαινε σε 50ml και 27sec. Παρατήρησε κατά τη διάρκεια της εκχύλισης (από τις πρώτες σταγόνες) έχεις πιο αργή ροή ? Έχεις περισσότερο σώμα? έχεις γενικά καλύτερη γεύση ? η κρέμα είναι λίγο πιο σκούρα ?

Αν έχεις πιο αργή ροή ? και παίρνεις και περισσότερη πικρίλα στο φλιτζάνι τότε θα χρειαστεί να ρυθμίσεις την άλεση πιο χοντρή και να ξαναδοκιμάσεις!

Με λίγα λόγια...
Χρόνο και διάθεση για μικροαλλαγές μέχρι να πάρεις καλό φλιτζάνι.

Είναι ένας από τους λόγους που λέμε ότι ο καφές είναι μικρόβιο. :tooth:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Οι παράμετροι του καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron